Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem hogy az úgynevezett gondozásmentes gépkocsiakkumlátorokban adott idő alatt mennyire párologhat el az elektrolit? Tudom hogy valószínűleg lassabban, hiszen a lehegesztett fedél alatt valószínű valami labirintus szerű szövevényes kiképzés lehet ,ami elősegíti hogy visszacsepegjen. De! Mi van ha ez az adott idő mondjuk már 5 év. Pont e hónapban lett 5 éves a pici Perion 35Ah-s akkumlátorom. Valaki próbált már belelesni ilyenbe? Felfeszíteni nem akarnám, esetleg óvatosan pici furatot tenni a 6 cella közepére ahol fecskendővel beletolhatnék cellánként pár deci ioncserélt vizet. A télen vagy 3x megviccelt az autó. Lemerült.. sima töltéssel ment 2 napot megint lerottyant és be kellett tolni. Csere előtti utolsó mentsvárként csináltam rajta egy töltés-merítés (11V-ig) - töltés (1/20-ad árammal) ciklust egy vasárnapi nap. 3 hónappal ezelőtt.. Azóta működik, még a -15 fokban is szépen tekert. De tény hogy valamiért lemerült, s nem is tudtam feltölteni csak simán. (Autó töltése 14,4V.. indítózáskor 10V körülire esik a fejesz. 300A indítóáramból 230-at tudott bemérésen. Gépkocsi fantomfogyasztása 55mA)
2016, March 6 - 18:10
#1
Hello.
Bosch Silver S4-gyel én is megszívtam...mivel "kiolvad" a műanyag házból a pozitív saruja, ujjnyi magas "savszint"-hiány lépet fel a "forró" saruhoz közeli cellákban.
Fúróval megfelelő technikával kifúrtam úgy, hogy ne kerüljön bele a "spén"... Refraktométerrel ellenőrizve és be is lett állítva a savszint mind a hat cellában.
A nyílásokat újra lezárni azonban már nem sikerült megnyugtatóan. Ez különösen azért aggasztó, mert az akku a kocsi utasterében, a hátsó ülések alatt helyezkedik el...
Az akku ugyan jó lett, de már nem nyújtja azt mint sok-sok évvel ezelőtt újkorában... :szetver:
Állítólag a gondozásmentes akkuk szellőzőnyílásaiban speciális membránok (pl. a szivárgást gátló gore-membrán) vannak beépítve, amelyek csak a gázokat engedik távozni egy bizonyos nyomás felett, a folyadékokat pedig visszatartják.
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Én is beszereztem egy VARTA akksit amely nem szétszedhető. Majdnem a guta ütött meg mikor rájöttem, hogy a matrica alatt nincsenek dugók. Utánanéztem a témának:
Kábé az az ígéret nyugtatott meg, hogy a korszerű márkás akksik tudnak valamit, amit a régiek nem. Az elektródáik állítólag nem tartalmaznak öregítő mellékhatású ötvözőanyagokat a mechanikai szilárdság növelésére. Ez nagyon számít. Ha az ilyen akksit úgy kezeljük mint a zseléseket, akkor igencsak sokat kibírnak. Nem szabad tartósan 14,4V feszültség fölé menni töltésnél még hideg időben sem. Elektrolit van az elektródák felett bőven, csak nem szabad elbugyborékoltatni valamilyen primitív töltőkészülékkel!
0
Matrica alatt nincs dugó, de szépen látszik a 6 lyuk.. helye. (Kis körök) Hogy ott van a műanyag alatt. Ott a kis kör közepét kellene majd óvatosan megfúrni (nehogy megszaladjon) és ott beleadagolni 6X2dl ioncserélt vizet. De egyelőre nem bántom, mert semmi baja az akkunak. 12,65V-ot tartja.
0
Szia!
En olyat hallottam a Vartarol hogy nem ôk gyártják az autóakut hanem másik ismeretlen cseh cég, csak a felirat Varta, meg Energizer, meg a saját valami Mxx betüs márka, tehát nem Varta minôség, attól még az aku nem rossz kibirja a garanciát, csak Perion klasszisu drágább pénzért
0
Értem.. Amúgy két pici szellőzőnyílás furat van két oldalt. (Szélső két cellánál) Ott távozhat ha távozik.. Kérdés hogy 5 év.. 5 forró nyár.. 5 év töltés hatására el tud-e ott menni akkora mennyiség ami már a pótlás lehetőségét felvetné.
0
Ha nagyon van használva, akkor igen. Mekkora kapacitást mértél amikor teljes ciklust csináltál az akkumulátorral? Én igyekszem megbecsülni mind kisütésnél, mind a töltésnél. 50%-nál már gond van -5C alatt, 30%-nál már mindenképp cserés a cucc, nem segít az új elektrolit sem.
0
Az a gond hogy nem éppen tudományosra sikeredett a manőver. ez annyit tesz hogy az adatok is igen felszínesek. :D A merítés például kifejezetten hasra ütés szerűen ment. Egyszerűen töltés után felkapcsoltam a helyzetjelző lámpát.. Ugye elől, hátul világít.. műszerfal világítás, szóval minden ami ezzel jár. Így világított magának a garázsban olyan 3-4 óra hosszat, amikor is rámértem és 11,1.. 2V körül mozgott. Tovább nem mertem, így kivettem az akksit. Üresen, terheletlenül persze 12v-ot mutatott. Majd beállítottam a töltőt 2A alá és szépen töltöttem 7-8 óra hosszát. Időközben láttam hogy szépen veszi a töltést, mert a végére már 1,5A alá ment , és egyszer csak kigyulladt a "kész" led. (Az első töltés alkalmával 1- 1,5 óra alatt megtörtént ez. Innen sejtettem hogy ez kaki.) Én ezt igazából azért csináltam hogy "átrendezze, átmozgassa" kicsit a szulfátréteget a cellákon.. Hátha alapon. Mint a mellékelt ábra mutatja ez be is jött, mert ennek már 3 hónapja. Egy srác ajánlotta hogy csináljam meg, mert veszteni valóm nincs, s tapasztalatai szerint nagyon jót tesz az akksinak...
0
hg6dab
A puffer-fenntartó töltés ( 14,0-14,4V)jót tesz a keveset használt autók aksijának. Megpróbálhatod ennél is, hátha még segít. Ha nem, akkor alkalmazd a következőnél. Én úgy adtam el most autót, hogy 8 éves volt az akksi benne.
0
Hello.Egy Periontol ez az öt év nem rossz,de azért gondolkodj el a cserén.35Ah akku nem drága,és nem fog meglepetés érni reggel,bár már a hidegek elmultak,nem véletlenül merült le.Tapasztalat szerint amelyik akksi az elsö hidegebb napokon egyik pillanatrol a másikra lemerül,és elmult 5 éves,az már megérett a cserére.Sajnos a lemerült akksiban a savsürüség már nem a legjobb,és megfagy,megkásásodik benne a sav,néha még az oldalát is kinyomja,és a cellákat is kárositsa.Ezért nem érdemes deszt vizet hozzáadni,mivel csak tobább higitod,savazni meg mivel gondozásmentes felejtös,éa macerás,nem éri meg.Szerintem cseréld le,és megint nem lesz gondod 5 évig.Üdv.
0
Sziasztok!
A töltést felkapcsolt fényszórókkal, és közepes két-háromezres fordulatszámon mérjed! Az éjszakai vezetésnek megfelelően.
0
Előbb-utóbb mindegyik meghal, öt évnél többet nem várnék tőlük.
Az a 2-3 darab ami az én autóimból kikerült jellemzően cellazárlatos volt.
Nem írtad, hogy a töltés-sütés során mekkora volt a kapacitása.
Egyébként az 55mA az napi 1.3 Ah, ami ha áll egy hetet az autód akkor meglehetősen sok egy ilyen kicsi aksinak.
0
szia: a két szélső cellából szokott elpárologni, sok akkunál le lehet erőszakolni a fedelet. 5 év után meg kell próbálni, időlegesen segít az utántöltés, ha nem nagyon szulfátosodott el.
Alatta gumisapkával van fedve a beöntőnyílás
Bálint
0
Impulzustöltőt építettem, de nem rakom most így rá hogy működik. Ráadásul pont az a bajom hogy nem tudom a hiba okát, mivel nem tudok belelesni. :D Ilyen formán savsűrűséget mérni is teljesen reménytelen. Csak sejtem hogy 5 év alatt azért kipárolog már bizonyos mennyiségű elektrolit a 2 pici lyukon is. Amelyek pont a két szélső cellánál helyezkednek el. Feszegetni nem mertem. Mert valaki egy ugyanilyen (csak nagyobb Ah-s) Perionnal szenvedett és azt írta hogy "szar.. roncsolódás nélkül nem lehet szétszedni.." Ezért gondolkoztam pici furatokon.. visszazárni esetleg műanyag csavarral, ragasztópisztollyal, esetleg ragasztószalaggal.
0
szia: a sav nem párolog el, csak a víz!
Bálint
0
A savat az elektródák eszik fel irreverzibilisen, tehát hosszabb idő elteltével nemcsak a vizet kell pótolni.
0
Szevasztok!
Most erősítette meg a tapasztalatomat Transzduktor kolléga.
Kissé régebb óta használunk elektromos kerékpárokat itthon. Az egyiken az akkuk elkezdtek gyengélkedni.
Felfeszegettem a leragasztott fedelet, találtam 6db gumi kupakot, alattuk a cellák olyan szárazak voltak, mint a sivatag. Nekem is bebiflázták, hogy csak a vizet kell pótolni, hát azt pótoltam ioncserélt vízzel, injekciós fecskendővel, de nem tűvel, hanem PVC csővel, ami rámegy a fecskendőre. Adagolgattam, nem is keveset, amíg szemre nedvesnek nem látszódott a cellák zseléje.
Csináltam utána 3 formázó töltés-kisütés sorozatot is.
Az akkuk jobbak lettek, de nem igazán.
Azután találkoztam egy traktoros ismerőssel, aki azt mondta, hogy a víz, az nem sok szamócát ér, toljak bele rendes akku savat.
A következő esetben a másik kerékpár akkuja kezdett lepunnyadni. Na, most kipróbálom savval.
Úgy is történt, de több savat sikeredett bele nyomni, na, nem baj, az injekciós fecskendővel, PVC csővel visszaszívattam. Így kezeltem le minden cellát, és persze, még lezárás előtt 3 regeneráló töltést kapott. Sokkal jobb lett az akku, mint a másik vízzel feltöltött akkutömb.
Igaz a következő tavaszon ismét kezelésbe kellett venni, de az már nem sok időt vett igénybe.
Szóval, az az akku tömb, igaz, kissé csökkent kapacitással, de még további 2 évet kihúzott.
Végül azért nem lehetett újra javítani, mert az egyik réz sarut lemarta a sav.
0
Pedig kb az első pontok közt van az hogy savval utántölteni szigorúan tilos. :D
0
Szia!
Elvileg a kénsav az akkuból valóban nagyon csekély mértékben tud párologni. De tud. Valamint valóban képes az elektróda is megkötni a sav egy részét és az belekerül a szulfásodott részbe. Tehát van az elv és van a gyakorlat.
A mindig karbantartott soha túl nem melegített és nagy fagynak ki-sem tett aksik savfogyása évente 1% alatt marad.
Az autód mindig klímás garázsban ál és csak a francia Riviérán használod?
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!
0
szia: egyszer, régen a hőskorban, amikor töltetlenül és sav nélkül is árultak akkukat.
Bálint
0
Hello Bálint.
Ezek szerint nincs motorod?...ez még a jelenben is előfordul!
Üdv.: Uniman
0
szia: nincs, a kerékpár után autóra váltottam
Bálint
0
Igen azt tudom.. csak egymást követték a gondolatok, azért csúszott az ott össze. Csak ioncserélt vízzel szabad után tölteni. Kénsavval tilos! Pedig de sokan vannak akik beleküldik ,aztán csak lesnek hogy rossz lett.
0
Szia!
Ezeken van egy kis ablakocska, ami mellé oda van írva, hogy különböző színeket ha mutat akkor milyen az akku állapota. Lehet bele kell világítsál, hogy látni bírjad a színt. Ez egy savsűrűség mérőcske akar lenni. Egyébként úgy tudom van rajta valami biztonsági nyomás határoló szelep is, ha nagyon túl van töltve ne robbanjon föl.
A Perion már csak név, neked Varta akkud van.
Üdv: Zoli
0
Ezen nincs "varázsszem". Ugyan ilyen. Csak 5 év alatt felment az ára. :D
http://akkubox.hu/termek/168/perion-auto-akkumulator-akku-12v-35ah-bal-
0
Szia.
Elárulhatnád hogy mi a bajod? Te írod hogy "gondozásmentes" akku amit nem kell gondozni, ha elromlik ki kell dobni!
Ültess inkább egy fát hogy mire a természet ezt lebontja, akkor legyen ami kárpótolja. :)
Üdv.
0
Áhh barátom.. te még mindig ezt az odamondó stílust képviseled? :D "Mi bajom van, mi bajom van." :D A gondozásmentes mint olyan, általában annyit tesz hogy nem lehet gondozni (persze ettől még kéne, csak ki van iktatva ez a lehetőség) mert hogy puritán mód le van zárva. :D Láttam egy youtube videót ahol csávókám megfurta.. utántöltötte, s évek óta használja. :)
Nem ez a video volt, de ilyesmi..
https://www.youtube.com/watch?v=DKxPtRgdrz8
0
SZIA!
Akkor mindent tudsz, miért szórakoztatsz minket?!
Üdv.
0
SZIA! Természetesen nem tudok mindent. Csak megkérdeztem hogy hátha "játszott" már valaki ilyesmivel.. valószínűleg igen. Nyilván te nem. Interneten méltatlankodni pedig hidd el nekem hogy teljesen felesleges időpocséklás. :D
0
Szia.
Most végeztem a videóddal és elképzeltelek ahogy megveszed, tesókám ez ezer évig jó lesz. :)
Üdv.
0
Hm.. Erre én is gondoltam hogy sok lehet.. de nem értem hogy mi eheti. Végül azzal nyugtattak hogy ez viszonylag egy normális fogyasztás. (100mA-ig természetes) Mindaddig nem is gyanakodtam, míg a kolléga nagyobb autóján 20mA-ert nem mért... S valóban 1 hét állás, majd 1 hét üzem és még egy hét állás után (karácsonyi szabadságolások idején) feküdt meg első ízben..
0
Szia!
0-100mA belefér, persze azt figyelembe véve, hogy az autó arra való, hogy járjanak vele. Manapság egyre gyakoribb probléma az, hogy az autó pihen a garázsban, és néha, hetente, kéthetente elmennek egy nagybevásárlásra vele. Na akkor viszont megy az autó összesen 5-6km-t és közben 10-szer indítóztak. Ez is megöli hosszú távon, mert ennyi idő alatt nem fog visszatöltődni, amit kivettek belőle, folyamatosan eső feszültsége lesz, negatív a mérleg. Aztán pár hónap után felmerül, hogy rossz ez az akku, ami igaz is lesz, csak nem ő tehet róla.
Nem minden gondozásmentes (karbantartás mentes, stb...elég nehéz megfogni, hogy mit is jelent pontosan) akku van ragasztással, vagy ultrahanggal lezárva. Van amelyik roncsolásmentesen nyitható. Ahol "membrán" van, az gázrekombinációs, szerintem az ritka. Alapból a Ca-Ca technológiának, kalciummal való ötvözésnek tulajdonítják az alacsonyabb önkisülést, kisebb párolgást. Régen antimonnal erősítették az ólmot, csak hát elektromos szempontból ez káros volt. Ilyenkor jön az, hogy "..de régen 8-10 évet simán elmentek az akkuk!" Hát igen, csak akkoriban a ladában voltak lámpák, egy duda, ablaktörlő, ventilátor, gyújtás és kész. Na meg az akkukban rendes ólom! :)
Manapság a dízeleknél 2-3 év, a benzineseknél 3-5 év már elfogadható érték az elmúlásig. Ritkák már a 6-8, vagy 10éves üzemelő akkuk, ez van, fogyasztói társadalomban élünk. Régen a mosógép, vagy a TV is együtt nőtt fel a gyerekekkel...
0
Hello.Egy mostani korszerü autoban 100mA sok,Általában alatta kel,hogy legyen.Nyugalmi állapotban 30-20mA a jó.Eseleges utolagos beszerelések növelhetik:riasztó,központizár,rádió.Üdv.
0
Szia!
Évi 100-200 mérés alapján azt mondanám, hogy ritka, de előfordul pl. egyes túlbonyolított francia autóknál. Állítólag van belőle olyan, ahol nem érintkező kapcsol az ajtónyitásra, hanem HALL elemes megoldás van, stb... Sok autónál percek, vagy ritkán ennél is több kell, hogy lemenjen a minimumra az állófogyasztás és most nem a késleltetett utastér világításról beszélek.
Az, hogy mi számít mostaninak, én azt nézem amik futnak és jönnek hozzánk. Keleti oldal...
0
Központi zár az van. S ráadásul akkugyengülést is elsőként jelezte. Mert elkezdett kapcsolgatni. Természetesen nem gondoltam erre.. azt hittem valami szervi baj. No utólag tudtam meg hogy akkor már gyenge. :D Autórádióm is van, ráadásul úgy van bekötve hogy gyújtás sem kell hozzá. Álló helyzetben is működtethető. Szintén figyelmet igényel. nehogy bekapcsolva maradjon egy lehalkított állapotban. (Ilyen még nem történt szerencsére. :D )
0
Szia!
Egy jól működő kp zárnak nincs számottevő fogyasztása nyugalmi állapotban. Ez a riasztókra és autórádiókra is érvényes. Az elkezdett kapcsolgatni részt úgy kell érteni, hogy működtetés közben bizonytalankodott, vagy álló helyzetben magától? Ez utóbbi esetben ott más baj lehet.
Autórádióknál vannak olyan típusok, pl. Sony egyes készülékei, ahol a kikapcs gomb 2 féleképpen is működtethető, egyszer megnyomva kikapcsol, de világít az előlap, hosszan nyomva elsötétül az is.
0
Ha nincs lezárva akkor álló helyzetben elkezdi hogy "ratatatatata"... nyit-zár. :D S ez bizony akkor csinálta mikor kevés volt a szufla. Az autórádió nekem is olyan hogy röviden nyomkodva váltogatható "Tuner" "CD" Hosszan nyomva kikapcsol.
0