Kedves Kollégák!
Elsősorban hangosítással foglalkozók segítségét, véleményét várnám, illetve hasznos linkeket a következő témakörben.
Kisfiamék zenekarának nagy problémája, hogy szabad téren nem, igazán remegteti meg a gyomrot a lábdob... Ezt orvosolandó - pénztárcám adta lehetőségeket maximálisan figyelembe véve - beszereztem 4db használt Elektro-voice Eliminator (18" bandpass) ládát illetve építettem még egy pár mély-közepet (Peavey BW 15")(összesen 4 db).
A szubok elhelyezésére kérnék ötleteket.
Mondják, hogy - ha nem tudom őket egymástól legalább 10 méterre tenni, akkor tegyem egymás mellé (maximum a lesugárzandó legrövidebb hullámhossz kétharmadára...) Mások szerint húzzam szét őket kb. egy méterre egymástól...
Láttam már olyat is, hogy egymás mögött vannak a szubok...
Van ennek valami irodalma??? Használ esetleg Valamelyikőtök hasonló ládákat??? Mi a tapasztalat???
Előre is köszönök minden segítséget!!!
stonhy
Szia!
Az en tippem:
Tedd a melysugarzokat oda, ahol a koncerten a kozonseg lesz. Hajtsd meg oket es kozben hallgasd meg a szinpadon meg elotte (ahova a hangfalakat majd el tudod helyezni)hol a legjobb a basszus. Ezek utan oda tedd a subokat.
0
Szia!
Az elv tökéletes...csak reménykedem benne, hogy egy-egy szabadtéri koncertünkön a közönség nagyobb helyen terül el, mint a 4 kis basszusláda... :)
stonhy
0
Szia!
Szerintem ne számolgass hullámhosszot stb, csak pakold le a mélyeket egymás mellé kis távolságban egymástól középre.
A középmagasakat meg két oldalra.
0
Szia!
Azért van valami titok... Saját szememmel láttam (meg gyomrommal éreztem...) egymás mögé pakolt mélyládákat...Durván szóltak...
Ugyanez volt a helyzet az egymás mellé (egymástól kb. 80-100 centire felsorakoztatott ládákkal is... Érdekelnének az elvek, meg az is, hogy ezek milyen doboztípusokra vonatkoznak...
stonhy
0
Szia!
Egy nagy szabály: Szabadtéren kizárólag tölcsérsugárzóval lehet nagy hangnyomást elérni. Nekem is ilyen van, kb 200W-al meghajtva mellbevág..
Ezek hatásfoka egy nagyságrenddel nagyobb, mint pl. a reflexdobozokénak és fontos, hogy ellenfázisban kell hajtani !.
A reflexsugárzók csak zárt helyeken nyújtanak elegendő hangnyomást...
0
Szia!
Az enyémek bandpass ládák...ez már adott, ebből kell gazdálkodnom.
Mihez képest hajtod őket ellenfázisban??? Egymáshoz, vagy a mély-közepekhez képest???
stonhy
0
üdv: még valami, fejmagasságban!
Annyira előre döntve, hogy a nézőtér 2/3-ánál érje a földet.
A basszus is fejmagasságban, nem kell dönteni.
Bálint
0
Sziasztok!
Megtörtént az első hangosítás az új mélyekkel. Végül a "színpad" (pótkocsi) alá tettük őket, közvetlen egymás mellé középre. Nem mondom, hogy annyira ütős volt, mint egy Omega koncert de azért lényegesen nagyobbat szólt, mint az eddigi hangosításunk. Volt lábdob is...bár ebből még jól jönne egy kicsi. Sajna valami baja van a 18"-os EV hangszóróknak (szerintem gyenge a pille) mert - ha nagyobb erősítőre kötöm őket - koppannak. Jelenleg egy P3500-as Yamahával (max. 250-300 Watt jutott egy hangszóróra) hajtottam őket, ezt még jól viselték.
stonhy
0
Üdvözletem!
Próbáljátok meg a következő felosztást: A középmagas ládákat a színpad külső szélére, kétoldalt kettesével elhelyezni. A subwoofereket pedig a színpad elé, lehetőleg olyan 20-50 cm-re attól és két oldalra. Ezzel a megoldással elméletileg egy üreget képzel a mély láda és a színpad eleje közt amivel képes vagy elméletben a mély hangok növelésére. Ha nem válik be akkor keresd meg az első sarkot és tedd oda. De okozhatnak ilyen mély szegény problémát a következők is: nem megfelelő az erősítő amivel hajtod. Avagy kevés a mély a közép- és magas hangokhoz képest. Fiamék például 1400 watt középmagas mellé 2db 2000/1600 wattos mélyet használtak az ahhoz való erősítővel , 2 db CASTONE CPA-1200B. Aktív hangváltót használjatok mindenképpen!
0
Szia!
28 éve foglalkozom hangositással, egy művelődési házban. Sokszor láttam és figyeltem meg, hogy hogyan építik fel a hangositást a nagyok ( ha a miénk nem bizonyult elegendőnek).
Olyat még soha nem láttam, hogy a mélyládákat egy oldalon széllyelrakták volna. Azt viszont igen, hogy egy oldalon a subtól felfelé épitik össze a "tornyot", és ha kell a közép és magas szekciót fel is emelik. Láttam olyan "trükköt " is, hogy az "épitkezés" -t egy vagy két raklappal kezdik.
Nekem, mivel a mi rendszerünk viszonlag kis teljesitményü(2500W) szabadtéren akkor szól a legjobban, ha a szinpad sarkára teszem a hangfalakat.
Persze én nem hangositok élő zenekart,csak nagyon ritkán, mert ez a teljesitmény nagyon karcsú ehhez, igy ez nem jó megoldás.
Azt láttam, hogy a nagy hangositások minden esetben, akkor szólnak "ütőset" ha vagy tölcséres hangfalakat használnak viszonylag nagy teljesitménnyel, vagy a teljes renszer azonos fajtáju(tipusu) hangfalak, és megfelelően nagyra méretezett erősitőkből áll( nem olcsó mulattság).
Igaza van annak a hozzászólónak aki azt mondja, a hely adottságai nagyban meghatározzák a hangzást, hiszen egy fal, vagy akár egy sürü sövény is, sőtt a nézőközönség tömege is befolyásolja a hangzást.
Ezért használnak egy ideje "linearay" renszereket, ami ugye ivsen a szinpadtető magasságában helyezkedik el. (Nagyon jó, de szinte megfizethetetlen)
Mindenképpen azt javasolnám neked, hogy kisérletezzétek ki, hogy a legjobb a hangzás.
János
0
Sziasztok!
Köszönöm szépen a válaszokat!
Ha mégis lenne ennek valamiféle gyakorlatias irodalma (akár néger nyelven is...) annak örülnék.
Ládáim valóban kellően régiek, de - mint írtam is - az ár igen meghatározó tényező nálam... Másik ilyen a szállíthatóság. Lényeg, hogy ez a négy láda adott, ebből kell gazdálkodnom...
stonhy
0
Szia !
akár néger nyelven is.. :taps:
Mit szólnál a baskírhoz ???
Persze a fordítása oroszul.
Üdv! Miki.
0
Szia Miki!
Ez valós könyv??? Tudnál küldeni egy linket??? Ha néger nincs, orosz is jó lesz...véremben van a cyril...
stonhy
0
Szia Stonhy !
Igen valós könyv, csak oroszul !
Egy gmail jobb lenne , azt el küldöm , mert elég bonyolult a letöltése .
Üdv! Miki.
0
Ez függhet attól is, hogy mennyire szabad a tér, ha a közelben van egy fal például, az is beleszólhat az összképbe. Jól bevált megoldás a színpad előtt a földön egymás mellett egyvonalban elhelyezett ládák, az egymástól való távolságot a ládák száma és a hallgatóság "szélessége" alapján kell kikísérletezni.
0
Szia!! Ebben a témában Csak-is a kompromisszumok érvényesek. Minden elhelyezésnek vannak bizonyos előnyei de hátrányai is. Ezek a hangfal tipusok amiket leírtál valamikor a 80-as évek ben használták.
Tudom most az EV tipus allat kiadtak hasonló valamit, ami részben hasonlít a régiekre. Ezeket tudtommal
hangosíttó cégek nem használják. Írod főleg kinti felhasználáskor vannak problémák, az érzettel.
A tér a hangfalak előtt kvadratikussan növekszik ezért a hangfakak menyiségének is kvadratikussan kéne növekednie. Egy adott sávon belül ebben az esetben a basszus sáv. De arányossan a töbi sávnak is kéne
gyarapodni. Vissza térve az elhelyezésre, ez mindíg az adott hely fügvénye.
0
szia: egy csomagban a legjobb, azonos fázist ellenőrizd.
Ha vannak kontroll hangszórók, arról le kell venni a mélyet.
A hangosításnál figyelembe kell venni a a hangszert is.
Mivel a lábgép pontszerű hangforrás, nem illik vonalban elhelyezni a sugárzókat!
Bálint
0
Szia , egyáltalán nem vagyok hangosítás téren otthon és lehet hülyeség , de úgy tudom , hogy a sub-nak nincs tér hatása , akkor hogy lehet pontszerű hangforrás egy mély hang.
0
szia: a nagydobot G-re vagy #D-re szokták hangolni.
Sokszor még panorámázzák is, hogy elhelyezzék a térben.
Ez még nem olyan mély, hogy ne lenne irányhatása.
Bálint
0