Üdv!
Ez most biztos nagyon amatőr kérdés lesz, de felvilágosítana valaki a kondenzátorok lelkivilágáról úgymint váltó és egyenáram tűrés?
Egy polarításfüggetlen kondenzátort miért nem lehet váltóáramra rákötni?
Szeretnék építeni valami hasonlót, úgymint led meghajtása közvetlen 230V-ról:
Van szofisztikáltabb verzió is:
C1 helyére betennék valamit ami van bontva lomtalanításkor szerzett tévéből, de több helyen is írják, hogy váltakozóáramra alkalmas típust kell használni. Van egy marék fólia meg impulzuskondim aminek 400V a tűrése, azok miért nem jók?
Nem értem...
DM
Hello mdecsi!
A vázolt kapcsoláshoz néhány megjegyzés, szempont. Az adatok erősen kerekítve. Kíváncsi vagyok, hogy jól számoltam-e:
- az egész körbe ≈35 mA áram folyik, fele a LED-en, fele az 1N4007-en.
- a 470 Ω on ≈600 mW teljesítmény van, úgy hogy azt szerintem érdemes ≈2 W-osra választani, (v. 3db. R534 ≈1.5 k Ω párhuzamosan).
- bekapcsolásnál előfordulhat, hogy a töltetlen 470 nF, a szinusz csúcsát kapja el. Ekkor a töltő áramot a 470 Ω korlátozza, ≈700 mA-re. A 470 nF ≈0.2 ms alatt töltődik fel 325 V-ra. Reméljük -ha úgy hozza a sors- a LED bírja ezt a löketet. Az 1N… egyébként, ha jól emlékszem 30 A-t tud csúcsba.
- a LED-el párhuzamosan kötnék 1-2 x 100 nF-os nagyfrekis (kőporc, stb.) kondit, kifejezetten nagyfrekis zavar, tranziens feszültségek szűrése céljából. Igaz, hogy a 470 nF.-al sorba, mint feszültségosztó nem jöhet számításba, de hát a tranziens meghajtó generátor se ideális feszültséggenerátor.
0
Szia!
Köszönöm, a kommentjeid az első kapcsolásra vonatkoznak, én a második - Sokri féle - kapcsolást építettem meg, amely jóval kifinomultabb. Egyébként a srácok tapasztalatai alapján az első kapcsolás is tökéletes az általad vázolt problémák ellenére is. Valószínű azon is a múlik a dolog, hogy a ledek viszonylag jól tolerálják a túlterhelést, legalábbis egy ideig.
DM
0
Üdv!
Még mindig nincs lefutva a téma részemről. C1 határozza meg, hogy mekkora áram folyik át a leden. De hogy tudnám ez kiszámolni és mekkora áramot lehet kinyerni ebből a kapcsolásból? Arra gondoltam, hogy egy GU10-es foglalatba belerakok egy ilyen áramkört meg pár dragon ledet (3.8V/500mA), de hogy méretezzem?
DM
0
Szia DM!
Szerintem tegyél le erről a tervedről, mert a kondi fizikai méretei jóval meg haladják az ehhez szükséges trafó méretét.
Természetesen elvileg, -és gyakorlatilag is- meg oldható akár 100A nagyságrendű áramok vezetése is kapacitív ellenállással 50Hz-n, de ehhez már sok KVAR (Kilo Volt Amper Rezisztencia) kapacitású fázisjavító kondenzátor használata szükséges(tehát nem reális).
Ezzel a képlettel, kitudod számolni, egy kondenzátor ellenállását adott frekvencián, tehát számolgathatsz, de egy határ fölött, az áramkör használata gazdaságtalan.
Kapacitív ell. az-az XC = 1 / ( ω * C )
XC = ohm, C = Farad
ω = 2 * π * f
f = Hertz
π = Pi, az-az...
Remélem segítettem!?
Üdv Tibi.
0
Üdv!
Kiszámoltam, igazad van. Köszönöm.
DM
0
Nincs mit!
0
Üdv!
Mikor a józan ész felett győz a pénz...
Ilyet lehet kapni a Lomexben:
Ilyenkor az ember elgondolkozik, hogy érdemes-e szórakozni, mikor a 220nF/630V többe kerül ennél...
DM
0
De ez nem fér be mondjuk egy kapcsolóba vagy konektorba éjjeli fénynek. Valamint a hatásfok is rosszabb szerintem, mert ezek a kis lemezelt trafók fűtenek rendesen. A pici torroidok a jók csak azok drágák.
Üdv Laci
0
Szia Laci!
Azért annak a lemezelt trafónak nem olyan rossz a hatásfoka.
Semmiképpen nem rosszabb, mint a soros feszültség ejtés (gondolok itt a R-C tag R részére).
Elég szomorú az, ha az a trafó fűteni kényszerül, ráadásul, néhány LED-től.
Az más kérdés, hogy a 65-ös dobozba, a kapcsoló alá nem fér be.
És lássuk be, hogy nem muszáj nekünk minden áron újat kitalálnunk, hiszen az "érjelzős" kapcsolókat, dugaljakat, mindenféle bonyolítás, és LED nélkül meg világították már régóta a ködfény lámpákkal, és lássuk be, nem melegedett semmi, és látni is lehetett őket.
Üdv Tibi.
0
Lui külön gratula az ötletedért.
Én is a fenti kondi ellenállás változatot raktam a kapcsolók alá de két antiparalel zöld leddel mert annó kék és fehér nem létezett. A méretproblémát úgy küzdöttem le, hogy zavarszűrő kondit használtam amiben benne van az ellenállás. Remix ontotta ezeket nagyon jó minőségben. Irigykettek is az ismerősök és nem győztem barkácsolni és beszerelni a kapcsolókba.
0
Perlacinál a pont! Remix C032 szikraoltó egység fémcsőben, axiális huzalkivezetéssel---> névleges feszültség 250V , kapacitás 470nF, soros ellenállás 470ohm. És létezik ettől korszerűbb, kisebb méretű típus is.
0
No és ha leírom, hogy polypropilén C245 kiöntött X2 osztályú metálfilm kondikat használtam és használok, mert még van. Soha nem megy tönkre. 250V 50Hz névleges feszültségre gyártották. Ha emlékeim nem csalnak ez az a technológia amit öngyógyulónak is neveznek.
Üdv Laci
Jár a 2pont? :pattog:
0
Nem csalnak.
L
0
Szervusz Laci!
Tanultuk anyagismereti órán, hogy ha veszünk egy zacskó ROPIT, és kifőzzük egy liter vízben, majd ráteszünk egy POLIPOT akkor kapjuk eredményként a POLIP ROPILÉN-t.
Üdv:
exGelkás
0
2 pont az ötletért + 2 pont az alkatrészismeretért! :oke:
Üdv:Laci.
0
Különben is nyitóirányban a LED áramát kell kibírnia, nem a nyitófeszültségét!
0
Szia gyimi1!
Szerintem Solac46 kolléga "anti paralel" gondolta azt az 1N4148-at a LED-el.
Lásd be, hogy mégsem mond hülyeséget. :yes:
Bár így az előtét ellenállás, mindkét félperiódusban fűteni fog. :shock:
Tehát még sz@rabb hatásfok...
Üdv Tibi.
0
Igen, a LED és a dióda antiparalel, ezért "egymást védik"!
Üdv:Laci.
0
Kösz, Tibi!
Látom, Te tanultál!
Kondival ugyanez a helyzet, csak kevesebbet fogyaszt!
Üdv:Laci.
0
Szia Laci!
Az emberre csak ragad valami az évek alatt...ha más nem, a kosz. :badgrin:
Amúgy kondival valóban jobb, ha meg rá adásul graetz-el megfejelve, akkor kondiból is kisebb kell (mindkét félperiódusban virít a LED)
Üdv Tibi.
0
Így Igaz!
Te sem tegnap kezdted a szakmát, igaz????
Üdv:Laci.
0
Szia!
Igaz. Már vagy 30 éve tanulgatom. :)
Üdv.
0
Én már nyugdíjas vagyok, 50 évet húztam le, még csöves rádióval kezdtem, tv még nem volt! Boldog idők! :yes:
Egy barátom szervízében ma is számítógépet és dvd-t, videót javítok! Nem szeretnék begyepesedni! :oke:
Üdv:Laci.
0
Záróirányról beszéltem!
Üdv:Laci.
0
Ide figyelj Solac46,a dióda azért kell bele, hogy levágja a váltófesz. ellentétes pólusú félhullámát(egyenirányít!)márpedig annak a csúcsértéke 325 V, a 4148 záróirányú feszültsége pedig csak 100 V.Ha okoskodni akarsz akkor előbb tanuljál!
0
És közben a led mit csinál???????
Sörözik veled!
Mielőtt fikázol, tanuljál!!!!
Hallgattál volna, okos maradtál volna!
Üdv:Laci.
0
Hálózati csúcsfeszre feltöltött puferkondik kaphatóak nálam vitarendezési célzattal.
Kis vita: 47uF -200Ft
Nagy nézeteltérés: 220uF - 400Ft
Extrák:
Low ESR +50Ft (ha másodpercenként több mint tízezer vitapartnerrel akarsz közös nevezőre jutni)
105C +50Ft (nyári vitákhoz)
Használat módja: A feltöltött eszközt csatlakozókkal kifele a tenyerünkhöz rögzítjük szigetelő szalaggal, majd kezet fogunk a vitapartnerrel. Ha vitapartnerünk gyanút fog, hazudjuk azt, hogy a szigetelőszalag valójában sebtapasz, a hengeres tárgy pedig steril pólya.
Fordított felragasztásért nem vállalok felelősséget!
Utántöltés: 10Ft
Ne töltsük túl, mert kinyílik mint a tubarózsa.
0
Nagyon jók az áraid! :king:
Még meggondolom! :oke:
Üdv:Laci.
0
Na, hogy én is mondjak érdekeset:nekem meg olyan sima 3 mm-es piros LED-em (2 "lábú" és nem duál!) van amit mindegy, hogy hogyan kötök rá a laposelemre mindkét irányban világít igaz némi fényerőkülömbséggel.A LED előélete:kapott egy kis túlfeszültséget,előtte csak egyirányba működött.A miértet és a hogyant nem tudom.Akinek van rá értelmes magyarázata szívesen veszem!
0
azé me az csak 100 V-os.Nem baj?
0
Sztem nem, mert "megvédi" a LED
Szép napot! Sanyika
0
Szerintetek miért kell ide 1N4007-es dióda?
1N4148 több, mint elég!
Üdv:Laci.
0
A 75 V-os zárofeszültségű dióda valóban elég 320V-nál. :)
0
Nézd meg jól, a Led nyitófeszét kell kibírnia, 1,5-2V-ot!
Üdv:Laci.
0
A legegyszerűbb leghelytakarékosabb megoldás:nem kell kondi bele.1N4007 dióda,LED, 47 kohm ellenállás sorba kötve és kész.(Én így csináltam az otthoni villanykapcsolókba irányfényt.)
0
Jaja. Nekünk van otthon a keringtető szivattyúra téve LED. Azon még diófa sincs, csak egy soros bumszli ellenállás.
A suliban azt tanultuk, h ez így nem működik....
Szép napot!
Sanyika
0
Működni működik mindkét megoldás, csak elfűt az ellenállás 1W-ot. Ez persze elég kis mennyiség, de ahhoz túl sok, hogy csak úgy berakjam. Évi 8 kWh.
Egyébként ha csak a jelzőfény lett volna a cél, akkor én sem bohóckodtam volna diódahíddal. Vannak olyan ambícióim, hogy készítek 230V-ról üzemeltethető fehér ledből készült lámpákat és ehhez szerettem volna tapasztalatot szerezni. Sikerült. :)
0
Fehér ledre én kukáztam kapcs. üzemű telefon töltőket. (5V 500mA) 1W-os CREE-s ledeket hajtok velük. Eddig ez a legolcsóbb/jobb/gyorsabb megoldás, amit találtam.
Szép napot! Sanyika
0
Szia!
Amikor a "nagy szellemek" találkoznak... :)
1 éve hajtok 3W-os fehér CREE ledeket feleslegessé vált Nokia Li-ion töltőkkel éjszakai háttérvilágításként. A töltők belét kitermeltem és az egész cucc bekerült tönkrement E27 és E14-es energiatakarékos "izzók" házába.
L
0
üdv:természetesen vannak kerámia zavarszűrőkondik is, de csak kisebb értékekre, a legnagyobb 10 nF-os volt, amit láttam 2 kV-osban.
A rajzon eredetileg 470 nF-os van.
Monolit kondiban van ilyen érték,de csak 50 V-ig.
Bálint
0
Üdv!
Ahelyett, hogy nagyfesz DC kondit vettem volna, inkább direkt AC-re szánt darabokat szereztem be. Ezek 300V váltóig garantáltak. Végül a skori félét építettem meg, össze is raktam az elsőt:
Nagyon szépen és megbízhatóan működik.
Köszönöm a fejtágítást, megint okosabb lettem!
DM
0
Csak egy apró érdekesség.
Az egyik kolléga pont itt panaszkodik a zenélő dvd tápról.
Szóval amire még érdemes odafigyelni. Nem túl jó dolog sima tekercselt (stiró papír) kondikat használni mert zenélnek. Ma persze ezek már ritkaságok, de bontásból fiók aljából még előkerülhetnek.
Csak példának.
Diák koromba készítettem egy sztereó fényorgonát. Akkor még csak tirisztor volt hozzáférhető így diódahidas egyenirányító és minden tirisztornak 100nf 630v védődióda. Szép nagy stiró kondik. Dagadt is a mellem a suliba mert megnyertem az akkori versenyt vele. 6 x 8A hosszú izzófüzérek nagy színes reflektorizzók mindent vitt. Na de egy esti elmélyült zenehallgatás fényjátékkal és a számok közti szünetben előtört a 100hz zúgása. Egy jó darabig tanácstalanul kerestem a zaj forrását majd kiderült a fényorgona a turpis a dologban. Aztán szétbont fülel, Édesapám telefonközpont gyárban dolgozott így gyorsan rámutatott a hibaforrásra. Szereztem kiöntött kondikat és azóta csend honol fényorgonáéknál.
Sziasztok Laci
0
Szia mdecsi!
Számolj utána: ha egyenirányítod a 230-at, az 324V. A színusz tehát csúcstól csúcsig 648V, ezt ki kell bírnia a kondinak. Tehát egy 630V-os kondi az még határeset, de az esetek 99%-ban elmegy. A neonokhoz való és motorindító kondikra rá szokták írni, hogy 230VAC, ez azt jelenti, hogy bírja azt a 650V-os csúcsot is. Viszont ha vastag falú befőttes üveggel letakarod, kísérletezhetsz a 400V-os kondikkal is, álltalában a ráírt érték másfélszeresét el szokták bírni :-)
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Tehát akkor nincs semmi különleges tulajdonsága az AC kondiknak, egyszerűen csak annyi, hogy rá kell számolni a feszültségtűrésre? Ejjj, hát akkor miért nem azt mondják, kis buták. Én meg már azt hittem, hogy valami nagy titokból eddig kimaradtam.
Köszönöm,
DM
0
üdv : MKP (fémezett poliészter),olaj,vagy papír típusú kondikat hsználhatsz.
Monolit vagy kerámia,vagy bipoláris kondikat nem.
Javasolt inkább a 630 V, jobb a békesség.
Bálint
0
Üdv mindenkinek! A különbség csupán annyi, hogy a hálózati feszültségre készített AC kondiknak a vizsgálati feszültsége 5...10xnévleges AC feszültség (ami 2-3KV csúcsban), mig a szokványos bármilyen polarizálatlan kondiké 1,5...2 névleges DC feszültség. Ha a kondi tönkremenetele vszélyezteti vagyon vagy élet biztonságát, akkor csak megfelelő vizsgálati feszültségű típus alkalmazható (semmi nem írja elő, hogy az csak AC jelzésű lehet - ezért fordulhat elő, hogy ugyanolyan készülékekben az egyikben a hálózati zavarszűrőt 250V-AC míg a másikban 2KV-DC kondikkal szerelik). És miért nem használható váltakozófeszültségre kerámia kondi? Lásd az előző szavarszűrős példát (szép világoskék 1...4.7nF-2KV), de említhetném az RF végfokok kimeneti szűrőit is...
0
Köszönöm szépen neked is.
0
Szia!
A kollégák szinte minden lényegeset elmondtak a témáról. Kiegészítésül talán még ennyit:
-a reaktáns elemeket tartalmazó feszültségosztó - ha az alsó és felső tag nem ugyanolyan típusú reaktanciát mutat - frekvenciafüggő. Jelen esetben ez olyan hátránnyal jár, hogy az 50Hz-re beállított osztó a hálózaton megjelenő gyors tranziens zavarok teljes energiáját átviheti a terhelésként szereplő diódára/ellenállásra.
-közvetlenül a hálózati feszültségen lévő kondi választásakor célszerű az IEC 60384-14 biztonságtechnikai szabvány szerint minősített, X vagy Y osztályú alkatrészeket beszerezni. Így a legkisebb a valószínűsége, hogy a kütyüd bajt (pl. tüzet) okoz.
Jó kísérletezgetést!
L
0