You are here

Fagor LT65IT mosogatógép F9 hiba javítása (distributor/alternátor)

A tárgybéli mosogatógép F9 hibával a mosás vége felé megáll.
Néha már a program indítása után megáll F9-el.
Megjavítottam, és leírom a tapasztalataimat, hátha másnak is segít.


Az alternátor arra szolgál, hogy a felső és alsó mosókarra a program szerint irányítsa át a vizet. A gyakorlatban ez egy műanyag házban elhelyezett alkatrész, a víz elosztását végző tárcsát 230V-os motor forgatja áttételen keresztül. A tárcsán bütykök helyezkednek el, melyek egy érintkezőt zárnak-nyitnak. Az érintkező jele alapján értékeli ki a gép az alternátor helyzetét. Ha az alternátor motor elindítása után a mikrokontroller egy adott időn belül nem érzékeli, hogy az alternátor elmozdult, F9 hibát jelez. Vagy a motor el sem indult, vagy az érintkező nem adja ki a jelet.

Kiépítettem és levettem a fa borítást. A só tartályból a vizet le kell szívni, az ugyanis ürítés után is ottmarad, és a gép forgatásakor kifolyna. Így is mindíg marad valamennyi ami kifolyik. Ezután vagy oldalára vagy fejjel lefelé kell fordítani a gépet. Az alján található egy fenéklemez, melyet műanyag körmök tartanak. Lapos csavarhúzóval melléfeszítve ezek kipattinthatóak és a fedél lejön.


A fenéklemez úgy van kiképezve, hogy egyben ez a mosómotor bakja is, ezért fontos, hogy jól tartson. Arra az esetre, ha a körmök megereszkednek, vagy letörnek, még 4 db csavarhely ki van képezve tartalékba a lemez oldalán 4 kis fül képében. Nem sok, de legalább van.
Szivárgás esetén a fenéklemez domborulata kb. 1-2 liter vizet meg tud tartani, utána egy túlfolyón kiereszti. A fehér úszót felemeli a kifolyó víz, zár egy mikrokapcsolót a piros karon keresztül, és folyamatosan szivattyúz, még a készülék kikapcsolt helyzetében is. Elképzelhető olyan helyzet, amikor ez jó tulajdonság, de mivel a tálcáról nem szivattyúz, a szivattyú éjjel-nappal folyamatosan megy.
A disztribútor egység a fotón sárga körrel jelzett helyen található, 3 csavar rögzíti (sárga nyilak). Ezek kioldása után, és a zöld nyillal jelzett csatlakozó lehúzása után az alternátor a nagy szürke dobozzal együtt (fűtő egység) lehúzható. A kékkel jelzett helyen a mosómotor gumi csatlakozásából kell kihúzni kis mozgatással. Ezután a fűtő egységből az alternátor balra forgatva kivehető, ugyanis bajonettzár rögzíti. Kissé nehézkes a szerelés a zavaró harmonika cső és a hosszú láb emelő rúd miatt, de megoldható.


Ezután kezünben van az alternátor, mely így néz ki a hozzá tartozó 3 tömítéssel együtt. Az o-gyűrűk mérete 20x3 és 32x5.


Az alternátor a sárga nyillal jelzett körmök ÓVATOS elfeszítésével szétpattintható, és így a fogaskerekek és az érintkező láthatóvá válik.

A sárga nyilak jelzik a kontaktusokat, ezek óvatosan mozgatva kiemelhetőek tisztítás céljából. A kis rugókra különösen vigyázzunk, nehogy a szomszéd háztetőn landoljon (Május 35). Az egyik érintkező alatt is van egy rugó.
Ha a házban víz van, a forgó tömítés tönkrement. Esetemben ez nem állt fenn szerencsére. (Ilyen esetre lásd Szepi003 ötletes javítási módszerét a hozzászólásoknál.) A motor érintkezőire (kék nyilak) 230V-ot adva látható, hogy mozog-e a motor. Ez is rendben volt nálam. Közben a multiméterrel ellenőríztem a kontaktust. A fogaskerekeket megtisztítottam, zsírozva visszatettem. Az érintkezőket kicsit megpolíroztam, de semmi bajuk sem volt. Összeszereltem az alternátort, és kipróbáltam. Rendben forgott, közben a multiméter csipogója vidáman jelezte az érintkező működését. Hurrá, gondoltam, bár mindíg zavaró ha nincs ott a hiba ahol lennie kell...
Összeraktam a gépet, próbamosás. Hiba ugyanaz! Megfigyeltem a program futását. Minden program elején ürítéssel kezd, közben forgatja az alternátort, hogy megkeresse a kiindulási helyzetét. Amikor az eléri a kívánt pozíciót megállítja. Ha nem érzékeli a kontaktus változását, már az ürítés után F9 hibával megáll.
Nézem az érintkező bekötését. Felvettem a panelen az érintkező bemeneti oldalának kapcsolását.

Az érintkező összesen 470kOhm-on keresztül jut a gyengeáramú részbe, ahol diódák limitálják a feszültséget 5V-ra. Ha az érintkező zárt, 50Hz-es négyszögjel jelenik meg a processzor lábán, ezt érzékeli. Működés közben multiméterrel az érintkezőn mértem a feszültséget. Itt nyitott állapotban kb. 230V-ot, zárt állapotában 0 V-ot kellene mérni. Viszont én csak 130V körüli feszültséget láttam nyitott helyzetben. Ez arra utal, hogy az érintkező nyitott helyzetében átszivárog valamennyi áram, és a panelen található nagy soros ellenállással osztót képezve nyitott helyzetben is feszültséget ad a processzor lábára.
No lássuk. A csatlakozót lehúzva az alternátorról a feszültség rögtön 220V, tehát ott van az átszivárgás. Ismét kiszedtem az alternátort, az érintkezőket is kivettem, gondos tisztítás után vissza. Ismét program indítás, most elindult. A kontaktuson a feszültség kb. 190V.
Korai volt az öröm, mert a program vége felé ismét megállt F9-el. Feszültségmérés: 160V.
Hagytam pihenni éjszakára. Másnap program sikeresen lefutott, de a feszültség csak 180-190V az érintkezőn. Az érintkező kivitele egyértelműen erősáramú, nem aranyozott, hanem komolyabb áramok megszakítására van felkészítve. Vagy a műanyagba ivódott bele valami enyhén vezető anyag, vagy pára keletkezik az alternátorban hő hatására nem tudom...

Új alternátor 5600Ft, 2 hét. Inkább vettem egy 230V-os relét (760Ft) és beépítettem úgy, hogy az érintkező a relét vezérli, a relé pedig a kontaktusával a panelnek adja a jelet. Így a panel mindíg 230V feszültséget kap biztosan. A műtét sikerült, a beteg virul.


A javítás közben a gépet jobban is szétszedtem, mert az évek során sok szenny gyűlt össze, és ezeket eltávolítottam. Így egy másik problémára is fény derült. Vízvételkor azt gondolná az ember, hogy a szintkapcsoló TELE jelzésére a szivattyú megáll. Hát nem. Az okos programozó úgy gondolta, hogy x másodpercig úgysem telik meg a gép, addig fixen tölthet. Utána megnézi, na hogy is áll az a kapcsoló, és ha TELE akkor megáll a töltés. Mivel az oldallap nem volt fent, láttam, hogy töltés után pár másodperccel már felemelkedett az úszó, mintha megtelt volna a gép. Mivel a szintkapcsolóval ilyenkor még nem foglalkozik a proci, a víz simán elkezdett csepegni a szintkapcsoló tetején, ki a padlóra. Később megállt a töltés, így komoly folyás nem történt. Az ábrán látható a szintkapcsoló (narancs doboz az úszó). A nyillal jelzett tömítések is elöregedtek, ide a kaphatóak közül a 10,46x5,33 méretű o-gyűrű felelt meg a legjobban.


A sótartályt a szivattyú egységgel összekötő harmonikacső levételekor kiderült a turpisság. A cső keresztmetszetének 3/4-e lerakódás, vízkő, kosz volt. Ezért telt meg lassan a gép... Kitisztítva a működés helyreállt, az úszó csak akkor emelkedik ha már a gépben is felment a vízszint.
Az ábrán nyil jelzi az eltömődött csövet. Ha ezt most nem veszem észre, egy-két hónap és F3 hibával szembesülök...

Általános szempont, hogy a megbontott tömítéseket ki kell venni és gondosan megtisztítani a tömítőfelületekkel együtt a kosztól, vízkőtől. Az o-gyűrűket minden esetben cseréltem, meg voltak roskadva már. Tömítést méret szerint a SuperSeal és az O-ring Kft-nál lehet kapni. Behelyezés előtt vékonyan szilikonzsírral kenem be őket. Így sokkal könnyebb a szerelés, kíméli az o-gyűrűt.

A panel kapcsolási rajza megvan valakinek? Az SM-ben valami teljesen más van, nincs köze a valósághoz.
Köszönöm!

Comments
marosi2004
marosi2004 picture

Nagyon hasznos volt a cikk, köszönöm szépen.

A leírtak alapján sikerült felélesztenem F9 hibából egy 13 éves Fagor LF 013IX készüléket. Alternátor tömítése volt a hiba oka , elkopott és átengedett egy kevés vizet, ami F9 hibát okozott . Egy 6x5-ös O gyűrűvel cseréltem ki, ami  kicsit szoros volt, de elsőre jónak tűnt, az alternator ~30 percig működött.  Aztán a meleg vizes mosogatási résznél  megszorult a tengely és ismét F9-et okozott (lehűlve működött utána is). Az O gyűrű külső széléből néhány tized mm-t lecsiszolva már nem szorult, a készülék ismét teljesen működőképes.

A cikkben leírthoz nagyon hasonló hiba volt a vízbeömlő résznél korábban, a vízkő eltávolítása után ez is megoldódott.

 

0

Xabi78
Xabi78 picture

Üdv!

A leírást követve sikeresen operáltam egy Fagor LF 013SX készüléket. Az alternátor ugyanaz, mint az itt leírt. Szepi003 megoldását követtem el, mert bár a házon belül nem volt víz, de a szimmering alatt már volt, tehát gyanítani lehetett a beázást. Zsugorfóliából a 7mm-es tökéletes rá, összerakás előtt mindenképpen javaslom a kiszárítást (hajszárító), a csatlakozók polírozását, a fogaskerekek és a szimmering-tengely alapos zsírozását.
A gép teljesen szépen föléledt, eddig tökéletesen működik.
Köszönöm szépen a leírást és az információkat!

0

farao
farao picture

Szia, nekem is volt egy ilyen esetem egy Ardo9212-essel Merloni elektronika van abban is. Nekem felrobbant az alternátort vezérlő triak, mert egy kis vizet kapott a motor érintkezője. Kicseréltem egy 1 A -es elektronikáról vezérelhetőre és ugyan az volt a jelenség mint nálad 90-110V-ot kapott az alterator motor, mert a triak csak félig nyitott ki. Gyors ellenállásméréssel a triakokon rájöttem, hogy az ominozus Triac 2 lábát összekötő SMD kondi zárlatos. Kiforraszt, döglött számítógép alaplapról egy új beforraszt és 230-at kap eredményül az alterátor motor. Így megy relé nélkül a mutatvány. Valszeg nálad is ez lehet.

0

rat
rat picture

Köszönöm a hozzászólást! Bár nekem nem az alternáló motor feszültségével van problémám, hanem a vezérlő kapcsoló feszültségével.

0

DjTomeeee
DjTomeeee picture

Szia!

Gratulálok a műtéthez, és a kiötleteléshez!Én egyszer egy mosógépben alkalmaztam hasonló ötletet, azóta is köszöni jól van...Na meg szinte kedvet kaptam az én mosogatógépem szétszedéséhez és átnézés-rendbetételéhez is,igaz egyelőre működik, és sima mechanikus a programkapcsolója, semmi digitális huncutság nincs benne...Panelrajzot ne nagyon keress, azt valahol a NASA titkos dokumentumai mellett őrzik...A legtöbb hiba enélkül is javítható (nagyjából, ha máshogy nem hát az adott környezet visszarajzolásával ugye :D )ha meg a proci pukk akkor úgyis mindegy...

Üdv!

TamásBP

0

rat
rat picture

Köszönöm!
A panel rajzot érdekességképpen keresem egyrészt. Másrészt az összeszereléskor elfelejtettem a panelre a nagyáramú kétvezetékes csatlakozót feltenni botor módon. Ezért több alkatrész is füstöt eregetett magából. Részben már helyreállítottam, de még van egy-két LED ami nem funkcionál... Szerencsére a gép dolgozik, remélem, hogy a proci nem sérült. Majd megkeresem a hibát is, de egyelőre hadd dolgozzon a gép egypár napot...

0

szepi003
szepi003 picture

Sziasztok Én is most vagyok túl ezen a javításon Leírom az én módszeremet. Az alternáló kapcsolót az elején csiszoltam szárítottam szigeteltem de csak nem lett jó. A nedvesség a műanyag tengelynél szivárgott be szimering nem zárt rendesen, ezért a tengelyre zsugor PVC melegítettem.Ez megnövelte az átmérőt így a szimering szorosabban zár.3-om gépnél csináltam meg azóta is működnek. Nekem bevált.Üdv szepi003

0

rat
rat picture

Ez egy jó ötlet a gyors javításra. Én is a beszivárgásra gyanakodtam, de nem sikerült rajtakapnom a bepisilésen...
Az alternátor lapátját egyszerűen lehúztad, úgy fértél hozzá a tengelyhez?

0

szepi003
szepi003 picture

Szia A lapátok felől van egy luk ,benne 2 köröm az fogja a lapátot.Ha szimeringet lehetne beszerezni,még egyszerűbb lenne a javítása.üdv szepi003

0

rat
rat picture

Esetleg tudod a méretét?
A másik ilyen a kenyérsütőgép szimmering. Néha szabvány méretű, de a hő miatt szilikonból van. Na ilyet lehetetlen találni. Vagy csak nem tudtam hol kell keresni. Alkatrészként csak a teljes üstöt adják horror áron.

0

Sponsored links