Ötleteket várok a következő problémára.
Van egy 10 Hz ... 1MHz es tisztán szinuszos jel. Az amplitúdóját kell állandó szinten tartani egy szabályozókör segítségével. Milyen jól bevált módszerek léteznek az amplitúdó detektálására, vagyis jobban mondva egy az amplitúdótól lineárisan függő DC feszültség előállítására?
A jelenlegi elgondolás az hogy egyenirányítás után egy megfelelő kapacitású illetve időállandójú tagot töltünk és az eznek kialakuló egyenfeszültséget használjuk fel, hibajelnek. Az egyenirányítás vagy ténylegesen diódákkal, diódaként működő elemekkel, vagy egyenértékű kapcsolással történik mely nem feltétlenül egyenirányításra vezethető vissza de mindenképpen lineáris leképzést ad az amplitúdóra vonatkozóan.
A probléma az hogy a kapacitás értékét változtatni kell a különböző frekvencia-tartományokban. A sáv két végén jelentősen kisebb illetve nagyobb kapacitást kell alkalmazni. Ezt kellene kiküszöbölni.
Heló !
Bár a csatolmányban lévő kapcsolás csak 20khz-ig működik de megfelelő OP amp-al ez kiterjeszthető.
A kapcsolás figyelemre méltó torzítás adatokkal rendelkezik meglepően egyszerű kapcsolás technikával. Két 90 fokos fázistoló vagy mindent áteresztőnek is nevezett ák. és egy inverter a visszacsatolásban szintmegfogással. Egy sávban tudja a hangfrekis sávot valamint nincs a a beállást lassító időállandó, ha csak a fázistoló elemeit nem tekintjük annak.És ezen torzítás adat csak kiváló szint tartással teljesíthető az adott kapcsolásban.
A TEK. SG505 (mely SM-je fenn van a Tanyán) erősen rokon kapcsolás technikát követ, nevezetesen az un. állapotváltozós szűrőt alkalmazza (két integrátor és egy inverter) melyet ráadásúl lehet hangolni a poti helyén valamilyen. analóg szorzó funkciót betöltő áramkörrel is. Végül is a poti is felfogható annak. Az SG505 egy kicsit bonyolultabb szintszabályzást alkalmaz olyan áron hogy a speckóban rögzített beállási ideje kisebb egyenlő 5 sec-ben van megadva. A kis torzítás ára ez is. Egyébként ez az "oszcillátor is gyakorlatilag teljesen kommersz alkatrészekből épűl fel.
Üdv. laci
0
Szia !
Igazából amíg nem tudni hogy a szinusz jel hogyan, mi módon keletkezik mindenki csak a sötétben tapogatódzik.
Az öt dekádnyi frekvencia tartomány a 10 Hz-es indulással meglehetősen lassú szabályzást enged meg. legalább egy félperiódusnyi időre szükség van az amplitúdó meghatározására.
Van egy sejtésem hogy a kérdező négyszög jelet előállító valamilyen VCO jeléből alúláteresztő szűrővel nyert szinuszjel amplitúdóját szeretné stabilizálni de ilyen átfogással és egy elvárt torzítással egy sávban eleve problémás.
Bár nem extrém kis torzítással, de már a '80-as években gyártott pl. a Wawetek 50Mhz-es funkciógenerátort diódás jelformáló áramkörrel a működési elvből származó kifogástalan szinttartással.
Ha a kérdező megtisztelné a gondolkozókat az elégséges információkkal az sokat lendíthetne a megoldás irányába.
Üdv. Laci
0
Sziasztok!
Van egy 10 Hz ... 1MHz es tisztán szinuszos jel. Az amplitúdóját kell állandó szinten tartani egy szabályozókör segítségével. Milyen jól bevált módszerek léteznek az amplitúdó detektálására, vagyis jobban mondva egy az amplitúdótól lineárisan függő DC feszültség előállítására?
A kérdés kicsit magában foglalja az elvárt válaszokat. Nem szükséges lineáris összefüggés az amplitudó és a szabályozójel között. Elég a monoton függvénykapcsolat is. Másrészt miért kell DC feszültség? Mint a fenti példában írtam, lehet az ellenállás is. De létezik árammal változtatható erősítésű műveleti erősítő stb. Ha pedig mint DINO54 írta, négyszögjelből (vagy pl. szimmetrikus háromszögjelből) csinálunk szinuszt, akkor a szintje nem fog változni a frekvencia függvényében. Valamikor régen csináltam ilyen függvénygenerátort ICL8038 áramkörrel, valahol még megvan.
Üdv, lcsaszar
0
Szia Laci!
"Igazából amíg nem tudni hogy a szinusz jel hogyan, mi módon keletkezik mindenki csak a sötétben tapogatódzik."
Hadd bővítsem ismereteidet, hogy ne tapogatózzunk mi se sötétben!
Magas labda volt, le kellett csapnom :) Remélem, érted a viccet.
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint !
Most küldjem el a PISA teszt linkjét? Némi szöveg értelmezéssel (nem fogalmaztam túl bonyolultan) talán érthető amit írtam.
Ugye nagyon nem mindegy hogy az a szinusz jel egy Wien hidas vagy fázistolós vagy egyéb, amplitúdó stabilizálást igénylő oszcillátorban vagy ún. funkció generátorban vagy négyszögjelből szűréssel vagy keverési termékként keletkezik egy hangfrekis vagy nagyfrekvenciás generátorban. De használjuk az állítódik elő "jómagyar" formulát.
Szeretettel: Emese :)
.
ÜÓv. Laci
0
Szia Laci!
Igazából fel sem tételeztem, hogy arra gondolnál, hogy milyen oszcillátor állítja elő a szinusz jelet. Meg voltam győződve, hogy a szinusz jel matematikai leképzésére gondolsz. Nem az én szövegértésemmel van gond, hanem azzal, Te nem érted az iróniát.
Üdv: Jácint
0
Szia !
"Értjük mi a humort csak nem szeressük." by akárki :)
De most már kíváncsian várom 1x kitiltott Barátunkat.
Laci
0
Szia!
Amit te keresel azt AGC-nek hívják.
https://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_gain_control
Üdv,
KM
0
Szia!
Miért "kell" a kapacitás értékét változtatni a különböző frekvenciatartományokban? Nem elég a leglassabb szabályzás? Egy rakás feltétel nem tisztázott, pl. mi határozza meg az üzemi frekvenciát? Milyen a frekvenciaváltozás időbeli karakterisztikája?
0
Szia,
Wien-hidas oszcillátor amplitúdóját kell stabilizálni. Évekkel ezelőtt építettem -igazából csak összedobtam- egyet, izzólámpa szabályoz de lassú a beállási idő főleg alacsonyabb frekvenciákon kb hangfrekvenciás tartományban, komolyabb mérésre pont ezért nem alkalmas.
Legalábbis ez, más készülék amiben ugyanígy izzó van biztos jobb.
Azért áll be lassan mert nincs nagyon meghajtva az izzó, éppen hogy csak halványan piroslik. Diszkrét műveleti erősítő visszacsatolásában van.
0
Na, így már világos - nincs itt semmi probléma!
Hajtsd meg jobban az izzót - tehát világítson jobban, mert még ráfér arra egy kis "kakaó". Lehet, hogy kissé át kell majd tervezni hozzá a lényegi áramkört, de ahogy a mondás tartja: "Valamit - valamiért."
1. Választhatsz megfelelőbb típusú izzót.
2. Használhatsz diódás detektort, és ezen keresztül befolyásolhatod az izzó működését egy áramgenerátoros meghajtással. Használhatsz derivátort a beállás gyorsítására. Természetesen használj rendes leválasztó-erősítőt az amplitúdóstabilizátorra és a kimenetre. Így nem kell a változó terhelés hatásával számolni. Így a leglomhább amplitúdószabályozás is elég lesz a pontos mérésekhez.
0
szia:kisebb teljesítményű izzóval nem próbáltad?
Bálint
0
Rizsszem izzó van benne :) Ha esetleg attól van kisebb direkt ilyen célokra... Nem kötekedésből írtam, komolyan nem tudom hogy van-e még ettől is kisebb.
0
szia: ha tudsz válogatni, 20 mA-est tegyél bele.
20-80mA között többféle van
Bálint
0
Olyanok, (20 mA) válogattam őket még anno. A műveleti erősítő visszacsatoló hálózata nem invertáló erősítőre vonatkoztatva úgy néz ki hogy a visszacsatoló osztó kimenetén egy ellenállás és egy izzó van.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/hu/thumb/b/b3/Neminvert%C3%A1l%C3...
A képen R2 helyén sorban, izzó és ellenállás.
Az eredeti mentőötlet az volt hogy az ellenállás és az izzó közös pontjára bekötök egy feszültség generátort amivel lehetne változtatni az izzó munkapontját. Ez ugyan eltolná az erősítő kimeneti offszetjét -nem olyan sokkal, osztó arány és erősítéstől függően- de azt ki lehet korrigálni. Csak ez nem tűnik olyan igazi jó megoldásnak.
De megoldom, csak gondoltam megkérdezem a tapasztaltabb szakikat mi a véleményük.
0
Szia!
Esetleg az opto fetekbe/fenyellenallasos csatolokba beepitve-lasd a lenti linkcsatolmanyaim egyik-masikat is, de nem az izzo merete lenne szamodra lenyeges, hanem sokkal inkabb az üzemi feszültsege-ill. teljesitmenye! :-)
Kari
0
Haliho!
Ha mèg nem ismernèd_sztem megeri atnezni ezeket is...
Kari
0
Szia!
Régebben detektálásra pici izzólámpát és beavatkozásra fotoellenállást (LDR) használtak. De láttam már diódás csúcs-egyenirányítós és jFET-es megoldást is. Szerintem a lámpás megoldás egyszerűbb és meg lehet csinálni igen kis torzításúra.
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Jöszz Te már itt a legegyszerűbb megoldással! :)
Valóban, az izzólámpa fényereje csak az amplitúdótól függ, csak ne legen spirálban feltekerve az izzószál.
Üdv: Jácint
0
Helló!
Pontosabban az effektív értéktől függ, és akár 10 Hz-től megaherzekig működik. Ha a Tektronix 0.001% torzítású audio szignálgenerátoránál jó volt ez a megoldás széles sávban konstans kimenőszint tartására...
Üdv, lcsaszar
0
Mi az általad említett készülék típusa?
0
Szia!
Azert Tek, extra low distortion Audio-gen nem igen letezik sok tipusban_SG505? :-), de a pàr kerdesre sem valaszoltàl még...
Sztem ide nagyjabol annyi karaktert kellett volna irnod mint a kerdeshez...
Egyebkent EZ ERDEKES lehet szamodra.
Kari
0
Szia,
Igen, SG-505.
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Annyival kell kiegészítened, hogy a bejövő jel nullátmeneténél szabályzol, és szabályzás után kisütöd a kondenzátort. Így minden periódusnál lesz szabályzójeled.
Kiegészítheted egy sample-and hold áramkörrel, természetesen a kapcsoló egy analóg kapcsoló:
Üdv: Jácint
0
Amikor a szinusz a csúcson jár (csúcs felé közelít és áthalad rajta), akkor egy rövid impulzushossz idejéig a rajz "Control" vezetékével bekapcsolnám a kapcsolót. Kell egy szinkronizált impulzusgenerátor, ami a szinusszal szinkronban jár, és kapcsolgatja a kapcsolót.
0
Szia!
Az amplitudo szorasat-nevleges nagysagat elfeledted megadni, de ezekböl böseggel valaszthatsz.
Kari
0