You are here

G4 LED-es lámpa nem helyettesít egy G4 halogén izzólámpát!

18 posts / 0 new
Last post
gbenyov
gbenyov picture

Szervusztok tanyalakók! Okulásul írtam ezt. Legalább Ti ne járjatok így mint én.

Egy G4 LED-es lámpa nem helyettesít egy G4 halogén izzólámpát!

Elhittem, készpénznek vettem, amit olvastam.
Egyes hirdetések azt írják, hogy egy-egy halogén izzólápát azonnal és gond nélkül helyettesíthetünk a korszerű, energiatakarékos LED fényforrással. Még a villanyszámlám is csökkenni fog!
Nálunk -ez érthető, mert- ilyen G4-es, 12V-os halogén izzócskák vannak a csillárban, az olvasó lámpákban, még az előszoba plafonban is.

Nosza, rendeltem is rögtön 10 darabot.
Tehát, amint megérkeztek, rögtön kivettem az olvasólámpa foglalataimból a G4-es halogéneket és beletettem 3 db.-ot az új LED-ek közül a helyükre.

Az eredmény szomorúra sikerült! Mindhárom élt maximum 1 (egyetlen) percet!
Hát ennyit az azonnali helyettesíthetőségről!
Felforrósodtak, kicsit villogni kezdetek és vége!
Természetesen nem hagyott békén a helyzet. Mi történt? Lebontottam -az egyébként nagyon elegáns- a víztiszta szilikon burkolatot és felvettem a kapcsolási rajzot, kimértem a hibás alkatrészeket.

A szomorú eredmény teljesen logikusan következik a kapcsolási rajzból.
A kapcsolás 12V-on hibátlanul működik.
12V alatt gyorsan elhalványul, 8V-alatt pedig teljesen kialszik.
A baj az, hogy 12V felett parabolikusan hatványozottan nő a leadott teljesítmény és a LED-es lámpák "felrobbannak"! Legelőbb a felforrósodó Grätz diódák lesznek előbb zárlatosak, majd megszakadnak!

Ezzel ellentétben a halogén izzók 8V-on már szépen világítanak, 12V-on normálisak, ennél nagyobb feszültség hatására sem égnek ki azonnal, hiszen a növekvő feszültséggel nem is arányosan, csak lassan nő a leadott teljesítményük. (Köszönhető mindez az izzószál hőmérséklet függvényében egyre növekvő ellenállásának.)

Tehát kimondhatjuk:
A 12V-os halogén izzók csak akkor helyettesíthetőek az általam most bemutatotthoz hasonló kapcsolást alkalmazó 12V-os LED égőkkel, ha a tápfeszültség NEM nagyobb a névlegesnél!
Mindenkinek ajánlom, hogy csere előtt mérje meg a meghajtó feszültséget!

A G4-es LED gyártóknak meg azt ajánlanám, hogy SPECIFIKÁLJÁK a működési feszültségtartományt, mondjuk +/-10% megengedhető tűrésre. Erre a körülményre FELTÉTLENÜL hívják fel a gyanútlan felhasználó vásárlóik figyelmét!

Comments
Janos.ro
Janos.ro picture

Huuuu... nekem ez a tema nagyon idoszeru.
Van egy csillarom amiben pont most akartam a G4 12V 20W halogen izzokat LED-re valtani.
Mar azelott atfutott az agyamonm hogy lehet nem less zokkenomentes, de most nagyon elgondolkodtam.
Na szoval, a csillarban egy ilyen kapcsolouzemu "electronic transformer"-nek csufolt valami van.

20-80W kozott terhelheto es felhivja a figyelmet, hogy csak halogen izzokra jo.
Belul igy nez ki:


Megprobaltam megmerni a kimeneten a feszultseget 1 izzo bekotesevel.
Egyenaramon termeszetesen 0, de valton sem tudtam merni, a kimenet hullamformaja miatt. Erosen vilagito izzoval a digitalis meromuszerem 1.5V AC-t mutatott.
A meromuszer nem valami csucs, de nem is annyira rossz, csak nem ilyen hullamformara van, ez a modell:

A csillarban nagyon minimalis helyem van, ezert ha nagyon komplikalt, akkor lemondok a csererol.
LED-et meg nem kotottem ra, mert egyreszt meg sem vettem meg, masreszt pedig valami igenyesebbet gondoltam es sajnalom kiegetni ( semleges feher feny, COB LED, stb)
Ha valakinek volna hasznalhato otlete, akkor elore is koszonom szepen.

Minden jot,
Janos

0

gbenyov
gbenyov picture

Szervusz Janos.ro!

Olvasom, hogy a tápegységed 11,5 V-ot ad ki. (Az igaz, hogy csak valami nagyfrekis műszerrel lehetne megmérni.)
Amint írtam, akkor a Te céljaidnak tökéletesen megfelel az általam is használt típus.
Semmit nem kell beépítened, vagy átalakítanod.
(Csak a 12V-nál nagyobb feszkó esetén pukkad ki a leírásban szereplő G4 LED.)

A Te tápegységed stabilitását magad is ellenőrizni tudod.
1. Egyetlen halogén izzót beteszel.
2. Megnézed hogyan világít.
3. Növeled a terhelést, akár újabb plusz 10 db. halogén izzó bekapcsolásával.
4. Amennyiben az első lámpa fényereje nem változik semmit, úgy a tápegységed stabilitása megfelelő.

Van még egy felesleges darabom. Kipróbálhatod, az egyik jelenlegi halogén égő helyett.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?

0

proba
proba picture

Ne bánkódj a műszer miatt, nekem az UNI-t 1-2 khz körül, a METEX 4-5 khz körül fejezi be a mérést. Ez fölött már csak mutat valamit normális szinusznál is. A kapcsolóüzemű zörgebörgék meg 20 Khz felett kezdenek, hogy ne zavarja az embereket a sípolás. Némely ledes lámpában ( igaz 230V os ) van egy áramgenerátor IC ott egy SMD ellenállással lehet csökkenteni a fényerőt, azután ( remélem ) örök élet. Amiben meg ellenállás/kondenzátor van ( esetleg még az sem), azok szinte tényleg nulla tápfeszültség változás tűrésűek. A nem beépített elektronikus előtétre sem tudom mit lépnek, hiszen a graetz 50 Hz-s, így lehet csak zavart, meg meleget termelnek.

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Sziasztok!

Árulja már el valaki, hogy mi az előnye a LED világításnak? Egyrészt drága, másrészt az elektronika miatt megbízhatatlan, nagy méretű, gbenyov mérései szerint kényes is. Alig ad valami fényt, meg lehet mellette vakulni. Jártatok már olyan utcában, ahol LED-es közvilágítás van? Egy vicc. Na és a hatásfoka? Ez is melegszik, akárcsak az izzólámpa. Én még mindig a halogénizzóra szavazok. De győzzetek meg az ellenkezőjéről.

Üdv, lcsaszar

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Nos ha audio/video buherával foglalkozol akkor már illett volna rákeresned, hogy a LED-ek 1/7 vagy akár 1/12-el kevesebbet fogyasztanak azonos fényáram produkálásához. A professzionális kategória már elfogadható szín-visszadást és megbízhatóságot nyújt a bóvlival meg nem kell foglalkozni.

Amíg nem tört be a LED, addig a kompakt fénycsövekből sem engedtek használható kategóriásat gyártani a "parasztoknak". A LED viszont a fejlődés csúcsa ami az élettelen technológiákat illeti és már csak minőségi javulás várható ezen a területen.

Az általad megfigyelt LED közvilágítás meg azért xar, mert hibás a tervezése és/vagy a kivitelezése - ettől eltekintve még nincs baj a lényegi elvvel.

A halogénizzó vitathatatlan előnye a folytonos spektrum, ami a műszertechnikában nagyon fontos lehet. Sajna erősen a vörös fele van eltolódva a Nap fényéhez képest, így mégsem olyan jó a fénye világításra. És a mihaszna ennek tetejébe még UV-t is produkál! Volt már rá példa, hogy valakinek lesült a homloka az 50W-os olvasólámpától.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Ledszalagokhoz árulnak ugyanekkora méretben 12V-os DC tápegységeket (ledszalaghoz, és nem ledreflektorhoz!). Azok biztosan sima DC 12V-ot adnak, azokra rá lehet már aggatni a LED-izzókat.
http://www.anrodiszlec.hu/index.php/cPath/68_102?gclid=Cj0KEQjw5YfHBRDzj...

Üdv: Jácint

0

Janos.ro
Janos.ro picture

Koszonom, ez egy jo otlet.
A kinaiak egyes LED egoket DC-re, masokat AC-ra, illetve AC/DC-re reklamoznak.
Az vajon csak a Graetz hid jelenletere vonatkozik?

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Fene tudja. Ha DC-re tervezték, akkor csak meghatározott poaritással lehetne betenni a foglalatba, vagy ha becsavarós, akkor a foglalatnak megfelelő bekötéssel kellene bírnia. De szerintem az egyenirányító mindenképp benne van, hogy fordított polarítással is világítson DC-nél.

Üdv: Jácint

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

És akkor még a sima toroidos lámpát veszed alapul. Nézz meg egy elektronikus tápot, ami egy önrezgő borzalom. Abból mi jön ki, milyen frekin, jelalakkal a sec. Oldalon. Ott a diódák is feladják.

0

gbenyov
gbenyov picture

Szervusz!
Valóban, én is találkoztam már olyan 12V-os "halogén"-hez való elektronikus "transzformátorral (???)", amelyik egy zajgenerátorral ér fel!
50kHz és 150kHz között összevissza sétálva adott le 120W-ot a lámpákra.
A kimeneti "zaj" jelalakja csupa impulzusokból állt. Nyilván az izzószálaknak az is jó.

Lehet, hogy a hibásan "halogén kiváltónak" becézett lámpák, ezt nem viselnék el.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! Egyszer én is jártam így G4-el olvasólámpában. Csak ott nem voltak beöntve a ledek szilikonba, és pár perc után leolvadtak a panelról, és kipotyogtak... Ugyanez van az autókba szánt 12V-os T10-es verziókkal is, 12V-on többségük jól működik, de hogy miért nem kalkulálták bele a kici kínaiak a töltés miatt megemelkedő feszültséget, nem tudom, ez a 2,4V többlet feszültség miatt kialakuló többlet áram már bőven elég ahhoz, hogy túl hajtsa a ledeket, és néhány hét alatt tönkre is mennek. Azóta minden vásárolt ledet átalakítok, az ellenállások növelésével határérték alá állítom a meghajtó áramot töltéskor. Vagy áramgenerátor/áramhatároló diódát építek bele https://hqelektronika.hu/termekek/?keres=cl20m&skat= . És az sem mindegy, milyen hűtése van a ledeknek, legtöbbnek semmi, pedig ki van alakítva rajtuk a hűtőfelület ezért még előbb kipurcannak.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Az áramkorlátozó diódákból próbáltál már párhuzamosan kötni többet a nagyobb áram eléréséhez?

Üdv: Jácint

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Szia! Én még nem, csak láttam egy égőben, amiben 3db 30mA-es volt párhuzamosan. De hogy mennyire bírják, nem tudom. Legtöbb esetben a hűtés nélküli ledekhez nekem eddig elég volt a 40mA-es.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Autóiparban használunk egész apró ledeket, amik a fél ampert is röhögve bírják, de 100-200mA közt már nagyon jó fényük van. Mondjuk párhuzamosan csak úgy kötném, hogy 1-2 Ohmot sorbakötnék velük. Igaz, a sarkalatos pontjuk a forrasztás. Viszont a kínai ledek minősége is gagyi, van olyan szpotlámpám, amiben az eredeti ledek egy év alatt tönkrementek, aztán kicseréltem őket ugyanakkora, de minőségi ledekre, 5 éve világítanak hibátlanul.

Üdv: Jácint

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Igen, halmozott a probléma. A TV LED hátterekbe is amiket használunk ledek 250...350mA-esek, jó hűtéssel tudhatják is, hűtés nélkül nemtudom mennyit bírnak stabilan.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Csodálkozom, hogy csodálkozol! :jajj: A meglévő trafó terhelés alatt adja le a 12V-ot. Elvetted a terhelést (3x10W vagy több) és tettél rá 3x2W-ot esetleg 3x5W-ot. Szerinted mitől nőtt meg a feszültség? :hmmm: Az már csak hab a tortán, hogy DC12 helyett AC12V a táp. Számold ki százalékosan mennyivel terhelted túl a LED-eket. A magam részéről mindig áramgenerátorról járatom a LED-et.

Üdv! Kalex

0

gbenyov
gbenyov picture

Szia! Így van! Javaslatodat (kapcsolóüzemű áramgenerátor beépítése) küld el a kicikínai gyártóknak.
És akkor már ráírhatják a reklámjaikra, hogy termékük alkalmas bárhol a halogének kiváltására.

Addig viszont, amíg ez nem így van, fogadd el javaslom: a feszültség előzetes kimérését.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?

0

Sponsored links