You are here

Hálózati trafó tekercselő szakember segítségét kérném!!! Megoldva! Köszönöm a hozzászólásokat és segítséget!!!!!

86 posts / 0 new
Last post
Cormyus
Cormyus picture

Tisztelt kollégák!
Egy mikrohullámú sütő trafóját szeretném egy erősítőhöz áttekercselni.De fogalmam sincs mennyi legyen a primer menetszáma.Az eredeti primer aluhuzalos volt ,225 menet.De ez kevés mert "üresben" is jókora áramfelvétele van,gondolom eléggé túlfeszítik,alultekercselik alapból.Vasmag keresztmetszete:22cm2,anyagát sajnos nem tudom ezért okoz problémát a kiszámítása.Voltonkénti menetszáma sima vasnál asszem 50/q lenne ami 2.2me/V,tehát 220 voltra 484 menet.De szerintem ezek a trafók jobb minőségű anyagból készülnek úgyhogy valahol a kettő között(225-484 menet) lehet az igazság.Ha valakinek lenne ilyen tapasztalata megköszönném ha megosztaná.
Üdv!

Comments
Bognar Jozsef
Bognar Jozsef picture

Szia!
Gyakorlati tanács hálózati trafó számitáshoz.
Vasmagkeresztmetszet,ami a csévetest ablakmérete négyzetcentiméterben.
Szilicium vasnál48-at,..50Hz..elosztjuk a vaskeresztmetszettel,ez adja a primer voltonkénti menetszámot.A secundernek 5 százalékkal többet számolunk.
PL 5cm x5 cm -es vasmag az 25 m2 48:25= 1,92. A 240voltra 240x1,92=460 primer menet.
A sec. a leirtak szerint.
A CU zomanchuzalnál 2,5 A áramsürüség lehet mm2-enként.
Üdv.B JÓzsi.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia Józsi!
Köszönöm! Én is a bevezetőben ezzel kezdtem.De ha még 48-al számolok 240 voltra akkor is az én trafómmal(22cm2) ez a menetszám 523me jönne ki.De már 400 menettel(mint a próba bizonyította) a gyári AIWA trafó áramfelvételi paramétereit hozza(160mA).Ez alapján konkrétan ennél a vasnál még 37-el is számolhatunk.
Üdv!Laci

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Laci!
A 22 cm2 nem az effektiv vasmagkeresztmetszet !
Ilyen méretnél kb. 20.4 cm2 a számitások alapja, a jó öreg Tesla-ról nem is beszélve . :D
A tekercselés jól sikerült, szerintem 200 mA tökéletes.

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Na ezzel nem voltam tisztában hogy effektív vas keresztmetszet is van...:D Lemértem pontosan "oszt" jó van.:)
Mint írtam 240mA lett a végeredmény de úgy néz ki jó lett.Bent van az erősítőben.Bekötöttem.Gyárilag +-51 voltnak kellene lennie, na ez +-51.2.Szóval papírforma...:)Délután 6 felé véletlenül lefordítás közben benyomódott a bekapcsoló gombja és úgy felejtettem.Most este 10-kor vettem észre mikor kimentem képet csinálni,kb 38 fokos lehetett.Szerintem ez is rendben lesz.Hiányzott még róla a hangerőszabályozó gomb,azt is esztergáltam rá az eredeti mintájára. Szerintem alig venni észre hogy nem a sajátja.Összességében jó lett minden,csak az előző mester (kis toroidokat belebarkácsoló) áldásos tevékenységét nem tudtam szépen eltüntetni.Rakott bele egy ventilátort hogy a trafókat "hűccse"...ezért kivágta a hátulját:S
Itt van pár kép a kész darabról.Ku*va jól szól! :D
Üdv! Laci

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Laci!
Sztem szep munka, s jol jartal vele-gratula! :-)
Ha zavarna Teged a hatso "potventi-fedölapka"; szerkessz rea valami vonatkozo logot & szöveget, sztem nem fog akkor annyira "zavaroan" hatni, bar igy a kep alapjan, sreszemröl , nem itelnem zavaronak...
Kari

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia Kari!
Én is ilyesmire gondoltam,legfeljebb keresek neten valami figyelmeztető vagy szabvány cimkét yamaháról és utángyártom nyomtatóval és laminálom.
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Laci!
Gratula ! :super:
Kár lett volna nem betrafózni , azért egy Yama.moto , az nem káposzta.
Na de ez vazze :"Rakott bele egy ventilátort hogy a trafókat "hűccse"...", nem semmi .
Tudott valamit a csávó, csak azt nem tudom mit, de az biztos . :D
Mi a tipusa a Yamahának ?

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Köszi!
Natural Sound Yamaha AX-450
Üdv!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Tisztelt érintettek!
Van egy javaslatom!
Facebookra fel,ismerősnek jelöl,és lehet egymással értekezni,viccelődni... :D :D :D

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Mindent útálok ami face-r-ra kezdődik :D
Azt különben elárulhatnád , hogy milyen képlettel számoltad ki a menetszámot , mert szerintem az a fogyasztás illik a keresztmetszethez. Ahogy írtam, Neked
az a méret kb.400 W-nak felel meg , ha huzamos munkára akarjuk fogni. :oke:

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Végül nem használtam semmilyen képletet.Leírtam alább.Egy szinte ugyan ilyen profilú(szinte mm-re egyforma,erősítőbe való,hegesztett vasú) trafóra sikerült bepréselnem 7 menetet bedugva,rátekerve a csévére és visszaszámoltam belőle annak a primérjét.
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Értem !
Köszi . Mukoggy a trafo, száradás után ?

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Kicsit megszaporodott a munka,még nem kötöttem be,csak becsavaroztam a helyére.Egy Vaternyás "ócsópézé" vett tápkókányolt(2db kis toroid trafó összebelezve,amik primerje megsült) Natural Sound Yamaha AX-450 erőlködőbe kellett.A panelja érintetlen,végfok tranyók még a gyáriak és mérés szerint jók,kiváncsi vagyok mit szól majd hozzá.Már én is kíváncsi vagyok:)
Üdv!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Sziasztok!!
Ma javítottam egy noname mikrót(méretre ugyan ilyen trafó volt benne,primer alu,szekunder vréz) a gyakori főzőtéri csillámlap beégéssel és nagyfesz bizti szakadással.Kíváncsiságból megmértem a trafó üresjárási áramfelvételét:2500mA!!! Hát nem semmi!Ezek az olcsó vackok lassan dupla annyit fogyasztanak mint amennyit hasznosítanak. :) Egyébként kipróbáltam a trafómat hozzákötve sorba a primerhez az egyik szekundert.És így most már állíthatom egy 22cm2 -es olcsó mikrotrafó 0.75 ös vörösrézzel tekerve,400 menettel már megfelelő hálózati trafót ad(enyém most már marad 360me/240mA).(Egyenlő sz/p huzalkeresztmetszet esetén a cséve tele lesz.Terheletlen áramfelvétele így cc.160mA.2-300 wattos áramfelvételű erősítőbe megfelelő.
Üdv!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Sziasztok!
Elkészült a trafó.Szekunder feszültségek pontosak lettek,sajnos a terheletlen áramfelvétel több lett mint szerettem volna: 240mA pedig +5%-ot biztonságból ráhagytam.Valószínű kicsit gyengébb a vasanyag mint a mintául vett trafóé.:( Egyébként a hegesztés elég sokat számított! A varrat előtt 420 mA vett fel,meg elég zajos volt akárhogy szorítottam össze a vasakat,.Valószínűleg mivel elég mélyen összevolt varva,hiányzott neki a szétszedésnél kiköszörült 2-3mm-er mély csík keresztmetszete.
Lelakkoztam,holnap kipróbálom az erősítőben. :) Remélem beválik.
Üdv!

File csatolás: 

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Sziasztok!
Elővettem egy hasonló teljesítményű és kialakítású erősítő trafót,vasanyaga szintén hegesztéssel van összevarrva,méretre szinte ugyanaz csak 5-tel kevesebb lemezből áll össze,tehát kb 1-2 cm2-el kisebb a vasa.Sikerült a tekercs mellé bedugnom 0.5 huzalból 7 menetet. :)Na így lehetővé vált lemérnem a menetszámát.
Nálunk a 232V-os hálózati fesszel a 7 meneten 4.96V-ot mértem. Visszaszámolva(az 5%-os veszteséget is figyelembe véve)kijött hogy a primer kb 344 menet.A mikró 1.2 es aluval volt tekerve én ennek a trafónak a 0.75-ös réz primérjét veszem alapul.Ma a csévét megcsináltam,holnap megtekerem.Ha meglesz a primer belepróbálom a vasba és ha túl sok áramot venne fel még korrigálhatom.Remélem még rá fér majd a 2x58me 1.2 és 2x22me 0.8as szekunder.Persze ha lesz hely akkor vastagabb szekundereket teszek.
Üdv!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Sziasztok!
Számolgattam a képletekkel,elég széles lett a primer mezőny 230 voltra.:)
Thanatos képletével 1.2 Teslával 564me
1.6 Teslával 423me
sima 50/q-val:522me
Miki 2.4V/me jével: 552me
Miki két hasonló tr. adatait arányítva: 333me
Transzduktor számítása 1.6 Teslára :294me

Reménykedtem benne hogy mivel ezek a mikró trafók elég gyakoriak hátha tekert meg valaki hasonlót folyamatos használatra v.réz huzallal.
Asszem holnap csinálok egy próbacsévét és 0.5 huzalból teszek rá 550 menetet és 10-20 menetenként csökkentgetem és áramfelvételt mérek.200mA körül megszámolom mennyi maradt.Kíváncsi vagyok mennyi lesz a vége. :)
Köszönöm mindenki segítségét!!
Majd megírom mire jutottam!
Üdv! Laci

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz Cormyus!
Azért a 200mA egy kicsit sok üresjáratban, nem? Ez már 46 W veszteséget jelent!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Egy aiwa hifi trafóját vettem alapul ami ugyan ekkora teljesítményű mint ami nekem kell,az üresben 160mA eszik(minden lekötve!).Mivel ez mégiscsak egy mikróból lett kibányászva a 200-al már elégedett lennék(ha ezt leakarnám tornászni 8-10 wattra a végén tényleg nem férne rá a huzal).Miki írta hogy az ő mikro trafója eredeti tekercseléssel üresen 800mA "zabál".Na az már inkább durva. :)Üdv!

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, Cormyus!
Semmiképpen sem akarlak kioktatni - ezt én is utálom - , de, ha már ennyire belemásztál a "trafók lelkivilágába", jó, ha szem előtt tartod az alábbiakat.
Az a trafó, aminek a hatásfoka 88%-nál rosszabb, nem trafó, hanem fűtőtest.
A veszteségek alapvetően kétfélék: vas- és rézveszteség. Előbbit a mágnesezési veszteség, valamint - általában jóval kisebb mértékben - az örvényáramú veszteség okozza, a rézveszteséget pedig a tekercsek ohmos ellenállása. Optimális esetben ez a két féle veszteség egyenlő, tehát az össz veszteség fele lehet a rézé, fele a vasé.Ezek után méretezhetsz hatásfokra (a névleges teljesitmény max. 6%-a lehet a vasveszteség), vagy megengedett max. hőmérsékletre (ezt a vas adatai határozzák meg, én max. 30 fokos hőmérséklet-emelkedést szoktam engedni).Mindkét megközelitésben nyersz egy veszteség-értéket, ebből - a veszteségi szám és a vas tömege alapján - kiszámithatod az alkalmazható maximális indukciót (B), ennek ismeretében a primer és szekunder menetszámokat (persze a tervezett veszteség figyelembe vételével!).
A rézveszteségnél - ezzel a huzalátmérők számitásánál - ugyanez a helyzet: optimális esetben a primer és szekunder réz keresztmetszetnek egyenlőnek kell lennie (ld. előző hozzászólásomat).
A tervezés végén illendő a rézveszteséget sacc/kb. kiszámolni: e célból a közepes menethossz (azaz a tekercselési tér közepén lévő 1 menet hossza), a számitott huzalátmérők, és a réz tervezett hőmérsékleten vett fajlagos ellenállása segitségével ki kell számolni a primer és szekunder ellenállást, a névleges teljesitményből innen az áramerősségek, velük a rézveszteség számolható. Ha a kétféle veszteség nagyon eltér, meg kell ismételni a számitást, nagyobb indukcióval, de persze a telitési indukció alatti értékkel.
Hosszű és macerás feladat, de a várható eredmény (nem felrobbanó, megbizható trafó) kárpótol!
Sok sikert!
András

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Nem veszem kioktatásnak! Ha valamiben nem vagyok gyakorlott akkor szívesen veszem minden hozzáértő véleményét.Időközben elkészült a trafó,szekunder feszültségek szinte tized voltra stimmelnek,sajnos áram felvétele több lett mint szerettem volna,240mA terheletlenül.Remélem megbízható lesz és nem fog túlságosan melegedni.
Üdv!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: csak kiegészítésként, amit írtál,(korrekt) a kb. 10-20W feletti trafókra érvényes, alatta sokkal rosszabb a helyzet.
Szilíciumos vasnál 1,2 T, hipersil vasnál 1,5-1,6 T a szokásos.
Érzékenyebb műszer tápjánál 20-25%-kal kisebb gerjesztés a használatos.

Bálint

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Cormyus!
A 37 cm2 vasmag , amelyik huzamos üzemre van viszont csak 400 mA.
Neked ezeket kell figyelembe venni.
A TC-270 , vagyis 270 Wattos szines TV trafo 200 mA fogyaszt 220 voltnál, tehát ez legyen a mérvadó, nem a túlgerjesztett mikrotrafo. :D

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Pontosan ez a tervem! :)
Üdv!

0

vitaman
vitaman picture

Sziasztok!
Ne kövezzetek meg, de csak biztonságból: ugye a cosfi-t figyelembeveszitek a trafó üresjárati árammérésénél? 0,1-0,3 között is lehet, mivel szinte tiszta induktivitás!
üdv,
vitaman

0

audiophil
audiophil picture

Szia!

A rádiótechnika 1994. februári (87.oldal) és márciusi (135.oldal) számában "Hálózati transzformátorok méretezése" címen szinte minden kérdésedre választ kapsz. :idea:

Üdv: Zoli

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Laci!
A számításokat milyen keresztmetszettel végezted ?
Nem 22 cm2 -el kell, leírtam .
Nos ilyen vasmagra még nem készítettem primert , de egy 37 cm2 -ről van adatom.
Az 50xU1/S képletből (nálunk U1 220 V) 297 menetet számoltam.
Természetesen csinálok több kivezetést , mondjuk 10 mentenként, háromszor minus és plus irányba is.
297 menetnél az áram 400 mA.
287 menetnél 490 mA.
307 menetnél 340 mA.

Üdv! Miki.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Laci !
Te ugyebár 22 cm2 mértél , akkor itt a hasznos vasmag keresztmetszet kb. 20.4 cm2 lesz.
A táblázat szerint az 1 Voltra eső menetszám 50/keresztmetszet . Tehát kb. 2.4 menet/ 1 Volt. A secunder tekercs kb. 5% több a hatásfok veszteség miatt.
Ilyen méretü vasmag nem szabvány nálunk, de két közelinek az adatait lejrom orientáláshoz.
EI 40x50 - 18 cm2 - 670-850 W - prim 408 menet - 1.3-1.9A/mm2
EI 40x64 - 23 cm2 - 800-1000 W- prim 314 menet - 1.4 1.8A/mm2.
A táblázatban jobb oldalon alul lent a kereszmetszet 20-21 és Tesla srég vonal ( helyesebben mágneses indukcio Gauss B-10000 ) összeköt a bal oldalon lévő menetszám kijön kb. 2.4.

Üdv! Miki.

File csatolás: 

0

Stonhy
Stonhy picture

Sziasztok!
Tudom, hogy nem ez volt a kérdés, de javaslom a szünetmentes tápok trafóit...még soha nem kellett primert tekernem, és a "sok akkumulátoros"-aknál a szekunderbővítés is csak 2 x pár menet... (a nagyobbak 2 x 36Volt körül adnak le)
stonhy

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Köszi! Lenne is alkalmas donor trafóm(2x19vAC+2x51vAC),csak nekem 2x14 és 2x37 volt kellene és azt is szétkellene szedni mert szintén hegesztett.Úgy gondoltam mivel ez már szétvan szedve inkább megtekerem ezt.
Üdv!

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Ez egy 115 V és 60 Hz trafó volt valószinü eredetileg.
Az alu huzal szerepe soros áramkorlátozás.
üdv,
vitaman

0

Pista47
Pista47 picture

Szia!
Bocs, hogy beleszólok, de az a soros áramkorlátozás mégsem lehet cél, hiszen az egy ellenállás a trafó belsejében, amin az áram átfolyik, és egyrészt fölölegesen melegíti, másrészt meg rontja a hatásfokát. Ilyet azért normális fejlesztő nem tervezhet. Elég, ha a vasat a rá jellemző jellemző értékre gerjeszti.
Célszerű a lehető legnagyobb értékre gerjeszteni, de jó régen, amikor oszcilloszkóphoz készítettem trafót, a Sípos Gyula mérnökúr tanácsára 0.8T-re méreteztem, hogy kisebb legyen körülötte a mágneses térerő, pedig a gerjesztés lehetett volna a duplája is.
Már régen méreteztem trafót, de ha jól emlékszem, az egy V-ra eső menetszámot úgy számoltam, hogy:
n=1/4.44xBxFxAx10 a -4-en.
A B, a gerjesztés T-ban; F a frekvencia; A vaskeresztmetszet m2-ben.
A szekundernél erre rátettem 10%-ot.
Ha most hirtelenében tévedtem, akkor bocsi, hiszen most tanultam nem régen '65-ben. De talán pontos.
Üdv.: Pista.

0

vitaman
vitaman picture

Szia!
Engem nem zavar a vita, ameddig a szakmáról van szó, és ez ilyen.
Igen, a rézveszteséget minimalizáljuk, Sipos Gy. elismert kiváló szakember (irigyellek, h személyesen ismered), a szkóptrafót a min. mágn. szórásra tervezik, az egyenlet neve trafóegyenlet ha jól felejtek. Tehát mindenben igazad van! És akkor mi a MÉGIS? Az, h külön külön! A mérnöki szakma nem az, h jól bevált ökölszabályokat alkalmazunk, hanem az alapokat tudva, a problémára optimalizálunk. Ha ez igazán kreatív, az eredmény néha meglepő. Pölö amikor egy híd oly karcsú, h szinte ellentmond a fizikának, pedig annak a szokásosnál alaposabb ismerete tette lehetővé. Az aluhuzal is lehet erre pld.
Nagy sorozatgyártásról van szó (költség), a trafó túlgerjesztett, a hálózat háztartási.
A bekapcsolási tranziens min. 5-10 periódusig tart, addig a trafó nem a szokásos ák. elem.
A réz pr. tekercs ohmos ell. olyan alacsony, h ha van, a soros védő NTC hidegellenállása 1 ohm!
Ha ez a nagy imp. nem okoz problémát a hálózatban (érintkezések, automata stb.) az más eset.
Itt az áramot korlátozni kell, jön tehát egy soros ellenállás. Drága réz és akkor meg vele sorba egy ell.? Ugye akkor az aluhuzal ötletes megoldás. Melegszik? Az ell. is. A trafó? A vasveszteség úgyis sokkal nagyobb. Annak idején univerzális rádiókban használtak ellenálláshuzalt a hál. csatlakozóvezetékben - megspóroltak egy drága huzalellenállást.
Elismerem a megoldás China, de van benne rendszer.
Ezért írtam úgy: áramkorlátozás, és nem azt: feszültségesés.
üdv,
vitaman

0

Pista47
Pista47 picture

Hmmmmmmmm!
"Sipos Gy. elismert kiváló szakember (irigyellek, h személyesen ismered)"
Jó lett volna személyesen ismerni Őt, sajnos ez nem jött össze, csak egy időben váltottunk pár levelet.
Hogy az áramkorlátozás téma így szóba került, van egy régi TR9174 tápegységem tisztességes méretű trafóval.
Bekapcsoláskor leveri időnként az automatát. Ha egyszer lesz időm, akkor annak teszek egy soros előtét ellenállást a primerébe, amit egy relével rövidre záratok mondjuk 1 sec múlva, mint ahogy a mikróhullámú sütőknél van kialakítva.
Csak azért említettem, hogy az áramkorlátozásnak ezt egy korrektebb módjának tekintem.
Üdv.: Pista.

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Hát az egy műszer! Nem is ajánlanám, h áttekerd ell. huzallal!
:)
üdv.
vitaman

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Nem,220 voltos 50Hz-es 1300/800 W-os készülékben volt.
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Nem volt zárlatos a secunder ? Menyi az, a jókora áram?
Én már tekertem át ilyen trafokat akkutoltőkhöz, a primerhez nem nyúltam , mert nálunk még 220 V is ritkán van és a 230 -as primer , nálunk príma . Igy a sec.áram 300-350 mA volt, nem huzamos üzemben ez elmegy.
A mikro trafok nem huzamos idejü munkához terveződnek. Van táblázat és képlet is ilyen menetszámok kiszámításához, de a nyugalmi áram pontos beállítása, csak méréssel és mint ilyen munka , csak több tekercs -kivezetéssel megoldható feladat. Ezek a trafok normál üzemmódban 3-400 W-osnak felelnek meg és mivel a mikroban 7-800 W-on röfögnek , ezért problémás lesz a primer tekerés , mert a saját csévére nem fog ráférni a kellő menetszám. Át kell méretezni a csévéket. Annyit még megjegyeznék , hogy a histeresis görbén, a nyugalmi áram pontos beállítása 5-10 menetszámmal állítható és egy végfokhoz ezt komolyan kell venni, vagy csak óriási kondikkal tudod majdan, a tápot határokon belül tartani, főleg ha gyors és FET-es a végfok és kisOhmos a hangfal.

Üdv! Miki.

0

Pista47
Pista47 picture

Szevasz Miki!
Amit felvetettél, elég sarkalatos kérdés. Hogy a végfok megtáplálásakor ne esegessen túlzottan le a feszültség, ahhoz a trafónak elég jónak kell lennie az epszilon zé paraméterének, azaz a dropjának.
Lehetőleg a lehetséges legnagyobb gerjesztési érték közelébe kell méretezni, és a lehető legvastagabb tekercselőhuzallal, ami még ráfér. De, sajnos mégis többlet menetszámot kell felhajtani, mert egyrészt ott van az általad említett 5-10 menetszám, de másrészt meg ott van a hálózati feszültség, szinte tetszőleges szórása is, mert az egyik helyen belövöm az optimálisra, a másik helyen meg több, vagy kevesebb a hálózati feszültség.
Ha több, akkor túlmelegedhet a vas, ha meg kevesebb, akkor a drop értéke lesz a több, és jobban fog változni a szekunder feszültség. Nem nagy a baj, ameddig az erősítő koppig ki nincsen hajtva, de, ha igen, akkor már veszélyes, hogy megesik a tápfeszültség, és az erősítő torzítani fog, a hangfalak nagy "örömére".
Ha valaki jó erősítőt szeretne csinálni, akkor a trafó vasmagját érdemes túlméretezni. Erre lenne jó a torroid (meg a mágneses szórás miatt is), de azt nem túl sokan tudják tekercselni.
Nálunk a cégnél használtunk torroid tekercselőt, igaz, mi huzalpotmétert tekercseltünk vele.
Üdv.: Pista.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Pista!
Sajnos, teljesen egyetértek.
De, ha valaki el akarja kezdeni, nem kell megakadályozni.
Valóban a gyürüs vasmag a legjobb az erősítőknek és a legkönnyebb eltüntetni a mágneses mező parazitiv hatását is.
Sőt meg merem kockáztatni, hogy a mikro trafonak a legsz@rabb a mező -vasmagon belüli tartása, a kis mérete miatt. Ez az EI tipus a leg nehezebben árnyékolható , ettől jobb a tekercselt EI , nem tudom nálatok ezt hogyan nevezik.
Szóval ezek az EI tipusok, sok brummot tudnak bevinni a hasznos jelbe. Nálunk amikor ilyen vasmagra tervezték a tápot és legalább 1 osztályú erősítőt kellett építeni, akkor a trafo , egy forgatható padon volt, hogy a gyárban betudják állítani a legkissebb parazita 50 Hz-et.
Beállítás után lefestették a beállító csavarok helyét és csak ezután kötötték rá az árnyékoló tekercset a testre , a kifurt 20-30 lyuk valamelyikére, persze ilyenkor is mérve a brummot, megtalálva a leg "hidegebb" pontot a testen.
Viszont ez az "átkos" szoc. időben volt :D Sajnos...

Üdv! Miki.

0

vitaman
vitaman picture

Sziasztok!
Remélem nem veszitek kötözködésnek, ha azt mondom nem kell túlzásba vinni mindenben a nosztalgiát. A műszaki szinvonalban legalább is. Az akkori huszáros megoldások pandantjai a mai kínainak.
A különbség az, h akkor a hiánygazdaság korlátaival kellett minnél többet adni a "nép"-nek, A kínai meg az olcsósággal akarja kiszorítani az elkerülhetetlenül drágább minőséget. A katonai gyártmányok nálunk akkor sem használtak gagyi technikákat. Egy trafót úgy kell megcsinálni, h jó legyen, és nem útólag kompenzálni, ami amatőr megoldás. a trafót rézszalaggal áttekerni, forgatni ok, de egy kompenzáló brummtekercs beépítése (korai BRG magnók) hááát izé. A ML magnókban ez kizárt. A melegen hengerelt hiperszil anyagok akkor igazán jók, ha utána nincs mech. stressz -toroid 1,6T-, de ha M M alakban 1,2T van már nem olyan jó. Ezért nem értem hogyan használják 2T- val a szilíciumos EI-t 1T? Vki felvilágosíthatna.
üdv,
vitaman

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Én itt valahol már említettem hogy bevizsgáltam régebben egy kb. 15 éves Whirlpool trafót (életem első mikrója amibe belehatolhattam). Nagyon érdekelt a téma, mert hát 2kVA-re volt deklarálva és a mérete kicsi volt.

Nos ez az amerikai gyártmányú trafó nem egy akármilyen cucc. Minden tekercse rézből van és az ablakok is tökéletesen ki vannak töltve. A magja ennek is útálatos TIG varrattal van rögzítve. Az üresjárati számolt telítés 2,2T-ra adódott. A trafó a tartós üzemet is bírta - a mikró még ma is megvan bár a mikrohullámú teljesítménye mindig is jelentősen elmaradt a deklarált 1kW-tól (csak 700-800W).

Ebből a vizsgálatból kiindulva feltételezem, hogy léteznek fejlettebb (drágább) anyagok, amelyek alkalmasak a két teszlás üzemre, bár egyenlőre csak toroidokat találtam ilyen karakterisztikával.

0

vitaman
vitaman picture

Szia!
Hát ez tényleg érdekes! Az is érdekelne hogy számítottad ki az indukciót. A huzalátmérőből következtettél a menetszámra? Terhelés karakterisztika? A ráírt 2kVA az nem elég ugyebár. Az is problémám, h ha ez egy mikro tehát kommersz készülék, miért fontos, h a trafója kicsi legyen? Biztos, h van különleges anyag, de az túl drága lehet.
A hegesztés a rezgés miatt van gondolom itt aztán van mágnesezés. De 2T-s trafóról még nem hallottam.
(jó ez nem feltétlenül érv) Engedd meg, h kicsit szkeptikus legyek....
Üdv,
vitaman

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!

A mikrósütő-trafó kis méretének óriási gyakorlati jelentősége van! Te ezt nem tudtad? Például ha kiöntöd alá a madártejet, könnyen arrébb tudod rakni, hogy kitakaríts alatta, így megelőzve a konfrontációt a veled egy háztartásban lakó személyekkel.

A 2T-s dolgban én is szkeptikus voltam, csak hát azok a bizonyos tények - lehet, hogy valamit nagyon elszámoltam, de ez majd kiderül. Legfeljebb megint tanulok valamit.

Az indukciót a lentebb már valahol általam említett összefüggés szerint lehet kiszámolni. A trafó csévetest nélküli önhordó lakkozott tekercsekkel van felrakva. A primer menetszám pontosan számolható, mivel a tekercs tökéletesen rendezett, így az ebből eredő hiba max. 5%.

Megtaláltam a kérdéses trafó adatait:
Felhasználási terület: Whirlpool Talent microwave oven
Gyártó: Advance Transformer co. USA
Adatlap: 230V, 50Hz, 2000VA
Primer menetszám: 212
Primer feszültség abszolút középértéke: 207V
Félperiódusidő: 0,01s
Középső oszlop keresztmetszete: 2,31*10-3 négyzetméter

Na ebből nekem kijön a +/-2,1 teszla. Persze ez csak az első megközelítés, ugyanis a mikrótrafó mindig terhelt valamennyire. Mágneses fluxus szórásra is hagyhatunk el valamennyit, mondjuk ez 10% nál nem nagyon lehet nagyobb. Akárhogy is, ez a trafó minimum +/-1,8T-val kell hogy húzza felmelegedett állapotban is. (Ugyebár a melegedés igen csak ront a mágneskör tulajdonságain.)

Na most már kíváncsian várom, hogy hol sikerült elb@sznom a számolást.

0

vitaman
vitaman picture

Szia!
Hát párszor utánaszámoltam, és igen ez jön ki!
Hozzátehetném szkeptikusan -ha minden igaz-, de hát miért ne lenne?
23 cm2, 217 me, 230 V = 2,1 T Ezen nem lehet mit vitatkozni.
1200-1300 W lehet amit tudhat effektívben. Nyilván nem melegszik és ezt tudja is.
Sőt, ehhez nagyobb ablakméret is tartozik a szokásosnál, hiszen a rézveszteséget is arányosan kell tartani. Tehát kinézésre is más mint a megszokott ugye?
Még majd utánanézek trafós könyvekben mi lehet ez az anyag. Toroid is max 1,6 T, és ez ugye még nem is az.
Van egy félig meghámozott mikrotrafóm előkészítve ponthegesztőhöz, csinálok majd rajta néhány mérést.
Tanulunk hóttig!
A súlyra vonatkozó levezetésedet is elfogadom! :)
vitaman

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia Miki!
De igen zárlatos volt a szekunder,de ezt eltávolítottam.Az áram felvétele így is kb 2A. A trafó hegesztett csíkokkal volt összeszerelve,lehet az okozza a nagy nyugalmi áramfelvételt hogy próbához nem hegesztettem újra csak összenyomtam szorítókkal a két vasmagot? Amúgy a primert mindenképpen újratekerném vörösrézzel,abból kisebb keresztmetszetű is elég.
Üdv! Laci

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Nekem van otthon olyan mikróm (whirlpool) amiben a vas mágnesezése +/- 2 Teszla. Két olcsóbb készülék trafójára +/- 1,6 Teszlát számoltam. Tehát többféle vasanyagot használnak a gyártók.

Ha lehetőséged van rá, akkor egy szabályozótrafó (variac) segítségével mérd ki egy nagyon hasonló trafó üresjárati karakterisztikáját és használd fel a kapott eredményeket. Ha ez nem megoldható akkor javaslom 20%-al lejjebb venni a mágnesezést (az eredeti trafó menetszáma ugye ismert). Kis szerencsével így megfelelően alacsony lesz az üresjárati veszteség a folytonos üzemmódhoz.

0

Pista47
Pista47 picture

Szevasz!
Egy szabályozótrafóhoz nem könnyű hozzájutni, momentán én torroid trafót tudtam szerezni, amikor a cégnél herdálás volt, azzal 0- cirka 250V-ig lehet folyamatosan szabályozni a kimenő feszültséget.
De.
Hadd idézzem fel a régi Rádiótechnikás "mestertrafót". Biztos van aki még emlékszik rá, csak felidézném.
Van egy nagyobbacska trafó szükségszerű számú független szekunder tekerccsel.
Az első tekercs 1V-os; a második 3V-os, a harmadik 9V-os, és így tovább, mindig a háromszorosa. A szekunder tekercsek egyenes, vagy fordított irányú beiktatásával 1V-onként lehet változtatni a kimenő feszültséget.
Ha több alkalommal lesz szükség ilyen változtatható kimeneti feszültségű trafóra, akkor megfontolandó a megépítése.
Üdv.: Pista.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Sziasztok!
Ez jóó! Ha nem lenne 2 különböző csúcsszuper szabályzótrafóm akkor én is csinálnák ilyet. Nekem van egy ősrégi fénymutatós (gyertyára is megy) analitikai mérlegem, az is hasonló elven működik (1+2+2+5-ös rendszerben nagyságrendenként), na meg az AD/DA átalakítók a csúcstechnikai kütyükben. Hogy mit fejlődött a világ!

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Egy egy olcsóbb készülék trafója.
Lejjebb venni a mágnesezést? Ezt úgy érted 20%al növeljem meg az eredeti primer menetszámot?.Mondjuk ennél a trafónál 1,6 Teslát számolva az adott vas keresztmetszettel mennyi lenne a voltonkénti menetszám a te számításod szerint?
Üdv!

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!

Levettem az agypolcomról a megfelelő befőttesüveget és betölöttem a tartalmát a koponyámba, remélem még nem volt romlott.

Először is kiszámítottam az eredetileg megadott trafó mágneses kilengését ami 4,18T-ra (+/- 2,1T) jött ki. Tehát vagy spéci vasmag van használva, vagy a gyártó számolt az ökör nagy fesz-eséssel a primer oldalon. Lehet, hogy az alu tekercs fogja meg az áramot, hogy ne menjen az automata. (Biztos vannak itt mikróspecialisták is, majd ők kielemzik.)

A kérdésedre a válasz pedig: 294 menet tartozik +/- 1,6T-s telítéshez, ha nem számolunk semmilyen ohmikus eséssel a primer oldalon. Tehát: 1,28 menet/volt.

A félreértések elkerülése érdekében megadom a használt képletet: mágneses kilengés = (félperiódusos középfesz * félperiódusidő) / (vaskeresztmetszet * menetszám). Egységek: teszla, volt, másodperc, négyzetméter.

(Ha valamit elszúrtam volna - kérlek benneteket csak kicsit röhögjetek, mert ma kissé indiszponált vagyok.)

Üdv!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ökölszabály, 1 volt=50/Q (vaskeresztmetszet)

Bálint

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
A 2 Amper kicsit durva . Ha nem volt légrés akkor a hegesztés hiánya nem okoz ekkora emelkedést.
Mindjárt megmérek egy trafot . Hány Wattos a Tied , 800 ?

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Névleges hálózati teljesítmény felvétele 1300Watt emellett szerepel egy 800W-os megjegyzés is.
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
A névleges áramfelvétel 800 W és a leadott teljesjtmány mikrohullámban 1300 W. Igy korrekt.
Mértem egy 800 W-os trafot , 800 mA -t hamikál, de 230 V-nál , nálam csak 215 Volt volt. :D

Üdv! Miki.

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Szia!
Hát a 800mA is szép fogyasztás üresen.Bemértem egy hasonló méretű erősítő trafót,160mA-el megelégszik.Az még elmegy.

"A névleges áramfelvétel 800 W és a leadott teljesjtmány mikrohullámban 1300 W. Igy korrekt." Ezt nem értem, a névleges áramfelvétel kevesebb mint a leadott teljesítmény mikrohullámban? Akkor ez nyereséget termel?? :)))
A mikrón így szerepel:
220V 50Hz 1300W
2450MHz 800W
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
ELKÚRTAM ! (GY.F) :D
A trafo amikor a magnetron begerjed , kb. 6 - 7 Ampert fogyaszt.
A mikrohullámban leadott teljesítmény 800 W .
Mivel a magnetron melegszik és nem is kicsit a többi energia fütésben távozik .

Üdv! Miki.

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Ok, így már értem! Ha már itt tartunk egy kérdés:
Árt a magnetronnak (a csövekhez hasonlóan) a ki-be kapcsolgatás, pölö amikor szakaszos üzemben dolgozik?
Köszi,
vitaman

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Nem árt neki ! A legtöbb mikroban a relével párhuzamosan van egy nagyteljesítményü ellenállás, hogy ne hüljön ki a turbulencia tér , ez kb olyan mint a képcsöveknek az állandó fütés , lassabban használódik a emissiós felület.
Az sokkal rosszabb, ha a hullámtér üres , vagy nincs rendesen leterhelve.
Ezért ajánlott, ha például 1 deci fekete coffe melegítésére használják a 15 literes teret, akkor terhelésnek 1.5 - 2 deci vizet tegyünk be legalább a sarokba.
A hütés hiánya is csökkenti az élettartamot.

Üdv! Miki.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!

"A legtöbb mikroban a relével párhuzamosan van egy nagyteljesítményü ellenállás, hogy ne hüljön ki a turbulencia tér"

Bocsi, de ezt nem értem! A katódfűtő-tekercs a mágnessönt mögé van rakva, párhuzamosan az anódfesz-tekercsel. Kétlem, hogy a primer oldali reléhez kötött max. néhány wattos ellenálláson folyó áram számottevő melegedést idézne elő a katódban. Vagy tévedek?

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Most rajzot, csak ilyen minőségüt találtam , de gondolom látszik az RD 30R 20Watt, ez elég erre a célra. De ez csak azokra a mikrókra értendő amelyet még szolgálatra terveztek . A relé kontaktjain is kissebb az indulási áram , helyesebben nincs is olyan , mert csak pár Volt a különbség és a trafo müködik , csak kissebb teljesítményen.
A fogyasztói társadalomra épülő termékekre ez nem igaz, manapság nem szabad 2-3 évtől tovább müködni semilyen terméknek. Sajnos....

Üdv! Miki.

File csatolás: 

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Ez tényleg érdekes - ezzel a megoldással még nem találkoztam! De sajnos hiába agyalok rajta, nem sikerül megértenem a működését. Akárhogy is értelmezem, nekem inkább bekapcsolási áramlökéshárítónak tűnik ez az áramkörrészlet amely kb. másodpercnyi időre funkcionál a munkaciklus elején. Na de legalább máma is láttam valami újat.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Áramlökés ellen is , de ne feletsd el a trafo teljesítmény nagy részét a magasfesz zabálja meg. Amikor a fesz leesik , mert kiold a relé, a gerjedés leáll , de az ellenálláson átfolyó áram még müködteti a trafot és a fütés kb. 2 voltra leesik , de nem nullára. A magas is marad elég szépen , de a magnetronban leáll a turbulencia és nem szív áramot, olyan a jelenség mint amikor rossz a magnetron, van rajta fesz de nem gerjed.
Áramméréskor , amikor behúz a relé lassam megy fel a fogyasztás , ahogy melegszik a fütőszál, kb. 1-1.5 mp alatt.

Üdv! Miki.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Máma már nem fogok tudni elaludni! Hogy maradhat a magnetronon számottevő nagyfesz ha közben a katód forró marad, tehát jelentékenyen emittál? Ha a magnetron ilyen körülmények között kiesik az üzemi rezgési módusból akkor szimpla diódaként kezd működni. Ez azt jelenti, hogy az anóddiszipáció egyenlő lesz a maradék nagyfesz és a maradék katódemisszió szorzatával. Ez akárhogy is becsülöm - megengedhetetlen mértékű lesz (több száz watt).

Az a bizonyos ominózus ellenállás túl kis ellenállású és terhelhetőségű. Ha az impedanciaviszonyokat nézzük érthetetlen, hogy maradhat pl. 50%- os kitöltési tényezővel tartós üzemben. Például ejtsen mindössze (230/3)= 76,6V-ot. Ebben az esetben is a túlterhelése ötszörös lesz. Persze lehet állandóan fűteni a katódot, de akkor szigorúan el kell kötni a nagyfeszt ami ennél a kapcsolásnál a primer oldali impedanciaviszonyok befolyásolása által nem valósítható meg.

Ritkán foglalkozok mikróval mert általában koszos, büdös, nagy és nagyon ráz, ezért nem valószínű, hogy belátható időn belül kezembe akad egy ilyen ellenállásos. De kérlek, hogy ha kezedbe kerül egy ilyen, vizsgáld be jobban rajta az elektromos viszonyokat, hogy kognitív tudományokat tisztelő emberek módjára dönthessük el ezt a kérdést.

Jó éjszakát!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Transduktor!
Csak most látom , hogy folytatódik az elemzés.
Mivel nem ez volt a kérdés , beszéljük meg sörözés közben .
Amikor a relé nyit , a terhelt trafon leesik a feszültség . Ahogy leeset a fesz, a magnetron gerjedés leáll. A trafon megszünik a magnetrin terhelése és mivel a nagyfesz nem terhelődik , ezért a primer fesz feláll kb. 150 Voltra, mert csak a fütés terheli a trafot kb. 40 Watt teljesítménnyel.
"Hogy maradhat a magnetronon számottevő nagyfesz ha közben a katód forró marad, tehát jelentékenyen emittál?" Nos ezt a kérdést nem igazán értem, mert a magasfesznek semmi köze a katód emittáló képességéhez, mivel a magnetron , csak a rá vonatkozó paramétereknél gerjed. Tehát ha csak 1000 Voltot kötsz rá, akkor nem jön létre turbulens hatás az elektron mezőben. Ez a lámpa nem trioda , vagy pentoda, kell neki a rá specifikált feszültség , a megállapítot mágneses erőtér és a bizonyos emissio is. Bár melyik paraméter szint alá esése a rezgés összeomlásáshoz vezet és csak a megadott szint elérésekor gerjed újra. Bizonyos határok között még ad le teljesítményt, de jóval kevesebbet. Namár most , ha a fesz leesett és bedöglött a "vihar" a magnetron gyomrában , akkor a magaszvesz akár a megadott is lehet, vagyis mérhető a szint , de amig az emissio nem áll fel az adott szintre , nem lesz leadott HIENERGY és forditva is igaz , tehát lehet szinten az emissio, ha kevesebb a magasfesz.
Az a rajz amit fölraktam, a nálam megfordult mikroról készült, tehát mértem benne. Hallatszott, hogy kattan relé , de nem indult a magnetron , mert bevolt égve a kontakt. A primerfeszt mérve a trafon kb.150 Voltot mértem. Az ellenállás melegedett rendesen. Direktbe kötve a mikro müködött. Helyre állitottam a relét és azóta is müxik. Ezután még volt néhány ilyen hiba, de ezek nem újak voltak egyik sem és nem noname, hieroglif irással.
Nem szoktam komlett szervizdoksit késziteni a hozzám kerülő gépekről , de az érdekesebbeket megörökítem , néha lerajzolom és írok hozzá pár adatot.
Remélem segített az írás, mert megínt a pofámba fogják vágni , hogy nem a témához kapcsolódóan ugatok . :lol:

Üdv! Miki.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!

Tudom, hogy elég hülye névvel regisztráltam de azért még leírhatnád hejesírási hiba nélkül. Az alkoholizálásról meg egy közeli rokonom a következő kis versikét tanította nekem - még hátulgombolós koromban:

A pálinka gonosz ital
Aki issza hamar meghal
Télen fagyaszt
Nyáron lankaszt
Okos ember nem issza azt!

Üdv!

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia!
"azért még leírhatnád hejesírási hiba nélkül"
Teccik, hogy felhívod a figyelmet a "hejesírás" fontosságára! :)

Üdv: Laci

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Laci!
:-) Nos, pont ezert kerdeztem meg az "ujabb hirtelenkedö" kollegatol, hogy: "ui: Te mèg soha sem ütöttel felre 1-2 betüt?"
Mintha nem is olvasta volna (az alabbi_nem eppen rövid_ valaszat tekintve)...

Kari

0

Transzduktor
Transzduktor picture

:fun: Szasztok! Direkt volt elírva - ha hiszitek, ha nem! :beee: De hogy nálatok bejön ez a poén azt nem is gondoltam volna. :lol:

0

Kari
Kari picture
*****

T. Transzduktor!
En (naivan) eddig aszittem, hogy ez nem egy vicclap, hanem egy müszaki forum (exakt tudomanyok tajekan, s raadasul Te is elitelted valahol az ezoteriazokat :-)), de akkor meg minek az effele sziporka-szorakozasod!? :jajj:
Kari

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Kari!
"En (naivan) eddig aszittem, hogy ez nem egy vicclap, hanem egy müszaki forum "
Én még naivabb vagyok, mee be is vettem, tövig !=CSAPKODVA RÖHOG=

Üdv! Miki.

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Kari!
Azért a félreütés egy kicsit más - szerintem.
De ne folytassuk, mert még ez is odáig fajul, mint az álláshirdetés...

Szép napot Mindenkinek!
Üdv: Laci

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Laci és Kari !
Ne piszkájjátok má !
Azért a J, LY helyett kissebb hiba, mint ez Z kihagyása az SZ betüből . :D
Nálam automatikusan jött az S , mint Samsung , Simson , Sony ..., szóval Trans.....
De ez, nem csökkenti a hiba meglétét !
Sajnálom.

Üdv! Miki.

0

Kari
Kari picture
*****

Szasz transzduktor!
Sztem felre ertelmezted Mikit; Ö ugyanis (mint ahogy illik, s Te is tetted volt) a söröskorso mögötti irasra gondolt- hamar offtopic a tematok :yes: ...
Kari
ui: Te mèg soha sem ütöttel felre 1-2 betüt?

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Karesz!
Köszi!
De aki ezt nem érti, nem érdemes erőltetni. :lol:
Kiváncsi lennék , az orosz akcentusára egy orosz fórumon, magyar billentyűzettel !
Node ez semmi, válaszra sem méltatta amit írtam, biztos szakmailag nem vagyok az ő szintjén és nem értette .=CSAPKODVA RÖHÖG=

SZép estét !

Üdv! Miki.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Sziasztok!

Elegem van a felesleges kisregények írásából főleg, hogy nem lehet belőle megélni, de azért ezt még lereagálom. Az lehet, hogy amiről itt vitatkozunk nem pontosan a topik témája, de azért eléggé gyakorlatias dolog ahhoz, hogy érdemes legyen róla beszélni (legalábbis részemről).

Az a véleményem, hogy nem érdemes a japán császár orráról értekezni, mert ő ugyebár isteni lényegű és ezért nem láthatják az alattvalói (régebben így volt hivatalos). Részemről így van ezzel a mikrós dologgal is. A szürkével írt szövegedben leírt elképzelés meg nem mondott nekem lényegesen újat az eredeti felvetéshez. Lehet, hogy én vagyok gyenge felfogású - de lehet, hogy a te elképzelésed hibás. Mások sem szóltak a dologhoz, tehát ezzel a téma egyenlőre kimerült - részemről. Majd ennek a mikrós dolognak is megváltozik a státusa úgy, mint a japán császári hivatalnak.

Mivel nemrég itt a közelben heves vita volt a netikettről, köszöngetésről (szerintem is kicsit fárasztó) meg egyebekről, kapott is valaki pirosbetűs ultimátumot, ezért én is most elmagyarázok egy apróságot: Mifelénk "felvidéken" ha a hivatalok kib@sznak az emberrel, szokás a hivatalos végzésben elírni egy betűt a nevében. Tehát a spéci karakterek kivételével nem illik elírni a másik nevét, mivel ez félreértések forrása lehet. Gondolom ez a "hivatali jószokás" Európa szerte ismert.

Komoly műszaki kérdésben nincs mit kocsmázni (vagy pontosabban "sörözni") az én felfogásom szerint. A költészet iránti érdeklődés pedig egyénenként nagyon változó, remélem nem vette magára, kinek nem inge - ugyebár? ;)

Üdv minden jószándékú tanyalakónak!

Ezt is sörözés közben!
Kalex

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Ezt, hogy kell érteni? Úgy mint az erősítőknél, hogy 800 W a szinusz, 1300W a zenei?
És közben hátul a cimkén meg a Pbe= 65VA van? :) vitaman

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
NEEM!
A mikrohullámu teljesitményt ugy értik, hogy ha egy infra sütöd lenne akkor ekkora teljesitményt venne fel az adott mennyiségü étel melegítéséhez a kivánt hőfokra, adott idő alatt. A magnetron a magasfrekvenciát nagyfesz és az erős mágneses mező hatássára állítja elő, tehát többet ad le mint amennyit felvesz a hálózatból :lol:

Üdv! Miki.

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Valószínű a folyamatos és időleges üzemet jelzi.
De a pr.fesz, menetszám, vaskeresztmetszet, telítési ind. az együtt kötött. Ha 230 V és 225 me és 1Tesla akkor min 40cm2 és kb 1kW.
Vagy lehetnek még csodák, pölö 2Teslás vas. Egy tekercselt hiperszil is csak kb 1,6 T.
üdv,
vitaman

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, Cormyus!
Ha meg akarod méretezni:Np=Up/(4.44*f*A*B), ahol Np a primer menetszám, Up a primer feszültség, F=50 Hz, A a vas keresztmetszet, B a megengedett indukció (általában 1.2 T-ra veszik, de ez anyagfüggő).
A szekunder menetszám a fesz. áttételből számolható, de a veszteségek miatt hagyj rá kb. 4-5%-ot!
A primer és szekunder réz keresztmetszetnek azonosnak kell lennie,tehát, ha megméred a rendelkezésre álló tekercselési teret, megszorzod 0.3-mal (0.5*0.6, utóbbi a rézkitöltési tényező), és elosztod a primer, illetve a szekunder menetszámmal, megkapod a huzal keresztmetszetét, ebből az átmérőt már ki tudod számolni.
Javasolnám, hogy kb. 10% biztonsággal számolj (legrosszabb esetre való méretezés).
Ez a számitás a legegyszerűbb módszer, a precizebbhez tudni kellene a vasmag tulajdonságait pontosan, de szerintem nem éri meg az utánjárást, igy is működnie kell. Sok sikert!

0

thanatos
thanatos picture

Bocs, kihagyta: Up a primer csúcsfeszültség, azaz 230*1,44 V !

0

audiophil
audiophil picture

Szia!

A képlet stimmel, de Up biztos, hogy csúcsérték? :hmmm: Eddig úgy tudtam, hogy effektív értékkel kell számolni transzformátor méretezésnél (is), azaz 230V a primer esetén. Én eddig mindig így számoltam.

Üdv: Zoli

0

thanatos
thanatos picture

Szia, Zoli!
Logikusan csúcsnak kell lennie, a telitődés elkerülése végett. Ha igazam van, az effektiv értékre méretezett trafó is működni fog, csak némileg rosszabb hatásfokkal (mivel a munkapont kimászhat a mágnesezési görbe telitődési szakaszának az elejére úgy, hogy még a szűzgörbén marad).

0

audiophil
audiophil picture

Szia!

Ezen még nem gondolkodtam, de igazad lehet, a csöves erősítők kimenőtrafójánál is csúcsérték (0-tól ~anódfesz-ig vezérelve) a mérvadó. Hálózati trafónál 1T indukcióval szoktam számolni és effektív értékkel, de a menetszám ugyan annyi mintha csúcsértékkel és 1,4T indukcióval számolunk. A telítődés vasmag függő, de még nem volt gond telítődés miatt, viszont ezután átgondolom ebből a szempontból is mielőtt tekercselek.
Fentebb Pista47 említette a 0,8T indukciót oszcilloszkóp trafóhoz, itt 1,13T lesz a maximális indukció a csúcsokban, ha effektív értékkel számolnánk a menetszámot, ez pedig már közelít a szokásos 1,2T-hoz és valóban telítődhet a vasmag. Vagyis tényleg a csúcsértékkel kell számolni (legalábbis a hosszú üzemidejű trafóknál és/vagy kényes készülékeknél). Viszont a szekunder menetszámhoz is a kívánt effektív szekunder feszültség csúcsával kell számolni.
Mindig tanul valamit az ember, köszönöm. :bow:

Üdv: Zoli

Ui.: A hiperszil vasmagos trafók táblázatában viszont (visszaszámolva az indukcióból, vasmagkeresztmetszetből és a menetszámból) effektív értékre van kiszámolva a menetszám. :-?

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, Zoli!
Azt hiszem, a hiperszilnél más lehet a háttérben: magának az anyagnak nagyobb a telitési indukciója, és - hála a tekercselt kivitelnek - az örvényáramú, ezáltal az össz vesztesége kisebb a hagyományos SiFe EI magénál. Talán ez magyarázhatja a nagyobbnak adódó gerjesztő feszültséget.
András

0

vitaman
vitaman picture

Sziasztok!
Itt figyelmbe kell venni, h egy megállapodásról van szó. A hálózati trafók szinuszra készülnek, tehát a képletek is arra helyesek. A kimenőtrafót a torzitás miatt a csúcsra kell tervezni, és nem csak szinusz esetén. Tehát egy hegyes impulzus átvitele esetén a max színusz telj. töredékét viszi át alakhelyesen. Így lehet, h egy tranyós erősítő max. imp. teljesítménye a szinuszosnál nagyobb, a kimenőtrafósé kisebb. Általában az előbbinél a táppuffer, az utóbbinál a trafó telitése határol. Most a cső-tr. különbséget ne taglaljuk. Tehát a max. zenei kimenőtelj. értelmezése kimenőtrafónál problem.
vitaman

0

Sponsored links