Sziasztok'
A címben említett erősítőt régóta szeretnék már összerakni egyet, de még csak mostanában találtam hozzá rajzot.
Az egésszel csak annyi a gond, hogy PWM táppal szeretném megvalósítani, ezt meg igazából nem szeretik kiadni a kezükből az emberek (kapcsrajz).
Találtam egy táp rajzot, egy gond van vele, hogy eléggé hiányos az alkatrészleírások tekintetében.
Le merem fogadni hogy ez egy koppintott rajz, mert szerintem lel volt kaparva egy-két alkatrészről az adat és szerintem ezért nem írták oda.
Sajnos irkálni nem tudok a fórumra, mert eléggé furcsa nyelven beszélnek ott (Orosz vagy valami ilyesmi).
A lényeg az, ezt a rajzot megtudná-e nekem valaki oldani hogy működőképes rajz legyen alkatrészadatokkal ellátva.
Esetleg módosítva.
A file-mellékletben megtalálhatók a rajzok. (Táp és végfok).
A végfokról is azért küldtem el a rajzot, hogy ezt is át kellene nézni hogy jó lesz-e, mert egy kicsit módosítottam az LM311-es IC tápját.
Meg úgy az egészet.
Ahonnan szereztem a végfok rajzot, ott a srác azt írta hogy az IRFB4227-es fetekkel le tud a adni 600w-ot 4ohm-on.
A tápot ehhez kellene megtervezni. (2db panelhez)
Ja és ha nézed a táp rajzot ott megtalálható a régi és az új tervezés és feltűnő lesz az IR2110 IC bekötése, hogy más lett.
Csak azért mert a régi rajzon 16pin SOIC tokozású, az új rajzon pedig 14 PDIP. Csak ennyi az egész.
+ Még lényeges lenne a tápban lévő trafónak az adatai. (Mag típusa, Huzal típusa, Menetszám....stb)
Ezt az egészet csak azért kérem tőletek mert a PWM-hez egyáltalán nem értek, és nagyon tetszenek ezek az erősítők.
Szóval ha lesz hozzám kérdésetek megpróbálok válaszolni.
Előre is THANKS'
"(olyan fórum téma megnevezést/elnevezést válassz, ami beszédes, minél pontosabban illeszkedik arra, amivel kapcsolatban írsz. pl: ORION LCD PT26S chassis 17MB12-2 nem indul )
Az pl. nem elég, hogy "LG RE" vagy "Cuccok!!!", illetve hasonló, vagy érdektelen információt tartalmazó cím!"
Ezt a kapcsolást én is megcsináltam hidba +-70v on több mint 1KW rms-t ad 4 ohmon, nagyon szép hangú kapcsolás középmagasba főleg de baszusba is veri az analogok hangját
0
Van keletje a D osztályú erősítőknek , mi használunk PKN 2500 as bol többet is , de csak szubra , máshova nem való igazán.
0
Sziasztok!
Na összegezve a válaszotokat, akkor nem érdemes ilyen erősítőt építenem.
Én ezt a következtetést vontam le.
Inkább maradjak a jó bevált A vagy AB osztályú MosFET-es toroidtrafós végfokoknál.
Amúgy én inkább a méretekre és a súlyra mentem volna rá.
Igaz használtam már ilyen végfokokat, nekem bejött a hangzásuk, igaz lehet hogy komolyabb technika volt a dobozban.
Mint márka: PKNC és Crown XLS széria.
0
Én ajánlom ezt a kapcsolás, sokat legyártottam adtam is el belölük, megbizhatóak és olyan tiszta szép hanguak h analog teknikával nemkifizetődő ilyen hangot csinálni
0
Üdv mindenkinek!
Szia Issac!
Javaslom a crest LT100 Lt1500, rajzot, megtalálható a Tanyán, biztosan működik,
gyári rajz.Hallottam szólni, és az új szuper Bose erősítőt, digitális erősítő kapcsoló üzemű táp, lehangoló.
Magában egy átlagos hallgató még jónak is találhatja, de mikor megszólal mellette egy hagyományos felépítésű erősítő, vagy egy Marshall, a katasztrofális a hatás.
mernok57
0
én semmi esetre sem ezt a tápot épiteném meg hozzá. vannak ennél egyzerübb és üzembiztosabb cél ic-k. pl sg3525 amivel lényegesen könyebben célhoz lehet érni. de ha már digi erösitöt akarsz épiteni, (amit én sose tennék) akkor inkább a ta2022 ic-vel probálkozz. és még valami. a kapcsolo táppal csak a trafo sulyát tudod megsporolni, mert a pa végfoknak a kondi a tápja nem a trafo. a trafo csak tölti a kondit. hiába megy 100khz-en akkor is 30hz-re kell méretezni. különben behorpad a hang az elsö nagydobnál.
0
Szia DJ!
Teljesen igazad van!!! Én anno javítottam egy Sony hifi erősítőt, ami egy normál AB-osztályú volt, de kapcsoló táppal szerelték... nagyon csicsás volt a hűtőbordából épült zárt tápegységdoboz...tetszett a kis tömeg (pár Kg egy 2x150W körüli erősítő)... nagy reményekkel hallgattam meg, de csalódtam...
Azt vártam, hogy egy többtíz KHz-n pergő táp feszültsége nem csökken meg annyira a mélybeütéseknél, de nem ez történt... A 2x60V körüli táp olyan 15-20V-okat csökkent!!!
Nyilván vannak megfelelően túlméretezett profi tápegységek, de ezek utánépítése számomra túl nagy kihívás lenne...addig is megelégszem azzal, ha a Paksi atomerűmű és a graetz-em között egy jó vastag drótból tekert veszettül nehéz hálózati trafó van...
Más...
Milyen számítási módszer szerint jön ki egy 2x63V-os tápból, 4 Ohmon 600W??? (U négyzer per R szer Gellért-hegy???) Pesten ez így működik??? Mert nálunk vidéken rosszabb a helyzet... (Esetleg kettő hídbakötve...)
stonhy
0
ja simán mert a fetek kapcsolóüzembe működnek és nemesik rajtuk feszültség vagyis nagyon kevés, hatásfoka akár 97 % is lehet ha jól bevan lőve , analogoknál köll nagy táp mert kicsi a hatásfokuk, melegitenek nagy fezsültségesés van a tranyókon stb.
0
Üdv Stonhy!
El kell szomorítsalak, tudatlanságod szörnyű volta miatt. :beee:
Nos a 21.században amikor nanorobotok szaladgálnak a mikroszkópok látómezejében, akkor a vájtfülüek tanácsa eképpen számolja a fülrepesztők elképesztő zaját.
PMPO= (2xgyök2xU)a négyzeten/R
Mert ugye van pozitív és negatív hulláma a tápnak és erre tölthető a kondi. :D
No de komolyra fordítva a szót. 63V-nál az elméleti érték 4ohm-mal 992W.
Hol itt a gond?
Ez csillagidővel számolva 7861W milyen szépen rá lehetne pingálni a dobozára.
És ha nem figyelsz oda ez 230V 34A leesik a villanyóra. Kici kínainak nem gond odahaza nincs villanyóra, matrica meg nyomdafesték bírja.
Azért kíváncsi lennék egy gyári komolyabb ekkora erősítő kapcsolóüzemű tápjára. szerintem egy torroid és 2diódahíd meg két bumszli elkó is elférne ott. Nem lenne nehezebb és kisebb a meghibásodási esély.
Én eddig csak puffertápot használtam igaz mindig túlméretezve 1,5 és voltak is csodálkozó mérések miért nem fullad ki az erősítő.
Üdv Laci
0
Sia Laci!
Itt vidéken mi inkább osztani szoktunk a gyök2-vel és nem szorozni... Tudod...itt az ég kék...a fű zöld...a petrence szögletében oldalvást pitymallik a havasi gyopár...az öreg műszerész meg eloszt a gyök 2-vel... Nálunk ilyen egyszerű népek vannak... Néha gondolkodom rajta, hogy el kellene költöznöm oda, ahol a színuszjel egyszerre van jelen az X tengely mindkét oldalán..és ráadásul gyök 2-szöröse a miénknek...és amikor éppen zérushelye van, akkor is maximális teljesítményt szolgáltat...
stonhy
0
"No de komolyra fordítva a szót. 63V-nál az elméleti érték 4ohm-mal 992W."
kicsit sántit a matek. +/-60V 4 ohm nekem cirka 300W jön ki.
0
kapcsüzem, nem melegít mint a fosanalog, nekem hidba +-70 v on 4 ohmon több mint 1KW rms kijön 2KHz n
0
üdv:a digi végfokoknak sosem magasabb 80%-nál a hatásfoka.
Bálint
0
Igen a digi végfoknak magassab a hatásfoka mint 80% , H osztálynak nincs nagyobb hatásfoka
0
Szia!
Szimmetrikus tápnál feszültség négyzete per terhelés. Egytápfeszesnél U2/4R
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Ez így van... De, mivel mi általában színuszos jeleket hallgatunk (ez gitározó kisfiamra nem vonatkozik...) effektív feszültséget szoktunk rajzolni a kettős tápba...
A 2x63V-ot (nyilván a veszteségeket levonva) osszuk már el 2x gyök2-vel...ezt emeljük négyzetre...és osszuk el a 4 Ohmal...
Én a PMPO, SPRSTP, QABDMW, ODHFORWEGHEROGHERO (szerintem minden betűt leírtam...) teljesítményekben nem hiszek...
stonhy
0
Szia Stonhy!
Melyik hangszernek van tisztán színuszos hangja? Esetleg a rigófüttynek. Gondolom ezért van külön a színuszos, reálisan mérhető teljesítmény, illetve a zenei, ahol nagyobb részét kihasználjuk a görbe alatti területnek, mint a színusz.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Részben igazad van...bár amit a hangszerekből hallunk az előállítható egy sinus és ennek különböző felharmónikusai (különféle amplitúdókkal...) összegeként...egyébként több sinus szurerpozíciója nemcsak növelheti, hanem csökkentheti is (vagy ugyanakkorának hagyhatja) a görbe alatti területet...
Ha így gondolkodunk, akkor külön meg kellene adni a teljesítményt Varnus Xavér orgonájára és Korda György énekére...egészen az ideális négyszögjelig...
A zenei teljesítmény inkább azért nagyobb, mert a zene ütemesen merít a tápteljesítményből (pl. egy lábdob pártized mádodpercenkénti beütései között a tápelkók töltődhetnek...) Az 1KHz-s sinus sokkal kegyetlenebb... a puffereken effektív feszültséget mérve ez hamar kideríti, ha valamely alkatrésznek (trafó, graetz, puffer...)nagy a belső ellenállása... Ezt egyszerűen ki is próbálhatod, ha egy bármilyen erősítőt kivezérelsz torzításig sinussal... majd zenével...és közben egy jó öreg mutatós műszeren nézed a tápfeszt...
stonhy
0
Szia!
"Melyik hangszernek van tisztán színuszos hangja?"
A normál A hangú sípnak. :oke:
Üdv! Kalex
0
üdv: 600 W teljesítménynél a táp legalább 800 W-ot kell tudjon.
Ilyen kapcsoló tápot építeni igazi feladat.
Szerintem ez olyan ,mint a barátom 1000W (ezer)W-os Sony házimozija 2,5 A-es biztosítékkal.
Bálint
0
szia: ezzel mit szeretnél? Térhangosítást vagy zenét, mert ezeknek a hangminősége igen gyatra.
Bálint
0
Ezeknek a hangminősége mesze alázza az analogokat :) mivel öszeraktam megfüleltem és hangositottam is vele hifi mániásnak is odadtam és mindenki csak pislog h hoppá ilyen tiszta hangu cucc analogba nincs, előbb halgasd meg h milyen a hangja utánna mondj véleményt ne az ujságokbol tanuld be a szöveget
0
Üdvözöllek!
Kicsit furcsa ezt a történet nekem! Épp nemrégiben került fel ez a kapcsolás a Hobbi Elektronika fórumra, ahol igen jól körüljárták a kapcsolás!
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/d-osztalyu_erosito.html?pg=1
Mivel a szerző is kapcsi táppal hajtja a képek alapján nem lenne egyszerűbb azon a fórumon és abban a topikba érdeklődni!
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_547_34_ASC.html
Leiszt Jani
0