You are here

Fég K-24 hőcserélőt szabad savazni?

17 posts / 0 new
Last post
Valve
Valve picture

Sziasztok

Fég K-24 hőcserélőt szabad savazni? Az égőtálca felettit, a hengereset azt állítólag igen, mert rozsdamentes acél.
A lamellák sarkában zöldes lerakódás van és néhol a lamellák között is. 
Egy videon az átmenő csövet akvárium szivattyúval mosta át valaki több órán keresztül, de a végén - írta, hogy saját felelősségre - sósavat öntött bele 1 órára, majd átmosta.
Ezek szerint a sósav marhatja ezt az alumínium szerű anyagot.
Vagy inkább trisóval?

Köszönöm
 

Comments
vacisa
vacisa picture

Szabad savazni, az más kérdés, hogy mennyire van tele vízkővel, mennyi régi, és mennyire árt a vizkőtelenítés mellett magának a csőnek.
Első körben próbáld megállapítani, mennyire vizköves, ezt látni fogod nagyjából a csövek végén ha belenézel.
Ha túl vastag lerakódást nem látsz, akkor 3:1 arányba higitsd meg a sósavat, vagy próbáld ki a Extra erős vizkőoldót 

Lehet azt is, hogy beleöntöd amig a másik oldalon nem folyik ki, és hagyod állni, majd átmosod erős sugárral(zuhanycső fej nélkül) és újra felöntöd ahhoz képest ami látványt nyújt a kimosásból távozó víz. Én egy lavórba szoktam öblíteni, hogy lássam milyen viz jön ki.

Ami jobb megoldás a szivattyú, mert ott folyamatosan áramlik át a sav, folyamatosan hordja ki a levált lerakódást, és maga a sav mozgása is intenzivebben tisztit.
Arra mindenképpen figyelj, hogy a szivattyúra tegyél (én harisnyát szoktam)szűrőnek tenni, hogy a szivattyúba ne jusson darabos anyag.

Azt tudom mondani, hogy 4-5 savazást kibir egy csőkigyó, viszont egy savazás után sem lesz olyan mint volt, tehát sokkal gyorsabban fog szennyeződni, elvízkövesedni.

Trisó, citromsav, mindenféle organikus lötty...stb nem való semmire itt.
 

1

Valve
Valve picture

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!
Miután posztoltam a kérdést, öntöttem bele 10%-os ecetet, csak azt kaptam, gondoltam abból bajanem lehet. 1.5 napig volt benne és kékes  színű folyadék jött ki belőle.
Most kipróbáltam a higított sósavval, ecsettel a lamellák közötti zöldes "rozsdát"
kenegetni és foltos lett.
Ha jól látom,az egész hőcserélő rézből van, és gyárilag van lefújva, gondolom hőálló ezüsttel.  
Szerintettek is így van? Le szabad hígított sósavval mosni a szürke részeket, hogy ne legyen ilyen foltos,vagy az valamilyen különleges bevonat? 
Kompresszorral kifújásnál is szürke por jött ki a lammellák közűl, valószínűleg a gáz mellékterméke.

Köszönöm

 

File csatolás: 

0

vacisa
vacisa picture

A külsejét felesleges savazni, melegvíz gyökérkefe, ha van magasnyomású tisztítód akkor azzal.

0

hcs
hcs picture

Utána acetonos mosás majd ha tiszta akkor hőálló festék, ami 600°C-ot is elviseli. Ez nem sima hőálló ezüst. Vannak ilyenek autósboltban/festékboltban, nem annyira drágák. Ha nem jön le meleg vízzel akkor ecetet neki, mert nem réz(II)kloriddal hanem bázisos réz(II)karbonáttal állsz szemben.
Kívülről is el tud oxidálódni a lamella és a csövezés, ha eltűnik róla a védőréteg. A Vaillantnál bemerítéses festést használnak a hőcserélőkre, ez otthon nem fog menni. Legyél nagyvonalú a spray-el, a többit meg hagyd lecsöpögni.

1

vacisa
vacisa picture

Budalakk hőálló ezüst ? Az talán a 40°C birja, utána eltűnik mintha ott sem lett volnalaugh
Én nem szoktam lefesteni, de aki leszeretné annak ajánlani tudom a Motip hőálló festékeit, azt használtam már grillhez, kipufogóhoz, kandallóhoz, valóban bírja a meleget. Erre talán a cink spray lenne jó.

2

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a zöld az rézklorid, le kell mosni

Bálint

1

zus
zus picture

Szia ! Miért nem ecetezted ? Az igaz, hogy az is savas, de tán nem olyan agresszív (a csőre nézve), mint a sósav. A vízkövet faszán oldja, mindig ezt használom vízkőtelenítésre.

Ja bocs, kferi a végén az ecetet már említette, csak nem vettem észre.

1

hcs
hcs picture

Szia!

Korábban már említettem (bocs most nem keresem vissza) hogy a sósav ún. pitting korróziót okoz még a rozsdamentes acélon is. Tény és való, hogy a többihez képest sokkal gyorsabban dolgozik, de ennek az az ára hogy szinte mindent összemar.
Ezt a pitting korróziót úgy kell elképzelni mint egy pici lyukat ami viszont jó mélyre megy az anyagban, a kristályok között is, gyengíti a szerkezetet, aztán jön a szivárgás...... Kerámia, üveg, műanyag felületen jó a sósav, ezeket nem tudja megmarni.

Sósavat zománcozott felületen és rozsdamentesen, vason vagy bármilyen fémen én nem használnék, mert megmarja, mikroérdessé teszi a felszínt, amin könnyebben megtapad minden. Kb. olyan mint a homokfúvás csak mikroszkopikus skálán és sokkal mélyebben.

A trisó az trinátrim-foszfát, nem fogja kiszedni a vízkövet. Erősen lúgos. Szerves lerakódásoknál jó lehet. Trisót a zárt rendszerű hőcserélő vizéhez szokás keverni, mer a kalcium- és  magnézium-hidrogén-karbonátot oldhatatlan foszfátokká alakítja, ami így már nem tud kiválni a forró felületeken.

Citromsav jó, ecet jó (20%), csak lassabban dolgoznak mint a sósav. Melegítve viszont beindulnak, keveréssel áramoltatással rengeteget lehet javítani a sebességen. A többi savat hagyjuk, mert úgysem férnél hozzá csak ANTSZ tevékenységi engedéllyel, ráadásul sokkal drágábbak és egyik-másik elég durva.

3

kferi
kferi picture

Úgyse hisznek neked. :)

0

vacisa
vacisa picture

Ez ugyan olyan fotelfizika, mind amikor egy jóember három napon át 25 posztban levezette, hogyan mállik szét az autóm motorja, gumi csövei és minden más két nap alatt, ha (E85)etanolt tankolok az autóba.
Igaz, hogy akkor már másfél éve azt tankoltam, és etanol már nincs is, még mindig az az autóval járom a világot.
Igy van ez kicsit a hőcserélő savazással is, nem tegnap savaztam ki az elsőt.....  holnap fogom

Jahh lemaradt a sziu bölcsesség, Bármerre visz az út, mindenkinek meg van a maga hőcserélője wink

1

kferi
kferi picture

Ja hát mindig vannak akiket nem érdekel a fizika, kémia..... ők tudják! :)

 

1

vacisa
vacisa picture

Egy szóval sem mondtam, hogy tönény sósavval neki kell esni mint tóth az annyána, de
Érdemes figyelembe venni a vizkő vastagságát.
Ha egy vizkő füst van a csőben ahhoz elég szinte bármi, citromsav..társai, de egy 1 - 1.5mm vastag vizkőréteget már mosogathatsz, csak nincs annyi citrom a fán.
Általában a kazán hatásfok romlását nem az első esetben veszik észre, hanem a másodikban.
Légpuskával lehet rigóra lőni, meg elefántra, csak az elefánt ritkán szédül meg tőle, pitting ide, pinning oda. laugh

Másik meg, hogy egy vizköves, savazott, vagy hívd bárhogy tisztitott hőcserélő élete nem kezdődik előről, mert nagyságrendekkel hamarabb vizkövesedik vissza.
Ezeken a problémákon ár párszor túl vagyok....ha nem akar valaki félévente ezzel foglalkozni, akkor cseréli újra.

1

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Abban igazad van, hogy a sósav a leginkább produktív. De!

Hőszivattyúban volt gondom vízkővel, és mivel saját, nem mertem sósavazni, mert az ára az egyik tényező, de ott ha lyukas, akkor a kompresszor, és minden más megy a szemétbe. Nem mertem megkockáztatni.

Vettem parasztboltba citromsavat, és sima kertitavas szivattyúval kergettem benne 60 fokra fűtve. Igaz, nem percek alatt, de kamerával bekekukkantva 99.9% tiszta lett. Igaz, 6 nap alatt...ez alatt 3 vödörrel oldittam frisset bele...

A k24 persze nem ilyen kritikus, ha kilyukad sincs semmi, nem nagy vagyon..

De ha van idő, jó lehet a citromsav is...
​​​​​​

1

megujulo
megujulo picture

Szia!

mint hőszivattyús szaki. a hőszipka viz/ viz esetében 2 lemezes hőcserélővel szerelt.

Savazni lehet de higitott 5% sósavas tisztitó folyadékkal. Itt ha kótvizes rendszerben használod rendszerint el is iszaposodhat a rozdamentes felület.

Át nem fogja marni, de sok lerakódás eltávolitható vele. sajna a meleg oldal is elkövesedik annak ellenére hogy nincs 60 fok felett a hevités. Ugyanakkor az öszepréselt gáz gyakran 80 de akár 100 rosszabb esetben még 115 fokon is érkezhet. függ a rendszer megfelelő közegtöltöttségétől.

abban egyetértünk ha a hőcserélő lukad és viz kerül a hütőközeg rendszerbe minden dobós! sajnos nem egy sokszázezres masina nemt a szemétbe hasonló okokból.

De azért az a fránya rozsdamntes acélhőseélő gyártó ennek ellenére ezekbe a hőcserélőkbe is beteszi a fagydugó repesztésre alkalmas gyengitést. Vajon mi lehet ezzel a szándéka?

Mivel ha elfagy automat felreped és megy a közegbe a viz. szóval mintha tervezett avulást rakna üzemi körülményen kivüli okként.

Abban igazad van 30% os sósav a rozsdamentest is kikezdi. ha nem is teljesen de idővel gyengitheti, s itt a pont betervezett szándékosan legyengitett perforált fagydugós élre gondolok ott bent a hőcserélő falai között.

1

Valve
Valve picture

Köszönöm mindenkinek a sok tanácsot!

0

kferi
kferi picture

Ecet is kíméletes.

0

Sponsored links