Sziasztok!
Arra szántam magam, hogy építenék, egy két csöves előerősítőt. A kimenetet a címben is említett DLL101 típusú csővel gondoltam megoldani, amiből találtam néhány új darabot itthon. Az interneten csak nagyon kevés információt találtam a csőről (persze a radiomuseum.org-on van egy lábkiosztás és egy minta kapcsolás is), de olyan információt eddig nem találtam ami segítené a méretezést, tervezést.
Az elképzelés az volna, hogy egy ECC8x cső lenne az előerősítő és a DLL101 együtemű, A-osztályú, transzformátor nélküli kapcsolásban szolgáltatná a kimenetet, de nem tudom milyen munkaellenállást válasszak, illetve, hogy mekkora tápra lesz szükségem.
Szia!
Bocs, hogy bele szólok, de nem tartom jó ötletnek a DLL101-es csövet együtt használni az ECC-kkel. Ez egy telepes, 1,4V fűtőfeszültségű hangfrekvenciás végpentóda, direkt fűtéssel, tanyasi rádiókba, (Push-Pull végfokba), ahova még nem ért el a villamosítás.
Apám 1950-ben épített AM szignálgenerátorában (100kHz-19MHz) máig működik az eredeti példány, 2db sorba kötött 9V-os elem adja az anódfeszültséget, és 2db párhuzamos góliát elem a fűtést.
A fűtőfeszültség pontos értékére nagyon allergiás, a friss elemeknél 1,7V körüli feszültséget egy soros ellenállással lehet csökkenteni, mert különben hamar vége lenne a fűtőszálnak.
Érdemes lenne inkább elcserélni egy rádió restaurátorral, valamilyen novál 6,3V-os hálózati végpentódára, és azzal építeni erősítőt.
Csaba
0
Szia!
Bár működik kis feszültségről, de nagyról is működik, mint ahogy az adatlapok is mutatják, egyébként én az ECC csövek orosz megfelelőjét használnám (6N2P) amik szintén a kisebb anód feszültséget preferálják, én olyan 120V körüli anód tápot gondoltam.
0
szia
60 éve használtam utóljára DLL101-et, a vikendházba, telepes szuper PP végfokaként. Nem jó ötlet a közvetlen fűtésü csövet,
ECC-kkel közösbe használni, csak a fűtéshez kell egy jó 1,4V-os
stabilizátor. Használj helyette is kettőstriódát....
üdv
István
0
Szia!
Vagy használom mindenre a DLL-t, tegnap néztem van négy darab 0km-es csövem, és akkor legalább nem kell annyira nagy táp, a fűtőfeszültségek előállításában látom a legkisebb problémát egyébként.
0
Szia!
Ha azok a csövek NOS állapotúak, akkr darabonként 2-3 ezret érnek. A 6N2P-EB meg szintén NOS állapotban 500 forint vagy alatta.... Hihi!
Tehát nyűglődj csak...
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szia!
Költői kérdés: mi választ el egymástól két csöves kapcsolást? Tudom mit várhatok egy két fokozatú triódás kapcsolástól, már ezren megépítették ezerféleképpen, ilyet viszont még nem épített "senki", lehet, hogy rejtett arany, de az is lehet, hogy nem... Az, hogy mennyiért lehet a csövet eladni és hány 6N2P-t lehet belőle venni, nem érdekes, mert ezekért a csövekért én pénzt nem adtam.
Egyébként mondottam már, nem feltétlenül ragaszkodom ahhoz, hogy valamiféle ECC-vel párosítsam, csak egy elsődleges elképzelés volt, viszont a DLL101-ből nem engedek! :) Egyre inkább arra hajlok, hogy két DLL-t is feláldozok a nemes célra, így egyszerűsödne az anódtáp és a fűtés kérdése is.
0
szia
Vedd számításba, hogy mivel közvetlen fűtésű a DLL101, nagyobb torzítás várható, mivel inhomogén a rácselőfeszítés, mert a katódon feszültség esik. Ráadásul a rácselőfeszültséget is külön tápról kell megoldani. Itt nem lehet a katódba ellenállást tenni!
üdv
István
0
Szia(sztok)!
Összeépítettem egy deszkamodellt (lsd. melléklet), hogy kiderüljön miről van szó...
A működése meglepő, mert az előzetes elvárásokkal szemben nem szereti a negatív előfeszítést a vezérlő rács. Ahogy látszik így sem vészes áramok folynak, ha negatív irányba tolódik a vezérlőrács DC szintje, akkor a kivezérelhetőség romlik. Megépítettem ennek egy másik változatát is: egy szimpla pentóda 100V-os tápról, 6kohmos munka ellenállással, de negatív előfeszítést az sem igényelt, csövet is cseréltem, uaz.
Ezek ellenére a kapcsolás működik, 4,2X erősítése van, 20-600kHz (-3dB), max kimenő feszültség látható torzítás nélkül kb. 3Vrms, torzítást még nem mértem.
0
szia
Javaslom, hogy legalább 10Kohmra cseréld a munkaellenállásokat.
Úgy talán némi erősítés is lesz.
üdv
István
0
Szia!
Ennyi bőven elég volna, a szabvány vonalkimenet (ami a CD-ből pl kijön) 0,7Vrms, na most a 120W-os hangfal kivezérléséhez kb. 2Vrms elég, tekintve, hogy panelban lakom nem a nagy erősítés az elsődleges cél, inkább csak az elmenő kábel megfelelő meghajtása a hangerőszbályzás után.
0
Szia!
Oké. Jó kísérletezést!
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szia!
" transzformátor nélküli kapcsolásban szolgáltatná a kimenetet"
Mire alapozod, hogy a kimenőtranszformátort meg tudod spórolni?
jani
0
Szia!
Az elképzelés az, hogy mivel ez egy kis teljesítméányű végpentóda, *talán* nem okozna gondot neki meghajtani a 10kOhm bemenő impedanciájú erősítőt.
0
Szia!
Minek oda pentóda? Triódát katódkövetőként oszt kész vagyol....
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szia!
Kíváncsi vagyok hogyan muzsikál ez a cső... A felfogásom az, hogy minél jobban hasonlít az előerősítő kapcsolása egy "rendes nagy" csöves erősítőére, akkor a hangja is annál jobban fog hasonlítani.
0
Szia !
Megy a vita hogy mit és hogy építs,de egy alapvető dolgot eddig nem osztottál meg velünk.
Még pedig hogy az az ominózus aktív hangfalaid miféle szerzetek.Ha a szokásos diszkrét félvezetős
vagy netán monolit IC-s kapcsolás,akár gyári akár saját gyártású sok értelme nincs csöves előerősítőt
pakolni elé csak azért hogy elmondhasd hogy cső is van a láncban.Lehet hogy jól mutat a mostanság divatos
nyitott szerelésű a haverok a szomszéd orra elé kipakolt cső látványa,de hidd el ettől ez a lánc egy
cseppet sem fog jobb hangzást produkálni.Az aktív hangdobozodnál biztosan van mód a hiányzó erősítést egyszerű
módon pótolni egy két ellenálás módosításával.Ha ténylegesen az istenített csöves hangzás a cél akkor csöves
erősítőt kell építened értve ez alatt főleg a végfokozatot.Ehhez elkerülhetetlen hogy érzékeny (95-100dB)hangszórót
használj ha nem akarsz erőműveket építeni.Az istenített "meleg" hangzás a korlátozott és nagyon sokszor kiegyenlítetlen
frekvenciaátvitel következménye.Egyébként csővel is lehet rettentően idegesítő és fárasztó hangú erősítőt építeni.
Nem a lebeszélés a szándékom,de ha van vajmi kevés minőségi elvárásod a cuccal szemben,akkor felejtsd el a DLL-t mert
nem erre a célra konstruálták.Szerény véleményem szerint ezzel a csővel csak a csöves kapcsolások negatívumait sikerül
a rendszerbe aplikálni.Gumicsizma a frakkhoz...
Üdv. Laci
0
Szia!
A hangfalak Grundig aktiv box 50 névre hallgatnak, 4 utas aktív hangváltós, teljesen diszkrét tranzisztoros kapcsolás. Jelenlegi előerősítőm egy Grundig MXV100.
Az előerősítő nem azért kell, mert a forrásaim nem szolgáltatnak elég kimenőjelet a hangfal meghajtásához, hanem azért kell, hogy a különböző bemenetek fogadása után a hangerő szabályozás aktívan erősített legyen, ugyanis nem mindegy, hogy a potméter csúszkája után még van 2m kábel míg az aktív hangfal bemenetére ér, vagy valami meg is hajtja azt a kábelt. Nem azért akarok most csöves kapcsolást építeni mert nagy csodákat várok a csőtől, hanem egyszerűen jobb előerősítőt akarok építeni, mint ami most van (avagy kíváncsi vagyok tudok-e jobbat építeni) és ezt éppenséggel csővel kívánom megoldani.
Van nekem itthon OP42 műveleti erősítőm is (10MHz sávszélesség, 50V/us slew rate), két ellenállásból kész is lenne az erősítő, papíron lesöpör mindent amit csak itthon lehet barkácsolni, de ha ez olyan jó lenne, akkor mindenki ilyet használna, de nem ez a helyzet...
Hogy mindenkinek igaza legyen: tudjátok mit?
Egy próbapanelra megépítek a DLL101-ből és valami ECC fajzatból is egy-egy előerősítő kapcsolást, a dologhoz minden adott, a fül dönt (esetleg némi méréssel is megtámasztva).
0
Szia !
OK. Néked ezek szerint inkább egy impedancia illesztő fokozatra lenne szükséged.
Ezt tranyóval, csővel, IC-vel megépítheted ,a közelítőleg egyszeres erősítés miatt
különösebben nem kényes az aktív eszközre.A FET sem elvetendő eszköz,sőt ennek a
karakterisztikája erősen hasonlít a csövekére.
Amennyiben az aktív ládáid bemenete szimmetrikus,ajánlatosnak tartom azt ki is
használni,vagyis szimmetrikusan hajtani.Nem a távolság,hanem esetleges földhurok
jobb kezelhetősége végett.
Hangerő poti helyett küldök egy precíz kapcsolós megoldást ha érdekel a dolog.
Üdv. Laci
0
Kiss
Ilyen jó cuccot biztos nem tudott még eddig
senki sem csinálni. Hajrá !
0
Szia!
Nem arról van szó, hogy ez legyen a világ legjobb előerősítője, de miért kell mindig a már kitaposott úton járni? A csövet csak a Tungsram gyártotta ezért nyilván nem annyira elterjedt, mint egy ECC, de az nem jelenti automatikusan azt, hogy nem is lehet belőle jót építeni.
Most őszintén abban mi a poén, ha ki "guglizok" egy ECC-s kapcsolást és lemásolom? Pár óra alatt megépítem + dobozolás, tudom, hogy rohan a világ meg minden, de hol a tervezés/alkotás élvezete?
Láttam már néhány "high-end" (elő)erősítőt belülről, ott is pl. bevett szokás, hogy ők maguk diszkréten építik meg a műveleti erősítőiket, bár nagyon jó IC-k is levehetőek a polcról. És bár az ic mellett sok érv szól miért jobb hangban mégis sokszor jobb a diszkrét...
0
Kiss
Erre gondoltam.
0
Kiss
Hát erről az a véleményem hogy nem véletlenül használnak
hangtechnikában ECC83 EF86 EL34 ECC88 csöveket.
Nekem azért E88CC- vel megépíteni ez is épp elég kihívas volt.
0
Szia!
Jól megcsinált készüléknek tűnik, gratulálok hozzá!
Azért nem csak ebből áll a világ, van aki 300B-ből épít erősítőt, vagy 845-ből. Nincs abszolút igazság szerintem. Kétségtelen, hogy az általad felsorolt csövek beszerezhetősége überelhetetlen, de ettől még lehet más út is járható.
0
Kiss
A másik dolog azt írják itt többen hogy vég pentóda,
akkor mit keres előfokban. Valamit én nem értek
vagy te.
Üdv Kiss
0
Szia!
Vég pentóda, igen, kisrádiókba... 7 lábú miniatűr foglalatos, 1,3W max. anód disszipáció, közelebb áll egy EF86-hoz, mint egy EL84-hez.
0
No azon gondolkodj akkor el hogy
különbözö helyekre szánt alkatrészekkel
a gyártás során más kritériumok vonatkoznak.
Enél a csőnél gyengébb követelmények szerinted
hol lehetnek.(rádio/TV-műszerek-ipari alkalmazások-militari-űrtechnika)
Ez a legalja amit csak gyártottak.
Üdv Kiss
0
Szia!
Ha már itt tartunk, akkor az ECC83 sem nemesebb fajból származik...
biztos viccnek szánták, de katonai műszerben is volt DLL101:
KH-1
0
Szia!
Mert a KH-1 hordozható, telepes műszer, terepen is használható.
Ezért nem volt benne ECC, hanem DLL101.
Tranzisztorok még nem álltak rendelkezésre.
Apám is azért épített szignálgenerátort vele, mert a tanyán, helyszíni javításnál is működnie kellett.
A pákát a petróleumlámpa melegítette.
Nem volt ez olyan vicces...
Csaba
0
Szia !
Mindenki el akar téríteni a terveidtől és csináld azt amit ők mondanak.
Nagyon jók a telepes csövek és ne add fel.
üdv E
0
szia: igen, de írja,
"Ezeket az egyszerű készülékeket 1954-től 1957-ig gyártották a Telefongyárban."
Akkor még nem volt ECC 83.
Bálint
0
Szia !
Volt viszont az oktál foglalatu megfelelője ill. nagyon hasonló, széltibe hosszába használatos típus,az ECC40.
Laci
0
Szia!
Miből gondolod, hogy ECC83-at jobban tudták volna hasznosítani?
........ja persze azzal jobban szól minden.
0
Szia!
Bármelyiket is használod, szebb hangja lesz, mint egy tranzisztoros erősítőnek. Alacsonyszintű hangfrekire mindegyik megteszi.
Üdv!
"Ősz húrja zsong, jajong, busong a tájon, s ont monoton bút konokon és fájón."
Normandia 1944. június 6.
0
Kiss
No a GU50 pl a csövek között korszerűnek számít
a kimagasló paraméterei miatt és én is csinálok vele végfokot.
De ebben amit te erőltetsz " hozzáértő "szakember nem lát fantáziát.
A misztikumot mellőzném arra még kevés vagyok.
Üdv Kiss
0
szia: mindenből lehet építeni erősítőt.
Anno készítettem GU 80-nal és GU 50-nel is, szólni szólt, de....
Laktanya erősítőnek készült.
Bálint
0
Szia!
Látod, az ízlések eltérhetnek, épp pár hozzászólással lejjebb írta "biji", hogy ő is épített GU50SE erősítőt, de lehet "CHZ"-nek is más a véleménye, szerintem ők nem csak laktanyában használnák...
0
Szia!
"Eredetileg vegytiszta galvánelemes táplálású erősítőt szerettem volna, így kísérleteztem telepes csövekkel, amelyeknek bár szép és zajmentes hangjuk van, óriási nagy a mikrofóniájuk, mert a katódjuk nagyon vékony izzószál. Az egyébként figyelemre méltó hangzású, alacsony zajú 1P24B végpentóda (triódának kötve, 10 V körüli feszültséggel hajtva) percnyi hosszúságú csengést produkált egy gyöngéd pofon hatására. (Kötött pulóverbe bugyolálva az erősítő így is jól viselkedett.) A DLL101-gyel is próbálkoztam, meglepően jó erősítése van 12V-os anódfeszültséggel (több mint 3mA/V-os meredekség!), szimmetrikus cső lévén pont illeszkedne is a rendszerbe."
http://www.elektroncso.hu/cikkek/micpre.php
Üdv!
"Ősz húrja zsong, jajong, busong a tájon, s ont monoton bút konokon és fájón."
Normandia 1944. június 6.
0
Szia!
Bocsi, az "előerősítő" szó nem tudatosult bennem, végfokozatban gondolkodtam.
Csöves erősítőt építettem, GU50SE, G807SE, PCL86PP, elektroncsövekkel.
CD-ről hajtom őket, így előerősítő nem kell bele.
jani
0
Szia!
Nekem viszont aktív hangfalaim vannak, így nálam meg más út nincs csak az előerősítő, meglepő, de a sima potméter a bemeneten nem kielégítő, most egyébként egy tranzisztoros grundig előerősítőm van, kíváncsi vagyok mit tudok a csövesből kihozni.
0
Üdv!
Nekem ennyit sikerült róla összeszedni.
Elek
Elnézést, a lényeg lemaradt. (pótoltam dll-pdf)
0
Szia!
Köszi! Nem mintha a Te hibád lenne, de szerintem a dll101_kapcsolas fájlban a kapcsolás elvi hibás, a 4-es láb nem mehet közvetlenül az anód tápra!
0
Szia!
Itt van még egy kis segítség:
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_dll101.html
üdv:vik
0
Szia.
Ennyit tudok róla.
0