Sziasztok!
Szeretném a tanácsotokat kérni , illetve segítséget esetleges megoldást a következő problémámra.
Adott egy kedves barátom házi készítésű akksi töltője autójába. Ezt szétszedve egy trafó és egy diódasor intézi a töltést. Ezt szeretném felfejleszteni úgy , hogy neki csak az áramot kelljen betekernie . Erre googleztam egy rajzot , de nem vagyok biztos , 0-10A az áramom amit tudnia kellene ez csak 8.4 et tud , én az 2n3055 helyett MJE14002-t használnék , gondolom az 5W os ellenállással kell variálni ,hogy meglegyen az a 10A.
Várom az ötleteket!
Köszönöm előre is!
szisztok! 15 eve oszeraktam egy automata aku toltot 2n3055-el nagy hutobordaval meg ma is mukodik
0
Szevasz találtam neked három rajzot
0
Szia!
A minél egyszerűbb a jó, nem kell túlbonyolítani... Lehet áramgenerátort rakni, de minek?
Talán a legegyszerűbb megoldás, ha egyutas egyenirányítás után, egy autóizzón keresztül kapcsolod rá az akkut. A trafó legyen úgy tekerve, hogy amikor már alig folyik áram, akkor legyen max 14,4V a töltőfeszültség. Bolondbiztos és jó töltő.
Ha adott a trafó, ami nagyobb feszültségű, bármilyen más elektronikánál többet ér, ha raksz egy feszültségfigyelést, és ha elérte a 14,4V-ot, akkor kapcsoljon át csepptöltésre. Ezt akár aktív elektronika nélkül, egy megfelelő relével és némi kísérletezéssel is beállíthatod.
A töltőáram az akku függvénye, 1/20-al érdemes max tölteni, abból nem lehet baj. A 8-10A ritkán kell, max nagyon merült akkunál a legelején.
Üdv
Inhouse
0
Üdv! Azért ebbe kötekednék. C-tek Multi XS 7000 res töltőm van , van mire 30e ft-t elkérni egy max 7A ert tudó töltőért. Itt olcsón kell kihozni a dolgot az tény , de azért szeretnék valami automata rendszert.
0
szia: több egybehangzó vélemény alapján a gépkocsi ólomakkunak a legjobb töltési mód az egyutas esetleg kétutas szűretlen töltés. A legegyszerűbb az izzós áramkorlátozás. Ezt úgy oldottam meg, hogy különböző kapacitású és töltöttségű akkuk esetén 3 db indexizzót(21W) kapcsoltam kapcsolókkal a szükséglet szerint. Természetesen az áramot lágyvasas műszer figyelte.
Kiegészítésként: a mai akkuk tölhetők 1/10 , 1/7 aránnyal is.
Ha a trafó feszültségét úgy választod meg, hogy 14,4V legyen a töltés végén, semmi probléma nem lesz.Ezt Inhouse is írta.
Más: az akkut ritkán kell tölteni(hidegben 5-7 nap állás után),vagy véletlenül bekapcsolva hagyott fogyasztó esetén. Ha gyakrabban kell tölteni, akkor vagy az akku rossz, cserélni kell, vagy a gk töltőáramköre hibás. Gépkocsi akkuhoz nem érdemes drágább, bonyolultabb töltőt használni.
Bálint
0
Szia !
Ezt megerősítem én is !
Ha a kocsi fesszabályzója rendesen müxik, akkor 3-4 évig elfelejtheted a töltőt. Amikor a savoldat töménysége leesik 1.20 alá akkor kezdődnek a problémák.
Tehát tölteni akkor kell amikor nagyon sürven önindítózol, lemerítetted az akkut, vagy régi és kicsi a kapacitása az inditáshoz .
A mai gépkocsik 80-120A-es generátorai mindent megadnak az aksiknak amit szemük-szájuk kiván :lol:
Miki.
0
Karbantartó töltést igényelnek az AGM rendszerű akkumulátorok , és a legtöbb gépkocsi akkumulátor ha nem jársz napi egybe 50-90km ert. AZ akkumulátor élettartalma rendszeres karbantartás mellett 10 év is lehet , jelenleg 9 évnél járok egy autónál az akksi 92% os kapacitású.
0
Nem kell napi 50-90km...pár naponta is elég. A gond a ritka és városi használat, sok indítózás, kis távolságokkal...
A 6év és afeletti akkuk a kivételt képezik inkább és csak kisebb benzines autóknál fordulnak elő...
Az első akku még csak csak, de a következők jóval kevesebb ideig húzzák. Persze függ a használattól is. Vannak cifraságok, amikor a garanciás akkukat hozzák vissza...
Üdv
Inhouse
0
üdv: ez így van.
A Varta-Silver akkumat 6 éves korában, két éve cseréltem le(a cégnél vettek nekem újat)a pincében van, 2-3 havonta utánatöltöm, most is kifogástalan.(tartalék).
Bálint
0
Sziasztok!
Az enyém is 6,5 éves, ignis eredeti akksija és kifogástalan.
Nem használom a reflektorokat éjjeli lámpának és nem pakolom tele a kocsit mindenféle elektronikai szeméttel mint 2000 wattos hangtechnika, hűtőláda, vízforraló stb...
0
Szia Drtapfesz!
Tessék egy automata B31-5A. A másik amit ajánlottak Neked a deszulfatizálós töltő. A deszulf. töltésnél a töltés/desulfat. arány 10/1 -re figyelni kell.
Tehát ha a töltés 10A , akkor kisütés 1A.
Üdv Miki.
0
Szia! Ne feledd? Az akkumulátorban vegyi folyamat a töltés,(A folyamathoz idő kell!) és az akkumulátor eredményesebben tölthető a lüktető egyenárammal. A legszerencsésebb lenne az egyutas egyenirányítás, félhullám 1*
Én kissé átalakítanám a rajzot és a nagy áramú diódákat kiváltanám és a helyükre két thyrisztort ültetnék. Üdv.
0
Szia drtápfesz!
Találtam egy pár linket illetve rajzot hátha segítenek a fejlesztésben:
http://www.bgsf.eoldal.hu/cikkek/egyeb-aramkorok/automata-akkumulatortol...
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/82/82874bdea1b45ac4f4df70e54d...
Szerintem kiindulási alapnak megfelel aztán majd eldöntöd melyiket csinálod meg vagy mely részét alkalmazod!
További szép napot és sikeres építést kívánok!
Üdv:morfeus
0
üdv.drtapfesz
Találtam egy sokkal okosabb megoldást mint a tranzisztoros áramszabájozás ,amely nagy felületü hütést igényel.Ez egy thyrisztor átvezetési idejét szabályozza ,igy csak a vezetö idöre diszipálodik rajta hö .Ez sokkal kevesebb mint az általad talált tranzisztoros megoldás.Lényege hogy a kétutas egyenirányitás után (lehet hid is )ne szürd meg a lüktetö egyenáramot ,ez szükséges a thyristor lekapcsolására.Annak ellenére hogy a thyristor ki-be kapcsolgat szüksége van egy kissebb hütöbordára.
tisztelettel Jóska
0
"egyenirányitás után (lehet hid is )ne szürd meg a lüktetö egyenáramot ,ez szükséges a thyristor lekapcsolására."
Ez így igaz. Ha megszűröd, a tirisztor nem fog tudni kikapcsolni.
0
szia:párhuzamosan 2 db egyforma tranyó.
Bálint
0