Sziasztok.
Abban szertném a segítségeteket kérni, hogy egy hagyományos fénycsőves lámpatestbe ledes cső kerül, gyújtó helyett a hozzá adott biztosítéktubussal. De ugye bent marad a soros folytó és a fázisjavító kondi. Ez az egyszerű megoldás. Én célszerűnek tartom a trafó átkötését kondi kiszedését mivel ezek továbbra is veszteségként ott maradnának. Ezt a veszetséget szeretném kiszámítani.A kondi nem gond, de a folytók induktívitását sehol nem találom, ami a számításhoz kellene.
Vagy végzett e már valaki ilyen számítást. munkahelyemen nem 1-2 darab van ezért lehet nem mindegy hogyan alakítjuk át.
Köszönettel Laci
2022, December 7 - 11:45
#1
Sziasztok.
Köszönöm a sok hozzászólást. A a villanyszerelő bácsi azt csinálja a munkaidőben amit kiadnak neki nem kerül pénzbe. Az világos, hogy ahol könnyen hozzáférhető csak ott szabad átalakítani és nem kell légtornászkodni. De ahogy Kalex is írta egy átkötés és kész. megéri mert sok armatúránál már jelentős a megtakarítás. A régi 2014 vélemények idézése már nem releváns mert annyit fejlődött a technika. Természetesen egy elöregedett armatúra a kukában végzi és nem lesz ledesítve. De a jókat ma már érdemes átalakítani mert a fénycsövek drágulnak az árammal együtt.
Üdv Laci
0
Most már csak az nem derült ki, hogy mennyi veszteséget okoz a fojtó sorban a LED-es csővel. Gondolom nem 11,4W-nyit, mint a hagyományos fénycső mellett.
0
Ha a fénycsövet ohmos fogyasztónak vesszük, a ledes csövet szintén, mindkettőnek xW a teljesítménye akkor a fojtón ugyan annyi lesz a veszteség. ( ugyan akkora áram, ugyan úgy AC. Részéről mindegy mi van vele sorba kötve. Amin lehet nyerni, ugyan akkora fényerőhöz kisebb teljesítményű led elég elvileg. ( szerintem ebből egy 07-08-as szorzónál jobb nem jön ki.) Így a veszteség sem csökken jelentősen. ( ami kérdéses lehet ha a fénycsövek teljesítményét fojtóval együtt adták meg, a ledes lámpa meg nature,) A viszont fojtó által okozott feszültség csökkenés miatt a ledes cső kevesebbet fog fogyasztani, így kicsit másképp alakulhat a veszteség.
0
Hi,
11,4 W veszteség? Meddő veszteség lesz az,ami kissé más kategória.DC esetén jelentéktelen.
1
Mérje már le valaki egy fojtó ellenállását. Én sajnos kidobáltam a fojtóimat, mint felesleges lomot.
0
Arra is gondolni kell, hogy kiég a LED, Józsi bácsi lemegy a raktárba, talál egy fénycsövet, beteszi a foglalatba (mivel belemegy). Mekkora tűzijáték lesz!
2
Semekkora
0
Ha kikötik a fojtót, és úgy raknak vissza a LED helyett egy fénycsövet?
Tudtommal a fénycsőnek negatív a feszültség-áram karakterisztikája, szóval...
0
1 pillanat alatt kiég a fénycső fűtőszála. De mivel a fénycső egyébként is hulladék, ki kell próbálni. Én még gyerekként csináltam, mert nem volt fojtóm. :)
0
Szia!
Pontosan. Nincs induktivitás, nincs fesz. lökés, nem gyújt be a cső.
Kiég a fűtés egy villanás alatt. De nem pukkan, nem robban. Semmi se lesz.
0
Hello mindigehes!
A fénycsövek egyes darabjai BEGYÚJTANAK, már akkor is, ha nincsen fojtó! Ha rövidre van zárva a fojtó, akkor VÉGTELEN áram folyik! Én nem próbálnám ki.
Nadeha a fénycsővel sorbakötsz egy 60W-os izzót, (gyújtó patron kell) akkor több fénycső MŰKÖDIK. (És nista fojtó impulzus!)
0
Szia!
Én kipróbáltam. Igaz, nem direkt ;)
Marha régen T8 csöves lámpatestet raktam fel, egy teremnyit.. de büszkén mondták, mind fel lett újítva, lefestve, kábelezve.
Ok.
Sorkapcsokat bekötöttem, próba. Kukk sötét mind.
Kiderült, a "mester", aki újra kábelezett, a fojtókat következetesen bekötötte a lámpatest fém burkolata, és a védőföld közé, sorban. mivel ezek zárt lámpatestek voltak, kifele csak a 3 drót jött, nem néztük... A fénycsövek meg csak a gyújtóval voltak sorban.
Nem történt semmi. Egy sem durrant el egy cső sem szakadt meg, kismegszakító sem ment le. Egyszerűen nem világított.
Tudomásom szerint a gyújtó rövidzáras/szakadásos rúgdosása vezet ahhoz az induktív lökéshez, ami cső begyújtásához vezet.
Nem tudom, T5 csöveknél mi van, de a T8 tungsram csövek biztosan semmit se csináltak...
Helyes bekötéskor ment mind.
Azt én is tudom, hogy van olyan trükk, hogy a fojtó helyett izzólámpát tettek, és az halványan világított. De akkor nem az volt a trükk, hogy 2 fázis közé kellett kötni a magasabb betáp miatt?
De majd valaki biztos tudja...
0
Szia mindigehes!
"Azt én is tudom, hogy van olyan trükk, hogy a fojtó helyett izzólámpát tettek, és az halványan világított. De akkor nem az volt a trükk, hogy 2 fázis közé kellett kötni a magasabb betáp miatt?"
Ki tudja? Én...hihi. Egyes csöveknek elég volt induló fesznek az egyfázisú (akkor még) 220VAC.
Persze a normális fénycsövek csak akkor gyújtanak be, ha a gyújtópatron épp megszakítja az áramkört és akkor keletkezik (nem tudom mekkora) magasfeszültségű impulzus.
(Persze a trafókat rövidre kell zárni, mert 10W feletti (hővé alakuló) veszteséget okoznak, plusz meddőárammal TERHELIK a hálózatot, amelyet ráadásul kompenzálni illik a beépített néhány mikrofarádos kondenzátorral.)
0
Igen. Régebben az volt a divat, hogy a cső egyik végén levő 2 tüskére kellett adni 230V-ot, a másik 2 tüske csak egy átkötés volt. Ehhez volt amikor adtak egy spec gyújtót, ami megint csak egy átkötés volt. Így a 2 eszköz cseréjével már üzemelhetett a világítótest.
Aztán jöttek ugyanezek a spec gyújtó nélkül, itt már kellett valamit barkácsolni.
Manapság meg már olyanok is vannak, ahol a két végén levő egymás melletti tüskék össze vannak kötve és így a két végére kell a 230V, ehhez nem szükséges csak a csőcsere és gyújtó kivétele. Ez utóbbinál nem okoz gondot, ha valaki nem ért hozzá és visszarak egy hagyományos fénycsövet, max rájön, hogy gyújtó nélkül nem megy.
Mindez megspékelve azzal, hogy a nevenincs kínai LED-es fénycsövekhez még bekötés sincs legtöbbször. Méréssel kell kideríteni, hogy mire gondolt a gyártó...
0
Szia Laci!
Mivel munkahelyről van szó idézem a VB MUBI 2022.okt.-i állásfoglalását az átalakítással kapcsolatban:
"Az átalakítás fogalma: a villamos berendezés, szerkezet elkészültekori, illetve üzembehelyezésekori eredeti típusvizsgált és dokumentált állapotának szerkezetében, összetételében, kialakításában és villamos jellemzőinek megváltoztatása, így a biztonsági jellemzők is megváltoznak az eredeti állapothoz képest Az a művelet, amit a lámpatesteken végeztek a legfontosabb alkatelemeik cseréjével, az a lámpatestek átalakítását és a működési-biztonsági jellemzők megváltoztatását jelenti. Ugyanis a gyárból kiadott eredeti lámpatesteken elvégezték a vonatkozó termék szabványok szerinti típusvizsgálatokat az eredeti állapotban, ezt dokumentálták és rá tették a CE-jelet. A gyártó a készülék eredeti állapotban teljes mértékben felel a termékéért, a változtatásokkal ez a felelősség megszűnik! Ebben az esetben az átalakítást végző viseli a továbbiakban a teljes felelősséget, mint forgalmazó. Neki kell eljárni a 23/2016.(VII.7.) NGM rendeletben (Kisfeszültségű Direktívában) leírtak szerint. Azaz neki kell elvégezni/elvégeztetni az így átalakított lámptatesten/testeken a vonatkozó termékszabványok szerinti típusvizsgálatokat, ezeket tanúsítani. Ha megfelel saját adattáblát és CE jelet rátenni végül ki kell állítani az EU-Megfelelőségi nyilatkozatot"
0
Nálam régóta ki lettek dobva a fénycsövek.
Viszont nagyon nem mindegy milyen LED csöveket használsz.
Én régen megtanultam, hogy a kínai átcimkézett az legtöbbször gagyi. A 40W-os csövek helyett Osram csöveim vannak. Jobban világítanak kevesebb energiával.
Ugyanez érvényes az összes kompakt vacakra.
0
szia: a gazdasági számításnál azzal is kell számolno, hogy meddig lehet még kapni hagyományos fénycsövet
A Tungsam is megszűnt
Bálint
0
Ha elméletileg nézzük, akkor a fojtónak csak induktivitása van (ami nem igaz), és egy induktivitáson nem lép fel veszteség. A fázisjavító kondenzátoron sem.
A gyakorlat kicsit más, mivel a fojtónak van ohmos ellenállása. Ha kíváncsi vagy a veszteségre, akkor mérd meg az ellenállást hidegen (multiméterrel, azaz egyenárammal), mérd meg az üzemi áramot, és számolj.
Ha lényeges lenne a veszteség, akkor a fojtó üzemi körülmények között érezhetően melegedne. Kézrátétellel ellenőrizhető. Ha nem forró, akkor ne foglalkozz vele.
0
Szia!
Szedtél már szét armatúrát? Gondolom igen. Akkor miért feltételes módban fogalmazol. A fojtó (mivel ismeri a fizikát) melegszik rendesen.
Kalex
1
Szia perlaci!
Vannak valóban számítások.
A munkaigényt meg adjad TE magad hozzá, megéri-e vagy nem. "Komplexen" kell ezt értékelni, nemcsak a száraz elektronikai tények számíthatnak.
Ezeket a száraz tényeket már mások kimérték, ebből idézek Neked most, íme:
Végeredményben látható, hogy a fénycső ÖNMAGÁBAN jó hatásfokú, kb. a LED-el azonos hatásfokú fényforrás.
A fojtó viszont 11,4W-ot elfűt. (Nyilván egy modern "energia takarékos" fénycsöves lámpa akár azonos hatásfokú is lehet.)
Ebben a néhány sorban minden benne van. A további számításokat Rád bízom, ha kérdésed van jelezzed.
1
Én sok esetben a hagyományos fénycsövet részesíteném előnyben itt a F cső teljes felülete világít minden irányban jobb a szín visszaadása nagyobb a fényereje
a ledes-nél meg csak apró pontok világítanak kis nyílás szögben lefelé ahány led annyi hibalehetőség tapasztalatom szerint
nem tudják a ráírt üzemidőt vagy a led vagy a benne levő tápegység döglik meg benne főként a melegtől
a ledeseknél figyelni kell hogy hol kapja a feszültséget mert van ahol az egyik végén kapja a fázist és a nullát van ahol a 2 vége a fázis és nulla
a tejfehér búra sokat levesz a fényerejéből
vannak gyenge kontstrukciójú ledes csövek ahol csak egy egyszerű ledszalag van beleragasztva az üveg csőbe semmi hűtés
A ledesre azt írják energia takarékos ez igaz de az nem írják hogy fényerőben Lumen-ben amit az adatokban megadnak csak kb a felét tudja
1
Van nálam kettő, ahol egy vékony lemezre van felragasztva a ledsor, kb 130db sorbakötve, és PFC vezérlő IC-vel van hajtva 500V-on. Érintésvédelem mínusz 3-as osztály.
1
Szia!
Ez a táblázat sok sebből vérzik! Keressünk másikat, ami korrektebb.
Kalex
0
Szia, Fénycsővel jobban jársz hosszú távon. Én annyit korszerűsítenék rajta hogy elektronikus előtétet tennék bele. Ha spórolni kell, akkor ki kell szedni egy csövet az armatúrából vagy minden harmadikból egyet...
3
Szia,Az elektronikus előtét meg is eszi a fénycső katódokat.Látványosan lefeketedik.
Vannak 40-50 éve üzemelő hagyományos fojtó-gyújtó kombóval működő armatúrák,az elektronikus pár évet bír.Márcsak azért sem javasolnám senkinek a fénycsöves megoldásokat,mert környezetvédelmi okok miatt (higanytartalom) ki akarják vezetni a piacról,ugyanúgy mint a fémhalogén és higanygőzlámpákat.
TJ
0
Nem a higanytartalom vagy környezetvédelmi okok miatt akarják kivezetni hidd el! Fel kell halmozni, legalább magadnak. :)
3
Szia!
Nem biztos hogy lemondanék a fénycsőről...amellett ahogy a kolléga is mondta fogyasztásban ugyan ott van, a fénycső élettartama és megbízhatósága a további előny
3
Ha fogyasztásban ugyanott lennének, nem enne egy CCFL csöves monitor 45W-ot, míg a ledes társa 19-et, miközben minden más komponens ugyanolyan energiigényű. Ezt egyszerűen jól kell csinálni, vagyis a csöves armatúrát le kell venni és a komplett lámpát cserélni kell mókolás helyett, így minden probléma megoldódik.
2
Arra számolni lehet hogy fényerőbe 2 ledes F cső tud annyit mnt egy 36W-os hagyományos fénycső
teljesítménybe áramfelvételbe lehet hogy ugyan ott vagy
3
Lehet bármekkora veszteséget okoz, kicserélném. A ki be kapcsolásoknál nem tudom mekkora feszültségcsúcsokat generál, és arra a ledek mit lépnek. Esetlegesen jó közelítéssel ki lehetne számolni az induktivitását. Mintha a csövek gyújtó feszültsége 80-90V környéki lenne, fogyasztását a névleges értéknek véve van egy ohmos jellegű fogyasztó, aminek ismered a paramétereit, a hálózati feszültség megint csak ismert....
Esetleg volt aki keresgélt régen.
Erre jutott...
0
Szia proba
A legfontosabb adat ott figyelt. A folytó Z=330. Ezzel számolva, ha bent hagyom akkor ezen 1,4W veszteség keletkezik.
Üdv Laci
0
Szia!
Dobjatok ki mindent az armatúrából, csak a LED-es "csövek" legyenek benne, ha a fogyasztás a lényeg.
Ezt gondolom Te is tudtad, felesleges volt a kérdés.
Tehát nyugodtam kiszerelhetitek/kiköthetitek a fojtótekercset.
Tóni
1
Szia
Igen de a befektett munkát is kell mérlegelni.
Üdv
0
Igen, de ez a Te dolgod, vagy a cégedé.
A csőcseréhez mindenképp fel kell mászni az armatúrához.
A fojtót nem kell kiszerelni, átköthető, benne hagyható.
De ha annyira a gazdaságosság a lényeg, azt is vedd figyelembe, ha nem jön be a "ledesítés" ,
könnyen visszaalakítható legyen a dolog.
Azt könnyen el tudjátok dönteni, hogy mennyire éri meg a villanyszerelő Lajcsi bácsi X óra plusz munkáját kifizetni.
0
Szia!
Ki kell darabolni mindent kivéve a foglalatokat,ujravezetékezni oszt hadd menjen!
0
Szia!
Viccelsz?
Minek újra vezetékelni. A gyújtót rövidre zárod a hozzá adott álgyújtóval. Az előtétből kikötöd a két vezetéket és rövidre zárod egy Wagóval.
Elektronikus előtèt esetén egy kicsit más a folyamat, de az se vészes.
Kalex
1
Szia!
Nem jól fogalmaztam / ujravezetékezés/,
Meglévő vezetékeket lehet használni , csak megfelelően kell bekötni a ledes csövet.
Üdv:atis76
0
A fojtót mindenképp kiszerelném. Egy vagyont adnak érte a MÉH-ben
0
szia: a csövek színhőmérsékletére figyeljetek
Bálint
0