Kedves Elekro szakik!
Dilemma előtt állok. Nem tudom eldönteni, hogy én gondolom e rosszul de nem jön ki a matek.
Adott egy akkumulátor pontosabban 2 darab egyforma uj és originál. 12V 60AH.x 2
Inverterre kötve, egy 1200VA-es 24 voltos invertert hajt meg. Azonban az akkumulátorok kb. 10-15 perc teljes terhelésnél teljesen lemerülnek.
Kb. 1000 VA terhelésnél az akku áramterhelése nagyjábol 42A. Egy 60 Ah AKKUNAK kb. 60 A terhelésnél 1 orát kellene mennie, mondjuk minél nagyobb a terhelés, annál hamarabb merül ezt tudom.
De 40A terhelés esetében 24V x 40 A = 960 watt. Ez a 60 AH akku tárolási képességének közel 2/3-a. Gyakorlatban ennek igy tudnia kellene 1 orát működnie, ha jol gondolom 50 Ah Akkuval.
HA kb 15 percet bírnak az akkumulátorok, akkor ez kb 15 Ah kivehető teljesítmény kapacitást ad. Azaz egy új auto akkumulátorbol mindössze 240-wattora kapacitás emelhető ki?
Az akkuk újak, nem hibásak, autot is pöcre elindítja. Az inverter valodi áramfelvétele is egyezik mivel mérve van.
Akkor miért adják el valojában 60AH értékűnek?
Motorindításkor igaz 600Ah-t is állítolag képes leadni rövid ideig, de egy sima felhasználás esetén kellene tudnia a ráírt gyári értékeket?
Vagy cellánként értendő a teljesítmény?
6 cella x 10 AH = 60AH? Mert akkor kijön a matek, de ez esetben, és mérésem szerint is, szerintem maga az 1 darab cella 10 AH kapacitást tud gyárilag.
AZ összes pedig sorban kötve 12V 10 Ah lenne ismereteim szerint.
Visszatöltéskor, a töltő szerint is kb. 15 Ah töltődik vissza, (kb. 2-3 ora alatt, és jelzi hogy fel van töltve az akkumulátor (beépített 6 A-es áram korlátozoval szerelt töltő)
Kisebb terhelésnél is hasonlo a helyzet, annyi különbséggel, hogy arányos a terhelés és a futási idő, azaz 10 A terhelésnél kb- 1 orát tud futni az inverter.
A mért áramadatok nem az inverter 230 voltos kimeneten, hanem az akkuterhelésen történtek.
Ezek szerint egy 12V 60 AH akku valojában csak 12V 10AH lenne?
Vagy nem jol értelmezem az adatokat?
A hosszú o ért elnézést, nem megy a billenytyűn.
Köszönettel, és remélem van itt az oldalon szakiguru e téren?
Hozzászolni szakmai butaságom miatt nem tudok, de figyelni fogom okosabb szakik hozzászlásait.
Szia , itt van egy leírás meg képlet a kisütő áram , meg akú névleges kapacitás időfüggvénye , adott típusú akkumulátorhoz .
http://www.aplusups.hu/Akkumulatorok_altalaban.php
Ki kell számolni a különbséget gyárilag adott névleges árammal való kisütést , meg alkalmazott árammal .
0
"Egy 60 Ah AKKUNAK kb. 60 A terhelésnél 1 orát kellene mennie, mondjuk minél nagyobb a terhelés, annál hamarabb merül ezt tudom."
szegény ólomAkku !!! Jól megkűtted !!!
A helyes verzió így hangzana: Egy 60Ah akkunak 6A terhelésnél 10 órát kell mennie, ennél nagyobb terhelésnél a kapacitása már nem 60Ah hanem a megfelelő grafikonról olvasható. ( amper-kilowattóra grafikonról)
Lítiumos akkunál sokkal jobb a helyzet ebből a szempontból, és ottvan a kötelező BMS ami "felügyeli" az egészet, és "vigyáz" az akkura minden másodpercben, éjjel nappal
másszóval: a 60Ah kapacitás ami az adatlapon van az a "10 órás kisütés"-re vonatkozik, de ezt hely hiányában nem írják oda, ha nem 10 órás a kisütés akkor ez sokkal több és sokkal kevesebb. Ez egy hallgatólagos megállapodás.
3
Szia!
Akkor szerinted a 20h -s felirat mire való?
De máshol ilyet is irnak;
Mit jelent a K1, a K5, a K10, a K20 és a K100?
Fő alkalmazási terület: szünetmentes áramforrások
Fő alkalmazási terület: vontatómotor
Fő alkalmazási terület: motorkerékpárok
Fő alkalmazási terület: indítás-világítás-gyújtás (SLI)
Fő alkalmazási terület: napenergia
0
Sziasztok!
Tudnátok linkelni egy grafikont vagy táblázatot, hogy ólomakkunál hogy függ össze a kapacitás a terhelőárammal?
0
Szia!
Nincs ilyen általános táblázat, mert ez tipus/konstrukció függő!
Először is a jelenséget kell megérteni hogy mi is történik. A topicindítónak is válasz lesz.
Kisütéskor az ion vándorlás hatására az elelektródok felületén oxigén és hidrogén buborékok keletkeznek és halmozódhatnak fel. A pozitív elektródánál oxigén a negatív elektródánál hidrogén. A Volta féle potenciálsor szerint a H nulla az Oxigén pozitív. Az elektródák felületét bevonó két gáz kvázi új elektródát képez ami galvánelemként viselkedik és potenciálja ellentétes az akku eredeti polaritásával ezért csökkenti annak kapocsfeszültségét. Nem mellesleg a felületét is csökkenti amitől a belső ellenállása nő meg. Akku tőltésekor és kisütésekor azért adják meg a leggyakoribb C/10 értéket mert ennél az áramnál a gázfelhalmozódás nem történik meg és a teljes töltés azaz a teljes aktív anyag elektrokémiai átalakulása megtörténik. És ez a kisütésre is igaz. Ebből következik, ha irracionális árammal sütjük ki az akkut akkor a gázfelhalmozódás miatt nem tudjuk a teljes aktív anyag elektrokémiai energiáját igénybe venni. Ilyenkor valójában nem lemerült az akksi csak elszeparálödik az elrktródfelület. A különböző célú akkuk technikai megoldásokban térnek el hogy az ion transzfer miképp menjen végbe. Ezek más más előnyös és más más hátrányos tulajdonság keletkezik és ezek mentén lehet a feladathoz akkutipust választani. Pl munka, szünetmentes, stb ...
2
Szia!
Ez a 1990 előtti "akku uzeme karbantartása "könyvekben látható--az akkori akku tipusokhoz.
Azóta nem láttam ilyet a net-n se. ill, az ujabb Ca,Mn, ötvözetűek -ről sem.
A sokféle Li akkunál van a net-n .de teljes össze-visszaságban.
de keresgélek.
0
C
t = H ( –––– ) k
I H
A Peukert kitevő / állandó (hatvány) mutatja, milyen jó az akkumulátor, vagyis milyen veszteségekkel kell számolnunk annak kisütésekor. Jellemzően ez a kitevő a legtöbb általunk alkalmazott akkumulátor esetében 1,1-1,3. Annál jobb egy akkumulátor, minél közelebb van ez az érték az 1-hez.
1
Szia!
Ez a képlet csak a C/10 C/20 töltő és kisütő áramra lesz kb közelítő.
Egyébként arról szól csak, hogy a tized . huszad töltőárammal végzett töltésnél a töltési idő nem 10 vagy 20 óra lesz hanem 11-13 vagy 22-26 a k miatt. Egyébként minél kisebb a töltőáram annál teljesebb az elektrokémiai reakció és kisebb a veszteség. Csak győzze az ember kivárni.
0
Szia , és a kérdésből tudjuk milyen alkalmazáshoz gyártott akúról van szó?
0
Üdv.
Én hasonló cipőben járok. Nekem77 Ah akuim vannak, és nagyon fika az egész.Most 2 évesek, és az egyiket be kellett tennem az autóba, mert a két éves ott is cserben hagyott. Mondhatom elszomorító. Nagyon vigyázni kell, nehogy rajta hagyjam a helyzetjelző fényt, mert egy fél óra múlva már nem indul el. Az inverteren hasonlóan viselkedett. Sajnos savat nem tudtam mérni benne, mert zárt rendszerű.
0
Szia!
Nem szabad elfelejteni --amegadott kapacitás 100% de csak az utólsó 25% -t lehet elhasználni .Másképpen ; 12V alá nem sütjük ki.!! Az inverterek ezt nem tudják --álltalában 10,5Vig akarják használni.Igy 4 kisütés után --akár kuka is lehet.!!
Mindegyiknek lejön a dugója /teteje. Le kell tépni a cimkét--vagy hőlégfúvóval körbemelengetni.....
Az eledók tapasztalata; Nem szabad "neves" akkut venni.(Exid, Varta, Bosch )
álltalában jobbak élettartamban a nevenincsek ....
0
Üdv.
Ennek sajnos egyben van a teteje, és nincs rajta semmi behatolási alkalmasság. Lehet hogy le kell fűrészelnem a tetejét. Biztosan savhiányos, mert a fesz. 12,4, de áram nem igen van benne. Egyszer a nagy hőségben túlmelegedett, és jött belőle a gőz. Tudom, cak a víz párolog el, de nem "múkod" így se.
0
Nekem a Jász plasztik akkukkal jó tapasztalataim vannak.
0
Szia!
Nem jól értelmezed---mert itt is érvényes; a kigyó a fejétól......és a farkától....
Tehát savas inditó akku esetén; 12V 60Ah
azaz 20 órás kisütésre 60Ah=3A X 20h (s nem számit , hogy a normál kisütő áram 6A lenne!)
ugyanez 10h-s kisütéssel már csak 4XAh
5H-s 2X Ah
Az emlegetett öninditóval meg 5Ah környéke.
kicsit jobb a helyzet ha "munka akkut" veszel---de az is ugyanilyen fényes!
S a csoda Li tip akkuk is vadul vannak számolva
Pl; 3S 4P (kb 9-11,6V és 4cella párhuzamosan ) ez igy max 12-15Ah jönne ki
de "a pontos értéke"; 3x4=12 cella 3...3,5Ahval =36....42Ah.
Ráadásul szeretik mAh ban megadni ! (néha még ezt is szorozva 10....100 al )
Az eddigi legjobb saccolásos módszer; kiszámolod , hogy 6 órát kellene működnie , ehhez xx Ah kell --ezt megszorzod 2...4 el . s talán szerencséd is van !
0