Sziasztok!
Hollywood IMPACT 1000 végfokot javítanék,de elakadtam,mert a koppanásgátló relék nem húznak be bekapcsoláskor.
Ha összezárom a vezérlő tranzisztor lábát akkor a relék bekapcsolnak,és tökéletesen szól,a végfok rész teljesen rendben van,a kimeneti feszültségek is 10-20 mv körül vannak,az LM324 ic-t is kicseréltem,a régi is jó volt ezek szerint.
Kapcsolási rajzot nem találok hozzá akkor talán könyebb lenne,a kis tranzisztorok is jónak tűnnek,diódák is,kondik is,ellenállások sem szakadtak.
Valakinek van valami ötlete,hogy mi lehet a baj?
Köszönöm előre az esetleges segítséget!
Kesess benne kis erteku par ohm 4-10R kozotti megnyult de nem szakadt ellenallast. Par eve az Ibiza 800 ban ez volt a hiba, akkor uj Reco s 3x4 erintkezos koppanasgatlo panel kerult bele, azota nincs vele gond. Lehet hasonlit hozza....
0
Szia!
Lehetséges hibaforrások
1. Indítási (delay) időzítő hibája
A koppanásgátló reléknél jellemzően egy időzítő (többnyire RC tag vagy IC időzítő) késlelteti a relé behúzását, hogy bekapcsoláskor ne érkezzen azonnal hang a hangszóróra. Ha ennek az áramkörnek valamelyik eleme (kondenzátor, ellenállás, dióda) hibás, az időzítő nem számlál le, így a tranzisztor sem engedélyezi a relé behúzását. A feltűnően nagy vagy kis értékű kondenzátor (legtöbbször 10–100μF közötti, közvetlenül az IC vagy tranzisztor mellett), amely meghatározza a késleltetést, gyakran megszáradhat, elvesztheti kapacitását.
2. Túláram/hibavédelem hibás „trigger”-elése
A védelmi ágon elhelyezett tranzisztor vagy IC túlérzékeny lehet, akár egy zárlatos dióda, átvezető kondenzátor, vagy a védelmi láncban lévő szivárgó/levezetett feszültség hibás működést okozhat. Ha valamelyik védelmi bemenet (általában a kimeneti feszültséget érzékelő vagy hővédelem) folyamatosan aktív szintet ad le, az blokkolja a relé vezérlő tranzisztorát. Mérd meg a védelmi bemeneteket az IC-n vagy a vezérlő tranzisztor bázisán, nincs-e rajta váratlan feszültség.
3. Relé-vezérlő tranzisztor alapáramkör
Bár a tranzisztor láthatóan képes működtetni a relét, amikor manuálisan zárod az áramkört, győződj meg arról, hogy a bázisellenállás, az azt megelőző felhúzó/fellehúzó ellenállások, vagy a bázis-kondenzátor épek-e, ténylegesen rákapcsolódik-e a szükséges feszültség. Egy szakadt, értékhibás vagy forrasztási hiba is lehetőséget adhat a hiba fennállására.
4. Rossz vagy szivárgó forrasztások
Régebbi készülékeknél gyakran előfordulhat, hogy a relékör valahol rosszul forrasztott. Különösen érdemes átnézni a nagyáramú alkatrészek csatlakozásait (főleg a relé-lábak környékén), valamint az alacsony feszültségen, de kritikus jelentőségű vezetékezést.
5. Tápellátási ághibák
Győződj meg róla, hogy a relé vezérléséhez szükséges segédtápok (pl. +12V az időzítéshez/védelemhez) stabilan jelen vannak-e, terhelés alatt sem esnek le.
Szerintem
Tévedhetek is.
1