You are here

Hitachi RAS-25SXSX8/RAC-25SX8 Klíma készülék valós fogyasztása, adatlap értelmezése

22 posts / 0 new
Last post
antaltoni
antaltoni picture

Kedves Szakik,

Klímát szeretnék felszereltetni a lakásomba, és a készülék kiválasztásánál szükségem lenne egy igen fontos paraméterre, méghozzá a készülék fogyasztás/teljesítményleadás adataira. Mivel inverteresbe gondolkodom ezért a fellelhető készülékek között szeretnék egy olyan táblázatot készíteni amiben összevethetőek ezek az értékek, és megadnák a támpontot, hogy melyiket érdemes milyen távra üzemeltetni. A problémám pedig pont ez, hogy nem tudok eligazodni az adatlapokon található értékeken mert megadják a felvett teljesítményt (total input) teljes áramfelvétel (total ampers)az üzemi feszültség (power source) leadott teljesítmény (capacity). Eddig ez rendben lenne, de miért nem egyezik meg a feszültség áram szorzata a felvett teljesítménnyel?? Értem én hogy nem egyenáram, de gondolom nem is 1 pillanatnyi mérésből hozták össze, lehet hogy az inverteres üzemmód valamit még bezavarna?
csatoltam 2 képet az adatlapjáról

Kérném szíves segítségetek
Anti

File attachment: 
Comments
Balint80
Balint80 picture

Szia Anti!

Fogyasztás, és hatékonyság szempontjából a felvett és a leadott teljesítmény közötti arány a mérvadó!
Nincs nehéz dolgod, ugyanis ezt az arányszámot minden gyártó köteles megadni, mégpedig meghatározott módon, ami szerint a teljesítmény faktort Angol rövidítéssel COP -al kell jelölni, és mellette megadni a faktorszámot, pl.: "COP:4.25" vagy "COP:5.11" !
A fenti faktorszámot röviden így kell értelmezned, ha "COP:4.5" :
1kW felvett teljesítmény mellett 4.5kW fűtőteljesítményt kapsz,
vagy hűtés üzemmódban 3.5kW hűtőteljesítménnyel vonja ki a hőt a hűtött térből, amely hőt a kültérben ad le a kondenzátor 4.5kW teljesítménnyel!
Erre mondják: "Ez egyszerűen fantasztikus..." Pedig ez csak egyszerű fizika...
Ha kicsit körbenézel a klímapiacon, azt tapasztalhatod, hogy a leggagyibb sem rosszabb, mint "COP:4", és a legdrágább sem jobb mint "COP:5.5"
Természetesen az inverteres klímáknak van a legjobb teljesítmény faktoruk, azonban, mint azt a fentiekből is látod, ez olyan kis különbség, amely nem érné meg a dupla árat, viszont, ha mellétesszük az egyéb jó tulajdonságokat is, mint a csendes működés, sokkal stabilabb hőmérséklettartás (komfortérzet) és a hálózat kisebb terhelése, akkor már megérheti a többletkiadást bizonyos esetekben!

A fentiekben a kérdésedre válaszoltam, azonban el kell, hogy mondjam, ugyanabba a hibába estél, mint a magyar klímavásárlók 99%-a , ugyanis mindaz amit kérdeztél, ez csak másodlagos fontosságú kérdéskör a klímák esetében!
Az elsődleges kérdéskör, hogy mennyi élettartamot szeretnél a klímádnak!
Ez pedig ha hiszed, ha nem, nem a kiválasztott klíma típusán múlik, hanem kizárólag azon, hogy a telepítőjét jól választottad e meg!
Kis hazánkban (mindenki ért mindenhez alapon) sajnos a klíma telepítéssel foglalkozók nem kevesebb, mint 80%-a előírt szakképesítés nélkül kóklerkodik bele a szakmába, ennek meg is van az eredménye, rendszerint 5-6évnél kevesebb élettartam után javíthatatlanul tönkrement klímák, de épp most tudok neked mutatni olyan duál splitet, amit kb.1.5éve telepítettek, 490000Ft.-ért!!! és most tanakodnak rajta a pórul járt tulajdonosai, hogy egyszerűen kidobják e, vagy kérjenek szakvéleményt, és pereskedjenek e a nagy kárt okozó kókler szerelővel!
Egy szakszerűen telepített klíma hűtőköre minimum 20-25évig tökéletesen működik!
Ennek előfeltétele, hogy az előírt módon vákuum szivattyúzni kell az elkészült csőhálózatot a hűtőközeg rányitása előtt! Ennek célja, hogy a legapróbb nedvességtartalomtól is megszabadítsa a rendszert! Mint tudjuk mély-vákuum alatt még a -5Cfokos víz is elforr! Másodlagos haszna, hogy mivel legalább 30percig szokták rendszeren hagyni a vákuum mérőt (1óra van előírva) így az esetleges csatlakozási tömörtelenségekre is azonnal fény derül, nem pedig akkor, mikor már a hűtőközeget rányitották annak 60Bar-os nyomásával! Apropó: A kínai 5-6e Ft.-os csőkúpozó szerszámmal nem lehet olyan minőségű karcmentes felületet elérni, ami 5évnél tovább is gáztömör csatlakozásokat biztosítana ekkora rendszernyomás mellett!

Mitől megy tönkre a klíma, amikor egy kókler telepíti:

-Leginkább attól, hogy összecsövezés után a kötelező mély-vákuum szivattyúzást nem végzik el, időnként olyan abszurd pótcselekvést csinálnak, hogy a csöveken, és hőcserélőn keresztül kiengednek bizonytalan mennyiségű hűtőközeget a szabadba, mondván, hogy: "ez kitolja maga előtt a benne lévő levegőt..." :( :szetver:
Mi is történik ilyenkor: mivel az összes létező hűtőközeg vízzel reakcióba lép, és ráadásul nem mást, mint savat képez, a levegő páratartalmával találkozva ez azonnal meg is történik, és utána ez a sav ott kering a rendszerben, megeszi a kompresszort, a hőcserélőket, és még a rézcsövekbe is belekóstol...!

-A csővégek szakszerűtlen, rossz minőségű szerszámmal való kialakításától, amely szabad szemmel is látható mértékben roncsolja a csőnek a kúpos csatlakozóval érintkező felületét, ezenkívül pedig a csatlakozó hollandik nem megfelelő nyomatékkal való meghúzása(általában kevésbé húzzák meg, mint kellene)!

-Esetenként a kültérit magasabbra szerelik, mint a beltérit, így a kompresszor kenését biztosító hűtőolaj nem képes gravitációs úton visszaáramlani a kompresszorba, márpedig az áramló hűtőközeg magával szállít bizonyos mennyiséget üzem közben!

-Ahol a fentiekre odafigyelnek, ott 20-25éves élettartam várható még a legolcsóbb klímáktól is :super: de a legdrágábbat is tönkreteszi 5éven belül(néha 1-2év)ezek be nem tartása :hmmm: !

Üdv.: Bálint

1

antaltoni
antaltoni picture

Szia Bálint!

Köszönöm az igen részletes leírásod, mely infó eddig még nem jutott el hozzám. Ellenben az igazi dilemmám maga a készülék kiválasztása. Merthogy a kis és közép kategóriás gépeket amiknek a COP-ja 3-4 közötti olyan 200eFt-ig lehet beszereltetni. Innen van egy nagy ugrás a kb. 6-os COP-ig olyan 500eFt-ig (3,5KW-os klímák). Mivel kiszámoltam, hogy az eddigi elfogyasztott energia ami fűtésre ment mennyibe fájna ha klímával fűtenék, min 3,4COP kellene, de jobb lenne ugye a minél nagyobb COP. Ezért összeszedtem az elérhető klímákat. Garancia aszerint ugye a Hitachi-ra 10Évet adnak, ha rendes szerelő + éves karbantartást elvégeztetem. Ami nekem megérné, de a fél milla na az nem.... mivel így olyan 15év alatt térülne meg a készülék ha fűtés és hűtésre csak ezt használnám. Emiatt a kérdésem igen fontos, amit már megértettem, hogy a cosfi ami miatt más az áramfelvétel, tehát a téma címe már megválaszolásra került. Ami pedig a legfontosabb, hogy mivel csak inverteresben gondolkodom természetesen nem sok alkalommal fog 100%-on menni, hanem inkább csak részterhelésem, ami szerintem fontosabb, hogy ebben a tartományban javuljon a COP értéke! Sajnos nem sok gyártó ad meg minden ilyen infót a készülékéről, de mivel sok múlik rajta nem sietem el a vásárlást, csak még a nyár előtt szeretném felszereltetni. Ezután persze a megbízott szerelőnek amennyire tudok előre érdeklődöm a már kivitelezett klímáiról/eszközparkjáról!
Köszi mégy egyszer,
Anti

0

Balint80
Balint80 picture

Szia Anti!

Nagyon szívesen!
Tapasztalat szerint májusban szokott lenni a csúcskínálat érdemes addig várni, mert amiket így márciusban látsz a hazai kínálatban, azok még nem az idei importok, hanem a tavalyról megmaradtak, és természetesen nem azok szoktak előző évről megmaradni, amiknek nagyon jó lett volna az ár-érték arányuk!
Javaslom, hogy mentsd el a mostani találataidat, és ha a májusi kínálattal összehasonlítod nem fogsz hinni a szemednek, hogy ugyanazon pénzért mennyivel jobb, fejlettebb klímák közül választhatsz, pl.:jobb COP, beépített UV fertőtlenítő stb. a bőség zavara lesz a legnagyobb gondod.

Üdv.:Bálint

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Anti!
"fontosabb, hogy ebben a tartományban javuljon a COP értéke! Sajnos nem sok gyártó ad meg minden ilyen infót a készülékéről, " _ ha kivalasztottad a szük jelöltjeid: rairnek a gyartokra-forgalmazokra, hogy az 1-2 konkret tipusuknal hogyan alakulna az egyebkent nem (elegge) specifikalt adatuk_eselyed meg mindeg van, hogy valami hasznalhato valaszt is kapsz...
A masik: bekerüles-önköltseg szamitasnal azert gondolhatsz arra is, hogy az energia arak sem lefele fognak mozogni :-(
Kari

0

lilasanyi
lilasanyi picture

Üdv!
Ez is így van, bár a mai kompresszortekercselés minőségét figyelembevéve a "minimum 20-25évig tökéletesen működik" kitétellel szemben erős kétségeim vannak.

Sanyi

0

Balint80
Balint80 picture

Szia Sanyi!

A gyártók minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártásköltségek minimalizálására, a késztermékek kikönnyítésére, és az élettartamok csökkentésére.
Mivel egy tartós fogyasztási cikk esetében mindig csak utólag tudod meg, hogy mekkora élettartamra tervezték, ezért nem tudhatjuk pontosan, hogy amit ma gyártanak az 10 v. 30 v. éppen 50%-al rövidebb élettartamra van tervezve, mint amennyire 15évvel ezelőtt tervezték ugyanazt a terméket.
Ugyanakkor viszont vannak tapasztalatok, amelyek kiindulási alapot képeznek, ezekből néhányat felsorolok:
A gyárilag szerelt hűtőkörű gépek (pl.:ablakklíma, mobilklíma, élelmiszerhűtő gépek) hűtőköri meghibásodása 20éven belül szinte nulla! Persze az egyéb részeik, mint vezérlés, segédfáziskondi stb. meghibásodik, de azok könnyűszerrel, "olcsón" javítható.
Split klímát is tudok mutatni amelyeket 89ben és 94ben telepítettek és máig is működnek (Stiebel Eltron, de nem ez a lényeg) pedig a hűtőkörük még nem volt javítva! Egyszer szakszerűen telepítették, majd 15év után egyszer szakszerűen újratöltötték, kitudja meddig fognak még működni...
És a másik véglet, amikor manapság a számtalan split klíma esetében hűtőköri meghibásodás 5-6évnél fiatalabb klímáknál keletkezik, amik így gazdasági javíthatatlanok, és a szétbontásnál mindig az derül ki, hogy saverózió marta belülről kifelé a hőcserélőket (kondenzátor, evaporátor) vagy éppen a kompresszort! Természetesen a vákuumozás hanyagolása miatt.

Üdv.:Bálint

0

enpesta
enpesta picture

Szia!
Ha jól látom a képeken, akkor az 547,8---547,4 és 983,4---982,1 értékek közötti eltérés okoz némi gondot. Ezek fél %-nál kisebb eltérések! A jelen helyzetben nem érdemes vele törődni. Egyébként sem lehet két egyforma terméket (villanymotor, fűtőtest, ablaktábla, bármi…) készíteni, van gyártási szórás. Esetleg a liszteszacskóra is rányomtatják: 1 Kg +/- 20 g. Az otthoni mérőeszközeid pontossági osztályát ismered? Nézd csak meg, hogy mi van ráírva a kéziműszeredre vagy a fürdőszobai mérlegre… A hálózati feszültség nagyságára mit vállal az ELMŰ? Pl. 230V +5, -10 V, az idő x %-ában… (Egyébként a fogyasztásmérőd a hatásos teljesítményt méri, cosfi-vel - akár 0,67 akár 0,89 - nem kell foglalkoznod.)

0

antaltoni
antaltoni picture

Hello Enpesta,

Sajnos nem jól értetted a dolgot. Igen a pontossági osztály :D ismerem elhilheted. A hiba nem a két eltérő feszültségen megadott áramfelvétel az ami zavarja a szemem, hanem a névleges teljesítményen történő fogyasztása ami az adatlap szerint 500W körüli, de a megadott áramfelvétel alapján az már 550W körülre tehető ami ugye már rögtön 10% eltérés, ami azért zavar. A cosfi-nincs megadva, csak visszaszámolni lehetne, ha tudnám tényleg hogy ez az ami az eltérést adja. Azt szeretném ha ténylegesen meg lehetne mondani, ebben az esetben hogy mennyit fog fogyasztani a készülék a villanyóra szerint. Már amennyiben lehetne...

0

enpesta
enpesta picture

Igaz, igaz! Most, hogy tüzetesebben megnézem a táblázatot már értem, hogy miért nem értem… (Leginkább azért, mert nem értem a francúzok nyelvét.) Matematikai összefüggéseket talán látok: 585/688; 875/1030; 465/547; 835/983 ezek aránya 0,85, mintha arra számítanának, hogy úgysem működik folyamatosan. A kW és a B.T.U/h (amit nem tudok mire vélni) viszonyában is van arányosság, de nem egyforma a két készülékre, meg a hűtésre/fűtésre sem – lehet, hogy ez egy légtechnikai táblázatból származó érték.
Értem én, hogy egy műszaki ember számára fontos lehet a tervezhetőség (fogyasztás -10%-os kormányzati rezsicsökkentés…), szerintem hagyd a csudába. Menj át szubjektívbe: színválaszték, távvezérlő áramvonalassága, asszonynak melyik tetszik… Úgyis van egy csomó dolog, amit nem tudsz előre kalkulálni, ott van mindjárt az ember: a tűrőképesség, pillanatnyi hangulat, bioritmus, légnyomás. (A gyerek megint intőt hozott, anyós/főnök/beosztott felbosszantott, a buszon rámcsukták az ajtót/ha nem nyomok satuféket belémjön az az állat…) És persze a garanciaidő, (megbízható?) szervizháttér, alkatrész.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: az adatlapra bármit írhatnak.
A barátomnak van egy Sony 5+1 -es erősítője, 1000 W-os az adatlap szerint, a biztosíték pedig 2,5 A.

Bálint

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

Kici "HITACI" masinka lenni Japon v. occo china-i...?

Üdv.: uniman

0

antaltoni
antaltoni picture

Hello Uniman!

Köszönöm az észrevételed!

A kifelejtett "h" betűt pótoltam :) hálám üldözni fog (csak nehogy utolérjen)

0

uniman
uniman picture
***

Hello Antaltoni.

Kici köszi, majd a "komandó" figyelni fog. De még mindig a "gugli"-nak nem tetszik a sok ...sx8...: http://klimacommando.hu/hitachi-ras25sx8-rac25sx8-shirokuma-kun.html

Üdv.: uniman

0

lilasanyi
lilasanyi picture

Üdv!
Az adatlapon nem szerepel a kitöltési tényező, ami módosítja a Wattos teljesítményt. A megfeleltetett teljesítményt látod az adatlapon.
A "capacity" az nem az elektromos, hanem a kalorikus teljesítmény.
Ha klímát szeretnél, akkor ne szorozgassál, hanem a szóbajöhető tipusok adatlapjainak összevetése után amelyik szimpatikus, azt vedd meg (Felvett teljesítmény, kalorikus teljesítmény) Szerintem.

Sanyi

0

antaltoni
antaltoni picture

Hello Sanyi,

Köszönöm az észrevételeidet, de nem biztos hogy egyet értek, mert itt a kitöltési tényező nem befolyásol szerintem semmit mert:
- ez a névleges "teljesítményen" mért adat melyet 220 és 230V-os feszültségbemenet esetén adnak meg
- a készülék által felvett teljesítmény akkor is teljesítmény marad ha a kitöltési tényező változik max az értéke változik, de ehhez a felvett áramértéknek is változnia kell (amennyiben nem pillanatnyi értékekről beszélünk) akkor eléggé szoros kapcsolat áll fenn közöttük
"A "capacity" az nem az elektromos, hanem a kalorikus teljesítmény." ez tiszta sor nem kérdés de a kettő között csak 1 váltószám szerepel mert a LE sem azonos a kW-al de mindkettő teljesítményt ad meg.
"Felvett teljesítmény, kalorikus teljesítmény" na pont ezt szeretném megtudni, de a felvett áramértékből számított felvett teljesítmény miatt már nem annyira jó ez az arány.

Még 1x köszönöm,
Anti

0

lilasanyi
lilasanyi picture

Az inverteres klíma feszültség, és frekvenciaváltoztatással szabályoz. Hidd el nekem, hogy egy 3,5 kW- os R410a- val töltött szerkezet cosfi értéke 0,38 és 1 között bárhol lehet, a szabályzástól függően.
(Jelenleg éppen csökkentett fordulattal megy, cosfi 0.47.)
És igen, változik a felvett áram, elég tág határok között.

Sanyi

0

antaltoni
antaltoni picture

Hát ez igazán meglepett, hogy inverteres készülékek esetben is eltérhet a cosfi ráadásul ilyen mértékben. Visszaszámolva ennél a ketyerénél(ras-25) a cosfi kb 0,85-re adódik ami ezek szerint hihető. Akkor ez felvet 1 kérdést miért van ez így? Mellékeltem a kapcsrajzot a tárjáról.

Anti

File csatolás: 

0

lilasanyi
lilasanyi picture

Gondolom azért, mert kapcsolóüzemmel állítja elő a három fázist - és a frekiszabályzás még szóba sem került.
De ha gondolod, vedd fel a kapcsolatot a gyártójával...Én egyszerűen elfogadom, hogy ez ilyen. Pont.

Sanyi

0

pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Szia!

Már nagyon régóta ha valamit behoznak hozzá, mint a Cos Fi mérőn keresztül üzemeltetek/próbálok ki.
Hát eléggé meglepő eredmények szoktak kijönni.
1-es Cos Fi-t az esetek 99,9%-ban nem sikerül mérni.
A legjobb értékek 0,91-0,95 szoktak lenni, de 0,8-ig nem is csodálkozom semmin.
Ami meglepő, azok a kapcsolóüzemű tápok azok lemennek 0,3-0,5ig simán.
Motorokat/forgó gépeket ritkán mérek, ezért erről ilyen összefoglaló adatom nincs, de néha-néha ez is kerül hozzám, és azok is a 0,8-as érték körül mozognak, emlékeim szerint.

Üdv,
Krisztián

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: épp most mértem kíváncsiságból egy drótnélküli csengőt fogyasztásmérővel.
A táp soros kondi.
Fogyasztás: 2W, 40 mA, cos.fi 0,11.
Ez akkor hány pénz?

Bálint

Összegezve 10 óra időtartamra 20 W fogyasztást mutat

0

pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Szia!

Te, ha kisfogyasztó vagy, és nem mérnek cos fi-t nálad, akkor 20W után fogsz fizetni, de legalább melegszik a csatlakozása/vezetéke rendesen, így a fűtés is megoldva.
Kedvencem a szünetmentes táp. Kikapcsolt állapotában is tölti a lemerült akkupakkot, de a teljesítményfelvétele ekkor elhanyagolható, mivel olyan 0,08-0,15 közötti cosFi-t mértem rá.
Magyarul a villanyóra szerint fogyasztás nélkül töltök fel egy akkut, amiből teljesítményt tudok kivenni. Ez azért elgondolkodtató.
Igaz kicsit lassú a folyamat, mert kb 8 óra kell a teljes feltöltődéshez, amit max. 2 óra alatt le is tudok nullázni.

Krisztián

0

Sponsored links