You are here

Elnevezések, kifejezések magyarázata

5 posts / 0 new
Last post
c_jani
c_jani picture

Üdv!
Nagytudású kollégáktól kérdezném, honnan tudnék utána járni az LCD ill. plazma készülékeknél használt kifelezések jelentésének, mint pl. Y-sus, M-board, stb.
Némelyikről úgy-ahogy van fogalmam, de ez számomra kevés.
Lehet, hogy felfüggesztik a témát, mert nem írtam típust, sasszit, stb., de úgy gondolom, ide való.
Köszönöm!
Jani

Comments
c_jani
c_jani picture

Üdv!
Köszönöm a segítséget, keresni fogok olyan továbbképzési doksikat, ami az alapokat is tartalmazza.
Jani

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: itt jobb oldalon is van irodalom, LCD monitorok javítása.

Bálint

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Nos igen, az alapokkal kell tisztába kerülni, erre (is) kiváló a net.

Azért pár szó az LCD-ről is (Apropó TFT LCD = Thin Film Transistor Liquid Chrystal Display)
Az LCD működés szempontjából a vezérlésbe hasonlít a plazmához, itt is mátrixszerűen helyezkednek el a subpixelek (1pixel 3 subpixelből áll, a 3 alapszínnek megfelelően) így egy adott subpixel működtetéséhez az adott sort és oszlopot kell vezérleni. Az LCD kristályok működésére nem térnék ki, csak annyit, hogy elektromos mező hatására az amorf elrendeződésből a mező irányának megfelelő szabályos szerkezetűre rendeződnek, ami hatással van a rajtuk áthaladó fényre.
Az LCD-nek nincs önálló fénye, ezt háttérvilágítással pótolják, ami lehet LED-es, illetve CCFL-es megoldású. (CCFL = Cold Cathode Fluorescent Lamp, Hidegkatódos fénycső) A CCFL működéséhez viszonylag nagy feszültségre van szükség, ezt inverterrel állítják elő. (ezenkívül kisméretű kijelzőknél még használatos lehet az elektrolumineszcens lap, illetve a beeső fény általi passzív megvilágítás de ezekre nem térnék ki, ez leginkább a monokróm kijelzőknél szokásos.)

Visszatérve, az egyes (sub)pixelek meghajtását a TFT paneleknél a kijelző üvegére felvitt tranzisztorok végzik. Ezek vezérlését pedig a kijelző üvegének szélére (COG=Chip On Glass, Chip az üvegen) illetve a kijelzőre menő vékony, hajlékony fóliapanelre (COF=Chip On Film Chip a filmen) inegrált multiplexer chipek végzik, amik a T-CON-ról kapott jeleket osztják szét minden subpixelhez.
A T-Con (Timing Controller) feladata a scaler IC-től az LVDS (Low Voltage Differential Signal) buszon érkező jelek feldolgozása. Ezenkívül a T-con panelen helyezkednek el még azok a DC-DC konverterek, amik biztosítják pl. az LCD megfelelő működéséhez szükséges kontrasztfeszültséget.

Nagyvonalakban ennyi, a témáról bőséges leírást találni.

0

tvdoktor
tvdoktor picture

Helló

Töltsél le egy plazma tréning manuált, és az elején taglalja a kijelző felépítését, működését, X-Y koordináták........hogy ,hogy történik a képalkotás, ha ezt megérted, akkor már elég jó képet kapsz a dolgokról,,,,,
A panelok, amik a plazmában vannak, az szinte mind a kijelzőt szolgálják ki. A main vagy vezérlő panel az részben kivétel, mert ennek van jel illetve ügyfél kiszolgálói feladata is.
Ebből adódik szinte minden: pl: PDP=Plazma Display Panel
X-Y sus= X-Y sustain=fenntartó,működtető

PL: http://www.eletronicosforum.com/cursos/tv/plasma/LG_Fallas_TV_PLASMA_tra...
De ettől van magyarázósabb is,keresni kell.

A plazma-TV-k esetében minden egyes képpont (minden egyes pixel) három kicsi kamrából áll, amelyek a piros, a zöld és a kék alapszínekre vannak felosztva. Minden egyes elektronikusan vezérelt kamra egy-egy részpixelnek felel meg. Ezek a kamrák két üvegtábla között vannak elhelyezve és egy speciális nemesgázkeverékkel vannak megtöltve. (A megfelelő szín megjelenését a hátsóüvegtábla foszforrétegének színe adja.)
A kamrák elektródájára elektromos impulzust bocsátva, a gázkeverék plazmaállapotba kerül és a benne felszabaduló megfelelő töltésű ionok a foszfor gerjesztése által fényt bocsátanak ki. Az ily módon kigyújtott több millió pixel egy spontán, éles plazmaképet állít elő,
A plazma tv lényege, hogy a képpontok feszültség hatására fényt bocsájtanak ki.

0