Sziasztok,
A vasaló alsó részében nincs kazán, csak a víztartály, a vezérlés és a rezgő szivattyú. Minden egyéb funkciója működik: melegít, szabályozható a melegítés, relé kapcsolgat, nyomógombok, LED-ek működnek, egyedül a vasaló fogantyúján lévő gőzgombra nem kapcsol a szivattyú. A szivattyú önmagában jó, a 230-at ráadva rezeg.
A vezérlő panel alsó és felső fele:
https://i.ebayimg.com/images/g/woIAAOSw-~Jgbszl/s-l1600.jpg
https://i.ebayimg.com/images/g/mGAAAOSwyjpgbszk/s-l1600.jpg
A rezgőmotor két sarkából az egyiken fixen a fázis van, a másikra a forrasztási oldali képen, a jobb alsó sarokban, a D6 fölötti forrasztási pontra között fehér vezetékről megy a nulla, ha a Q4 tirisztor rákapcsolja. A képen a tirisztor G lába, a baloldali 2 láb közül az alsó.
A tirisztort ennek azonosítottam be: https://www.sunrom.com/download/673.pdf (MCR100L-8-x-AE3-R, SOT-23)
A G láb a proci 15-ös lábára van kötve (P50/VREF), egy 4.7 k-s ellenálláson keresztül a nullára húzva.
Itt a proci leírása: EM78F734N (a 16 lábú).
---
A méricskélésben a következőkre jutottam:
- a tirisztor G melleti lában, a K-n ott a nulla, de a tirisztor a gőzgombra nem kapcsol, azaz a másik oldali A lábon nem jelenik meg.
- ha a multiméterrel, AC állásban rátapicskoltam a tirisztor G lábára és a nullára, akkor vszínű vmi kis zavarást tettem a G-re, aminek hatására a tirisztor ki-kinyitott és a rezgőmotor megrezgett. Ebből kb. arra következtetek, hogy a tirisztor ok lehet, csak a proci nem küldi neki a jelet, azért nem nyit.
- AC állásban, bekapcsolt és felfűtött vasalónál, a rezgőmotor két sarka között 190V-ot mérek, ami nem elég ahhoz, hogy a motor bekapcsoljon, de nem tudom, hogy ez önmagában normális-e.
- a proci kimenete és a szivattyú nulla bekötési pontja között alkatrészeket mértem, mind jónak tűnik.
- a panel ellentétes oldalán, a fekete vezetéken kb. 9V egyenfeszt mérek, a hőfok tekergetésével 1-2V változás van. Nem tudom, csak gondolom, hogy ezen kéne vmi jelzésnek visszajönni a gőzgom felől. megnyomva a gőzgombot, DC állásban nem látok semmi változást.
Utoljára az merült még fel bennem, hogy esetleg a vasalón lévő gőzgom maga hibás. Mivel elég macerás azt a részt szétszedni, csak akkor kezdenék hiozzá, ha valaki itt megerősítene, hogy a vezérlő panelről elmondottak alapjá, az vszínű jó, és tényleg a kapcsolót érdemes megnézni.
Előre is köszi annak, aki végigolvasta és esetleg tud érdemben ötletet adni. Sajna a "csajok" már begőzöltek, hogy 3 hete várnak, hogy csináljak vele vmit. Ha holnapig nincs válasz, mennek és vesznek egy másikat.. Jó lenne nem beégni azzal, hogy miután megvan a másik, kiderül, hogy csak a vezeték ugrott le a kapcsolóről, v ilyesmi.. :)
későbbi kiegészítés1: szédszedtem a vasaló fogantyút, újabb vezérlő panel került elő, a gőzgomb arra van ültetve, képek ebben a hozzászólásban
https://elektrotanya.com/comment/560591#comment-560591
A vasaló maga:
https://www.tefal.hu/p/liberty-sv7010e0/1830006593
https://dam.groupeseb.com/m/07abaf9a0f3df529/Digital-01_TESV7010EO341-jpg.jpg
szia:a tirisztor nem DIAC-on keresztül kap jelet?
Bálint
0
Szia!
190V-on be kellene hogy kapcsoljon a rezgômotorod, de ha tirisztoros szerintem akkor DC-t kell hogy mérj.
A kapcsoló IC megkapja a tápot?
Minek neki 5 vezeték ? Valószinu valami plussz feltetel kell még hogy teljesüljön hogy kapcsolható legyen.
1
Igen, valóban DC-t kell nézni a tirisztor G bementén, hiszen a proci egyik kimenetéről jön a jel, ha jól emlékszem egy feszültségosztáson keresztül. Ma megnézem. Köszi!
0
szia: gondolom, ioncserélt vizet használsz, mert a sima víz váratlan helyen okoz vízkövet.
Bálint
0
A víztartályban van egy szűrő, de mondjuk elég vízköves a vasaló oldal, ahol a gőzt csinálja.
A problémával viszont ez nem függ össze, mert ha direktben adok 230 V-ot a szivattyúra, akkor az beindul.
Az a gond, hogy a vezérlő elektronika nem kapcsolja rá.
0
Szia!
A vasaló oldalon a tövében a kábel el van törve. Én esetemben ez volt. Ugyan ilyen van nekünk is, csak kék ;) gumi kábel megy ott.
Vasalót meg tudod bontani, ha jó emlékszem, egy csavar van hátul, többi patent. A csövet, kábelt vissza tudod vágni, csövet bilincs tartja, a kábelt meg újra kell saruzni...
Nem 100%, de nálunk ez volt. Szépen szét lehet szedni, csak figyelj a klipszekre. Már vagy 5 éve volt..
2
Köszi az ötletet, megnéztem, de "sajna" egyik vezeték se szakadt ott. Gondolom a fekete, jel vezték volt szakadt nálad. Viszont nálam minden más funkció működik, pl. ha a vasalón feljebb tekerem a hőfokot, akkor megy a jel az alsó résznek és azon is elkezd villogni a kék bekapcs LED, amíg el nem éri a beállított fokot, utána folyamatosan ég, ekkor már lehetne nyomni a gőz gombot.
Egyébként tegnap szétszedtem végül a vasaló fogantyút a gőz gomb körül és ugye kiderült, hogy az sem egy sima kapcsoló, hanem ott is van egy kis vezérlő panel. Látszólag annak sincs baja, nincs leszakadva semmi, v. elégve. A kapcsoló működik, azt kimértem. Illetve hőkamerával is ránéztem bekapcsolt állapotban, de nem mutatott semmilyen kirívót. Csatoltam képet erről a panelról is. Ezt mondjuk már sehol se találtam meg a neten.
0
Szia!
Ilyen kis panel ebben nem volt.. de kinézetre tök azonos. Ezek szerint a bele nem. :(
1
szia
a gőz ugyan úgy folyik mint víz,mi védi meg hogy ne jusson be
2
bizti sincs benne
vagy rezgés-higany kapcsoló
x2-es lelehet gyengűlve kisebb értékű
1
Jó ötlet. Nem szedtem teljesen ripityára, tehát lehet elbújva valahol valami, de így elsőre vegignézve, nem látok semmit. A higanyos elvileg az alsó rész miatt lehetne, mert ugye ott a víztartály, de hát valójában az egy teljesen zárt tér, csak egy vékony gumicső megy belőle a szivattyúhoz és onnan a vasalóig egy hosszabb. A vasalót elvileg bármerre lehet forgatni, oda nem gondolnék ilyesmit. Az alsó rész panelján nem látok semmi hasonlót (képek csatolva az első bejegyzéshez).
0
sok minden elfér abban a műanyagban
calor tefal rowenta de ez csak a talpat melegíti ezen kívűl van még más is ntc de szerintem míg nincs víz addig mit is mérne
vízkő?
szivattyúnak nem mindegy melyik végét kapcsolja a tirisztor mert diódás ha még épp is
0
Nem változtattam a szivattyú bekötésen, ugyanúgy van, mint gyárilag volt.
0
https://electro-shema.ru/images/shema-vitek-1229.png
vagy villogna vízkötelenítés
https://www.marketworld.hu/haztartas/textilapolas/textilapolas-kiegeszito-termekei/tefal-xd9070e0-vizkotelenito-p193811.html?ak=1
0
Ja igen, jogos, itt valójában a hideg vizet szivattyúzza a gép alsó része át a vasalóba és az csinálja a gőzt.
A probléma, hogy a hideg víz se megy át, mert a szivattyú nem indul be a vasalón lévő gomb nyomására.
Azt tudom, hogy annyiban függ a hőmérséklettől a dolog, hogy ha mondjuk feljebb tekeri az ember, akkor előbb elkezd villogni a vasalón és az alsó részen is egy led, amíg el nem éri a beallított hőmérsékletet és addig nem mehet a szivattyú sem, csak utána, ha már nem villog.
Sajna egyáltalán nem indul be a szivattyú.
0
Hi.
A vasaló kis paneljéről forraszd le azt a vezetéket ami a tirisztor gate-jére megy és adjál rá delejt, hogy így elindul-e a szivattyú, ha igen, akkor a kis panelen rossz az IC vagy valami, ha így sem indul, akkor, vagy az összekötő kábel szakadt, vagy a nagy panelen a tirisztor rossz, vagy valahol kontakt hiba van a panelen.
1
Jó ötlet, este megpróbálom. Köszi!
0