Üdv. a Fórumos Kollégáknak!
Tönkrement egy ATMEGA16-os mikrokontroller. Vettem 1 új IC-t, melybe szeretném beírni programot. Kezdő vagyok a programozásban, Arduinoval foglalkozom, de kezdőként. Láttam arduinóval történő programozást a neten, de nem magyarul. Először is mivel lehetne a legegyszerűbben megoldani a kiolvasást, a program beírását? Milyen programozót vegyek, amivel a későbbiekben több feladatot is meg tudnék oldani? Ennyivel indítanám a topicot. Előre köszönve a segítséget,
üdv.
"Tönkrement egy ATMEGA16-os mikrokontroller"
Szia!
Miből olvasod ki a beégetendő programot, ha az eredeti mikrovezérlő tönkrement? Mit teszel, ha a tartalom védve van?
Üdv.:
Feri
0
Üdv. Feri!
Van 1 jó Atmega. Sajnos azt nem tudom, le van-e zárva a jó IC.
üdv.
0
Szia!
Mivel az eredeti Atmegába beírt programról nem tudunk semmit így nehéz bármit mondani. De ha valaki egy készüléket elkészít és forgalmaz, akkor valószínű, hogy lezárja a programot a másolás megakadályozására.
Üdv.:
Feri
0
Üdv. Feri!
Akkor valószínűleg eredménytelen lenne próbálkozni a kiolvasással. Köszönöm a véleményt.
üdv.
0
Szia Billentyűs!
Egyáltalán nem törvényszerű, hogy le legyen zárva a kiolvasandó proci.
Azt írod, arduinózol. Feltöltöd rá a mintaprogramok között található ISP-t, valami Avrdude alapú programmal valószínűleg ki tudod olvasni.(BitBurner, ExtremBurner, ...) Ha FT232 az usb illesztőd, talán vannak kivezetések bitbang programozáshoz. Ez esetben nem kell az isp program sem. A BitBurner vagy másik progiban az avrdude.conf fájlban megkeresed melyik programozó használja az FTDI kivezetett lábait(a programmer beállításához), azokkal közvetlenül lehet írni, olvasni.
Üdv: morgo
0
Üdv. Morgó!
Most érkezett meg az Atmega nyers IC. Olcsó volt / 300 Ft / Elsődlegesen az arduinóval történő " feltöltésre " gondoltam, de nincs programozóm, még ezután szeretnék rendelni. Az arduinóból van uno R3 is, mega is. Ide jó az uno is. Mi lenne az, amit válasszak indulásként? USB adott, de ahogy néztem az összeállításokat, kellene átalakító is soros portra. Az igazság az, nem 1 drága program lenne feltöltve, hanem az újdonság, hogy meg lehet csinálni. Esetleg magyar nyelvű leírások lennének jók számomra. Valamennyire megértem az angolt is, csak hosszadalmas az értelmezés, esetleg félreértem, elszáll valamelyik kontroller. Ha nem gond számodra, segíts légyszi. az indulásnál.
Előre köszönve a segítséget, üdv.
0
Szia!
Az Uno és a Mega magában is használható programozóként.
Az alaplapra feltöltöd az Arduino ISP mintaprogramot. Az Aruino IDE ezután nem kell. Összedugod a lenti kép szerint. Előveszel egy BitBurner, vagy hasonló programot. Programozónak beállítod az arduino ISP-t. Beállítod a chipet, biztosítésbiteket, stb. Feltöltöd a programot az új IC-re. Csak akkor teszed tönkre az új IC-t, ha a tápot fordítva, vagy rossz helyre kötöd. A biztosítékbitek rossz beállításával kizárhatod magad a chipből, de az orvosolható.
Ha nagyon nem megy valami, keress meg emilben, vagy a fecebookon.
Üdv: morgo
0
Szia Morgó!
A programot 1 Atmega 16A-ból kellene kiolvasni. 8 Mhz-es órajel kell. 8 MHz-es kvarcot teszek be, mekkora a 2 kondi + ellenállás értéke? Néztem az oldaladon az @ címet, de nem találtam, légy szíves megadni, hogy esetleg tudjak kapcsolatba lépni veled.
köszönve a rajzot,
üdv.
0
Szia!
Az ellenállás 10k, de ami éppen kéznél van 4,7k 20k között. A két kondi 22n-33n között.
Elérhetőséget írtam privátban.
Üdv: morgo
0
Sziasztok!
A két kondi nem nanós, hanem pikós nagyságrend... valahol 50pF alatt.
Üdv: cs_laci
0
Szia!
Köszi a kiigazítást, elírtam. Valóban 22-33p lesz a jó érték.
Üdv: morgo
0
Üdv Morgo!
Néztem az Atmega 16A PDF doksiját. Van az órajelhez táblázat, 10-20 pF az ajánlott, viszont a kvarc nem egyértelmű. 16 vagy 8 MHz kell. 16-os van, 8-asat szerezni kell. Belső leosztással a 16-os jó? Első lépésben a tartalommal bíró IC-ből kiolvasni a tartalmat, elmenteni, betenni az üres IC-t, írni tartalmat. Ez a művelet úgy gondolom. Az Arduinón fenn van az ISP / Példák. / . Telepítettem a BitBurner programot. Össze kell állítani a kapcsolást, indítani az ISP-t.
üdv.
0
szia:
http://kontel.hu/spd/230032/8MHZ-KVARC-HC49U-S-MINI-20PF-RoHS
https://hqelektronika.hu/passziv-alkatreszek/kvarc-szurok-oszcillatorok/...
Bálint
0
Szia Billentyűs!
Kiolvasáshoz talán jó lesz a 16 MHz-es kavics is, mivel nem kell futni a benne levő programnak.
Üdv: morgo
0
Hello.
Morgo megírta, hogy a "fecebookon" keresd... :D
http://www.atmel.com/Images/Atmel-8154-8-bit-AVR-ATmega16A_Datasheet.pdf
Üdv.:Uniman
0
Sziasztok !
Szerintem , az ATMEL dolgok a forum.tavir.hu oldalon remekül vannak tárgyalva . Nálunk inkább a PIC megy . Vagy tévedek ? :hmmm: Üdv jano
0
Hello.
Ez egy "AVR" mikrovezérlő...ezek programozásáról van már tucatnyi topik.
De mit csinálsz, ha az eredeti ATMEGA 16-os le van védve a kiolvasás ellen... :hmmm:
Üdv.:Uniman
0
Üdv. Uniman!
Tudsz küldeni magyar nyelvű ismertetőt? Nincs még eszközöm hozzá, hogy meg tudjam állapítani, kiolvasható-e az adat. Indulásként a fórumról próbálok információt gyűjteni, hogyan induljak el, ill. érdemes-e foglalkozni vele. Milyen univerzális programozót lenne érdemes beszerezni.
üdv.
0
Szia!
Legegyszerűbb a ponyprog, ingyen van. A HW pedig 100Ft. De a donor AVR nem védett? Nem lett tiltva a kiolvasása programozáskor? Mert ha igen...
0
Szia!
Úgy néz ki, nem egy bonyolult a hardver. Bár ilyen helyre szívesebben használok max232-t, de ott figyelni kell az invertálásokra (szükség lehet inverterre, pl CD40106)
Üdv: Jácint
0
Hello Jaca!
A laptopomon nincs soros port, USB-s megoldás lenne jó.
üdv.
0
Szia!
akkor USB-s megoldás kell neked:
https://www.circuitsdiy.com/simplest-usb-avr-programmer/
Üdv: Jácint
0