You are here

A GOSZT sztereó kóder és az OIRT/CCIR sztereó kóder közti különbség érdekel

5 posts / 0 new
Last post
zus
zus picture

Helló !

Kedves kollégák, egy nagyon precíz és hozzáértő magyarázatot szeretnék kapni a címben felvetett problémára. Szeretném megtudni, hogy miben különbözik a pilotjelen kívül a GOSZT szabványú és az OIRT/CCIR szabványú sztereó multiplex jel képzése ÉS kimenete ? Az tudom, hogy az orosz az 31,25 kHz-es, az OIRT/CCIR pedig 38 kHz-es frekvenciából alakít ki pilotjelet. De sajnos, mivel eddig még a büdös életben nem foglalkoztam ilyesmivel, nem tudom, hogy a továbbiakban mi a különbség közöttük ? Hogy miért is érdekel ? Azt szeretném megtudni, hogy az orosz sztereójel kódolást végző készülékek egyszerűen vagy bonyolultan vagy sehogy sem építhetőek át OIRT/CCIR kódolást elkövető gépekre ? Vagyis egyszerűen: a pilotjel képzésen túl kell-e bármit csinálni egy GOSZT szabványú kóderrel, hogy az itteni sztereó gépek sztereó fokozatait is lehessen vele mérni ?

A magyarázatban az elméleti matek kevéssé érdekel, mert abban jól el lehet kavarodni, mint a majom a házicérnában. Gyakorlati megvalósítási modellek érdekelnek. A GOSZT így és így csinál sztereó jelet, ennyi a pilot, a CCIR meg így és így és 19 kHz a pilot ÉS ilyen a kimenete, bla-bla.

Esetleg, ha valakinek van olyan javaslata, ami egy Rádiótechnikás cikkre mutat, vagy valami könyvre, amiben ezek a kódolások ÉS a hozzájuk tartozó kimeneti jelek pontosan le vannak írva, azt is szívesen fogadom. Az OIRT/CCIR kódolás eredményét nagyjából ismerem, de a GOSZT sztereó multiplexszel való összehasonlítás végett szeretném a magyarázatban mindkettő kimeneti jel spektrumát egymás mellett látni.

Ja és a google az nekem NEM a barátom ! Más szakmákban (de akár történelemben vagy irodalomban is !) számtalan ostoba és pontatlan baromságba futottam már bele, amik nem hogy nem voltak ellenőrizve (konkrétan sz@rt sem értek), de még komoly károkat is okoztak volna, ha az ott olvasott dolgokat adott esetben alkalmazom, megcsinálom. Az elektronika elég szofisztikált tudomány ahhoz, hogy tapasztalt szakiktól hallja az ember a válaszokat a kérdésekre és ne egy google-ba névtelenül beszórt akármiből olvassa ki.

Tehát szeretnék pontos ÉS gyakorlati válaszokat kérni a fentebb feltett kérdésemre. Köszönöm a segítséget. Amint tudok, jövök és reagálok. Ha valakinek jobban tetszik, akkor nyugodtan írjon a hummer@enternet.hu címre. Azt minden nap meg tudom nézni legalább egyszer.

Comments
zus
zus picture

Kedves Kollégák ! Köszönöm a kimerítő hozzászólásokat, máris sokkal beljebb vagyok a témában. A leírtakat meg elmentem magamnak a továbbiakra.

Köszönöm.

0

kozakg
kozakg picture

Heló!
A két rendszer, mint ahogy azt Csaba1002 is írta, nagyon eltér egymástól.
A moduláló jel alapsávon mindkettőnél az L+R jelet használja
A különbség a segédvivőre ültetett L-R jel átviteli módjában van.
A CCIR rendszer 38 kHz DSB/SC (kétoldalsávos elnyomott vivőjű) modulációt használ és a vevőoldali fázishelyes vivővisszaállításhoz kisugározzák
a segédvivővel merev fáziskapcsolatban lévő 19 kHz-es pilotjelet 10%-os lökettel.
Az OIRT rendszer szintén az L-R különbségi jelet használja a segédvivő modulálására. Itt a segédvivő frekvenciája 31,25 kHz  kétoldalsávos AM modulációt alkalmaznak 14 dB-el csökkentett vivőfrekvenciával. Ezt a jelet meglehetősen egyszerű áramkörökkel lehet dekódolni, ugyan is a két csatorna jelét a jel pozitív és negatív burkológörbéje "tartalmazza".
Annyit megjegyeznék hogy ez utóbbi rendszer a SZU tagállamaiban volt használatban, nálunk a CCIR rendszere, de OIRT frekvencia sávban volt akkoriban sugározva!
Jobbakat

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!
Teljesen felesleges dekóder átalakítással  foglalkozni. Az oroszok fázisvektor modulációt használnak, mi MPX-et. Semmi közös nincs a két szabványban. Olvastam róla szakirodalmat, úgy harminc éve. Nekik elsősorban két nyelvű adásokhoz kellett, a nagy Szovjetúnióban. Sajnos már nem emlékszem a forrás helyére.  Pár kint dolgozó által behozott rádiót átalakítottam, a teljes dekóder kidobásával. Nincs mit tekergetni a szövevényes tekercses, tranzisztoros förmedvénnyel, amikor egy IC-vel elintézhető az MPX vétel, és még hangolni sem kell, mert a belső PLL áramköre rá zár a pilot jelre automatikusan. Az az UA758PC sztereo dekodert használtam, a beállítása egyetlen trimmer tekerésével történik, jobbra balra a sztereo jelző kihunyásáig állítjuk és ebben a tartományban középre. Bizonyára vannak már még hifibb áramkörök, ezt a MEV gyártotta, és olcsón lehetett kapni. Bolondbiztos megoldás egy kisméretű nyáklapon.
Csaba

1