Sziasztok!
Ma került a birtokomba a csatolmányban szereplő hobbi építésű műszer.
Elemet még nem tettem bele csak belenéztem, van benne három SN84LS90N IC erről semmi infót nem találtam. Gondolom ugyan az mint a 74-es, de miért 84?
Esetleg valaki megtudná mondani a kondenzátor milyen tulajdonságát méri a műszer?
Köszönöm.
Üdv.
remélem sikerül
0
Szia!
Régi ismerős ez a műszer. Lineáris skálájú kapacitásmérő.
Van egy órajelgenerátor, ott az elején a tekercsel, és egy osztólánc 10-es osztású 7490-es TTL-ekkel.
A mérendő kondenzátor a kapcsolóval beállított frekvenciájú leosztott jelet kapja, és az alapműszer méri az átfolyó áramot, ami egyenesen arányos a kapacítással. Lényeg, hogy a trimmerpotikkal méréshatáronként be kell állítani egy ismert kondival a pontosságot, és az órajel frekvencia ne mászkáljon el, mert elviszi a mért értéket.
Úgy 30-40 éve divatos volt ez a műszer kapcsolás, én is megépítettem, az órajelet egy berezgetett 10,7MHz-es FM KF kerámia szűrő szolgáltatta, eléggé stabilan. A frekvencia abszolút értéke nem túl fontos, a stabilitása igen. A konkrét kapcs rajzot most nem találom, de több verzióban is megjelent, a szakirodalomban.
Akkoriban csak a tudományos akadémiától kölcsönzött profi műszerek léteztek, a kici occó kínai multiméterek més sehol sem voltak. Igy a munkahelyemen hitelesített klf. kondikkal lőttem be a méréshatárokat, az értéket pedig egy hatalmas 170DA-s? 100-as skálájú alapműszer mutatta.
Csaba
0
Szia!
Köszönöm!
Igen ahogy írtam három 84LS90 van benne, egy 74121 és egy BC238-as tranzisztor.
Reméltem hogy valakinek ismerős lesz ez a kapcsolás, én napokig túrhatnám a folyóiratokat és a netet hogy valamit találjak róla.
Ma kipróbálom élesben.
Üdv.
0
Szia!
Közben megtaláltam a rajzot is, és a működési leírást, a Rózsa Sándor Amatőr mérőkészülékek építése c. könyvében, a 242-244 oldalakon. Nagyjából ugyan az, a vége 74121-es TTL. Ha nincs meg,
Pü.-ben küldj egy mail címet, és elküldöm.
Csaba
0
Szia Csaba!
Nem lenne kedved a topik kerekke valasa erdekeben a rajzàt ide is belinkelni?
Kari
0
Szia Csaba!j
Nem lenne kedved a topik kerekke valasa erdekeben a rajzàt ide is belinkelni?
Kari
0
Szia!
Az a gond, hogy ez egy komplett könyv, DJVU verzióban, és nem tudom belőle a rajzot kiszerelni, de dolgozom rajta.
Csaba
0
Szia!
Ha nyomtatora küldöd az adott oldalt, s annak pedig pl. a "Bullzip pdf printer"-t deklaralod, mar kiis szedted a kejvant tartalmat(igaz djvu-nal meg nem probaltam), azt meg alakithatod a tarolas soran akàr pdf/gif/jpg,stb-re is :-)
Kari
0
Hello Kari.
:oke:
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Nagyon köszönöm!
Megy pü.
Üdv.
0
Nem tűnik bonyolultnak, a kapcsolási rajzot könnyen vissza lehet rajzolni.
0
Szia Demi!
Mivel a legujabb IC datacode-ja 80 öszi, az Elektor evvegi, esetleg 81 7/8-as ("100 kapcsolas a szabadsagra"-gyüjtemenyes) szamait nèznèm àt. De esetleg az ELV, ill. Funakamateur hasonlo idöszakbol szarmazo peldanyait is.
Kari
0
Szia Kari!
Köszönöm, ez irányban nézek utána.
Üdv.
0
Szia!
Kapcsolástechnikailag megfelel az SN74LS90N Ic-nek, csupán a hőmérséklettűrése jobb. A 74xx sorozat 0 - +70 fokig, a 84xx sorozat -25 - +85 fokig használható. (Forrás: Magyari Béla: Digitális IC-k összehasonlító táblázata)
Üdv! Kalex
0
szia: ipari kivitel.
Bálint
0
Sziasztok!
Köszönöm az infót az IC-ről.
Üdv.
0