You are here

HAMEG HM203-7 szkóp javítás

16 posts / 0 new
Last post
Big Blaster
Big Blaster picture

Sziasztok!

Most regisztráltam az oldalon, mert reméltem, hogy segítséget találok itt a fent említett szkóp javításában. Szóval a szkóp típusa HAMEG HM203-7. Nem régen vettem ebay-en. Sajnos az első bekapcsolás után már látszott, hogy beteg a műszer.

A jelenség nagyon összetett, de remélem érthetően le tudom írni. Az eltérítések megfelelően működnek, viszont a sugár által rajzolt hullámforma nem stabil. Az ábra szabálytalan időközökben felvillan, aztán eltűnik, hol elmosódik, hol viszonylag éles. A képernyő alsó-felső részén erős párna torzítás látszik, de a képernyő széle felé mozgatva az ábrát teljesen el is tűnik. Az intenzitás csökkentésével stabilabb lesz a megjelenítés, de ekkor sem tökéletes. Nagy intenzítás esetén viszont felerősödik a jelenség, ilyenkor gyakorlatilag nincs folyamatos kép. A fókusz működik, de általában nem lehet tökéletesen éles ábrát beállítani.
Kísérő jelenség, hogy a felvillanásokkor pattogás hallatszik a csőből, az árnyékolást levéve halvány, de sötétben jól látható szikrákat lehet látni, amelyek a belső grafit réteg nyakon lévő kezdeténél látszanak. Nem egy helyen keletkezik a szikrázás, hanem véletlenszerű helyeken villan fel az ív. Kis intenzitásnál, amikor viszonylag stabil a kép, a szikrázás nem tapasztaható, nagy intenzitásnál amikor a vibrálás gyakorlatilag folyamatos, a szikrázás is a vibrálásnak megfelelően megszaporodik.

Először megmértem az összes multiméterrel mérhető kis feszültséget és szkóppal is ellenőriztem, hogy nincs-e hullámosság. Minden feszültség rendben volt és semmi hullámosság nem volt tapasztalható. Az eltérítő feszültségek is teljesen rendben voltak. Az utóbbi 1-2 napban mértem a nagyfeszültségű részt is. Itt már volt mérhető eltérés. Kb. 100 V-al mértem kisebb értékeket, mint amit a gyári doksiban írtak. Ez az jelenti, hogy a kb. -1900V helyett csak -1800V körüli értéket mértem. Ez a különbség az összes nagyfeszültségnél megvolt, tehát a fókusz, intenzitás, katód feszültségek mind kisebbek voltak kb. 100V-al mint a gyárilag megadott érték. Mivel a nagyfesz táp is szabályozott, először ellenőriztem a szabályzó kört, de nem találtam semmi hibát, látszólag jól működik a szabályzás, de a feszkó mégis kisebb.
Arra gondoltam, hogy valami nagyon beterhel és a szabályzó nem tudja kompenzálni, viszont amikor a visszacsatolást megszüntettem, a feszültségek felmentek jócskán a gyári értékek felé.

A nagyfeszültségeket is megnéztem szkóppal, hogy azokon látszik-e valami hullámosság, vagy bármi rendellenes dolog, de minden szép síma egyenfeszültség volt.

Idáig jutottam és kifogytam az ötletekből. Felmerült az is, hogy maga a cső rossz, de nem tudom elképzelni, hogy a cső milyen hibája tudná az említett jelenségeket okozni?

Esetleg találkozott már valaki hasonló hibával? Hol keresgéljek tovább? A kapcsolási rajzokat innét töltöttem le, ha esetleg valaki szeretné tanulmányozni.

Előre is köszi a segítséget.

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

szia: egy ötlet , próbáld meg fejre állítani,azaz 180 fokkal elfordítani a készüléket, akkor is csinálja-e. A teteje legyen alul.

Bálint

0

Big Blaster
Big Blaster picture

OK, megpróbálom, de mire jó ez a kísérlet?

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Köszi mindenkinek a segítséget. Megpróbálok felhajtani egy bele való CRT-t. Nincs esetleg valakinek eladó ilyenje? Több féle is jó hozzá:

ER 14-11 GH/GY vagy
ER-151 GH vagy
D14-364 GY

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Nincs senkinek más ötlete a problémával kapcsolatban?

Ma tovább romlott a helyzet, ugyanis gyakorlatilag egyáltalán nem sikerült értékelhető képet beállítanom. Max intenzitás mellett is csak néha volt egy-egy felvillanás, ami minden esetben akkor történt, amikor a szikra pattanását is hallottam.

Mivel ma olvastam, hogy a csőben lévő grafit rétegnek az is a szerepe, hogy a összegyűjtse a kósza elektronokat, amelyek a csőben vannak arra gondoltam, hogy talán az a probléma, hogy nincs kapcsolat a szénréteg és az elvileg hozzá kapcsolódó elektródák között. Ezért az elektronsugár gyakorlatilag feltölti mint egy kondenzátor fegyverzetét és amikor a felhalmozott töltés elég nagy, akkor történik az áthúzás. Mivel erősen negatív potenciálon van a szénréteg a felhalmozott negatív töltés miatt, taszítja az ernyő felé tartó elektronokat, így nem is érik el azt, vagyis nem látszik kép. Amikor a kisülés történik, akkor a negatív töltés rövid időre megszűnik, így az elektronsugár eléri az ernyőt, így a kép rövid időre felvillan.

Nem tudom, hogy jól gondolkoztam-e. Esetleg valaki meg tudja erősíteni vagy cáfolni ezt az elméletet?

Köszi.

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia!
Milyen más ötletet vársz? Ahogy olvastam, a Te elméleted szerint is a cső a hibás!
Én egy EMG-vel küzdök, ami szintén szikrázgatott rendesen, de ez tényleg nagy ütést kapott, és fütyülős zárlatban vannak az elektródái. Lehet a Tiéd is leesett a régi tulajánál illetve a szállítás közben, és összeakadtak vagy éppen leszakadtak az elektródái. :(
Üdv: Laci

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Az a helyzet, hogy nincs tapasztalatom a CRT-k területén, sőtt ez az első oszcilloszkóp, amit javítani próbálok. Ezért vagyok bizonytalan abban, hogy helyes következtetést vontam le a csővel kapcsolatban. Ezért szeretném kikérni a tapasztaltabbak véleményét. Esetleg valaki már találkozott ugyan ezzel a hibával és egyből meg tudja mondani, hogy "igen, a cső kukás, ne keresd máshol a hibát". Szóval csak egy megerősítést kérek, vagy egy ötletet, hogy mi okozhat még ilyen problémát?

0

Ckó
Ckó picture

Szia!
A cső a hibás!
Üdv.Ckó

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Ha a feszültségek jók, tehát nem a túlfesz miatt húz át, akkor az csőhibás. Még azt nézd meg, hogy nem kontakthibás-e a csőfoglalat, különösen a fűtés lábak. Az is okozhat ilyen villogást, bár pattogást még nem tapasztaltam. Ha azon túl vagy és a jelenség megmaradt akkor minden mást kizártál. Marad a cső.

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Csőfoglalatot buzeráltam, nem látszik semmi gond vele. Szép tiszták az érintkezők és a cső kivezetései is. Tehát valószínű, hogy nem itt van a gond.

Valyon mennyire beszerezhető egy ilyen cső itthon? ER151-GH vagy D14-364GY típus jó hozzá. Elég sok HAMEG szkópban használtak ilyet.

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Rendben. Köszi a megerősítést. Gondolom semmit nem lehet vele csinálni, csak cserélni.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Még egy ötlet. Ha gázos a cső, akkor TV-nél segíthet az, ha lehúzod a képcsőpanelt és csak nagyfesszel járatod pár percig. Ilyenkor megköti a gázmolekulákat. Persze, ha repedt a cső, akkor nem sokáig hat. A szkópcső más, de egy próbát megér csere előtt.

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Mármint úgy érted, hogy csak a tapadókorongos hozzávezetést hagyom rajta, ami közvetlenül a csőre van cuppantva? Sajnos ez a cső nem ilyen. Belül van odavezetve a feszkó a garafitos részhez.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Igen, de nézve a rajzot ennél valóban csak 2kV a gyorsító fesz. Akkor marad a csőcsere.

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia!
Az a cső lehet, hogy gázos (mint az egyik fórumtárs szerelője :D )
Üdv Tibi.

0

Big Blaster
Big Blaster picture

Akkor lehet, hogy mégis csak a cső lesz a hibás? Ez nem túl jó hír, habár ha tudok hozzá szerezni, akkor viszonylag egyszerű javítani.

0

Sponsored links