You are here

Árammérés-Módszerek-Háztartási gépek esetén -Automata Mosógép esetén...

39 posts / 0 new
Last post
Lengyel József
Lengyel József picture

Sziasztok !

Olvastam itt a Tanyán több alkalommal ,hogy egy adott típusú mosógép letilt valamilyen periféria hiba miatt .

Például : fűtőszál hiba miatt vagy a "Főmotor " hibája miatt.

Régebbi mosógépek esetén ahol a motor vezérlést a TDA1085 végezte ott volt egy sönt ellenállás . Tehát ezzel figyelte a motor vezérlő a motor által felvett áramot.

*** Kérdésem : A modernebb mosógépeknél milyen elv alapján történik az árammérés ? Ahol például nincs a vezérlő panelon sönt ellenállás.
Akár a "főmotor" áramfelvétele ,akár a fűtőszál árama ? Motorok esetén gondolok univerzális villamos gépre (szénkefés motor).

Előre is köszönöm a segítséget ,a választ a kérdésekre !

Üdv : Lengyel József

Comments
josef.48
josef.48 picture
*

Sziasztók !Ami itt kimaradt.A fordulat tartással a nyomaték is megmarad.A tacho generator vezérlése az, amely a beálitott fordulatott igyekszik tartani(korigálni).A forgó kollektoros motor egyutal generator is(fizika).Ezt a tulajdonságát alkalmazzák tacho generátornak is ,itt a lényeg.Váltó árammal vagy lüktetö egyenárammal táplálva a forgó motor nulla átmenet ideje alatt mint generator müködik és áramot fejleszt .Ezt az idöt kell felhasználni a generált áram mérésére ,ez egyenesen arányos a fordulattal ,vagyis tacho generator.A mosógép elektronikához nem értek de gondolom ott is ilyen áramköröket (Ic) alkalmaznak.Vagyis a fázishasitásos szabályozás(fodulat) melett a fordulat tartást (nyomatékot )is tudják biztositani.Üdv.Jóska

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia Josef48 !

Nagyon szépen köszönöm a választ!

Ami a motor generátoros üzemét illeti arra azt tudom mondani ,hogy hajtástechnikai szempontból a villamosgépek üzemviszonyait "térnegyedekre " osztották a nagyok . Vannak az I ,II III ,IV térnegyedek.

Maga a vezérlő triak is a fent említett szempontok szerint van kiválasztva a mosógép motor vezérléséhez. Régebbi adatlapokban "Burr-Brown" a gyártó cég a triak esetén nem egyszer feltünteti milyen térnegyedben lehet üzemeltetni az adott eszközt.

Abban is többek között is igazad van ,hogy a motor tud működni generátorként is de szerintem a vezérlő triaknak ezt áz állapotot el kell tudnia viselni .

Ezek a térnegyedek tartalmazzák azt ,hogy a villamosgép az üzemmódjától függően melyik térnegyednek tesz eleget . "Motor" ,üzem , "Fék" üzem ,"Generátoros" üzem.

Ami a villamosgép fordulatszámát illeti motor üzemben ,a nyomaték az egyik fontos paraméter ebből kifolyólag a villamos gép gerjesztő árama , és a kapocs feszültség.

A tacho generátor tekintetében szerintem úgy hangolják össze a motorral a fent említett szempontok figyelembe vételével. A lényeg ,hogy az alkalmazott tacho generátor hűen tükrözze a motor mindenkori fordulatszámát.

Üdv : Lengyel József

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
A B and D fúrógépekben előszeretettel használják a nyomatékszabályozás bemenőjelekét a motoron ébredő ellen-elektromos erőt. (generátor üzem)
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia,Gépklinika !

Köszönöm szépen a gyakorlati példát !

Üdv : Lengyel József

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Ezen a képen 126 számú alkatrész. A motor álló és forgórésze is bele van kötve. Intelligensen tartja a fordulatszámot a kivett nyomatéktól függetlenül. Tacho nincs a fúrógépben, tehát csak a motoron ébredő ellen elektromos erőt mérheti.
http://www.powertoolsplus.co.uk/upload/spare_parts/png/E11193.png

A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

uniman
uniman picture
***

Hello Gépklinika.
"126 számú alkatrész"...nekem az forgásirányváltó kapcsolónak tűnik! ...ezért "a motor álló és forgórésze is bele van kötve".
Mivel, hogy "Reversible" és nem látok más lehetőséget a forgásirány váltásra...

Ettől függetlenül, viszont az itt említett Skill fúrógépem, valóban nagy nyomatékkal rendelkezik alacsony fordulatszámokon is.
Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Kis fordulatszámon simán lehet nagy nyomaték, amit nem a rákapcsolt feszültség értékével, hanem az idejével kell szabályozni. Vagyis PWM szabályzás. A titok abban rejlik szerintem, hogy nem nullátmenetnél kapcsolják rá alacsony fordulaton a feszültséget, hanem jóval feljebb. Vagyis nem a 0-60V-ig terjedő tartományban, hanem mondjuk 60V felett, rövidebb ideig. Ez a kapcsoló elemet lehet, jobban igénybe veszi, de nagyobb erőt kapunk cserébe.

Üdv: Jácint

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia ,Jaca !

köszönöm szépen a magyarázatot ! A null átmenet figyeléssel kapcsolatosan annyit még ,hogy amikor a szinusz hullám pozitív része következik és alacsony fordulatszámon kell működtetni a motort és a szinusz jel periodikus mivolta miatt a következőt teszi a vezérlés szerintem :

-megtörténik a nullátmenet ,kezdődik a pozitív félhullám ;
-a vezérlés "megvárja amíg a szinusz túl haladja a 90° - PI/2 (radián fokban) és utána adja ki a a vezérlést a triaknak.

Ez azért van így megoldva mert ha a gyújtási szög > 90° (pi / 2 radiánban) a motor kapocsfeszültségen a felharmonikus tartalom kevesebb .

Ugyan ez történik a szinusz negatív félhullámával is azért mert egy szimmetrikus feszültséget ,szükséges előállítani ,oly módon ,hogy az egyenáramú komponens minél kisebb legyen.

Még egy gondolat a felharmonikusokról : A villamosgépek meghajtása szempontjából a felharmonikusok nem kívánt összetevők mivel a villamosgép ,a motor teljesítmény csökkenését idézik elő.

Amit fejeb írtam teljesítmény elektronika szakirodalmakban említve vannak.

Nagyon szépen köszönöm még egyszer a gondolatmenetedet ez is egy fontos dolog ,hogy megértsük az ilyen jellegű motorok működését ,vezérlését.

Üdv : Lengyel József

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Sziasztok !

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat ! Építő jellegű mind !

Nagyon szépen köszönöm még egyszer !

Üdv : Lengyel József

0

hjozsefgosfa
hjozsefgosfa picture

Szia!

Ismert paraméterekkel rendelkező motornál a triak begyújtásának fázisszögéből és a mért fordulatszámból kiszámítható az áram, így nincs szükség külön árammérésre ahhoz, hogy eldöntsük, üzemszerűen működik-e a motor.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia hjozsefgosfa!

Már csak az a kérdés, hogy hogyan méred a triak begyújtásának fázisszögét? Ahhoz ugyanis feszültséget és áramot is kell mérni, pontosabban azok fázisszögét. Alacsony frekin ez nem probléma viszont nem világos számomra az áram- fázisszög és fordulatszám kapcsolata. Kifejtenéd ezt bővebben.

Üdv.

0

hjozsefgosfa
hjozsefgosfa picture

Így, ahogy Janó írta, "a folyási szög szabályozása" program által, nem pedig mérése történik. Ehhez még a következőket érdemes hozzátenni:

  • A mikrokontrollerrel figyelni kell a hálózati feszültség mindenkori pillanatnyi értékének null-átmeneteit.
  • Minden null-átmenettől kezdődik egy szünet, amikor nem vezéreljük a triakot, ez a szünet a T/2*(1-D) ideig tart, ahol T a periódusidő, D a kitöltési tényező.
  • Ezután kap vezérlést a triak.
  • A következő null-átmenet újabb késleltetést indít el, a triak pedig kioltódik, ha nem folyik rajt a minimális tartóáram.

0

varga jano
varga jano picture
*****

Köszönöm József a megerősítést . Üdv jano

0

DINO54
DINO54 picture

Szia jano !
Nem lettél semmiben megerősítve. Többek, köztük Te sem látod be hogy a szabályzás céljából visszacsatolt jel a fordulatszámmal arányos.
A szabályzás a fordulatszámot igyekszik tartani a lehetőségei/korlátai szerint. Az hogy ez milyen beavatkozással történik, a szabályzás szempontjából mellékes. A mostanság főmotorként használatos univerzális motort AC táplálásnál lehetne a feszültség nagyságával vagy a folyási szög változtatásával szabályozni.Praktikus okok (egyszerű megvalósíthatóság) az utóbbi terjedt el. Az hogy a folyási szög vezérlése a null-átmenethez van kötve, a keletkező kommutálási zavarok csökkentését szolgálja. Ha DC-ről táplálnánk a motort , a szabályzás akkor is a fordulatszámot igyekezne tartani. Ez esetben lehetne operálni a tápláló feszültség változtatásával, állandó amplitudó esetén impulzus szélesség változtatásával (PWM) . Ez utóbbi történik lényegében a direkt hajtású motoroknál a nyomaték változtatására míg a fordulatszámukat a "pólusok" léptetésének üteme határozza meg. Lényegileg minden esetben a motorba táplált teljesítményt változtatjuk.
Üdv. Laci

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok !
A fázisszög mérése úgy történik , hogy egy referencia jelhez képest mérik a a mérendő jel idő eltérését . Ez szkóppal ( két sugaras) jól indikálható . A gyakorlatban a mosómotor folyási szög szabályzása történik . Ha a hálózati szinusz jel alatt ( mindkét , pozitív és negatív felében ) " kis terület van kitöltve " , akkor nyomatékát megtartva , lassabban forog a mosómotor . Ha nagyobb terület , akkor gyorsabban ( szintén nyomatékát megtartva ) . Gyakorlatilag , a szabályzás , csak kb. 10%-90% között tud működni . Soha nem kapja meg a mosómotor a teljes , 230VAC feszültséget . Üdv jano
Sziasztok !
Köszönöm a rajzot Mekmukinak .
Üdv jano

File csatolás: 

0

uniman
uniman picture
***

Hello Jano.
"nyomatékát megtartva"...ebben én erősen kételketem. :jajj:
Üdv.: Uniman

0

DINO54
DINO54 picture

Szevasztok !
Jelen esetben túlnyomórészt univerzális kefés motorokról beszélünk amiken ráadásul ott van (és nem csak dísznek) a tacho generátor. A szabályzás a mindenkori munka művelet igényének megfelelően programozott fordulatszámot igyekszik tartani. Ehhez (Janónak is üzenem) messze nem azonos nyomaték igény tartozik ráadásul még függ a töltet nagyságától is.
Üdv. Laci

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok !
Erőt kell mérni a motor tengelyén . Abból kiderül . Mivel az áttétel nem változik . A forgató nyomaték ugyan az . Mosási forgatás és centrifuga forgatás ugyan azon a x kg ( esetünkben vizes ) ruhával történik . Ha nem hiszitek , kesztyűs kézzel , próbáljátok lefogni a mosásban és centrifugálásban lévő motor tengelyét . CSAK BALESET NE LEGYEN ! Üdv jano

0

uniman
uniman picture
***

Hello Jano.
Elfeledkezel arról, hogy ez a tengely "másik" végén lévő tachogenerátor és áramköreinek tudható be...ha "lefogod", lassul a frodulat, erre a vezérlő lök neki nagyobb "kakaót"... :D
Üdv.: Uniman

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia !
Ezért nem folyamat irányítás , hanem folyamat szabályzás . Köszönöm . Üdv jano

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Apró megjegyzés: A nagyobb fordulaton forgó motornak nagyobb a perdületi energiája (a mozgási energiából adódóan), tehát sokkal könnyebben tudja a fordulatszámot tartani, kevésbé hatékony szabályozással is.
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia,Gépklinika !

Köszönöm szépen ezt a megközelítést a dolognak . Nevezetesen azt ,hogy a motor tengelyén a fizikai folyamatokat ("mechanika") figyelemben vesszük.Egyébként egy szabályozási kör mint amilyen van a mosógépben első ránézésre egy "egyszerű mechanikai" kialakítást találunk . Van egy motor ,egy ékszíj hajtás és egy dob. Tehát első ránézésre egy "egyszerű rendszert" látunk.

Viszont automatika szempontból (motor szabályzás szempontból) a dolog nagyon de nagyon nem egyszerű .

Itt figyelemben kell venni az általad említett fizikai folyamatokat ,tehetetlenségi nyomatékok ,perdület .

Még egyszer Nagyon Köszönöm ,hogy ez a szempont is említve lett !

Üdv : Lengyel József

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia,hjozsefgosfa !

Remélem jól írtam le a nickname-t . Nagyon Szépen Köszönöm a kimerítő választ a kérdésemre ! Igazán hasznos !

Üdv : Lengyel József

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia József!Egy az áram mérésre alkalmazott áramköri megoldást ismertetek,azért mert csak kevesen ismerik fel a lényeget.Készitettem egy rajzott a megoldásról.Sok téren alkamazzák már ezt a megoldást.A szenzorban alkalmazott kapcsoló áramkörök kiküszöbölik a Föld zavaró mágneses terét.Egyen és váltó áramra is alkalmas.üdv.Jóska

File csatolás: 

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia Josef48 !

Köszönöm szépen a választ a kérdésemre . Tehát Hall effektus elv az egyik . Ugyan is ha egy villamos vezetékben áram folyik akkor a vezeték kőrül mágneses tér alakul ki . Ezt bizony tanították az oskolában is. Jaj de rég volt ... . A régi szép idők...

Még egyszer köszönöm szépen a választ a kérdésemre !

Üdv : Lengyel József

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
A TDA1085C adatlapjából kiolvasható, hogy az a sönt csupán a motor maximális csúcsáramának korlátozására szolgált (3. láb)...
Itt pedig a szigetelési ellenállás csökkenése miatti gondokról van szó (ugye te nem ugyanezt a témát akarod tárgyalni?)? http://elektrotanya.com/?q=hu/content/miert-bolonditja-meg-haztartasi-ge...
Üdv.: Uniman

File csatolás: 

0

uniman
uniman picture
***

Ebben a "sémában" azonban hiányzik az áramfigyelő sönt...3-as lábra csak egy feszültségosztó van kötve.:

Üdv.: Uniman

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia .uniman !

Köszi szépen a rajzot ! Még az összes többi segítséget amit nyújtottál , a régebbi témákkal kapcsolatosan is !

Ha sűrűn nem is fordul elő mosógép javításra ,azért jó tisztában lennem a "lelki világával" . Csak "zárójelben megjegyzésként :"

Rá adásul állítólag a vezérlő panelokat a gyártók ki akarják ,vagy már ki is öntik műgyantaszerű kitöltő anyaggal.
Biztos azért mert félnek attól ,hogy esetleg meghibásodás esetén a panelt "újra gyártják ...".

Üdv : Lengyel József

0

uniman
uniman picture
***

Hello József.
Rajz az van bőven ezekről a (gyári) mosógépmotor vezérlésekről...
Üdv.: Uniman

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia,uniman !

Nagyon Szépen köszönöm a rajzokat !

Üdv : Lengyel József

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Uni!
Sztem ez akkor van amikor valaki "majd` hozzaertökent" vissza/lerajzol egy megepitett aramkört, csak (ismeret hijan)nem veszi eszre, hogy az R12/C1/Triac "talpa" ugyan a földre köttetett, de egy hosszabb folia mint "földcsik" àltal ami a hiànyolt 50-100 milliOhmot kepviselte _rajzellenör pedig nem dolgozott :-(
Kari

0

Pista47
Pista47 picture

Szevasz Uniman!
"az a sönt csupán a motor maximális csúcsáramának korlátozására szolgált"
Az kétségtelen, de nincs véletlenül szoros kapcsolatban a csúcsáram az effektív árammal egy motor esetében is?
Meg, hogy csúcs áram korlátozás.
Ha túlnől a csúcsáram a limitálandó értéknél, akkor mit csinál? Lekapcsolja a triakot?
Mert azt, ugye nem lehet.
Jó.
Megváltoztatja a fázishasítás szöget, aminek a hatására a csúcsáram, és az effektív áram is egyaránt csökkenni fog.
Én legalább is így látom.
Üdv!

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia uniman !

Érdekel a normál üzemben való árammérés és természetesen a szivárgó áram problémája is.

Köszönöm Szépen a segítségedet ,tehát a TDA1085 motor csúcsáramot figyel .

Egyébként a szivárgó áramra azt el tudom képzelni amit a Kedves fórumozók írtak ,amit Edmunson írt egy topíkban ,valamint Sasa11.

Azt ,hogy miért nem lehet pótolni a fűtőszálat mindig izzóval arra meg van a válaszom :

Az izzó ellenállása nem lineáris szemben a fűtőszáléval egyszer . Amikor villágit az izzó ekkor az izzó ellenállása nagy tehát a terhelő áram kicsi(az izzó árama). Nem biztos de megeshet ,hogy ez az áram kisebb mint a vezérlő triak tartó árama és emiatt "kialszik" a triak. Feltételeztem ,hogy van olyan megoldás ,ahol a fűtőszálat triak kapcsolja be és ki.

De lehet ,hogy nagyon rosszul gondolom...

Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

Üdv : Lengyel József

0

schmiditv
schmiditv picture

Szia, mosogépekben szinte mindig relés, mosogatóban is általában az, mármint a fütés megoldása. Üdv Imre

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia,schmiditv !

Köszönöm Szépen a gyakorlati segítséget ! Ha lesz javítani való mosógép akkor már van sok hasznos információ a készülék lelkivilágáról.

Üdv : Lengyel József

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Ellen érővel?
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

Lengyel József
Lengyel József picture

Szia ,Gépklinika !

Mire is gondolsz konkrétan ami az áram mérést illeti ?

Köszönöm szépen a választ előre is !

Üdv : Lengyel József

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
"A motor tekercsein a villamos energiaforrás hajt át áramot. Az alapjelenség ebben az
esetben az áram és a mágneses tér kölcsönhatásából származó villamos, hajtó
nyomatékképzés. A mágneses térben forgó vezetőkben itt is indukálódik feszültség, amely a
feszültségesésektől eltekintve egyensúlyt tart a tápláló feszültséggel"

https://vet.bme.hu/sites/default/files/oktatashirek/magnesesmezok.pdf
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

Sponsored links