Sziasztok!
Elsősorban zenekar-hangosításban jártas kollégák segítségét kérném.
3 hét múlva szükségem lesz egy nagyobb zenekari hangcucc összerakására (társadalmi munkában), amihez a részegységek nagyjából megvannak.
3db kombó,
Dobmikrofon-keverő
Ének keverő-erősítő
Mindezek továbbadva a fő-hangfalak keverőjére...erre a végfokok...monitorvégfokok...
Tehát joggal félek a földhuroktól...
Kérdésem, hogy legegyszerűbben hogyan csináljak jól működő földhurok leválasztót??? Egyszerűen növeljem meg a védőföldek ellenállását (1-2 Ohm+4dióda)
Van valakinek tapasztalata???
Minden választ előre is köszönök!!!
stonhy
2011, July 24 - 12:05
#1
Üdv. Nem kell félned a földhuroktol , ha valóban egy fázissal eltudod vinni a hangot kompletten. A világításért felelős dimmer szóllhat bele a rendszerbe , de nem jellemző. Gitár alapot általába mikrofonnal szokás tolni , így max a billentyűböl (ha van ) kaphatsz ilyen zajt. A kábeleid legyenek jók , az erősítők földelése legyen jó , a tápbol jöjjön föld , földhurok nem lesz:)
0
Üdvözlet !
setleg ihletnek optikai leválasztó: http://www.freeweb.hu/mikeelektronika/jelevalaszto.html
0
Sziasztok!
Mivel napi szinten foglalkozom ilyesmivel így hátha segít egy két hozzászólás.
A földhurok és brummmentes hangzást úgy tudod megoldani, hogy a monitorkeverődet, a frontkeverődet és ezek környékét ugyanarra a fázisra dugod, mi a középső fázisra szoktuk, ezért fontos hogy a kábelekben ne forogjon a fázis!
A színpadi villanyt egy helyről húzod ki, egy központi elosztóból, mi erre egyfázisú 32A-es talpból készített HT elosztót használunk, szám szerint 18db kiállással, és minden kütyü, alap meg ilyenek ide vannak bedugva.
Ezzel elejét tudod venni a fázisproblémáknak és a földhurok kialakulásának.
Használj jó minőségű mikrofonkábelt és csatlakozókat, amiben rendesen be vannak kötve az árnyékolások, ha kell készíts földelveő kábelt.
A DI box jó találmány, és vannak ezzel kapcsolatban tévhitben élő emberek.
Az alap dolog ezzel kapcsolatban: van aktív és van passzív, sokan azt hiszik hogy azért aktív mert elem kell bele és azért passzív mert nem kell bele...
Hát ez nem egészen így van.
A passzív DI boxba tényleg nem kell elem, de nem igényel Phantom tápot sem, bár a jobb minőségű nem sértődik meg ha kap. A passzívban, van egy szimmetrizálió trafó, némi alkatrésszel, földelvevési és csillapítási lehetőség. Lehetőséged van szimmetrikus/aszimetrikus jelet belekergetni és szimmetrikus jelként érkezik meg a kimenetén, amit esetlegesen tovább tudsz osztani.
Az aktív DI box tápfeszülséget igényel, mivel egy elektronika állítja elő az aszimmetrikus jelből a szimmetrikusat. Ezért tényleg szoktak bele elemet rakni, de a jobbak Phantom tápról mennek, általában 12-14V-tól már elindulnak, de 48V amit igényel. Kapcsolók jellegében ugyanazok vannak benne mint a passzívban.
A passzív, ha megfelelő csatlakozók vannak rajta használható leválasztó trafónak is, ami sokszor jó lehet ha jelet kell küldened különböző helyekre...
Mérések és tapasztalatok szerint a drágább, jobb minőségű aktív DI boxoknak jobb a hangja.
De ha olcsóbb megoldásokban gondolkodik az ember akkor jobb a passzív, mert sokkal jobban használható, és "igyénytelenebb" és adott esetben szebben is szól.
Ha esetleg további érdésed van keress nyugodtan.
Sok sikert!
Üdv:
Krisztián
0
Szia!
Az rhsound.hu oldalon van 3500 pénzért passzív...ez - gondolom - más néven is kapható. Nem ismered véletlenül???
stonhy
0
Szia!
Láttam már/találkoztam vele, az olyan 5.500Ft körül volt, de az is hasonlóan nézett ki.
Olcsóbbat nem kapsz és ha nem stúdiózni akarsz akkor jó lehet.
Egy típushibája van, - ha a belseje olyan mint azé amit láttam - az XLR teste nem fekszik fel rendesen a nyákra, és ha erőltetve dugod bele a kábelt le tudod tépni a nyák fóliát a panelról és így lehet vele gond, de minimális tuningolással működik tovább.
Amúgy 3.500Ft-ot megér, mert alkatrészből és lemezmunkából nem rakod magadnak össze ennyiből ha még munkadíjat is számolsz.
Passzív, így elvileg bármilyen körülmény között használhatod, és lereccsenteni sem tudod.
Üdv:
Krisztián
0
Szia Stonhy!
A másik oldal :) ezt az oldalt ajánlja a figyelmedbe.
http://sound.westhost.com/project35.htm
Ha eldöntötted milyet épitel act. vagy pass. az már további téma.
Miki.
PS - SMPS trafo nem a legjobb választás, túlságosan magas frekvencián van a histeresisük.
0
Szia Miki!
Nem egészen értem... Biztos, hogy az output helyesen van az alsó Jack-ra írva??? Nem csak az XLR a kimenet???
stonhy
0
Szia !
Az csak azért van úgy ,mert nem használod mint Direct,akkor rögtön az erősitőbe is dughatod és te választod hogy melyik jelet erősited.Ezek külön dobozban vannak és kellemetlen ha ki-be kell dugdosni zene közben.
Miki.
0
Szia!
Szerintem jól van az úgy, az csak a bemenet kimenete, hogy továbbfűzhető legyen.
0
Szia!
Jó...áll az agyam...pedig ma még nem is ittam...
Esetleg valakinek van konkrét ötlete valami konkrét típusú régi, olcsó keverőre, amiben van szimmetrizáló trafó???
stonhy
0
Szia!
Pl BEAG AKT-400-ban van négy darab, és elég olcsók is manapság az ilyen keverők
0
Hello.
igaz: http://elektronika.vatera.hu/erosito_receiver/beag_akt_400_hianyos_14668...
Ha a Trafók benne vannak.
Üdv.: uniman
0
Szia!
még attól tartok, hogy ezek mikrofon-szintű trafók...mit szólnak ezek a vonali szinthez...
stonhy
0
Szia!
Egyébként nem kell neked ragaszkodni a trafós megoldáshoz, illetve a leválasztáshoz. A műveleti erősítős megoldás is teljesen jó, csak meg kell hagyni a ground lift opciót, ha van rendes védőföld, normális körülmények között nem fognak rázni a mikrofonok :)
0
Szia!
Konkrétan mit javasolsz??? Csináljak egy elosztót, ahol a dugaljak védőföldjei 2x2 bivaly-diódával + párhuzamosan kötött 10 Ohmmal csatlakoznak csak a földeléshez??? Ez némely gyári végfoknál szokásos megoldás...de mit szól hozzá a munkavédelmi főfelügyelet???
stonhy
0
Szia!
Azon filóztam, lesz-e földhurok?
A kombók önnáló életet élnek, a hangjukat mikrofon kell, hogy továbbítsa. Az ének mikrofon, a dob mikrofon, ha nincs szintetizátor, akkor a színpad galvanikusan le van választva. A keverők és az erősítő között pedig nem szokott gond lenni a kábelezés.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Egyrészt elég végesek a mikrofonkészleteim...másrészt csak egy gerjedésgátlóm van, és ha a kontrollon mindenki mindent hallani akar - figyelembe véve, hogy a színpad egy kb. 2.5x4 méteres pótkocsi plató lesz beponyvázva - félnék a gerjedéstől is...
stonhy
0
Szia!
A gitár hangja lineoutból fos lesz,
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Van egy Klipp 60-asunk. Ezt most kisfiam egy Marshall AVT275 line outjáról használja, mert ebben elég jók az effektek. Tök jól szól.
stonhy
0
Szia stonhy!
Egy dolgot ne keverj! A színpadi végerősítőrendszer a keverőtől HI-FI rendszerű. A Klipp 60 egy fejerősítő, amit gitárhoz használnak, és ha ezt egy sima hifi hangfallal használnád, csúnya hangja lenne. A gitár hangzását a gitárerősítő és a hozzá való hangszóró adja. Tehát ha tovább akarod hangosítani, akkor vagy fejláda + nagy hangszóró, vagy mikrofonnal viszed a keverőbe.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Akkor szerinted szerezzek be egy pár darab olcsó mikrofont (pl Jefe1900...kb.5000Ft) és ezt használjam??? De mitől nem fok összegerjedni a monitorral??? sajna a háttér is ponyva lesz...közvetlen az együttesek mögött...erről minden visszaverődik majd... Vagy tegyem fel a monitorokat oldalra, fejmagasságba???
stonhy
0
Szia!
A gitárosok általában a saját erősítőjüket használják monitornak, ezt kell kihangosítani a mikrofonnal. 150-200W környéki gitárerősítőt pedig nem is kell külön hangosítani. Ha az ének mikrofon nem gerjed össze, akkor a gitáré sem fog. Megpróbálom felvenni a kapcsolatot valakivel, aki nálunk az EFFEKT együttes hangosítását csinálta a 17. születésnapi bulijukon.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Énekre van egy ügyes kis szerkezetünk...Behringer Shark a neve...kompreszor és gerjedésgátló. Igen hasznos kütyü...
A gitáralapok: 120Wattos Laney tranyós fej egy 412-es Laney ládán
100Wattos full csöves Peavey Windsor 412-es Marshall ládán
150Wattos Peavey tranyós basszusfej egy 118-as Peavey basszusládán
Ezek szerintem már szabadtéren is elegek, de a zenészek a monitoron mindent hallani akarnak...
Közben vannak fejlemények...vennem, vagy csinálnom kell egy csoportkábelt...
stonhy
0
Szia!
Jómagam már több tucat koncerten túl vagyok, de olyanról még nem hallottam, hogy a kontrollban mindenki visszakér mindent, éppen ezért vannak a hangszer erősítők, mint ahogy Jaca is írta, azt "kell használni a színpadon kontrollnak (és ez mindig elég is szokott lenni) egyedül az ének (vagy a szinti, ha van) amit a kontroll ládákba kell visszavezetni. Másképpen magyarázva vesd össze a hangszer erősítők teljesítményét és a hozzájuk tartozó hangszórók érzékenységét a leendő kontroll kör tulajdonságaival, vagy 500 wattnyi kontroll kell? -mennyi fog kifelé szólni?
0
Szia!
Engem is megleptek az igények, de most egy zenész barátom azon csodálkozott, hogy CSAK ennyi az igény...náluk a keverőn 4 kontroll-kör van, így mindenki ezt hall vissza, amit akar...
stonhy
0
Szia!
Szerintem az úgy jó is lenne ahogy írod, ha a gyári erősítőkben jó (és működik), akkor nincs mitől félni.
Én basszusgitározok, a basszuserősítőket vonalból szokták bekötni a keverőbe, az én házi készítésű erősítőmben is ilyen ellenállásos-diódás hidegítő van az XLR kimeneten és még sose volt vele gondom (bonyolult berendezésű színpadokon sem)
És még egy kis olvasnivaló a végére:
http://sound.westhost.com/project51.htm
http://sound.westhost.com/project87.htm
0
Szia!
Lehet, hogy nem is kell barkácsolni...csak vegyek egy ilyet, és földhurokmentesen összehozhatom vele a 3 kombót meg az éneket...majd szimmetrikusan álljak át vele a fő keverőbe (az árnyékolás megszakításával)...és lehet csápolni...
stonhy
0
Szia!
Ezek a régi beag keverők elég zajosak voltak, nem biztos, hogy jó ötlet rájuk bízni ezt a feladatot, de ha veszel egyet majd meglátod (meghallod) mire képesek ezek :)
0
Hello.
Ilyesmi cuccokra gondolsz? :
Üdv.: uniman
0
Szia!
Igen!!! A hordó-alakúakra... kettőt már találtam...mikrofon szimmetrizáló trafók...mikrofonnyélszerű csavaros véggel. A tiéd mibe való???
stonhy
0
Hello.
A panelben látható az egy(kettő db van) TESLA profi keverőpult kivezérlés-mérő bemneti leválasztó trafója, elvileg vonalszintre, permaloy-lágyvas "tojásban". A kocka és a nagy "tojás" ismeretlen számomra, de gyanítom hogy köze lehet az itt tárgyalt trafókhoz.
Üdv.: uniman
0
Sziasztok!
Konkrétan érdekelne, hogy mit csinál egy aktív, és mit egy passzív Di-Box??? hogyan választ le galvanikusan??? Optó??? Trafó???
Legolcsóbban 5900-ért van valami 2-csatornás Behringer...használ ilyet Valamelyikőtök???
stonhy
0
Sziasztok!
Illetve:
http://sound.westhost.com/project35.htm
0
Szia!
Láttam már passzívat, egy jóminőségü leválasztótrafó volt benne. Tapasztalataim szerint a kapcsolóüzemü (PC-s) tápokban lévő kis trafók tökéletesen átviszik a hangfrekit, bár elég kicsi a menetszámuk, tehát meghajtást kívánnak.
http://www.leonaudio.com.au/active.htm
http://www.leonaudio.com.au/passive.htm
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Én is gondolkodtam már különféle trafókon... Szerintem vén Beag keverőkben - a bemeneteken - láttam már ilyet...most erre vadászom...
stonhy
0
Szia!
Annyira nem vagyok én sem jártas ebben, de így szokták csinálni a "nagyok" is.
0