You are here

Áramkör szimulációt kérnék.

10 posts / 0 new
Last post
perlaci
perlaci picture

Sziasztok
Kissé érdekes cím után mit is szeretnék kérni.
Régóta foglalkoztat az autó izzók rövid élete. Nos a kiégés legtöbbször bekapcsolási áramlökéskor jön létre. Ezt elég egyszerűnek tűnik csökkenteni bonyolult áramkörökkel, vagy lehetne a tápokban használatos NTK-val. A gond a legtöbbször a soros tagok maradék ellenállása. Próbaképpen két NTK-t párhuzamosan kötöttem és így a maradék ohmos érték 0,1 ez 5A-nál jelentős fényerő csökkenést okoz ami szemmel is jól érzékelhető.
Az alábbi ötletem ellenőrzéséhez kérném a segítséget. Sorba kötnék egy induktívitást ami először meglepő lehet de a hirtelen kialakuló nagy áramnak szerintem szépen ellenállna. Ezt kéne modellezni. Adatok a következők.
izzó H7 12V 5A 2,4ohm hidegen 0,25ohm
induktívitás 2mH 0,016ohm ferritgyűrűs
A fenti két alkatrész áram lefutási görbéjét kéne szimulálni. Az izzó névleges induló árama 48A lenne, az induktivitást egy PC táp kimeneti szűrőjéből termeltem ki vagyis bírja az egyenáram hatását. Persze ha valakinek van egy jó tárolós szkópja és egy jó akkuja akkor műhelyben is mérhető lenne, vagy irány az autó. Pesti viszonylatban szívesen odadöcögök okulás végett.
Üdv Laci

Comments
uniman
uniman picture
***

0

feci
feci picture

Szia

Electronics Workbench EDA is egy áramkör szimulátor, oszciloszkóppal műszerekkel.
Vagy a CircuitMaker 2000. Ehhez tartozik még egy Trtaxmaker nevezetű progi is amivel áramköri lapot lehet megtervezni. Nem ingyenesek, de egy kicsit megbuherálva máris használhatóak. :-)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: egyúttal a költségviszonyokat is szimulálni kellene.
Egy jól méretezett fojtó ára: vas+réz+impregnálás+elkészítés ideje
valamint beszerelés meghaladja egy új izzó árát.
Ettől függetlenül, mint műszaki kérdés, érdemes vizsgálni.
A másik veszélyforrás az izzószál menetközbeni rezgése.
A halogén izzók kényesek a túlfeszültségre és alulfűtésre.
Ezenkívül meg kell oldani a kikapcsoláskor keletkező induktív feszültséglökés eliminálását.

Bálint

0

bbgames
bbgames picture

Heló,

az LTSPICE ingyenes és nagyon könnyen kezelhető szimulátor.
Próbáld ki!

üdv
bbgames

0

Mitu
Mitu picture

Szia

Szerintem nem lenne túl bonyolult egy ellenállással indítani az izzót majd egy relével rövidre zárni az ellenállást.Az izzó tönkremenetelében pedig közrejátszik a rázkódás a motor által meg főképp a jó magyar utaknak köszönhetően.

Üdv

0

huzitibi
huzitibi picture

Sziasztok !
Nagyon jó az ötlet, de annyira nem egyszerű, ugyanis ha az országúton közlekedsz, a tompított/reflektor átkapcsoláskor 90-100 km/órás tempónál majd' 1 másodpercig vakon vezetni nem túl célszerű, márpedig ha normálisan építjük meg az ízzókímélőt, ez az eredménye (kis fényerő + szembejövő vakít, stb.).
Fentiek miatt úgy kellene megépíteni, a relének legyen egy kis kikapcsolási késleltetése is és az érintkezője ne a kapcsolón keresztül kapja a tápot, hanem közvetlen az akkuról (persze biztin keresztül). Mivel általában dupla ízzót használunk, vagyis a tompított és a reflektor ugyanabban a búrában van, valamennyire előmelegítik egymást, így olyankor kisebb a bekapcsolási áramlökés. Érdemes volna megpróbálni.
üdv.
Tibi

0

GorogK
GorogK picture

Szia
Régebben láttam a netten egy kapcsolást(nem találom)FET-tel védték az izzót a bekapcsolási nagy áramfelveteltől.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Osztom Mitu véleményét, szerintem is ez a legjobb megoldás. Esetleg lehet az NTK - relé párosítás.
Nagy induktivitás kellene az izzó elé és olyan amelynek a vasmagja állítható és megnövelhető a légrés, hogy ne telítődjön a vas.

Leszimulálni így nem lehet. Ahhoz kellene a tekercs s paraméter rendszere és az izzóé is. Továbbá kellene az izzó áram-idő grafikonja is.

Üdv.

0

thanatos
thanatos picture

Szevasztok!
Szerintem ahhoz, hogy valamit "muzsikáljon", eléggé nagy induktivitású fojtó kellene,amit bonyodalmas szerkeszteni az egyenáramú mágnesezés miatt. A PC-táp kimenetén lévő mütyűr erre nem jó!
Lehet egyébként olyan kapcsolást szerkeszteni viszonylag egyszerűen, ami relative lassan kapcsolja be az izzót, pl. egy növekvő kitöltésű négyszögjellel, de azt hiszem, ezzel csak a probléma fele oldódna meg (a rázkódás és az ócska minőségű izzó marad!)- tehát kérdés, megéri-e?
A legjobbakat: Thanatos

0

Sponsored links