hi.
szükség volt egy időzítőre és a jól bevált 555-ic vel építettem egyet,müxik is csak az a szépséghibája hogy a bekapcs utáni első ütem hosszabb mint a többi ütem.
az alapkapcsolás alapján csináltam-a mellékelt ábrán látszik.
R1=3,7M R2=56K C=10u tantál, a kiszámított idők jók,csak az a baj hogy bekapcs után az első ütem kb 8 sec-kel több a kelleténél.
találkozott már valaki ilyen jelenséggel???
üdv:egon
Szia Egon ! Leirom én is milyen következtetésre jutottam.Szerintem két kondit kell alkalmaznod ;egyet a T1 idönek ,amely mindég a/0/-tól feltöltödésel van elöállitva és egy T2 idözitést (rövidebb idö )amelyet egy másik kondi feltöltödésével lesz elöállitva(C2) .Három tranzisztorral megoldottam ,persze teoretikusan.A Tr1 lesz a C kimeritö ,mig a Tr2 -Tr3-as egy idözitö a C2 vel.Az R1 C1 idözités T1 marad változatlanul ,mig a T2 idözités a pin 7 rövid testelésével indul , mind három tranzisztor vezet ,ameddig a C2 fel nem töltödik a már vezetö Tr3-an, majd a ciklus ismétlödik.Ha már kitartasz a 555-nél.üdv.Jóska
0
hi.
jó az elgondolás.
azért tartottam ki az 555-nél,mert ezzel volt nyák és helyigényben is elfér.
amit irtál egy próbát megér és utána esetleg nyákgyártással kis méretben megoldható.
köszi.
üdv: egon
0
Szia nogebt!
Tény, hogy egy 555-el felépített astabil induláskor azt produkálja amit leírtál a nyitóban. Ez jön abból, hogy az időzitő kondi nulláról töltődik a 0,66V+ ra, ezért az első inditáskor, közel kétszeres idő adódik. Normál üzemben a fesz. szintek 0.33V+ és 0.66V+ közt vannak.
Kérdés ,menyire lényeges az első időzítés hossza.
Üdv!
welding alt
0
Üdv!
Használj bináris számlálót, pl. 4060, az utolsó számláló kimenetről véve a kimenetet. Igy az első oszcillációs ciklus bizonytalansága erősen csökken (14 bites számláló van benne, HJE, igy a bizonytalanság 16ezred részre csökken).
sanyika45
0
hi.
jól hangzik,de adott az 555-tel a nyák,helyhiány,stb-tehát ez most már nem megoldható.
mindenképpen az 555-ben kellett gondolkoznom..
de azért köszi.
üdv: egon
0
Szia!
Ez természetes, hiszen indításkor nulláról kezd töltődni a kondenzátor, utána pedig az alsó triggerszintről.
Üdv: Jácint
0
Szia Egon!
Ez (regebben) ismert tulajdonsaga volt az IC-dnek, s a szakirodalma targyalgatta= hallgass Kalex-re...
Kari
0
Szia!
Ne az 555-öt indítsd, hanem kapuzd a kimenő jelet. Így fix lesz az időzítési időd.
Üdv! Kalex
0
hi.
az a baj -elfelejtettem irni- hogy a táp indításával indul a folyamat.
pont az lenne a lényeg hogy a táp után kezdődjenek az ütemek.
üdv: egon
0
hi.
csak elmélkedtem rajta még egy kicsit és megszületett a megoldás.
az első ütem végén megjelenő L szintel egy pnp tranyón keresztül leültettem a tápját és igy kezdi előlről,mintha tápot kapna--igy sikerült elérni hogy 1 sec-en belül maradt az eltérés az első és a köv ütemek között.
igy már jó lesz....
üdv:egon
0
Egon, ha "kenyeskedsz"; hasznalj jobb aramkört-kapcsolastechnikat_elvegre semmi sincs ingyee! :-)
Kari
0
Szevasz, Egon!
Két ötlet: ha a kimenő jel inverzét használnálod, annak az időzitése stabil, mivel a kondi mindig 2/3 Ut-ről 1/3 Ut-re sül ki (igaz, hogy ekkor az első impulzust "elveszted".
Ha az 5. láb feszültségét (Vc) a jel ö periódusában egy, a kimenetről vezérelt meghajtóval rákapcsolgatott ellenállás segitségével kb. 0,5-0,8 V-ra állitod (az eredeti 1/3 Ut helyett), az első impulzus pontossága pánikszerűen megnő (ha túl alacsonyra veszed, nem billen vissza!)
Sok sikert: Thanatos
0
hi.
maradt az L szinttel való ujraindítás-nem preciz ák-igy már jól müxik.
a kis átalakítással egyszerűen megoldható és kész!!
köszi.
üdv:egon
0
Szevasz, Egon!
Jogos a 2 pont: hajómotorral nem húzunk fel Doxa zsebórát!Ha igy megfelelően dolgozik, kár belekurkászni (csak azért töprengtem rajta, mert egyrészt érdekes fejtörő, másrészt, mert Te akartál nagyobb - korrekt módon elérhető - pontosságot.
A legjobbakat: Thanatos
0