Sziasztok!
Tovább zajlik a gyerek konzol gyűjtő mániája.. Hazahordott egy csomó PS/XBOX stb.. CD, meg DVD lemezt, de a legtöbb olyan karcos, hogy sok a read error..
Lehet ezeket polírozni? Nyilván a marha mély barázdákat, amiben a körmöm is megakad, azt nem.. De a sima felületit?
Régen voltak mindenféle CD polírozó kurblis vackok..
Van ennek értelme? Ha igen, mit vegyek hozzá? Ali, ebay, vagy házi praktika érdekelne...
Köszi!
Nem polírozni kell!
Elég csak feljavítani, hogy olvasható legyen és azt gyorsan átmenteni egy másik lemezre.
Nálam CD-k esetében a fogkrém vált be leginkább. DVD-kkel nem foglalkoztam.
CD-knél a mély karcokat lehetett eltüntetni, amitől ugrott a lemez.
Borsónyi fogkrém, 1 csepp víz, amikor már kezd száradni és puha rongy. A karcot mindig bentről kifelé kell "csiszolni", soha nem sáv-irányban.
A művelet végére egy matt felület jön létre, ám csökken a karc, így pedig leolvashatóvá válik.
Bár vigyázok a lemezeimre, 2-3 esetében már szükség volt erre a beavatkozásra és elmondhatom, hogy bevált.
Persze érzéssel kell csinálni, nem szabad nagyon rányomni, de ha meg épp csak simogatod, órákat is tölthetsz vele.
Polírozni soha nem próbáltam, lehet az is hasznos, de ez a módszer nálam bizonyított... CD esetében. A DVD már lehet problémásabb a keskenyebb sávjai miatt... és csak a mély karcokra jó (1 csík), nem pedig teljesen összekaristolt lemezekre. Azokon is meg lehet próbálni és egy nagyon régi olvasóval a leglassabb sebességen leolvastatni, majd újraírni.
0
Sziasztok. Most biztosan sokan ellet fognak mondani, ezért nem tanácsként írom, csak a tapasztalatomat osztom meg. Körülbelül négy-öt éve olvashatatlanná vált egy újraírható DVD lemezem. Nem sajnáltam volna eldobni, de érdekelt hogyan menthetném meg. Időnként elővettem és több íróval is megpóbáltam, mondván hátha annak erősebb a lézere. Netről letöltött csoda író-javító programokat is kipróbálva semmi nem hozott eredményt. Így aztán mindig visszakerült a fiók mélyére. A fogpasztás polírozást nem alkalmaztam, mert nekem sok évvel ezalőtt sem vált be. Biztosan rosszul csináltam valamit. Aztán másfél hónappal ezelőtt rendezgettem a lemezeimet és újra előkerült eme rossz DVD. Na mondom ennek mér mindegy, van nekem üvegre való polír pasztám, kipróbálom és ha nem jó, mehet a szelektívbe. És ekkor eszembe jutott a szlogen: WD40 mindenre jó! Veszíteni valóm nincs, kipróbáltam. Vattacsomóval kicsi körkörös mozdulatokkal WD40 "bedörzsölése", kb. 3-5 perc után szappanos vizes lemosás, szárítás. A DVD jelentem jól van, azóta többször töröltem írtam, tökéletesen működik. A kisebb karcok eltűntek a nagyobbak azért megmaradtak, de használható. Persze megjelöltem, hogy fontos adatok tárolásra ne kerüljenek rá csak munka lemeznek használom. Hogy a karcok eltűntek vagy csak feltöltődtek azt nem tudom, de majd Ti megmondjátok. Szép napot mindenkinek!
2
Na igen, a WD40. Ha jól tudom, még a WHO-tól is kapott valami kitüntetést, mert segít a rászoruló anyákon.
4
szia: erre a csavarlazítóra gondoltál?
Bálint
0
Kb az a (borozó)kategória ami szigszalaggal és WD40-nel nem oldható meg,azzal nem is érdemes foglalkozni...
0
A válasz a kérdésedre: CD polírozó kurblis vackot ne vegyél. Nem a szerkentyű kell ide, hanem ahogy először leírtam (és utánam többen), a mechanikus polírozás a minden háztartásban megtalálható legolcsóbb anyaggal, azaz a fogkrémmel. De ha igazán profi megoldást akarsz, kérj autó fényszóró polírozó vállalkozóktól egy kis üvegcse pasztát. Vagy vegyél.
A múltkor megfigyeltem, hogyan polírozzák a bemattult fényszórót. Először átmennek rajta 1000-es nedves csiszolópapírral, amitől egyenletesen matt lesz. Ennek célja a mélyebb karcok eltüntetése. Utána rákenik a pasztát és textiliával dörzsölik, de már szárazon. Ezzel leszedik a pasztát is. Ezt megismétlik. A végén felvisznek valami UV védő folyadékot, ami rászárad, ezt is fényesítik textiliával.
A cd anyaga polikarbonát, és annak a felületén is van lakkréteg. Lényegében ezt a felső réteget polírozod.
Ha a festett, azaz feliratos oldal van annyira összekarcolva, hogy átszakad a festék, akkor menthetetlen, mert közvetlenül a festékréteg alatt van az alumíniummal gőzölt információhordozó réteg, ami nagyon sérülékeny.
Fontos még, hogy a CD éle is lakkozva van. Ha ez megsérül, akkor előbb-utóbb megindul a "CD rothadás", azaz az aluminium gőzölés felválik. Ez is javíthatatlan.
0
Szia!
Políroztam már fényszórót, nem is egyet.. de ott a lakk az, ami "betömi" a barázdákat a régi, megsárgult réteg lecsiszolása, majd eldolgozása után. Amikor a lakk rákerül még majd hogy nem matt...
Viszont az a lakk alkalmatlan a CD-re. Ha megnézel közelről egy nem kamrában fújt, nem gyári, hanem polírozott fényszórót, tök más...
Mindkettő szép fényes, és átlátszó. De a struktúra közelről nagyon nem azonos.
Van még az aladin lámpása megoldás, ami valami felmelegített aceton alapú oldószeren alapszik. Annak a gőze oldja meg a felső rétegét a polikarbonátnak. Na az végképp halál ide.. ;)
0
szia: folyadékos, tekerős
https://www.hqelektronika.hu/hu/kereses/%20cd%20cleaner
Bálint
0
Ez max. az ujjlenyomatokat szedi le.
0
Szia! Igen, ezt néztem, mert nem pénz. De ez szerintem max tisztít, ahogy a nevében is van. Újlenyomat, stb... De egy híg lötty biztos nem políroz..
Pedig árban "ingyen" van...
0
Hello mindigehes!
Csatlakozom a fogpasztás-puharongyos csiszolók táborához.
Tudod ugye, hogy az információs jelek a cimke alatt vannak, a fényes felületnek egyébként semmi köze az adathoz, csak legyen folyamatosan átlátszó. A karcokon megtörik az addig egyenes vonalban menő lézersugár és a fénye máris elferdülve egy "idegen" területre téved. Kész a hiba.
Ugyhogy rajta, lehet hibajavítást végezni porronggyal.
MŰKÖDIK.
0
Szia!
Persze. De maga a lemez is részt vesz a fizikai fókuszban az optikai útban. Cd esetén kevésbé gáz, de dvd, vagy blue ray esetében lehet bibi.... Erre irányult a kérdésem...
Meg ugye... A gyerek nekiesik, az egész ház tiszta fogkrém lesz ;)
Ezért kérdeztem az automatizálás lehetőségét... ;)
0
Röviden nincs.
Ha retró értéknövekedést remélsz akkor hajrá.
0
Szia!
Köszi a szokásos hozzáállásod. Mond csak.. van Neked gyereked?
Mert ha van, akkor nagyon jól tudod, hogy pont lényegtelen valaminek a fizikai értéke... Meg érték növekedése.. a mosoly faktor sokkal fontosabb...
0
Üdv!
Hogyne lenne értelme.
Már én is tettem olvashatóvá olvashatatlan lemezt a gyerekemnek. Pamut rongy darab (zokni vagy póló) és fogkrém, vagy polírpaszta. A felület látványra matt lesz, de a lézernek ez már jó. Pont a TOC-nál volt 3 mély bemaródás. Amikor elpolíroztam az éleiket (a bemaródás megmaradt), azonnal olvashatóvá vált. Gyorsan írtam belőle ISO-t.
Arra kell nagyon vigyázni, hogy ne olvadjon meg a műanyag a súrlódástól. Ezért csak kis sebességgel szabad maszírozni, és lehetőleg állandóan nedvesen tartani.
Gábor
0
szia: igen , én karcos XP lemezt políroztam, jó lett.
Esztergába a filckorong, nagyon kis nyomással , lassan forgatva közben a CD-t
Bálint
0
Szia!
De van egy rakás lemez... Valami olyan kellene, amivel megoldja magának :)
0
szia: lassú munkához idő kell
DDD
Fogd be hozzá a csemetét
Bálint
0
A régi jól bevált módszer: fogpaszta + vattacsomó, mozgási energia (polírozás körkörös mozdulatokkal), utána langyos vizes lemosás, papírtörlővel felitatni (nem törölni!).
Vagy PC-n átmásolni írható CD-re.
0
Szia!
Ha jól rémlik, a banán héja a legalkalmasabb erre a célra.
0
Szia!
Ez most vicc? Mert vicces gyerek vagy... Képes vagy röhögni, ha közlöm, hogy kipróbálom ;)
0
Szia!
Egy időben tele volt a jutub, meg az összes 5 perces trükk oldal, hogy ez a legtutibb.
0