Lenne egy kérdésem olyan jártas szakihoz a számitástechnikában , illetve javitási ismeretekkel rendelkező szerviz szakihoz aki javitott már komolyabb tplink routereket.
Adott egy router (TP-link MR600 V1 firmwareval.) Sajnos nem egyedi a problémám amire eddig nem találtam megoldást.
lassan 4 éves a router., de eddig nem volt vele gond. Azon kivül hogy rendszeresen és alkalmanként eldobálta a sim kapcsolatot. Azomban néhány napja nem fogadja el a sim regisztrációt. olyan mintha nem is olvasná be, mintha nem lenne benne SIM. A sim foglalat kapcsoloja müködik, ha nincs benne kártya kiirja hogy a sim nem elérhető. Ha benne van, kiirja hogy előkészitve.A sim detect kapcsoló hibátlan, kártyával vagy anélkül adja a testet vagy vcc szintet a kapcsolo.
A vizsgáldás során a következő jelenséget tapasztalom.
A router egy 12V 1,5 A külső tápból dolgozik. Ami a bootolási folyamat során stabil marad.
Az alapapon 3 darab step up convertert találtam, ami látható érzékelhető, mérhető. Az egyik 3,3 v feszültséget állit elő a wifi és lan chip számára, ezt hibátlannak találtam. ugyanebben a részben van egy 5v-os is ami ugyancsak stabil 5,002 - 5, 015 voltot ad ki terheléstől függetlenül. Ezen az oldalon a chip gyári nagyfelületű hűtőpanelje langyos. ez a rész egyébként hibátlanul dolgozik.
A bal oldalra van külön a lapka felforrasztva egy 4g+ modem 2 gyári antennával.ezen az oldalon a panel szintén egy másik azonos step down chipkör hajtja meg, de itt érdekes módon 3,925 - 4,005 voltot mérek amikor a router bootol. a sim kártyára stabil 1, 799V érkezik.
A helyzet előtt állok értetlenül. A gyakorlatban találkoztam már sokféle tápmeghajtással, de eddig 4 voltos rendszerrel nem. a sim 1,8 voltos tápfesze bejelentkezéskor is stabil, 1, 789 - 1,799 között változik a terhelésekre, munkafolyamat során)
Mivel a kártya nem tudja végrehajtani a toronnyal a csatlakozást, nincs netre kapcsolodás sem. (vagy a folyamat instabil a gyenge antennajel miatt, vagy a tápellátás lehet még nem kielégitő. Az antenna viszont problémamentes, vagy egértelmüen firmware gond.
Amikor elkapja van net és az antenna hol 25% hol 50% térerősséget jelez ki attól függően hogy saját bot vagy irányitott antennával müködik.20-25 bekapcsolás után egyszer egyszer megy, amig el nem veszti a jelet.
Az a gyanum, hogy a modemet meghajtó tápkonverter vagy kevés vagy éppen tul magas feszültséget ad ki.
A modem hütője ha beindul és elfogadja a regisztrációt normál langyos. Ha nem indul el telejesen hideg marad.
Tehát vagy a modem chipje nem kap normális tápforrást, vagy ebből fakadóan nem tudja az antenna jeleket adni venni a kicsi adója vevője.
Nyilvánvaló, hogy sem az alacsony sem a túl magas feszültség nem kivánatos, és ebben az áramkörökben akár végzetes is lehet a nagyobb feszültség a magas chip integrációk miatt.
ha eredetileg 3,3 volt a tápfesz, akkor a jelenlegi 4 volt is határeset lehet. azonban ha az eredeti táp 5 volt lenne, akkor éppen azon az alsó határon van ahol még esetleg elmüködhet de bizonytalanul. Ha a tápfesz kicsi, érthető ha az antennajel is bizonytalanná válik.
az utobbi időben egyre gyakrabban dobta el az internetet.
amit ilyen routerekben tapasztaltam ott 1,8V 2,5V, 3V, 3,3 V vagy 5V tápmeghajtásokkal találkoztam, de 3,9V táppal eddig nem.
Érdekességként a táp 4,2 voltot ad ki, de eg sorbakötött shoccky diódán a feszültség tovább esik 3,9 V szintre. elkot cseréltem, az tutira hibátlan, ESR értéke is megfelelelő.
az sem zárható ki, hogy a gyári feszültség 3,9 Voltos? Ha igen akkor csak a szoftveres probléma maradhat okként feltételezem.
sajnos itt ez is benne van a pakliban, de szeretnék meggyözödni a hardver hibátlanságáról.
A gugliban azt olvastam, hogy pont ez a tipus V1 firmwareval került ki, és nem frissült azóta sem. A legujabb firmware frissitve, a helyzet nem változott A routernek pedig állitólag gondjai vannak a vodafone simek regisztrációjával, de a gyártó erre ugy adott ki javitást, hogy hozta a V2 V3 egészen a V5 ig a frissitéseket.
A v1 sosem került javitásra, e téren, mig a v2 től felfelé már igen, de ezek nem kompatibilisek egymással.
egy orosz oldal azt javasolta, tegyük fel az indiai 5g sim kártya javitott verzióját ami letölthető a tplink szerverekről béta verzióval, de azzal megjavulhat, de nem bizok meg béta firmwarekban,
vidéken használja a család és ez az egyetlen megoldás adott internetes eléréshez hálózatban.
És nem olcsó egy gigás modemes router sehol.
Igazán semmi javithatót nem látok az alaplapon az esetleges tápegység meghibásodáson kivül. Ha a tápmak 5V nak kellene lennie megadná egyértelmüen a probléma forrását. Még gondoltam arra, hogy a vodafone simek áramfelvétele esetleg néhány mA -el nagyobb, és esetleg nem birja a chip belső tápegysége, de méréseim alapján a sim 1,8 voltos feszültsége stabil mrad bootolásnál is.A12 volt is stabil az adatperből.
Nem látok egyértelmű megoldást, ezért irtam az üzenőfalra, hátha valaki járt hasonló cipőben.
Megerősitésre lenne szükségem, mekkora lehet eredetileg ennek a router modemnek a belső tápellátása, mert semmit nem lehet találnia neten erről.
Mondanom sem kell, ha 3,3 voltos táp emelkedett fel 3,9 voltra, az milyen veszélyt jelenthet a modemre és routerre ha arra 5v kerülne.
ezen felül a modem fémházában lehetnek még további konverterek hiszen a simet is (1,8v) meghajtja egy táp ami sehol nem látható , feltehetően a burkolat alatt van valahol.
Forditva viszont megoldohat a probléma, amennyiben ez a táp 5 voltos lenne eredetileg de lecsökkent 3,9 voltos szintre
a kisebb tápfesz felemelkedése, sem jelenti adott esetben, hogy a chip hütése jobban melegedne. mint mondtam ha bejelentkezik a hütője kellemesen langyos, talán ha van 30 35 fok. Ha nem jelentezik be és nem dolgozik telejsen hideg marad.
Gondoltam még esetlegesen BGA forras hibára, de akkor nem lehetne érzékelni a bootoláskor a feszültség ingadozásokat sem.
Érezhető a tápfesz mérésekor, hogy megprobál kommunikálni a routr a toronnyal de a végeredmény sikertelen. végigolvastam hogy megy végbe a bejelentkezési folyamat, igy nagyságrendileg a chip feltehetően müködne.
melegitésre hütésre sem változika helyzet, igy alapból nagyjából kizárhtó, hogy kontakthiba lehetne a golyózás alatt.
A konverter egy igen kicsi, talán 1 mm-es 6 lábú chiptokkal dolgozik és az egyik oldalon egy sima 2 ellenállásos osztóval méri a kimenő szintet. a converter nem bonyolult, de mikromérete miatt igen macera ha elromlott rajta például a szabályozott oldalon lévő ellenállás egyike. (adatok nem olvashatóak, sem converter ic, sem értékek tekintetében.(ha hibás valószinüleg egy uj külső convertert tudnék beállitani a méretei miatt.
A konverter bekapcsolást követöen folyamatosan adja a 3,9 voltos tápfeszt, akár a 3,3 és az 5 voltos
esetleg találkozott valaki ilyen TPLINK 4g+ router modemmel a javitásai során? Vagy ismeri valaki, esetleg mért valaha tápfeszütséget ilyen router modemen?
Semmi gyártói leirás, adat, nem érhető el, és tanácstalanul állok a 3,9 voltos tápegységgel. Ami kb 1 tized feszültséget ingadozik a bootolás során, ami nem feltétlen lehet természetellenes. De feltételezhető hiba forrása is lehet. (a outer gyárilag 12V 1,5A táppal müködik. Feltehetően a 15-18 watos telejsitményt felveheti, de eddig max 0,5 A felvételt mértem a 12V oldalon, bármilyen müködés során.
Nem tudom hogy adott esetben egy ilyen router használhat e 2 áramkörben 5 voltos konvertert, mert ilyennel sem találkoztam javitásaim során.
esetleg 3,6 voltos is lehet az eredeti táp ami megmelkedett 3,9 szintre.
de találgatás helyett jobb lenne tudni a pontos müködési feszültség szintet egy ilyen routerben.
A SIM egyébként hibátlan telefonban. Viszont csak vodafon kártáink vannak, és szolgáltatós em szeretnénk váltani
Nem szeretnék telejsen tönretenni egy 80 ezres routert sem.
előre is köszönettel
Szia!
Egy kicsit még olvasgattam, volt aki sim kártya foglalatot cserélt, mert olvasta, hogy többen is panaszkodtak rá, hogy nyomni kellett, vagy papírral kitömni, neki jó lett.
Volt, aki azt mondta, direkt adatforgalomra gyártott sim kell, a sima telefonba való nem jó neki. Ilyenről még nem hallottam.
Illetve a gyári oldal hibaelhárítója:
https://service-provider.tp-link.com/faq/650/
0
Kedves Jaca
ezeken már túl vagyok semmi nem segitett eddig.
"Ha" bejelenkezik, mert mostanában nagyon sok a ha. Akkor van net, megy egy darabig, de egy idő után eldobja.
Igen sokszor volt példa hogy megmozgattam a foglalatot, ki és betettem sokszor és ment utána, de most erre sem reagál.
nincs térerő, sem jelszint, de a kártya bent van. se DNS-t nem oszt se mást. Semmi.
mintha üres kártyalapot tennék be.
nekem is felmerült a gyanu, hogy esetleg a kártya nem érintkezik. foglalatot nem tudok cserélni, nincs eszközeim hozzá.
keresem egyenlőre azokokat, többet nem tudok tenni 86 ezer ft-os router
0
szia: mit tudsz a bejövő vonal szintjéről? Nem lehet, hogy kevés? Nálunk is volt jelakadás, a szerelő kiment az utcai aknához, tekert valamit egy dobozban és jó lett
Bálint
0
A jelszint mint kiderült egyszerüen pocsék. -115 decibel.
A képek itt érhetőek el
https://ibb.co/album/GxDN68
valamiért nem jó a link.
0
Szia!
Először én egy új külső táppal próbálnám ki, mert ennyi év után lehet az is brummos. A gyanúsnak ítélt belső tápot előállító alkatrészről kéne leolvasni mi is az, abból kiderülne mekkora feszültség kellene oda. A 4.2V kevesebb lesz a dióda nyitófeszültsége miatt ez kivonódik belőle. Annak ott védő szerepe lehet. Az adatlapját nézd meg és innen indulj el. Én inkább 5V -ra gondolnék ott 4,2 helyett.
0
A képek linkjei. mint igértem:
Egy barátom segitett elkésziteni a fotókat, mert ekkora felbontást nem tuok telefonnal késziteni.
alaplap
kérdéses táp közvetlen közelről 30 x nagyitásban
4 Voltos táp
részletes tápfotó (MI lehet az a "IP4V3" a fotón? lehetséges hogy ennek a táp 4,3 voltosnak kellene lennie, )
a modem chipek
a tápegységből kilépő feszültség 1
SIM tápellátása
amikor nincs kártya a modemben
amikor beteszem a kártyát és ujrainditom
4 pines szerviz csatlakozó táppontja
táp bootolás közben 1
balra az 5V jobbra a 3,9V táp
mérőellenállás méret
remélem ez ad nagyobb mozgásteret.
A külső tápot cseréltem 1,5 a helyett 2 A -re. nincs változás. Az eredeti tápban sincs brumm, a kézi szkóppal megmértük.
Egyik barátom szerint az a táp kimeneti forrpontján 4,3 voltnak kell lennie ahol az IP4v3 felirat látható. szerinte a router nem hibás, de a voda cseszekedik, és nem engedi a routerben a korlátlan net megosztását (csak ha a sajátját külön dijért béreled)
Vajon van valakinek e téren tapasztalata?
0
A mérőponton levő értéknek kell lennie. Az ic kimenetén van egy 3 ellenállásból álló feszültségosztó ,azok valamelyike lehet még hibás. Elég aprók. Esetleg ez a feszültség terhelődik valamiért. A dióda is foghatja, ha hibás.
0
a két darab 5V és jelenleg 3,9v tápot előállitó áramkörök azonosak, felépitésük azonos De a visszacsatoló ellenállások annyira kicsik hogy nem tudnám megmérni a jelenlegi eszközeim csatlakozóival.
A Step down konverter egy kb 1 mm es fekete kocka 6 kivezetéssel. az áramkör felépitése jól látható és elemezhető. 1 lábon megy be a 12V majd egy van a GND re kötve. A harmadik láb egy kerámia kondin csatlakozik a kimeneti ponthoz. A kimenet egy induktivitáson és egy diódán érkezik a tápsimitó kondihoz. a 4. láb maga a kimenet. Az 5 lábon megy a kimenet figyelése, a kimenetről érkezik egy ellenállás a mérőpontra, majd onnan a GND re további egy kb. sacc 2 tized mm az ellenállás hossza. Hagyományos multiméter csatlakozással mérhetetlen.
A két áramkör tehát azonos induktivitást és kondit használnak.
esetleg még arra gyanakodnák, hogy egyes chipek mikrokontrollerek processzorok maximális tépfeszültsége mintha 4,8 volt lenne, talán régebben valahol olvastam, ez magyarázhatnáná a dióda beiktatását, ha a kontroller 5V ra tervezett
Bevallom e téren nincs semmi tapasztalat. Max hobbista vagyok. minden esetre 3,9V os táppal eddig sosem tallkoztam 3,3 vagy 3,6 volttal igen de 3,9 nem a köetkező az 5V volt.
az alacsony táfeszt a magas frekvencia és 4g+ adatátvitel igazolja, azaz feltehetően a belső felépités kritikus lapkagyártást igényelt. (hasonló mint egy pc proci) elég komoly hütést szereltek fel.
mivel a lapkán 2 mikroproci és vagy ram, flask bármi van ami alulról látszik, (2 darab 10 x 12 mm-es BGA tok golyozva mikro méretben. Nem vagyok meggyözödve arról hogy az áramkör tutira 5V.ról menne. És a táp közvetlen megy be a lapkára. 3 beneneti lábon keresztül, majd továbbmegy és kijün a nagy chip felé további 2 lábon. További belső tápot nem érzékelek az alkatrészeken. a chipek alján csak kondik és ellenállások futnak a megszokott módon mint a pc processzorok lapkák környezetében.
Ha a chip nem birja az 5V tápot nyilván tönkremegy és eldobható a router. ha viszont többet kap az is okozhat belső védelmi tiltást, gondolom. de inkább a helytelen táp bármiyen alomániát okozhat az adó vevő rendszerben is. Ha pedig nem kommunikál a kártya a toronnyal, egyértelmüen nincs csatlakozás, vagy azt ledobja.
Minden esetre ez a V1 verzió több helyen is olvastam problémás a vodafone kártyákkal. És nem adtak ki erre javitást frissitést. Azaz feltételezhető, hogy ez a gond hardverszintű, de mivel rengeteget eladtak belőle, nem szeretnék azt cserélni senkinek.
Még arra is gondoltam, hogy a SIM kártyák nem egyformák tudtommal. egyes szolgáltatók kisebb mig mások nagyobb belső rammal adják ki.. (név telo adatok tárolására. Ha pedig a kártyában több a flash a fogyasztás is magasabb.)
Azt találtam a neten hogy a voda használja a legnagyobb tároló méreteket, feltehetően ennek van a legnagyobb fogyasztása is.
A mikrokontroller adja ki a kártyának a táp vdd-t 1,798V ot stabilnak tünik, de belső védelmet végső soron elindithat a mikrochipben.
Ha ez esetleleg megállná a feltételezést, ugy a chip jó de gyárilag nem birja a voda sim-t. ezzel viszont semmit nem tud kezdeni senki, mivel a chip állitja elő a sim Vdd-t. Ha a tápfesz magasabb (feltételezzük) akkor lehet hogy tudna stabilabban müködni, de az is lehet hogy tönkremenne, mert a tényleges felső vcc határa , magának a kontrollernek nem éri el az 5V szintet?
Labortáp van, akár lehetne 1 tized voltoként is emeli a feszt, de kérdés hogy mekkora lehet ennek az áramköri rendszernek a tényleges gyári tápfeszültsége. tudjuk hogy anno AMD procikat felhuzva, növelni kellett a tápfeszt a stabilitás érdekében, de ott is volt egy nagyon kicsi türéshatár, ami egyes esetekben tönretehette procit alaplapot, stb.
Ha a beépitett chip belső rendszere 3,3 v ról megy, és 4V külső táp elég neki, akkor nem szabad emelni, ez nyilvánvaló. Ha esetleg ezt felfedezte a gyártó és a v2 v3 verziókban már emelt a tápfeszen a stabilitás rdekében, jó lenne tudni mekkora szintre? Azokban nincs gond a voda simekkel állitólag, bár minden TPlink 4g+ routerre olvastam nem egy helyen, hogy előszeretettel leszórja a voda simeket.
ezt a problémakutatás során észleltem.
Az sem kizárható hogy 4 vagy 4,2 voltos is stabil lenne, de nem ismert a chip tipusa sem, mindent leradiroztak róluk. (a lapka sima fekete felület feliratok nélkül) talán a beazonositás miatt? nem tudom.Ha pedig nem ismert a chip, nem ismert a feszültség felső türéshatára sem.
Nem javitott valaki , szaki vagy hobbi javitó ehhez hasonlót?
csinálok délelőtt képeket, ha lenne jobb javaslat szivesen fogadnám.
köszi és üdv.
Lali
0
Szia!
Csak a Vodás SIM-mel van baja?
0
Nem tudom. Nekünk csak voda kártya van. Másikkal nem probáltuk. telóban simán megy és a net korlátlan. Azt mondták a voda központban, hogy bérelhetek hozzá jó pénzért routert, amiben használhatom (6 havi bérleti dij lenne a router ára, de megvenni természetesen nem lehet. EZ SZIVATÁS HA TÉNYLEG IGAZ! Azaz évente 2 router árát fizessek a szolgáltatónak? merthogy ezt a kártyát nem tehetem routerbe csak telefonba?
Ugy tudom a bejelentkezéskor mindegy hogy telo vagy routeer. Max imei vagy MAC tartománnyal manipulálhat, de ehhez klonozni kellene a routeer mac vagy tmei cimét, az meg nem megy enél a tipusnál.
de eddig ment 4 évig kisebb fennakadásokkal. 2 napja meg semmit.
gigás lannal 4g+ router nem olcsó dolog.
ha meg 5g akkor csak voda router mert nincs más. Bumm.
Kezd olan szaga lenni a dolognak, hogy vehetsz te bármit bármennyiért ugyis a szoftverek meg a rendszer dönti el használhatod -e.
0
Telefonba próbáltad a SIM-et? Úgy csatlakozik?
0
Ugy néz ki megvana probléma!
A voda a területünkön 2 napja leállitotta a 3g-t csak 4g és 5g maradt.
a router nem tudja az 5g-t tehát kizárólag maadt a 4G
annak pedig piszok gynge a jelszintje -115 decibel
Átforgattuk az antennákat egy teljesen másik város felé, igy egyelőre visszatért a net ami most 2 vonallal jelez!
fontos hogy a routerben ki kellett kapcsolni a preferált 4g-t ugyanis ha az gyenge akkor ledobja 3g-re. A 3 g megszünésével pedig egyértelmüen ledobja a netet, mert nem kap antennajelet még 9 db-es antennákkal sem mimival sem.
1