Szevasztok!
Középső fiamnak van egy ős régi, hordozható, fénycsővel működő lámpája. Éjjeli pecázásnál szokta használni. Sok-sok év után most elromlott. Az helyett, hogy áthozta volna, nekiállt Ő megjavítani, mert olyan egyszerű, csak pár alkatrészből áll az egész kapcsolás. Elkezdte cserélgetni benne az alkatrészeket, hát ha megjavul. E helyett, a tranzisztort is sikerült felrobbantania. Akkor hozta át, hogy nézzem meg. Az a legnagyobb baj, hogy az alkatrészek cserélgetése során nem biztos, hogy a kondenzátorok oda kerültek vissza, ahol eredetileg voltak. Én megpróbáltam szkóppal pontonként ellenőrizni a működést, így derült ki, hogy az eredetileg polipropilén kondenzátorok, amiket kiforrasztva jónak mértem, beültetve hibásak. Azt sem tudom megállapítani, hogy a kisméretű ferritmagos trafó jó e. Nem tudom mennyinek kellene lenni az egyes tekercsek induktivitásának. Az értékeket LCM3-al mértem.A tranzisztor kb. 800 kHz-en gerjed, amit persze a trafó nem visz át (pontosabban ugyan akkora feszültség van a szekunder, mint a primer oldalon). Próbáltam az interneten leírást keresni, hogy hogyan kell méretezni egy ilyen invertert, de sajnos semmi használhatót nem találtam.Pedig még a "Teljesítmény elektronika" könyvet is letöltöttem, mert abban találtam olyan fejezetet, amiről azt hittem segíteni fog. Ha valaki tudna segíteni, nagyon megköszönném, de az is elég lenne, ha valami hozzáférhető szakirodalmat tudna ajánlani!
Üdv: Gyula
A rajzon természetesen a 3 tekercs egy vason van, csak a rajzprogramban nem találtam olyat.
Szia!
Ez egy egyszerű blocking oszcillátor! Ennek a lelke a trafó, ha többi alkatrész jó szinte biztos hogy átütött a trafó. Több száz voltos szögletes impulzusokat gyárt, ezt nem nagyon díjazza a szigetelés. Valószínűleg nagyobb feszültségnél zárlatos lesz, nehéz kimérni, legjobb újratekerni a trafót!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Fülesmester sortrafó tesztere jó kiindulási alap lehet:
Üdv: Jácint
0
Szevasz!
Köszönöm szépen! Van sortrafo teszterem, de ez egy 2cm-s ferritmagos trafo pár száz menettel (szekunder) amit a műszer nem mér. LCM3.mal mértem az induktivitásokat, szerintem az arányok jók.
Üdv: Gyula
0
Szia !
Nincs róla info: az impulzus trafó nyákos kivitelű e vagy "kilógó" vezetékei vannak. Az utóbbi esetben nincs esetleg a menetirány a kollektor vagy a bázis tekercsnél felcserélve?
Üdv. Laci
0
Szia Gyula!
A kapcsolástechnika miatt tettem be a képet, ugyanígy működik a lámpád is, feltéve ha jól vannak benne az alkatrészek.
Üdv: Jácint
0
Hello.
Igen...én is a lámpa "egészalakos" képére, meg a paneljának a fotójára lennék kíváncsi.
Talán hever pont ilyen valamelyikünknék a sarokba dobva, vastagon bepókhálósodva... :D
Meg hirtelenjében egy 9V-os akku képe sem "ugrik be" a szemeim elé... :help:
Üdv.:Uniman
0
Szia!
Ez 6 góliát elemről dolgozik.
És szerintem a tekercs induktivitásokkal is probléma van, ha ez a valóság.
Üdv: Zoli
0
Kedves Gyula!
Utoljára kb.10 éve pecáztam éjszaka, de már akkor is volt nagy fényerejű (sk. gyártott) LED-lámpám.
9 V-ba éppen 3 is belefér + egy ellenállás.
Üdv: Zoli
0
Szevasztok!
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Én is gondoltam rá, hogy egyszerűbb lenne egy bevált kapcsolást építeni, mint keresni a hibát. Sajnos azonban a doboz és a nyák adott, és annak átalakításába nem akarok belemenni (a dobozban van még rádió, és hagyományos elemlámpa is).A kapcsolást a nyák alapján rajzoltam vissza. Mint említettem az alkatrészek felcserélődése lehetséges, de a kapcsolást a nyák adja. Talán a Skori leírásából sikerül valamit okosodnom, József által belinkelt rajz pedig kisértetiesen hasonlít az általam visszarajzolt kapcsolásra.Érdekelne még, hogy a tranzisztor tipusa mennyire lényeges, mert az eredetit nem sikerült beszereznem, és a maximális adatok alapján BD437-t választottam.
Üdv: Gyula
0
Szia Gyula!
Tegyél fel képet a PCB-ről, mert azt is el tudom képzelni, hogy két alkatrész hosszába lett visszatéve, nem keresztbe.(gondolok itt arra a két 4,7k-sra 10uF-al hidegítve, mert annak úgy semmi értelme.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Ez hasonlít!
http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=658
Vagy itt keresgélni,
https://www.google.hu/search?q=f%C3%A9nycs%C5%91++elemr%C5%91l&newwindow...
Üdv,
Józsi
0
Szia !
A két 4,7K a 10uF-el hidegítve így teljesen értelmetlen. Semmi szerepe nincsen! A 680 ohmnak nem a 9V-ra hanem az előbb említett osztó közös pontjára kellene csatlakoznia mert a rajzod szerint kötve olyan "kemény" nyitást kap hogy nem tud berezegni a kapcsolás.
Üdv. Laci
0
Szia Gyula!
Sztem a rajz nem stimmel, de pl az elko pozitivja hova megy, s biztos "mindket ellenallasa" 4k7 kell legyen, nomeg a csö tuti müködökepes? A tekercsek kezdeteit jelölni kene! Nem lettek felcserelve?
Kari
0
Jól érzed, a rendszer felépülésekor a tranyó lezár és valószínúleg úgy is marad, az oszcilláció nem indul be. (A rajz alapértelmezése szerint a pontok egy irányba állnak.) A szekunder indiferens, a másik két tekercs közül az egyiket megfordítva kiderül ha nincs igazam. A kondit valóan ki lehet rakni a +/- 9 V-r, a 4,7k-k a kondi a beindulást nem befolyásolják.
0
Szia Joe!
Magam is igy gondolkodtam, de attol meg a 2 ellenallas közepet is kellene valahova kötni, s szerintem tovabbi bibik is megbujnak a rajzolatban...
Kari
0
szia:
http://skory.gylcomp.hu/fenycso/fenycso.html
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_577.html
Bálint
0