Sziasztok!
Adott egy feladat melyre az alábbi fázisfigyelő relét keresném:
- 1 fázisú rendszerhez lesz használva, L és N-t kell bekötni
- A fázis meglétét, valamint a fázis helyét is kell detektálni, mert villásdugó van/lesz a készüléken, amely bedugható fordítva is.
Eddigi próbálkozások alanyai azok mind 3 fázisú rendszerhez való, és nem lehet ráerőltetni az 1 fázisú figyelést mert figyeli a forgásirányt, valamint a fázisok közti 400V meglétét.
A másik verzió ami 0-t is igényel és a tápot 1 fázisról kapja az szintén nem járható út, mivel ez is figyeli a fázisok közti 400V-ot.
Mivel elég "extrém" felhasználási körülmények közé lesz rakva, ezért valami DIN sínes verzió lenne jó.
Gázkészülékekben láttam ilyeneket, de ott a processzor 1 vagy 3 portját használják erre, csak mivel összesen 2db kell belőle így nem akarok ilyen irányba elmenni.
Amiket néztem eddig, és nem működtek:
Legrand
Schneider Electric
Finder
Elco Ep
Bármilyen megoldás érdekel.
Köszi,
Krisztián
Szia!
A Lidlben lehetett kapni dugalj tesztert.
Többek között megállapítja a fázis helyét két zöld v.,ha megfordítod piros-zöld leddel
Üdv.
0
szia
0
Sziasztok!
Nagyon hasonló problémám van nekem is, egy fázisfigyelőt kellene építenem, vagy valami megoldás mindenképpen kellene a fenti problémára. Nekem egy mobil rack-szekrényem van, amiben mindenféle fázisérzékeny elektronika van. Ezt szeretném mobil rack szekrényre alakítani amihez mindenképpen szükség lenne a fázis figyelésére, hogy nehogy fordítva lehessen bedugni a konnektort (230V, egy fázis!). Szóba sem jöhet a fázisceruzás "legegyszerűbb" megoldás (nem a legegyszerűbb hanem a legtutibb - mondhatni hülye-biztos - megoldás kell). Rendesen szeretném megcsinálni! Ha valakinek van megépített konkrét elektronikája, FET-tel, ami figyeli a fázist és egy teljesítmény relé kapcsol ha jó helyen van a fázis annak nagyon örülnék. Elvi rajzom van nekem is, de inkább bejáratott, biztosan működő konkrét kapcsolás kellene.
Köszönöm előre is mindenkinek aki megpróbál segíteni!
üdv.
P.
0
Szia, a rack szekrényed földelt vagy földfüggetlen vagy vegyes bekötésű?
A
0
szia: ilyen csatlakozó? +
https://www.hqelektronika.hu/hu/ac-230v-3p-uk-dugo-3p-eu-aljzat-csat-p03...
Bálint
0
Ez egy angol szabványos dugó átalakító. Nem tudom hogy ez hogyan lehet megoldás a fázis detektálására.
0
szia: stojanov:
egy glimmet be lehet szerelni bármelyik konnektorba
https://www.hqelektronika.hu/80-90v-glimm-lampa-pk-140-10ld-lamp-0025-3x10
Bálint
0
#489089
1
Arra gondolhatott, hogy ezt nem lehet fordítva bedugni...így fix lehet a fázis helye.
1
Nem mindig ugyanott dugom be, sőt! kétszer nem megyek vele ugyanoda. Ez egy mobil rack szekrény, ezért ez nem jó megoldás.
Detektálni szeretném a fázist, és ha jó, akkor a teljesítmény relé átengedné a kakaót, ha pedig fordítva van bedugva a villásdugó, akkor meg egy prios led gyulladjon fel, így tudom hogy fordítani kell. Ennyit szeretnék megoldani. Semmilyen kókány megoldás nem jöhet szóba.
0
Volt már egy másik topicban is kérdés. A lehetséges megoldás az volt, hogy a 2 érintkezőt kell nézni a földhöz képest és amelyikhez képest van feszültség, az a fázis. Ezzel az a gond, hogy nem folyathatsz áramot még teszt idejére sem, semmilyen kicsit sem üzemszerűen a föld felé. Volt viszont egy érdekes ötlet. Gyakorlatilag egy glimm lámpás fáziskeresőt kell beépíteni a dugóba, illetve arra kéne egy kis vezető rész, amit a bedugó ember csupasz kézzel fog. Bedugva először a figyelő elektronika kap áramot, a készülék még nem. Amikor bedugja, mindkét érintkezőről egy-egy glimm (és a hozzá tartozó ellenállása) lenne a dugón kézzel érintett részhez kötve, és mint egy rendes fázisceruzánál a talajhoz, falhoz képest az emberen keresztül záródna az áramkör. Csak a fázis felőli fog világítani, ha egyik sem, nincs áram, ha mindkettő, akkor 2 fázis van oda kötve, stb.... Erre kell figyelni, gyakorlatilag egy glimmes optocsatoló kell. Innen már az elektronika vezérelhet egy relét, ami mindig fázishelyesen kapcsolja a fő készüléket. Kérdés, hogyan kivitelezhető ez a dugvilla, illetve ez megfelelne-e az érintésvédelmi előírásoknak.
0
Szia!
Frekiváltó: http://elektrotanya.com/?q=hu/content/elado-lust-vf-1410m-frekivalto#com...
0
Helló. Gépklinika!
Talán EZ még teljesítményben is jó lenne.
T. Öreg
0
Hogyan kell bekötni ilyen feladatra egy frekiváltót? Hiszen a 3 fázis kimenetelű frekiváltónak pont az a lényege hogy 400V ipari áramot csinál (1 fázisból), de ha csak az egyik fázist terhelném le, akkor nem fog hibával azonnal megállni? Egyébként tudtommal a frekiváltóknál is dedikálva kell bekötni (a bemenetén) a fázist és a nullát is. Segítsetek ha tudtok. Köszi.
0
Szia!
ö.r. Baratunk sajna mintegy 5 éve nem tud neked valaszolni-örökös taggà vàlt! :-( ...
Kari
0
Értem. Nagoyn sajnálom. Esetleg valaki nem tud segíteni ebben a kérdésben? frekiváltót hogyan kell bekötni hogy a fenti módon működjön? Köszi.
0
Szia!
Fusi, de működhet:
Van olyan ÉV relé, ami villásduggóba van építve, rajta 2 gomb, set, és reset. Ezt teszed a betáp elejére, a hosszú hosszabítóhoz. Teszel bele a nulla, és a védőföld közé nagyon jól kiszámolt, és méretezett ellenállást, hogy épp pont bebillenjen, ha fordítva dugják be, és oldjon le azonnal. Ha fázishelyesen van bedugva, akkor a föld, és a nulla közé kerül, nem fog leoldani, és az épült ÉV-je sem, ha nem pont a határon van valami más szivárgó cucc miatt..
Ilyen:
http://elektro-light.hu/termek/brennenstuhl-fi-rele-dugvilla-bdi-s30-129...
Innen meg viheted tovább a 3 polusú kék 1 fázisú csatival, amit nem lehet fordítva bedugni...
Kalex? szól ez ellen valami? A N és a PE között bőven kOhm ellenállás van, ez is tiltott nullázásnak számítana?
0
Szia!
Éppenséggel meg lehetne oldani így is, de a konkrét feladat ismeretben, én öreg rutinos javaslatával értek egyet. Egy frekvenciaváltó véglegesen megoldja a problémát. Annak mindegy hogy dugják be, a 3~ oldalon pedig szintén értelmezhetetlen a kérdés. Egy ilyen projektnek el kell ennyi költséget bírnia. Arról már nem is beszélve, hogy az esetlegesen hosszú kábelek miatti feszültség ingadozás is ki lenne küszöbölve. Én biztos ezt a megoldást választanám.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
Tudsz segíteni egy frekiváltó bekötésében? Több alap fajta is létezik, nekem gondolom az a fajta kellene aminek 1 fázis a bemenete és 3 fázis a kimenete összesen ugye 400V. Ezt hogyan tudom bekötni hogy működjön és mindig ugyanoda essen a fázis? Nem lenne gond ha a kimeneten a három fázisból csak egy lenne terhelve? Esetleg konkrét tipus ami beválhat? Használt is jó, nem akarok feltétlen újat. Köszi ha segítesz :)
0
Szia!
Rengeteg ötletet kaptál, de a leglényegesebbet nem említette senki. Mivel életvédelmi berendezésbe való beavatkozás történik, így nem mellékes a dolgok jogi oldala sem. Óva intenélek a házilagos kivitelezéstől, mert könnyen a rács túloldalán találhatod magad. Baleset híján sem úszod meg minimum anyagi veszteség nélkül, egy ellenőrzés esetén. Amennyiben saját tervezésű/kivitelezésű az áramkör, le kell futnod a minősítési köröket, aminek az anyagi vonzata elég nagy. A jaca által említett fázis figyelés természetesen működőképes, csupán a felhasznált anyagokról, az összeépített berendezéstől kell egy komplett dokumentációval rendelkezned, valamint jóváhagyással az ügyben illetékes szakhatóságoktól.
Üdv! Kalex
0
Szia!
Leírhatnád, hogy konkrétan milyen készülékhez lesz. Ha ilyen nagy a veszélye, hogy hol van a fázis, akkor leválasztó trafót kell alkalmazni. Írtad hogy mobil a készülék, de azt nem, hogy milyen körülmények közt. Ha kültéren, akkor kell valami tappancs, amire rátámaszkodik, ezáltal valamilyen szinten földre kerül, így ahhoz képest már detektálható a fázis. A védőföld meglétét glimmlámpával is lehetne figyelni: mindkét vezetékre teszel a védőföld felé egy-egy glimmlámpát, amit valamilyen fényérzékelővel figyelsz (pl. fotoellenállás). Ha egyik sem világít, nincs védőföld, ha csak egy világít, az a fázis, ha mindkettő, akkor baj van.
Üdv: Jácint
0
Szia!
1 valamit kihagytam.
2 glimmlámpa a föld felé, egy a fázisról másik a 0-ról ha van földed és bejövőd akkor valamelyik biztos világít, ha elveszed a földet akkor viszont mindkettő világít fél fényen.
Krisztián
0
Szia!
"ha elveszed a földet akkor viszont mindkettő világít fél fényen" erre írtam, ha mindkettő világít, baj van. Tehát a bekapcsolás feltétele, hogy csak és kizárólag a fázisra kötött glimm világítson.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Ha a 0 és a föld közötti glimmlámpa által működtetett fényérzékelő (pl. fotoellenállás) rövidrezárná (áthidalná) a fázis és a föld közötti glimmlámpát, akkor nem világíthatna mindkettő, ha nem lenne föld.
(Én személy szerint inkább optocsatolókkal próbálkoznék, találni olyan típust, amelyik már 3 mA diódaárammal megelégedik. A fázis-föld opto triak kimenetű lenne, a 0-föld pedig tranyós, az simán rövidre zárhatja a fázis-föld opto diódáját.)
üdv.
Tibi
0
Szia!
A fotoellenállás épp azért fotoellenállás, hogy ne legyen galvanikusan összekötve! Tehát egy kis hálózati trafóval lenne megoldva a figyelő áramkör.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Ha a glimmlámpával "vezérlem" a fotoellenállást, akkort az galvanikusan leválsztottam. Minek ide még külön leválasztó trafó ? Az a gyanúm, nem egyre gondolunk. Most mennem kell, ha lesz időm, lerajzolom, mire gondolok pontosan.
üdv.
Tibi
0
Szia Tibi!
Átolvastam mégegyszer, te már megoldásban gondolkodtál. Az indikálás szempontjából nem okoz gondot, ha mindkét glimm világít. Sőt. Egyik sem világít, nincs fázis. 1-es világít, jó helyen van a fázis. 2-es világít rossz helyen van a fázis, mindkettő világít, nincs védőföld.
"fényérzékelő (pl. fotoellenállás) rövidrezárná (áthidalná) a fázis és a föld közötti glimmlámpát" ez kevert meg, így első olvasatra a fotoellenállás galvanikusan van rákötve a glimmre. Gondolom úgy értetted, hogy a fotoellenállás egy relével zárná rövidre a glimmet.
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint !
Bár időközben a Fiúk frekiváltóval megoldották a problémát, azért csatolom a rajzot, jól jöhet még máskor.
Alul földelés nélkül, hogy könnyen átlátható legyen. Ebben az esetben az optok ledjein csak fele áram folyik majd. Ha az opto kimeneti tranyója csak a másik opto ledjét zárja rövidre, a zöld ledet nem, akkor földelés hiánya esetén a zöld led is félfénnyel pislákol majd, de ez ízlés kérdése.
üdv.
Tibi
0
Szia Tibi!
Így már világos, hogy mit akartál mondani. Sokszor egy jó rajz többet ér ezer szónál :) Ez van, ha másra jár az agyunk.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Konkrét felhasználása egy készre épített mobil rádiós átjátszó konténer megtáplálása lenne, mely üzemszerűen 3x16-ról megy (Teljes felvétele 3x10A alatt) , de végszükség esetén 1db HT-tól is kell kell hogy üzemeljen. Ez esetben a lényegtelen dolgok nem kerülnek bekapcsolásra.
Mivel a teljes elektromos rendszer fixen van kábelezve és bekötve így az 1 fázisú működésnél szét kellene "barmolni" mindent, ezért kellene egy átalakító doboz HT-ról 3x16-ra.
Az áramfelvétele 1 fázisról üzemeltetve nem több mint 8A.
Csak ez esetben fontos hol van a fázis, nincsenek forgó gépek benne, így nem szükséges a fázisok közti 400V megléte.
Továbbá ez elég mobil alkalmazás, épületen belül ahol esetleg van kitelepített aljzat, vagy valahonnan odahúzzák (ez esetben nem lehet földelőszondát leverni). Esetleg egy mező közepén ahol csak 1HT-t tudnak adni 100m-ről kihúzva.
Az első bedugásnál OK kimérem hol a fázis és úgy dugom be a dugvillát, majd otthagyom működni.
Esetleg valaki megbotlik a kábelben és széthúzódik, valaki széthúzza, vagy kihúzzák a szekrényből és fordítva dugják vissza, már megvan a baj.
Ezért kellene egy fázisőr, mely késleltetve kapcsol be, így széthúzás esetén elejt egy mágnesrelé, ha jól dugták vissza, akkor 1sec késleltetéssel behúz, ha rosszul dugják vissza akkor viszont nem húz be a relé, és nem megy ki a "fordított polaritás".
Az egész egy dobozba lenne beszerelve - lehetőleg DIN sínes eszközökből - és szükség esetén ezen keresztül lenne megtáplálva az adó.
Mivel van hogy "droidoknak" van kiadva a felügyelet/telepítés ezért valami abszolút "hülyebiztos" dolgot kell létrehozni, amivel nem tudnak hibázni vagy kárt tenni a berendezésben.
Két dugó bedugása, esetleg a HT dugvilla megfordítása még nem haladja meg a tudási szintjüket.
Krisztián
0
Szia!
A legegyszerűbb! És szabványos:
http://www.vilagitasok.hu/ipari-csatlakozo-dugalj-lengo-3x16a-t186881
Máshol is van:
http://www.nemethelektronika.hu/taxonomy/term/241?page=8
0
Szia!
Nem nyert. Mobil készülékhez kell. Valószínűleg a használati helyeken nincs ilyen aljzat. Innen kezdve tárgytalan a megoldás.
Üdv! Kalex
0
Szevasztok !
Valamit baromira nem értek.Milyen cuccc ez hogy nem lehet "fordítva" bedugni? Egy leválasztó trafót neki aztán "Jónapot". Nem kell ezen annyit görcsölni.
Üdv. Laci
0
Szia Dino54!
Le van írva világosan: "Konkrét felhasználása egy készre épített mobil rádiós átjátszó konténer megtáplálása lenne, mely üzemszerűen 3x16-ról megy (Teljes felvétele 3x10A alatt) , de végszükség esetén 1db HT-tól is kell kell hogy üzemeljen." Továbbá: "Az áramfelvétele 1 fázisról üzemeltetve nem több mint 8A."
Üdv. welding alt
0
Szia.
Én csak egy ilyen cuccot ismertem ami igényes volt a fázisra, az a villanyórafék volt. :)
Üdv.
0
De az nem vesz fel 8 ampert. Mert, ha felvenne, akkor már olvadna az alukerék.
0
Szia!
Csak ezt nehéz bedugni az egyfázisú röfibe..
Üdv: Jácint
0
Fel kell szerelni a kérdéses helyre! Ez egyfázisú röfi... Csak másképp néz ki! És nem lehet akárgogy bedugni!
0
Sziasztok.
Frekvenciaváltó, egy három fázis átalakító a biztonsági előírásoknak eleget tesz, engedély számmal rendelkezik
galvanikusan leválaszt! kereskedelemben különböző teljesítményre kapható aztán a droid úgy dugja, ahogy az elméje vezérli!
T. Laci
0
Szevasz Krisztian!
Sztem a legtissztabb ügy az lenne ha fixen beköttetnek egy *mezei* villanyszerelövel _különben az ügyfeled mint "megrendelö" enyhenszolva felelötlen mikor effele olcso(?) telepitöket biz meg, de ez az ö büntetöjogi felelö(tlen)seget terheli...!
Ha sütöknel-tüzhelyeknel müxik egy szakszerüen fixcsatlakoztatas: itt miert ne lehetne?
Kari
0
Szia!
Csak egy a baj, hogy ez évente kb. 200 alkalommal 150 különböző helyen van beüzemelve.
150-ből 145 helyen megvan minden minden szükséges feltétel, de vannak a szükség illetve kényszermegoldások amikor üzemelni kell.
Na erre az 5 alkalomra kell valami olyan, amit bárki meg tud oldani.
(Hogy ne kelljen hajnal 3 órakor a félrészeg helyi villanyszerelőt felkelteni álámából, hogy most öt percen belül hozzon létre ott helyben egy 3 fázisú 16A-es aljzatot helyesen bekötve, mert ugyan van HT a helyen ami akár használható is lenne csak a cuccal utazgató "üzemeltetők" nem tudják fázishelyesen bekötni, és ezért valakinek 200km-t kellene autókázni az éjszaka közepén, - bocsánat csak tapasztalatból beszélek).
Krisztián
0
Szia PK!
Köszi a magyarazatert-igy mar tisztulna a kep...
Ez a mondjuk 150 helyszin mindeg ugyan ott letezik, s csak neha kell oda telepiteni a ketyeret, vagy akarhol az orszagban, azaz barmely ponton?- mert ha szabvany/fix helyeken lenne, csak ott lehetne hagyni 1-1 lengö jol bekötött 3~ hüvelyt a falon valahol?_igaz (csak)anyagarban az is kitesz vagy 150-200ezret...
Elolvastam mèg1x, s latom felreertettem, csak a nehany cikis hely a gond_hmm.
Kari
0
Csinálsz egy olyan toldót, aminek egyik oldalán sima röfibe való dugó van, a másik oldalán meg a 3 csatis csatlakozó. A röfit beledugod fázishelyesen a fali röfibe és valamivel lerögzíted. Mondjuk holtiszalagot csavarozol rajta keresztül és azzal lerögzíted. A lengő dugó után meg már kihúzható, összedugható. A faliröfiből meg nem tudják kihúzni egyszerűen, mert oga van rögzítve.
Ez így nem jó?
0
Szia!
Ez lenne a cél, csak az a gond, ha a másik vége nem fix, hanem a helyi villanyász "majd én azt intézem" felszólalással bedugja, majd jön Mariska néni este takarítani és kitépi a falból mert Ő mindig onnan szokott porszívózni és dolga végeztével visszadugja fordítva, és máris megvan a baj (volt már erre is példa sajnos...).
Ezért szeretnék valami mágnes dolgot beletenni, mert ha megszakad és valami miatt fordul a bedugás, akkor sincs semmi baj.
Krisztián
0
Bedugod a sima dugót a falba és utána azt a dugót lerögzíted hilti szalaggal, hogy ne lehessen kihúzni, akár ezeket a csöveket.
Randa de biztos!
0
Szia Gépklinika!
Feltéve, hogy a vételezési helyen engedik, hogy megfúrd a falat!
Üdv: Jácint
0
Körül nézel, nincs senki és fúrsz!
Bammeg! Valamit valamiért!!! Kösd be fixen azt a toldót egy dugalj alá és a dugaljat addig dobozold le!!!
0
Szia.
Igaz hogy nem sines de ez figyeli a fázis irányt : http://webshop.pcvarazslo.hu/prod/zavarszuros_eloszto-138/master_slave_e...
1 db ic LM XXX van benne és egy relé + pár pasziv alkatrész.
Üdvözlettel:Laci
0
Üdv.
Az én "kókány"javaslatom:
egy relé a fázis-föld közé,ha behúz akkor tovább fázis-nulla felé és mindenki a helyén van.
nyilván a FI relé ezt nem szeresse, meg az érintésvédők se, de járható vonal glimmel és/vagy optocsatoló.
Tudni lehet a konkrét felhasználást?
üdv D
0
Szia
Sajna ilyenból eddig csak a próbálkozásokat láttam __gyáriban is ___stabilan egyik se működött. Induktiv fogyasztónál meg végképpen feladta.
persze egy két üzemállapotra lehet éppen még működőt kreálni, relével tranyóval, IC vel--stb.
üdv;Atis
0
Hello.
Hasonló (befejezetlen!) témánk már volt... http://elektrotanya.com/?q=hu/content/egyfazisu-halozatban-fazis-vezetot...
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Szerintem ilyet nem találsz!
Vedd ketté a problémát!
1 figyelni a fázis meglétét. Egy sima relé ami behúz, ha van villany és elenged, ha nincs.
2. A fázist a rádugott készülékre, a készülék csatlakozó dugójához képest mindig azonos csatlakozó lábakra kapcsolni. Én valami törpe próbafeszültséggel logikáznám ki a csatlakozó lábak helyét a védőföld érintkezőt is felhasználva. Amikor bedugod, akkor a relés logika a megfelelő relét aktiválja és mindig azonos lábra érkezik a fázis.
A vizsgáló feszültség meg max 24 volt.
0
Szia!
Az ötlet jó, én is ilyen irányban próbáltam elindulni második körben, miután nem találtam kész terméket erre.
Viszont a gond akkor van, ha megszűnik a földvezetőd (leszakad a kábelben, vagy a kitelepített kábel hibás), mert ekkor nem tud "dönteni", és mindkét relét behúzza, én optóval próbálkoztam amikor is előkerült ez a probléma.
További probléma, hogy hibaáramot viszel be a rendszerbe.
Nincs kedvem PIC-el/NYÁK-al szórakozni idő és eszközök hiányában, de szerintem azzal megvalósítható lenne.
Egyik port figyelem a Fázist, másik port figyelem a 0-t, ha helyén van akkor egy 3. portra kiadok 5V-ot és meghúzok egy relét.
Ha felcserélődik a fázis/0 akkor a 3. port 0 szinten marad, relé nem húz be.
A gond az hogy a "nagy" cégeknél a fejlesztőkkel/termékfelelősökkel beszélgetve állításuk szerint ez "hiánytermék" kb. 20 éve, mert a lakókocsiknál/lakóautóknál ugyanez a probléma, ahol az villásdugót fordítják 1 fázisú kék 16A-es csatira. Nem hiszem hogy ez alatt a 20 év alatt valamilyen kis cég nem talált ki valami DIN sínes eszközt erre. Na nekem ennek a kis cégnek a terméke kellene.
Krisztián
0
Sziasztok.
A "PIC" sem Isten! Ott is a korrekt érzékeléssel gyűlik meg a bajod, mint az egyéb eszközöknél.
Hosszú hálózati kábelnél és induktív terhelésnél, (50Hz motornál) nem fogja tudni eldönteni
melyik a fázis, ha csak nem figyeled a jelalakokat és az amplitúdókat a 3-vezetőn. Az érintés
védelmi relével is meggyűlik a bajod, ha az érzékelést nagyobb áram szintek felé tolod el.
A korrekt figyelő rendszert megvalósítva üzem közben ne lehessen változás, kábel szakadás,
forgó rendszernél gyors dugasz fordítás.
0