Hello!
Régebbi közel 8-10 éves ledes lámpáim vannak (nem olcsó kínai, hanem minőségi), amik költözés előtt tökéletesen működtek, majd az új helyen már a negyedik égett ki pár hónap alatt. Ezek 230V-osak, jelenleg a hálózaton 245V van és többségében még éjszaka is 235-238V mérhető, tehát nem a napelemek visszatáplálása okozza.
Sok egyéb régi 220V-ra tervezett készülékem van (hűtő, erősítő, stb.), ami nem két fillér. Ezek +-5%-ot viselnek el az adatlapjuk alapján, ami 231V-ot jelent, ám ez a 245V-tól nagyon messze van. Hogy lehet e készülékeket megvédeni anélkül, hogy minden elé túlfesz-védő hosszabbítót tennék, hiszen az eszközök a lakás különböző pontjain vannak használva? Illetve ha ezek valamelyike tönkremegy és nincs biztosítás a házon, a hálózati szolgáltató felelősségre vonható-e (a gyakorlatban, nem csak elméleti szinten), hiszen nem azt szolgáltatja, mint ami elvárható?
Plusz a túlfesz védő hogy véd? Gondolom nem csökkenti, csak mint a villámvédelem, leold. E megoldás sem lenne jó.
Tehát mi lenne a megoldás?
Szia!
Sajna tökéletes megoldás , olcsón nincs .
A lehetőségek----- Ferrorezonanciás feszültség szabályzó .
(Az ukránok árulják 1fázis és max250--600VA ) Persze fogyaszt is .....
--- Vannak APC, UPS ból olyanok amin beállitható a kimenő feszültség 210-220Vra .megint csoportonként , a terhelés függvényében. Ez is fogyaszt plusszban.
---- minden drága fogyasztóval sorbakötsz 1db induktivitást, ellenállást .Méretezve 20-40V feszültség esésre.(a 3-10--22Ohm 3-10-30W értékek játszanak )
---s marad az az autótrafónak bekötött kisebb 60--200VA s trafók.
sajna tökéletes megoldás ---nincs.
Igen azt a nulla hibát is meg kellene nézni.
Egy "jó külső földelés hez megmérni a lakásod nulla sorkapcsát . Mindenképp 5V alattit kell találni.
Illetve a 3fázis egymáshoz képesti /és a nullához képesti feszültségeket.
0
Valami nem OK.
253V-ig és felette némivel se szabad tönkremennie a LED lámpáknak. Meg kellene nézned mi ment szét bennük.
A magas hálózati feszültséget és a terhelést monitoroznod kellene, mert esélyes, hogy ha egy fázison megnő a terhelésed akkor megemeli a nullát és egy másik fázison valóban 253V felé megy a feszültség.
A nulla hiba egyre gyakoribb, mert ahogy megnőttek a terhelések azokkal keveset foglalkoztak. Ha már okos mérőd van akkor arra lehet rakni minitor eszközt. De 253V-ig nem hibás.
A napelem inverter feszültség megbuherálását senki sem kockáztatja, mert ha kiszúrja a szolgáltató akkor megvonja az engedélyt és egy komoly szabálysértési büntetés is kinéz.
0
Mondanám inkább saját jól felfogott érdekének. Ha még tornásznának fel, akkor a legtöbb szerkezet 275V-os határadatát gyorsan meghaladná. Így nem csak a szomszéd, hanem a saját szerkezeteit is kivégezné rövidtávon. Az inverter talán az 30mp-es túllépést szabályozza le, pillanatnyilag akár voltokkal több is lehet a kimenetén. A szomszéd már kicsit védettebb, mert a bejövő hálózaton eső feszültséggel neki már kevesebb jut.
1
Szia Mr._V.!
Itt lejjebb már mindent leírtak Neked.
DE
1. különböztesd meg a "határértékeken belüli" hálózati feszültséget (leírták) a "túlfeszültségtől", amelyek a hálózaton terjedő, jellegében zavaró impulzusok,
2. a "határértéken túli" +/- feszültség szabályzására létezik automatikus vezérlésű, sok kivezetésű -80-as évekbeli, magyar gym.-ú- toroid trafós, egység is. Ennek magyarországi használata teljesen felesleges.
3. a "határértéken túli" +/- feszültség egyes fogyasztók teljesítményére hatványozottan (U*U/R) hatással van! Ezek pl. a vasaló, hősugárzó, izzólámpa, "dióda/kondi" típusú szabályozható LED-es lámpa, és más, jelemzően ellenállásos eszközök. Ezek a névlegesnél nagyobb (kiéghet?), vagy éppen kisebb teljesítménnyel működnek.
4. a "határértéken túli" + feszültség egyenesen legyilkolja az ÖSSZES transzformátoros eszköz trafóit! Ugyancsak túlmelegszenek a direktbekötésű villanymotorok. Melegszenek, leégnek, belső védőbiztosítékjaik kiégnek, hiszen a "hiszterézis görbéjük" által telítésbe mennek. Pl. a régi kockatöltők is, "trafós" fénycsöves armatúrák, vagy akár egy váltóáramú indukciós motoros lemezjátszó. Ezeket lassan mind ki kell vonni a forgalomból!
5. TELJESEN hatástalan a ma tömegesen gyártott (jól tervezett) "kapcsolóüzemű tápegységes" eszközökre a "határértéken túli" +/- feszültség. Pl. szabályozhatatlan LED-es lámpák, monitorok, számítógépek, TV-k, elektronikus töltők és stb-stb. EZEKNEK CSAK EGYETLEN MEGHIBÁSODÓ BAJA LEHET: A ROSSZ MINŐSÉGŰ BEMENETI ELKÓ!
6. Az elektronikus eszközök gyilkosa a hálózaton terjedő "túlfeszültség" impulzusok. Pl. villámok, ki-be kapcsolgatott -közeli- nagyteljesítményű (esetleg induktív) eszközök, kifejezetten védetlen a kültéri-vezetékezett hálózati felépítés. Mivel egy-egy mai lakásban/házban sok-sok elektronikus kütyüt találunk, ezért a halózati bemeneten alkalmazott "túlfeszültség" védelmet használnék, pl.
https://www.obo.hu/termekek/t1-t2-tipusu-spd-v50-3-polus-280-v-3-280-ip2...
vagy rengeteg más gyártmány áll a rendelkezésre.
LEHET, HOGY MEGÉRI VÉDEKEZNED.
0
A megoldás az, hogy a fogyasztókat 230 V +/-10% feszültségtűrésűre cseréled. A szolgáltató amíg a feszültség a szabványon és a szolgáltatói szerződésen belül van, nem fog veled foglalkozni.
0
szia: érdekes.
Az erőműtől 400m-re lakunk, a hálózat csak 231-236 V között szokott változni, napszaktól függően
Bálint
0
Én a napelem telepítése után számolgattam kicsit. Ha tévedésből egy hosszabb vonalon van a vételezési pontod, és a szolgáltatónak éppen túl sok elfoglaltsága van, akkor ahhoz hogy te a sor végén megkapd a 230V-10% hálózati feszültséget, a betáplálási ponton jó eséllyel a 230V+10% minimum feszültséget állít be inkább. Ettől kezdve mindkét felhasználó jogosan zsörtölődik, mert a transzformátor betáplálási pontján sem igazán lehet fix a feszültség, így az hogy kimegy a tűrésből az borítékolható. A napelem csak rátesz erre még egy lapáttal. Az hogy ezt a szolgáltató mért nem oldotta meg, annak egyszerű anyagi okai vannak, Nálunk az alföldön legalábbis rengeteg tanya, kis utca van, akár jelentős fogyasztókkal. Több 100-1000m vezeték cserével 3-5 fogyasztó helyzete javul. A vezeték csere költsége több év alatt térül meg neki egyáltalán, igy biztosan nem fog egyik napról a másikra megoldódni. Mire lecseréli, borítékolható, hogy kezdheti elölről, mert megnövekedtek az igények. ( most ép a napelem miatt, pár éven belül az elektromos autó miatt, utána ki tudja mi miatt.) Tudom előre látás, de az anyagilag erősen érdekelt szolgáltató biztosan nem fog dupla/tripla keresztmetszetű vezetéket húzni. bízva benne, hogy jövőre is ő lesz.
Csak viszonyítás, ha a kert végébe (30-50m) ki akarom vinni az áramot egy közepes szivattyúnak, az min 4-6mm2 réz vezetéket igényel. pedig ez csak 10-15A Ez már a legtöbb embernél nagyon szájhúzós tétel nem lehetne vékonyabb, max a szivattyúnak 180-200V jut...???? .. A szolgáltatónak ennek többszöröse áramot, többszörös távolságra , kisebb tűréssel kell eljuttatni.
1
Szia!
Ennek alapján a szolgáltatóval szemben semmi esélyed. (230*110%=253). A feszültséget pont a napelemek okozzák, mert az invertereket "okosban" feltornásszák, hogy legyen termelés.
A leírt jelenségre a Jaca által leírt megoldás jó, de az egész házat nem tudod így lecsökkenteni. Megoldás lehet még egy autótrafós kialakítás, ahol a trafó rendelkezik 220,230,240 V-os kivezetésekkel. Ez háromfázisú változatban egy komoly összeg, ha a teljesítményt figyelembe veszed.
Kalex
PS. Most láttam, hogy már beidézték az adatokat. Inkább kétszer, mint egyszer sem! :)
0
Szia!
Napelemes fórumokon pont az ellenkezőét hallani, a szolgáltató tartja magasan a feszültséget, hogy a nepelemek ne tudjanak kifelé termelni.
0
Szia!
Ez nettó hülyeség. Üzemeltetés szempontjából egyáltalán nem előnyös a magasabb feszültség. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom 15 év erőművi munka után.
Kalex
1
Szia!
"Üzemeltetés szempontjából egyáltalán nem előnyös"
De több haszon van rajta, mint veszteség. A napelemes nem tud kifelé termelni, amit meg kell venni, és nem tudja télen elszaldózni a drága áramból, sőt még vásárolni is fog.
0
Hello,
Ez nem túlfeszültség.
Forrás: Eon
~240V körüli feszre a túlfeszültség védelemmel ellátott hosszabbítók semit nem érnek.
0
Van erre kitalált hálózati feszültség stabilizátorok, nyilván az ár a teljesitmény függvénye.
Ha csak a világitás problémás, akkor lehet egy sima fojtótrafót próbálnék rá elsőre.
0
Szia!
Kell egy olyan 230/9V-os trafó, ami secunderben tudja a 20A-t. Szóval durván 200Watt.
Ezt bearkod a bejövő ágba, és meg is van oldva a problémád.
1
Illetve ehhez 3db, mert 3 fázis van... és ezt egyből az órák után kéne beépíteni. Mennyibe kerül 3 ilyen trafó? Gondolom nem 2 fillér.
0
Ilyen 12v-os halogén izzókhoz való toroid trafókat gyakorlatilag manapság kidobálják a ledes világításra átállás miatt
kis szerencsével kilóra beszerezhető.
A bekötéskor először mérj, mert fordított tekercselés iránynál nem csökkent, hanem még jobban növel.
Viszont ha fixen bekötöd a fő fázisokra, akkor 24órában terhelés nélkül is fogyasztanak a trafók üresjáratban,
ha van néhány régi készülék amit védeni akarsz, ahhoz célszerű egy külön dobozba szerelve-kapcsolóval dedikáltan használni.
kiegészítés:
általában ezek a régi trafók is 220v-osak, így a primerjük telítésbe mehet a magasabb feszültségtől, így nagyobb a vesztesége.
megoldás: a trafót is "saját magával" védeni, tehát a primert-szekundert tekercselés irány szerint sorba kötni, ez megy a bejövő 230v-ra,
majd az eredeti 220v-os trafó kivezetés a kimenet.
Ezt a transzformátor típust hívják autó-trafónak, (a régi gj. gyújtótrafók is így voltak bekötve),
és takarék trafónak, mert réz takarékos, kevesebb tekercselés szükséges hozzá.
Hátránya viszont, hogy nem ad a hálózattól galvanikus leválasztást!
Itt ez a működési mód normál elválasztott tekercselésű transzformátorból van kialakítva.
0
Halogén lámpához való toroid nem egy nagy összeg. Kérdés, mennyire félted a hálózaton lévő dolgaidat.
0
Sziasztok!
A trafó primer tekercse nem fogja elbírni a terhelést.
0
Ha a 230V felirat a kimenet, a a nem jelölt a szolgáltatótól jövő 240-250V, akkor a hálózati terhelés áramának nagy része csak a szekunder tekercsen jelentkezik, a primer bírni fogja, ha jól van méretezve, és a szekunder bírja..
0
Szia!
A trafó nem a teljes terhelést kapja meg. Annak csak a saját kimenő feszültségét és kimenő áramát kell elbírnia.
1
Sziasztok!
Ne nevessetek ki,nálam egy batár őskövület 220/24v os trafó szekunder része van sorbakötve a bejövő ill a fogyasztók közé.217v van az LCD tv,hiradástechnikai cuccokon.
236V ból 217V szerintem ez már jó.
Képeket mellékeltem a mért értékekről.
Kb lassan 2 éve van így használatban.
2