Üdv
Remélem e kérésem is kellő hasznára lesz az itt "lakóknak".
Esküvői DVD-t kell írnom jó párat. No ezzel nem is lenne gondom sőt az író ha kérem ellenőrzi is.
DE !! Van e olyan program illetve, technikailag lehetséges e hogy a megírt lemezt ne csak bit szerint ellenőrizzük. Azt ugye tudjuk, hogy a DVD lemezek élettartama nem túl hosszú pláne a házilag írottak-é. A lassabban írtak kicsit tartósabbak tapasztalat szerint. Lehet valahogy mérni programból, hogy mennyire sikerült az írás? Gondolok itt az olvashatóság valamiféle számértékére. Egyszerűen fogalmazva mennyire égett bele az a bit a lemezbe. Ehhez kérném segítségeteket.
Köszönettel Laci
2013, June 4 - 21:47
#1
Szia Laci! Léteznek hosszú élettartalmú DVD-k is. Nézd meg ezt: http://datatresordisc.hu/
0
Szia.
Amint látom jó sokan hozzászóltak a kérdéshez, de szerintem még te se érted mit kérdeztél.
Egy megírt lemez minősége függ az írótól és utána a tárolástól. Itt nem működik mint a magnónál a másolt másolata egyre gyengébb.
Ha az volt a kérdés hogy milyen mélyen vési bele a lemezbe az anyagot az író, akkor azt a második mondatomban leírtam. sublerrel még nem mértem.
Üdv.
ui: Ha érdekel akkor privátban átküldöm az optika 1-2, sajnos ide nem tudtam csatolni.
0
Üdv City!
Lehet figyelmetlen voltam de nem értem a mit nem értek Én?
A fejlécben a felvetésem a lemezek minőségének kiértékeléséről szolt. Vagyis melyik márka mit tudhat. Persze ezen kívül az írókról is jó lenne tudni infót. A lemezeket azért lenne könnyebb ellenőrizni mert abból többféléhez lehet hozzájutni olcsón. Csak teszt kedvéért nem vennék DVD írókat. Egyik kolléga meg is adta a választ a Nérónak van ilyen tesztelő funkciója. Na és akkor a mit mostanában írtam ezzel készült. Frissen írás után azonos lemeze csak más írók. Vagyis véletlenül sikerült DVD írókat tesztelni. Persze ezen felbuzdulva megpróbálok többféle lemezt beszerezni és egy írón megírva az eredményt publikálni.
A felajánlott irodalmat szívesen venném azért ha elküldöd. ujnap kukac t-online.hu
Köszi Laci
0
Üdv!
Érdekes eredményt kaptam a hétvégén. Elég sok lemezt kellett írnom rövid idő alatt ezért 3 gépet is bevetettem itthon. Két Dell laptop és egy asztali gépet. Az asztaliban NEC az egyik Dell gépben Hitachi-LG a régebbiben Toshiba lakik. Az írt lemezeket Néro Drive speed vizsgáltam. Az asztali kiváló eredményt kapott egy két hibás ponttal a régi Toshiba író gyenge elég sok hibával míg az új borzalmas eredményt kapott tele hibás szektorral. Érdekesség még, hogy a két laptopon Win 7 és Néró12 lakik és írt 8x sebességgel míg az asztali gép Win Xp Néro8 16x sebességgel. A fura, hogy ennek ellenére a két laptop nagyon hasonló idők alatt végeztek míg az asztali pont a dupla idővel. Kicsit érthetetlen miért tartott tovább 16x sebességgel írni. A lemezek ind egy pakkból származtak. Még próbálok mást is írni és azt megvizsgálni.
Laci
0
Szi! Elég sok CD-t, DVD-t írtam az a tapasztalatom, hogy a lézerek elég gyorsan öregszenek, elmásznak a gyári beállítástól. Legtöbbször csak az majdnem biztos, hogy a saját írásukat el tudják elolvasni. Más lejátszókban olvasható vagy nem. Ehhez a feladathoz"műszer" minőségű író kellene.
0
Szia,
Már régen írtam DVD-t, nem nagyon van rá szükségem! Akkoriban a Nero programban volt egy speedtest program ami végigolvasta a lemezt és grafikonon megjelenítette az eredményt. Jó lemeznél egy egyenletesen növekvő grafikont adott, ha hiba volt az eltérések jól látszottak a grafikonon. Volt olvasó is a gépben és a tesztet abban végeztem, mert volt, hogy az olvasó nem jól olvasott, de az író jól olvasta az általa írt lemezt.
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
Szerencsére a lézer nem égeti át a felgőzölt fémréteget és a műanyagot sem. Ha megtenné ki lehetne dobni az átlátszóvá vált lemezt. :)
A rétegek közt egy polykristály réteg van ami hő hatására fázist vált. Hirtelen megolvad, majd megdermed. Ennek következtében megváltozik a fényáteresztő képessége és a lézer átlát rajta, majd a fém bevonatról visszatükröződik és interferálva a beérkező sugárral kioltják egymást. Az írás minőségét a polikristály réteg, a pontos fordulatszám a kellően gyors lézer kapcsolgatás (elektronika) és a lézerteljesítmény és annak fel ill. lefutási ideje határozza meg. Az írás minőségét nem befolyásolja az írási sebesség. Pontosabban ha nő a fordulatszám akkor a lézernek gyorsabban kell ki-be kapcsolnia. Ha ezt tudja, akkor bármekkora sebességgel írható a lemez. A nagyobb fordulatszámot ugyanakkor sokkal jobban ás precízebben lehet tartani. Ezért ha a lézerfej jó akkor a nagyobb sebességű írás jobb minőséget eredményez. Gyengélkedő optika esetén szerencsésebb lassabban írni.
Az ellenőrzéssel az a baj, hogy a lejátszó hardveresen és szoftveresen kijavítja az olvasási hibát, ha kell többször újraolvassa az adott szektort. Így a végeredményben már nem lesz hiba. Ha ott hiba van akkor azt már nem tudta kijavítani, ott már nagy gáz van. Vannak olyan írók amelyek hajlandóak az olvasási hibákról infód adni. A nagyobb CD író programok rendelkeznek ilyen lemeztesztelő modullal, (pl. Nero). De a kiolvasott info nagymértékben az író képességeitől függ.
üdv.
P.S.: Én még nem találkoztam olyan írott lemezzel, amelyik "magától" vagy az időtől romlott volna el. A 15 évvel ezelőtt megírt sötét CD-k hibátlanul olvashatóak.
0
szia:
. Az írás minőségét nem befolyásolja az írási sebesség. Pontosabban ha nő a fordulatszám akkor a lézernek gyorsabban kell ki-be kapcsolnia. Ha ezt tudja, akkor bármekkora sebességgel írható a lemez
Sajnos, tapasztaltam, hogy alig használt, tiszta íróval gyorsan írt(Nero) lemezen gyakoribb a hiba, mint a lassan írtakon. Ez különösen igaz az újraírható lemezeken.Ilyenkor az író a hibás?
Bálint
0
Szia Bálint!
Ezt nehéz megmondani. A maximális sebességet tesztek alapján határozzák meg és a gyártón múlik, hogy hol húzza meg a határt. Lehet, hogy érdemes lenne frissíteni az író lemezadatbázisát. Az író gyártáskor létező, ismert lemezek adatai alapján határozzák meg az írási sebességeket. Ezek az író szoftverében vannak letárolva. Bizonyára tapasztaltad, hogy az egyik lemezmárkát 4-8-16x sebességgel lehet írni, a másikat 8-16x, a harmadikat 4-6x sebességgel, stb. Ezt nem íráskor találja ki az író, hanem beolvasva a lemez azonosítóját a letárolt adatbázisból veszi az értékeket. Nyilván az író gyártója tesztek alapján, vagy a lemez pontos adatainak ismeretében határozza meg az írási sebességeket. Ha olyan lemezt írsz amit az író nem ismer, akkor van amelyik csak egy sebességet enged, van amelyik szinte az összeset engedi. Viszont ilyenkor nem biztos, hogy a véletlenszerűen kiválasztott sebesség jó is. Érdemes a gyártó honlapján firmware frissítést keresni hozzá, mert amíg támogatják az írót folyamatosan frissítik és bővítik a lemezadatbázist is. Sok esetben ez megoldja az írási problémákat. Feltéve persze, hogy az optika jó.
Üdv.
0
Szisztok!
Én csak annyit tudok ehhez hozzátenni,hogy most kíváncsiságból betettem a legrégebben megírt DVD lemezeimet a gépbe és simán beolvasta őket. 2004-ben lettek írva és stabil 12-15 MB/sec sebességgel olvassa az olvasóm(pedig nem ezzel írtam őket,az már régen elhalálozott). :)
És nem KODAK ok! TDK DVD+R tipusúak.
Üdv! Laci
0
Szia!
A szomszédom talán 4 éve megírt 2-300 db filmet, és mára már mind "kockázik", van, amit be sem olvas a lejátszó.
Egy másik talán 6-8 éve megírt audio lemezei / több száz db!/ mára használhatatlanok, szinte mind!
Üdv: formasu
0
Sziasztok!
Gyengebb minosegu lemezeknel maga a muanyag test idovel opalosodik,a fenyvisszavero femreteg pedig mattul.Persze kell vigyazni,hogy ne is karcolodjanak,ez is befolyasol.
0
Üdv! A Nero Disc Speed egészjól ellenőriz olvasási minőséget is. A Verbatim Archival Grade is egészjó hosszútávú adattárolásra. Erre a Kodakra viszont lehet kicsit sokat akarnak mondani a 100 évvel nem? Épp ezért kétséges, hogy tudná is :) Mint a Sony ceruzaakkura a ráírt 4800mAh :D Akkor inkább ennek jobban hihető: Delkin Archival Gold DVD-R
0
Szia, sziasztok!
Én még a 4x CD-k korában akartam Kodakot venni. Akkoriban a CD-k 800-1500 forintba kerültek. A koródak több mint 5000 forint volt.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Sajnos a Kodakot nem ismerem médiaként, ezért nincs vele tapasztalatom, de ez a 100 év márkától függetlenül baromi soknak tűnik. Nemtudom hogy tudják reálisan tesztelni ilyen hosszú távra, amikor még csak a töredéke idő óta gyártanak egyáltalán DVD lemezeket. Ok, hogy gyorsított öregedés teszt, stb, de az messze áll szerintem a valóságtol. Mint az LCD-Plazma kijelzőkre a gyártók által mondot 80-100 ezer üzemóra. Biztos ezt is tesztelték gyorsítva, de hogy a valóságban egy sem bírja ki, az is tuti.
0
Sziasztok!
Annak idején olvastam egy összehasonlítást a néhai "Alaplap" című újságban, hogy melyik adathordozó a legtartósabb? A végeredmény az volt, hogy a PAPÍR! Ami ugye, ha megfelelő körülmények között van tárolva, akár 2000 évet is kibír és még akkor is remekül olvasható! Ebben az időben az optikai adathordozók élettartamát 100 évben határozták meg, de aztán hamar lement ez 10 évre, illetve ma már a rosszabb adathordozók esetében(sajnos nekem is van ilyen) 1/2-1 év is lehet. Most én is inkább a nagyméretű(1-2TB) USB-s külső winchestereket szoktam használni. Igaz még csak pár éve használom őket, de eddig jó!(kopp-kopp).
Üdv: lizakl
0
Üdv!
Nos URAIM a Kodakról egy kis infó amit még annó egy tájékoztatón hallottam. Valóban nagyon hosszú az élettartamuk persze az áruk is. Miért is? a válasz egyszerű. Az műanyagra felvitt anyag amit kiéget a lézer arany. A többi cég más fémötvözetet használ. Az elöregedés oka a következő. Az elégett fémgőz és az megégett műanyag reakcióba lépnek egymással és elkezdődik a lukacskák tágulása míg-nem összeérnek és kakukk annak a résznek. Az arany nem lép reakcióba és csak a műanyag öregedése szab határt a lemez életének.
A tesztelő progikat megsasolom. Persze nem is rossz ötlet utána járni hátha kis hazánkban is kapni Kodak lemezt.
Laci
0
Szeretnék kicsit pontosítani, nem a fémréteget égeti e lézer hanem a festékréteget (dye) ami a fémréteg alatt van, legalábbis a halandók számára elérhető CD-R lemezeknél.
További infók, igaz hogy angolul van: http://en.wikipedia.org/wiki/CD-R
A fő gond a festék nem szereti az UV-t, bomlik és idővel a világos-sötét foltok (egyesek meg nullák) gyakorlatilag összemosódnak a lemezen és az elekronika nem tudja értelmezni a jelet. De soktényezős a folyamat mint többen is mondták.
0
Üdv! Nemcsak a Kodak arhiváló lemezei készülnek arany alapanyagra. A Verbatimről is ugyanezt írják :)
0
Hello.
Több helyen is vehetsz, pl.: http://kodakmedia.hu/kodak-dmd-pro-gold-10db-henger http://www.ringdata.hu/hu/kodak-gold-mastering-disc-irhato-dmd-lemez-dvd...
...és néhány "aranyos" lemeztípus: http://www.bhphotovideo.com/c/search?ntt=gold&refineSearchString=gold&ci...
Üdv.: uniman
0
Szia, sziasztok!
Hi! Használd ezt: http://www.oehling.cz/inshop/zalohovani-cd-dvd-media/kodak-gold-professi...
Minden más (még a verbatim is) lebomlik 1-2 év alatt.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Szervusz BB!
Ez egy korrekt válasz, Laci kérdésére, miszerint:
"Van e olyan program illetve, technikailag lehetséges e hogy a megírt lemezt ne csak bit szerint ellenőrizzük."
Üdv:
exGelkás
0
Szia, sziasztok!
Elvileg igazad van, de szerintem nem azt akarja igazából tudni, hogy jó-e az írás, hanem, hogy jó-e az a megírt média. Az "Esküvői videók" pont azok a dolgok amiket tartósra kell készíteni.
De program is akad itt-ott. https://www.google.hu/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&ie=UTF-8#sclie...
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Üdv!
Azért jó lenne azt is tudni, hogy amit megírtam milyen minőségűre sikeredett. Persze ha van egy jó progi és működik az elképzelésem azért csak összegyűjtenék pár féle írt lemezt összehasonlításnak.
Jelenleg itthon Verbatim-ot használok és még nem volt gondom majd megnézem melyik a legrégebben írtam és az is összehasonlítanám egy frissen megírtal.
Kis körtesztnek biztosan hasznát vennénk.
Laci
0
De ha lenne elhozható DVD, pont arra lenne dolga....
0
Szia, sziasztok!
Te tényleg ennyire a szívedre vetted, hogy érthető és nyelvtanilag helyes fogalmazást kértem tőled? Mi történt veled gyerek korodban? Ki bántott? Vertek, meg erőszakoltak? Szerintem orvoshoz kellene fordulnod!
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0