Üdvözlet mindenkinek, sziasztok!
Küzdök a tárgyban jelzett CGA-VGA konverterrel.
Egy ipari gép javíthatatlan CGA monitorát kell pótolnom - mivel másik CGA monitort nem tudtunk beszerezni - VGA monitorral, lehetőleg LCD-vel.
Beszereztem az említett convertert, bízva abban, hogy a problémát egyszerűen meg tudom oldani.
Az első helyszíni próba alkalmával már csalódás ért: semmi értékelhető VGA kimenet nem volt, pár mp-ig futott valami össze-vissza képtöredék, majd utánna semmi. Mindez CRT monitorral is ugyan így volt.
Méréseim szerint - kízárólag sync. separate bekötésnél - a VGA szinkronjelek megvannak, a monitor érzékeli is, de a videójel felkonvertálásban valami trükk folytán nem működik egy szabvány CGA kártya kimenetéről sem.
A forgalmazó szerint ezek kizárólag játékgépekre vannak tervezve (illetve a microcontrollerben programozva), amit bizonyít a 4 db dip kapcsoló klf. játékgyártó cégekhez való hozzárendelése, pedig leírás szerint lenne "semleges" (separate sync.) CGA üzemmód is.
Egyetlen dip kapcsoló állásnál (9-es ch)sikerült vertikálisan álló képpel horizontálisan futó (3x) képet kicsikarni.
Lehetséges, hogy mindenre jó, csak éppen szabványos CGA jelhez nem?
A másik gond, hogy compozit videójelből nem tudja előállítani, csak a horizontális szinkronjelet, holott leírás szerint menni kellene.
Az ipari gép elektronika vezérlőkártyából csak 1 szinkron vezeték van kivezetve, melynek tartalmát a helyszínen nem tudtam ellenőrizni.
Volt már valakinek tapasztalata evvel a converterrel?
Üdv: -sándor-
2011, September 10 - 10:50
#1
Sziasztok!
Sikerült megoldani a konverter problémát.
NEM minden VGA monitor fogadta el a konverter VGA kimenőjelét!
3 klf. tipusú és gyártmányú LCD monitorral kisérleteztem, egy közel 10 éves HP monitorral sikerült megfelelő, fázisban is helyes, álló képet elérni, természetesen a dip-kapcsolók klf. állásainak végigpróbálásával.
Így is a függőleges helyzetet a monitoron kellett még korrigálni.
Minden kapcsoló váltás után áramtalanítani kell a konvertert, másképp nem tud programot (üzemmódot) váltani.
Relatíve újabb IBM és LG LCD monitorokkal nem sikerült használható képet elérni egyetlen kapcsoló állásban sem.
Tehát a siker erősen függ a használni kívánt VGA monitortól is.
Üdv: -sándor-
0
Szia asanci.
Na én is bele futottam a csőbe Pénteken meg kerestek egy ilyen csodával hogy be kellene építeni egy centírózó gépbe. Először mikor meg láttam mi vár rám én is ferde szemmel néztem de le írom hogyan oldottam meg . 5 szál volt be kötve nálam 3 szín +1 szinkron +1 test.
1. a régi kábelt ketté vágtam +tisztítás és 5 db sorkapocsba amúgy fapadosan be kötöttem a piros és a test szálat egyik oldalt a másik oldalt ami az átalakítóból jön oda be kötöttem értelem szerűen a 3 szint 1 test és a szinkron kábelt (szürke) ,a test adva volt a piros az meg egyezze t mind két oldalon.
2. a dip kapcsolókat mind ON állásba raktam ez a CH 1
3. a tulaj adott egy LCD monitort hogy ezt szeretné látni rajta,rá tettem a VGA out ra és be kapcsoltam ,és ahol láttam a sorszinkron jelet 14.600 Hz kb. azzal el kezdtem keresni hogy hol kapcsol be az LCD mikor meg volt akkor már láttam rajta piros álló képet és utána már csak a másik 2 szint kellet a helyére raknom és készen volt.
Remélem segítettem.
Üdvözlettel :Laci
0
Szia Laci!
Igen, pontosan ilyen a gép és a gond nekem is.
Az 1 db "szinkron vezeték" is valóban így van.
Annyi különbséggel, hogy a helyszínen mindhárom színt bekötve kisérleteztem a szinkronnal, de a már leírtak szerint nem jött be.
Illetve írtam, hiába fogott szinkront a VGA monitor, semmi kép nem jelent meg.
Itthon meg CGA kártyás géppel méricskéltem, igaz, ott is minden színt egyszerre bekötve próbálkoztam megfelelő szinkront fogni.
A 4 dip kapcsoló on állásaiban sem állt meg a szinkron, csak futó képem volt.
Bár nem hiszem, hogy az befolyásolná az eredményt, hogy csak a piros színnel kezdem, vagy be van kötve színhelyesen mindhárom színvezeték.
Inkább ott gondolok különbséget, hogy a CGA számítógépes kártyán nincs H+V kombinált TTL szinkronjel, míg a gép vezérlő kártyája az 1 db szinkron vezetéken ezt adja ki. És ez az 1 szinkron vezeték van a CGA kábel 6 és 8 pontjára közösítve.
Az írásod után ismét lett némi esély, hátha mégiscsak működni fog a konverter. Mégegy helyszíni próbát megér.
Üdv: -sándor-
0
Hello.
Jó ára van valóban.:
http://www.licit.hu/arveres_Ipari_monitor_most_akciosan_elado_elado_lici...
Üdv.: uniman
0
Hello.
Talán a "H+V combiné" bemenetre kellene kötni a szinkront, ha már egy "madzagon" jön ki.. de legegyszerűbb bármilyen RGB-t is tudó euroscart bemenetes TV-re kötni, ha szabványos a jel, lesz kép. A szikron-jel meg mehet a video-inputra, esetleg egy ilyen átalakítóval.:
Azért még beszerezhető a CGA monitor.
Üdv.: uniman
0
Szia, van más megoldás is:
Én is már belefutottam egy ilyen ipari monitor problémába.
Nem tudtam megoldani átalakítóval.
A megoldás az lett, hogy megmértem a szükséges H-V-R-G-B-Y jeleket és kerítettem egy új, jóminőségű, profi "ipari LCD monitort" és azonnal minden rendben lett.
Persze nem kell azt hinni, hogy annyiba kerül, mint egy tömeg LCD, de tartós, szép és tökéletes lett.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Üdv!
"Az ipari gép elektronika vezérlőkártyából csak 1 szinkron vezeték van kivezetve, melynek tartalmát a helyszínen nem tudtam ellenőrizni."
Csak nekem tűnt fel, hogy a szabványos CGA külön horizontális és külön vertikális szinkronjelet ad?
Így nem is fog működni a konverter.
0
Üdvözlet !
Lehet, hogy butaságot írok de akkor javítsatok ki mert monitorokkal nem foglalkoztam. A CGA ugye TTL jelszintekkel dolgozik míg a VGA analog. Viszont végül is mire a képernyőre kerűl a jel addigra ugye a CGA monitor áramkörei analog jellé alakítják. Amennyiben nem ez a jelfeldolgozó áramkőr ment benne tönkre akkor esetleg az általa előállított jeleket fel lehetne használni a VGA meghajtására. Bár úgy tudom, hogy a sorfrekije kissebb a CGA-nak de hátha cagy esetleg a szinkronjelet kinyerni valahogy.
0
Üdv!
Nem tudom, mennyire lehet szabványos, ugyanis a szabványos CGA csatin külön van függő és vízszintes szinkron, az R,G,B, intensity (világosság) jelek TTL szintűek, és nincs kompozit jel.
Kivételt képez az IBM PCjr gépeken használt CGA, amelyik tartalmazza ugyanezeket, de emellett kompozit videojelet, illetve TV horizontális, vertikális, illetve audiokimenetet, de ennek 18 pólusú csatija van a 9 helyett.
0
Sziasztok!
Senki nem ismeri ezt a convertert?
Üdv: -sándor-
0