You are here

Hogyan mérek pontosan és terheletlenül feszültséget ?

21 posts / 0 new
Last post
zus
zus picture

Helló ! Lenne egy kérdésem.

A mellékelt ábrán az A pont és a test között hogyan mérek úgy feszültséget, hogy a pontos értéket kapjam és ne terheljem le a mérés során az áramkört ?

A problémám ugyanis a következő: csővoltmérővel (Rbe = kb. 10M) rámérek az A pontra. Ekkor a R1 (10Mohm) és a csővoltmérő bemeneti ellenállása (Rbe) feszültségosztót alkot és a csővoltmérőn (illetve az A pont és test között) az A pont TÉNYLEGES feszültségének kb. a fele lesz mérhető. Ez először is nem pontosan az A pontosn eső feszültség, másfelől meg az A pont és a test között leesik a feszültség a mérés idejére. Ezzel a működő áramkörben hibát idézek elő, mivel az A ponton a tényleges feszültségnek csak a fele fog megjelenni.

Hogyan tudom úgy megmérni működés közben az A pont feszültségét, hogy az pontos legyen és ne terheljem meg vele az áramkört (értsd: a mérés idejére se befolyásoljam az áramkör működését) ? Ha a kérdésem banális is, valami építő jellegű ötletre lennék kíváncsi. Sosem mértem eddig a felvázolt körülmények között.

Köszi a válaszokat. Iparkodom időben válaszolni én is. A tápfesz úgy van megválasztva, hogy az áramkörben ebben a kiépítésben kb. 1-2uA folyik.

File attachment: 
Comments
zus
zus picture

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, nagyon tanulságosak voltak. Nyert a hídmódszer. :-) Ezt ki fogom probálni. Köszönöm az ötletet. A topicot berekesztem, de egyelőre nem zárom, mert hátha lesznek még kérdéseim a témában.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Minden napos tapasztalatom hogy a lakosság messze nem elhanyagolható része zombi módjára közlekedik az okosnak mondott telefonjával mereven bámulva a képernyőjét. Egy pillanatra nem tenné még a zsebébe sem. lehet hogy Te nem tartozol közéjük de olvasnod kellett a topikokat mert a kicsit szemrehányónak szánt hozzászólásomra szinte azonnal jött a reakció. Ez lehet hogy csak véletlen de számomra eléggé gyanús.
Mellesleg ezt a hídmódszert már az első éves szakmai tanulmányaim elektrotechnika és a szakmai ismeretek tantárgyai tárgyalták. Mielőtt felháborodnál: Ezt nem vagy sem kioktatásnak szánom. Oda lehet nyúlni a polcra azért a könyvért ha nincs meg szívesen segítek megszerezni sok könyvből még apai örökség folytán felesleges papír példányom is van.
ÜDV. Laci

0

zus
zus picture

Ellentétben másokkal, nekem nincs okostelefonom, mivel a telefon nekem egy eszköz, ami csak telefonálásra való. Ergo, én nem járkálok a telefonomra rohadva. Lehet, hogy te azok közé tartozol, aki folyamatosan a neten lóg az okostelefonjával, de én nem. Fontosabb dolgaim is vannak az életben, mint az online lógás.
Bármilyen szakkönyvre vevő vagyok, amiből tanulhatok. Ha tehát akad olyan felesleges példányod a témában, ami felszipkázható, akkor privátban egyezkedjünk. Köszönöm.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Fut két topikod. Közel két napja ide se néztél. Legalább egy SMS tömörségű pl. "Holnap Jövök" mondattal megtisztelhetnéd a nagyérdeműt.
A problémáid ugyan is igényelnék a folyamatos interakciót.
Üdv. Laci

0

zus
zus picture

Kedves Dino54, nem akarok kötözködni, de szerinted, ha nem tudok gyakrabban idejönni, akkor arra van lehetőségem, hogy egy tömör akármit válaszoljak ? Na, van ? Nem gondolod, hogy ha ide tudok jönni egy kis időre - egy tömör sms-szerű akármire, akkor arra is van időm, hogy hosszabban reagáljak ?!

0

Kari
Kari picture
*****

Szia zus!
Helyedben epitenek egy nagyfesz osztot_meröszurony szerüen_ csak eppen lezarnam "a kimenetet" pl. egy 1K ohmm-al, s a 100x 10M ohm 1%-os SMD-t ele forrasztanam pl. harmonika szerüen össze tömöritve, majd ezen mernek egy erzekeny (akàr) erösitett DVM-el_ennyi. Miutan nagyszamu 10M-ost hazsnalsz a meröfejedben: a statisztikailag összegzett differenciak eredmenyekent a vegsö pontossaga joval jobb lehet, plane ha esetleg szelektalsz is, de tenylegesen tizedszazalekos tartomanyban fog müködni, az 1GOhm-s terhelesed pedig a 10M-os forrast ismert modon (es mindeg)1%-al hamisitja meg, de ezt figyelembeis tudod venni ha akkora pontossagra lenne szükseged. Ha nem szeretned ezt a korrekciot allandoan elvegezni = epits/hasznalj Electrometert, mint javasoltak is man...
Kari

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

A legegyszerűbb, ha két mérést végzel:

1. Megméred az 500V pontos értékét
2. Kiveszed a 10M ellenállást, beteszed a helyére a 10M belső ellenállású műszeredet, megméred a feszültséget. Ugyanennyi esik az eredeti 10M ellenálláson is
3. Kivonod 1-ből a 2-t

Aki ennél terheletlenebbül tud mérni, az csal ;)

Üdv, lcsaszar

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"Aki ennél terheletlenebbül tud mérni, az csal." Igen így van ugyan is az a szerencsés helyzet van hogy a 10 Mohm-os ellenállásal egyezik, sőt precízen 10 Mohm-ot képvisel a CSVM bemeneti osztója. Részemről azért javasoltam a hidas mérést mert úgy a "fekete dobozon" belül is mérhetünk az ez idáig szupertitkosan kezelt áramkörben.
Ha az áramkörben folyó 1-2 mikroamper áram valős érték az azt jelenti hogy a "fekete doboz" kerekítve 250-500 Mohm belső ellenállású.
Ez 500 V feszültségen komoly nehézségekkel járhat az elszennyeződés és a légnedvesség általi nem kívánt átvezetések tekintetében. Én ha van rá mód, minden képen alacsonyabb impedanciájúra alakítanám az áramkört.
Üdv. Laci

0

isoram
isoram picture

SZIASZTOK! A sok körbefutás előtt jó lenne tudni mi az az áramkör ami 50uA 500V-on ha az áramkör 0ohm. De ha például valami sugárcső fókusz sok Mohm terheléssel, akkor teljesen téves következtetésre lehet jutni a mindenféle segédáramkörrel.. Azzal kéne kezdeni mekkora is az átfolyó üzemi áram? Ha ezt tudjuk, csak számolni kell. Ha az árammérő belső ellenállása 50kohm (tudjuk nagyságrendekkel kisebb) akkor a befolyása a mérésre 0,5%. Ebben a feszültség tartományban az 5-10% eltérések a gyakorlatban símán elfogadottak. Stb-k? Azt sem tudjuk a 10Mohm hány %-os? Miről is beszélünk akkor?
GUMICSONT.

0

zus
zus picture

Figyi isoram, nem az áramkör a lényeg, hanem a mérési elv. Nincs semmilyen áramkör, ez egy gondolatkísérlet volt, mert felmerült a lehetősége, hogy esetleg kell mérnem.

0

isoram
isoram picture

???

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia zus !Hid kiegyenlitéssel is megállapitható a feszültség.Készitettem egy rajzot.Ha az 500v sokat csökent, a hid job oldalát tápláld külön más 500v-ról.Csak egy ötlet.üdv.Jóska

File csatolás: 

0

zus
zus picture

Köszi Josef48, ez nagyon ígéretes. :-)

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia !
Jobbnál jobb ötleteket kaptál.
Én is küldök:
1.: Sztatikus műszerrel lehet terhelés nélkül feszültséget mérni de nem túl pontosan.
2.:Elektrometer a másik lehetőség.

Ha 500 V a rajz szerint a bemenő akkor áramot kell mérni és a többi kiszámolható. (vagy nem...)(Uniman)
Üdv Emil

0

imrus101
imrus101 picture

Szia!

Ha van olyan tápegységed, ami tud akkora feszültséget szolgáltatni, mint amennyi az A ponton van, akkor köss a pozitív kimenetre egy ellenállást és egy árammérőt sorban, és ez menjen az A pontra, a negatív pedig a közös földpontra. Ha ugyanakkora a tápegység feszültsége, mint amennyi az A ponté, akkor nem fog folyni áram. Mivel a tápegység kimenő impedanciája kicsi, ezért annak a feszültségét már pontosan tudod mérni, a 10Mohm nem terheli meg érzékelhetően. Ha nincs ilyen tápegység, de az 500V terhelhető, akkor készíthetsz egy feszültségosztót ellenállásokból, ami helyettesíti a tápot. Az osztó egyik tagja praktikusan egy poti legyen, az értékük pedig jóval kisebb, mint 10Mohm, kb. 10kohmos nagyságrend. A poti egyik vége mehet az 500V-ra, az ellenállás a csúszkára, a másik vége a földre. A poti és ellenállás közös pontjára mehet az árammérő az A pont felé. Mindkét megoldás tulajdonképp egy hídkapcsolás.
A harmadik módszerhez kell egy megfelelően nagy kapacitású és kis veszteségű kondi. A kondi egyik kivezetése a földre, a másik egy váltókapcsoló középső érintkezőjére. A két álló érintkező megy az A pontra illetve a mérőműszerre. Először úgy kapcsolod be, hogy a kondi az A pontra csatlakozzon. Megvárod, amíg feltöltődik a kondi, utána átkapcsolod, hogy a műszer mérje a feszültségét. Minél nagyobb a kapacitás, annál több időbe tart kisütni a műszernek, tehát annál pontosabban olvasható le a feszültség. Emiatt kell a kis veszteség is. Fólia kondikból van 500V fölötti tűrésű is és többet párhuzamosan kötve elérhető néhányszor 10uF, aminek elégnek kell lennie.

imrus101

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
A szinte egyszerre javasolt hídmódszer sarkalatos pontja a hídátlóban lévő nulla indikátor megfeleló érzékenysége és drasztikus túlterhelhetősége még gondos odafigyelés mellett is. Úgy hogy csak nagyon óvatosan azzal az árammérővel mert 0 és 490 V között bármi előfordulhat a hídátlóban!!!
Üdv. Laci

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Amit tudunk: Ha az "áramköröd" éppen rövidzárat képvisel akkor a körben 50 mikroamper folyik ha pedig 1 mikroamper mérhető akkor az "áramköröd" 490 Mohm-ot. Ez azt jelenti hogy még egy nagyfeszültségű mérőfejjel is durván beavatkozol az áramkör viszonyaiba. A Jaca által javasolt soros 100Mohm és számolás ezért nem megoldás.
A probléma áthidalására látok megoldást két feltétel teljesülése esetén.Ezek:1. Statikus(állandó) értékű és lehetőleg egyenfeszültség méréséről legyen szó. 2. Az 500 V-os tápfeszültség elbírjon plusz 100kohm-1Mohm terhelést.
Ha az előbbiek teljesülnek akkor képezzünk egy hidat mely híd másik ágában "felül" fix 1Kohm, alul a test felé egy 100kohm-os potméter legyen. A hidátlót az előbbi ellenállások közös pontja és a mérendő áramköröd tetszőleges pontja alkotná. A hídátlóba kötött műszerrel minimumot kellene indikálni a potival való kiegyenlítés során. A potin mérve a feszültséget egy normál 10Mohm bemenő ellenállású csővoltmérővel a kérdéses pont feszültségét kapod meg. E mérési elv alapját az képezi hogy a kiegyenlített híd átlójának végpontjai ekvipotenciális pontok, ésezért a hídátlóba kötött indikátor műszeren nem folyik áram igy a mért áramkör viszonyai is bántatlanok maradnak.
A kiegyenlítés indikálására egy hagyományos elektroncsöves csővoltmérőt tartanék célszerűnek mert ezek nagyon dúrván bírják a bemenetükön a tulterhelést míg a FET-esekért a védelmük ellenére sem tenném tűzbe a kezem.Eme indikátor CSVM-nél azt kell megnézni hogy valóban földfüggetlen legyen maga a belső áramköre semmilyen módon ne csatlakozzon a dobozra vagy a hálózati földre.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Első sorban ismerned kell pontosan a műszer belső ellenállását. Ehhez egy stabil feszültségre, és egy esetedben 10M-s 1%-os ellenállásra lesz szükséged.A 10M-t sorbakötöd a műszereddel, és megméred a feszültséget, kb a tápfeszültség felét fogja mutatni, ez alapján meghatároztad a pontos belső ellenállást. Aztán a fenti áramkörnél a mérendő pontot egy 100M-s ellenálláson keresztül méred, és számolsz.

Üdv: Jácint

0

zus
zus picture

Jaca, a műszerem egy 10M bemeneti ellenállású csővoltmérő, ugyanis, pont a mért 500V felét kaptam a mérés során (nem mV-ra pontosan, de nagyságrendben).

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Pont erre céloztam, hogy először a lehető legpontosabban kellene megtudni a műszer belső ellenállását, hogy pontosan lehessen számolni vele (pl: 10,2M vagy 9,95M). Viszont a hidas módszer ezerszer jobb ötlet.

Üdv: Jácint

0

Sponsored links