You are here

Kedves feszültség-mérő,

vagyis V/A-mérő műszerrel rendelkező és azt használó kollégám! Dobtál már ki (szelektíven) ceruzaelemet mérés nélkül? Gondolom nem. De kisebbségben vagy. Vagyunk. Rengeteg teljesen jó állapotú elemet dobnak ki feszültségmérővel nem rendelkező polgártársaink.
Elég sok minden olvasható elemekről/akkukról, de erről nem olvastam. Elmondanám ezért a saját tapasztalatomat.
Múlt tavasszal unokáim óvodájában megjelent egy kartondoboz és egy használt elemek gyűjtésre buzdító felhívás. Udvari játékok felújítását ígérték nekik érte. (Mellesleg: megtartották az ígéretet.) Aznap éppen szokásos elembeszerző üzletemben jártam, ahol láttam, hogy egy dobozban gyűjtik a vevők által otthagyott használt elemeket. Megkérdeztem, hogy elvihetem-e, mert unoka, óvoda, gyűjtés… Elvihettem. Cipeltem haza, volt vagy öt kiló.
Már menet közben tudtam, hogy ezeket én előtte meg fogom mérni. Otthon voltmérő, gumikesztyű, a sufni munkaasztalán nekifogtam. Először megnéztem, nem keveredett-e az elemek közé akku. Rengeteg volt, félretettem őket.
Az elemek közül a szemre még nem hulladékba valókat megmértem. Az 1,4V alattiak mentek a kukába, az 1,5-1,6 V-osak mentek a jók közé. A kettő közöttieket is külön tettem, mert kevésbé energiaigényes helyekre ezek is jók, de később ezeket is selejteztem, olyan sok volt az 1,5 fölötti. Nem csak AA és AAA, de C, D és 9V-os is előfordult közöttük 1,5V fölötti állapotban. Sőt: AA-s lítium elemeket is találtam (~1000 Ft/db).
Akkuk alig voltak kisebb számban, mint az elemek. A néhány nullásat kidobtam. Sok volt 1,2V-os, a többség töltésre szorult. Ezekkel még jól el kellett szórakozni. Egyenkénti töltésre alkalmas töltőre tettem őket Refresh funkcióval. Itt aztán napokig elvoltak és némelyiket végülis ki kellett dobni, igen kevés energiát sikerült csak beléjük tunkolni.
A következő egy-két hónapban szisztematikusan hordtam haza az árut és szelektáltam (ha az unoka hasraesik az oviudvaronban, ne törje már össze az orrát). Harminc kilóval biztos hozzájárultam a gyűjtéshez.
Sajnos csak a vége felé gondoltam rá, hogy kellett volna egy kis statisztikát csinálnom. Becsléssel azt állapítottam meg, hogy a kidobott elemek/akkuk közel tíz százaléka indokolatlanul kerül a kukákba. Nem ismerem a hivatalos adatokat, de országos és éves szinten száz tonnákról és elképesztően nagy energia pocsékolásról van szó.
Mindez azért jutott az eszembe, mert az unokáim ovijában megjelent egy doboz és egy gyűjtésre buzdító felirat. De nekem még ott van tavalyról 100-150 darab elem és akku.
Teendő? Tanulság? Gondolat?
Watson

Comments
Gépklinika
Gépklinika picture

Hoax ez biza! Kb 2000~2005 körül volt a híradóban egy szenzációhajhász riport, hogy valami tanár ember (volt diplomája.. volt hát! különben nem lehetett volna ennyire hülye...) vett egy DMM-t és azzal kezdte el méricskélni a diákjai által behordott rossz elemeket.

(Akkoriban kezdődött a szelektív gyűjtögetés. Tudod akkor volt, hogy a diákok behordták az elemeket az iskolába, ott egy nagy dobozban összegyűjtötték, majd tanítás végén a pedellus meg egy laza mozdulattal belelódította az iskola mindenes kukájába.. Nesze neked szelektivitás!)

No a lényeg, hogy mutatták a híradóban, ahogyan magyarázta: "Mérem a digitális multiméterrel, aminek 1 Mohm vagy nagyobb a belső ellenállása az elemek kapocsfeszültségét és lám 1,6 volt! Hát ezek még jók!" .... A marha.

Ez olyan mint az MLM jelmondata!: "Minden nap felkel egy ökör!"

Jó reggelt!

0

Multi Multiplikátó
Multi Multiplikátó picture

Basszus, irigyellek, hogy nincs ennél fontosabb gondod-bajod az életben, mint a mások által kidobott elemeket méricskélni... de szeretnék én egyszer ennyire ráérni!

0

Gépklinika
Gépklinika picture

_Szia!
Ez egy kb 10 éves HOAX. Most találtad meg?
Egyébként azt tudtad, hogy a szén-cink elemeknek nagyobb a kapocsfeszültsége, mint az alkáli elemeknek?
Neem? Nos, akkor elárulom, hogy egy szép új alkáli elem kb 1,3 ~ 1,4 volt közötti kapocsfeszültséggel rendelkezik. Még egy Kínai-piaci azonnal elfojós elm akár 1,6 ~ 1,7 voltot is tudhat.
Tehát lehet, hogy vadonat újakat dobtál ki a piaciakat meg elraktad.

Pancser!

Mérj rövid zárási áramot! Egy új alkáli elem akár 15 ~ 25 ampert is kikergethet magából. Persze ez nem üzemi állapot! Csak egy pillanatra mérj! Ha sokáig zárod rövidre, fel is robbanhat. De úgyis előbb eldobod, mert tűz forró lesz. A szén-cink elemek ennyit nem tudnak. Azok max 5 ~ 10 ampert bírnak, de csak alig.

Vigyázat! Az akkumulátorok már akár 1 másodpercnyi rövidzárlattól felrobbanhatnak, mert igen kicsi a belső ellenálásuk és nagyon nagy energiamennyiséget tudnak felszabadítani igen rövid idő alatt.

Tehát akkukat ne teszteld úgy, hogy rövidre zárod!

0

watson
watson picture

Hello, Gépklinika,

Nem találtam a HOAX-ot. Vedd úgy, hogy saját jogon vagyok hülye, amit írtam, az megesett.
A pancser jelző ellen nem tiltakozom, nem vagyok elektrotechnikus.
A jó tanácsokat köszönöm, akkut nem fogok rövidre zárva tesztelni. Igyekszem óvatos lenni, ezért elemeket sem. Úgy olvastam, vannak ellenzői az ajánlott rz-módszernek, az ellenvéleményeket is figyelembe veszem.
Maradok a voltmérésnél. Nagyjából úgy gondolkozom, hogy ha egy elemen 1,3 voltot mérek, az biztos kidobandó. Az 1,4, de inkább 1,5 voltosak lehet, hogy kidobandók, de lehet (nagyobb eséllyel), hogy jók.

Üdv - watson

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Az elemek kapocsfeszültsége vajmi keveset árul el a bennük jelenlévő energiatartalékról. Le kell terhelni és úgy nézni a terhelő áramot és a kapocsfeszültséget. A rövidzár az durva, de a használt elemek esetében nagyon jól tájékoztat az állapotról valamint veszélytelen is, hisz már alig, alig van bennük energia. De lehet kapni elem tesztert is.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: hiába mondod.

Bálint

0

watson
watson picture

Jó estét, Bálint, üdv a többieknek is!

Nem mondja hiába. Bár más nézőpontból valóban hiába mondja.

Bejegyzésemet úgy fogtátok fel, hogy itt van valaki, akinek műszaki problémája van. Nekem nem ez a lényeg. Bár tényleg hosszan írtam a gyűjtögetésről-méricskélésről, de a lényeg a végefelé a vastagon kiemelt szöveg lett volna: a kidobott elemek/akkuk közel tíz százaléka indokolatlanul kerül a kukákba.

Egyikőtök sem vonta kétségbe, hogy ez így van (legalábbis nem mondtátok). Azt reméltem, valaki azt mondja, hogy leellenőrzi. Elhoz valahonnan öt kilót, kiméricskéli és azt mondja, hogy nem 10, csak 4%, vagy azt, hogy 15%.

És ha ott van előtte a egy nagy kupac jó elem/akku, akkor érzékeli igazán, hogy ez milyen marha sok. És elgondolja, mennyi pénzt kifizettek emberek erre fölöslegesen. Ezekből a veszélyes anyagokból a gyártásra mennyit használtak fel feleslegesen.

A gyártóknak, a kereskedőknek ez így előnyös. (Talán hasonló, mint a villanykörte-összeesküvés.) Másnak nem. Lehetne-e valamit tenni? Ez lett volna/lenne a kérdés.

A magam részéről köszönöm, hogy foglalkoztatok a dologgal.

Viszontírásra! - watson

Utóirat Uniman-nek:
Gondold át, mennyi veszélyes anyag van a lakásban (hypo, mososgatógép-tabletta stb.) És ezeket mi hordjuk haza mind, veszélyeztetve a család egészségét. De tudatában vagyunk a veszélynek és vigyázunk. Bizonyára mások is így tesznek.

0

Multi Multiplikátó
Multi Multiplikátó picture

0

uniman
uniman picture
***

Hello Watson.

Tiszta ügy!...azonban valószínűleg nem is sejted, hogy mi a különbség egy hypo-s palackból származó egy cseppnyi anyag és ugyanennyi mennyiségű lítiumos elem belsejéből származó csepp között...vagy igen?
Persze az előzőhöz lényegesen könnyebben hozzáférhetünk, mint az utóbbiból egy csepphez.... (De jobb, ha nem piszkáljuk a barlangjában alvó oroszlánt!)
(U.I.: Nálunk mosódióhéj kerül a mosógépbe...)

Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia watson!

Csinálj egy olyan mérőzsinort (Vagy egy elemtartót), ami mérés közben az elemre párhuzamosan ráköt egy 100 Ohmos ellenállást.
Amúgy valóban, nálunk is gyűjtik a cégnél a használt elemet, ha épp távirányítót javítok, csa odaballagok, és pillanatok alatt találok még hosszan tartó elemet. Vannak, amivel egy epilátor, villanyborotva vagy bornyitó már nem működik, de egy távirányító még egy évet kihúz vele.

Üdv: Jácint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

http://www.relem.hu/elemhasznaloknak/gyujtohelyek

Nagyon, de nagyon helytelenül cselekszel! A lítium méreg...és te ezt hazacipeled és ezáltal veszélybe sodrod nemcsak a saját, hanem a környezeted (közte az unokád és óvoda teljes népességét) egészségét!

Reméljük, hogy senki sem próbálja ezt a "hőstettedet" utánad csinálni!

Üdv.: Uniman

0

tvdoktor
tvdoktor picture

Hello

Nem veszélyesebb mint amit naponta több száz repülőgépekből kipermeteznek ránk, csak nézz fel az égre és látod.
Meg ami régen ki lett dobálva gyógyszerek a szemétbe és most ott landol az ivóvízbe amitől a nők szőrösödnek jó esetben.
Meg ami a zöldségekben van permetezőszer. Sorolhatnám még.........

0

uniman
uniman picture
***

Hello Tvdoktor.

"nézz fel az égre": http://www.peticiok.com/magyarchemtrailvizsgalat

Üdv.: Uniman

0

watson
watson picture

Üdv Uniman,

A lítium méreg-hez: az említett óvodai gyűjtőhelyen kitett gyűjtődoboz (gyűjtő: ccr) oldalán szerepel egy felirat, mely szerint a lítium elemek kivezetéseit ragasszuk le kidobás előtt. Helyes ez a felhívás, bár nincsenek illúzióim, hányan olvassák el a viszonylag kis betűs felhívást, majd hányan fogadják meg. Megjegyzem, hogy a hazai begyűjtés döntő részét végző (általad belinkelt) re'lem/Forego páros gyűjtőtartályain ilyen feliratot nem vettem még észre.
A lítium ceruzaelemet egyébként csak az érdekesség miatt említettem meg. Összesen 3 darab került a kezembe és mind a három jó volt. Nem dobtam ki őket. Drága és nem hiszem, hogy nagy forgalom lenne belőle. Fotósok használják a régebbi gépekben.
Az elemgyűjtés-óvoda összefüggésben tett megjegyzéseddel egyetértek, nem szerencsés, hogy ilyen helyen is folyik elembegyűjtés. Mentegetem magam azzal, hogy igen erős nylon zacskóban, rendesen lekötözve adogattam le a cuccot.

Üdv.: watson

0

uniman
uniman picture
***

Hello Watson.

Az én "döglött" lítium ceruzaelemeimen terheletlenül 1,6 V mérhető...azonban a távirányítóban csak 2-3 gombnyomást birnak, utána erősen lecsökken a feszültségük... Persze egy kis pihentetés után újra "észheztérnek"! De ez nekem nem felel meg, mert én a távirányítót "multiplex" 132x nyomom meg percenként...

A gyerekekre különösen a "tabletta" alakú elemek veszélyesek !
Elég, ha csak egy is elgurul az óvodában...reméljük az óvoda felelős vezetője még a baj megtörténte előtt "észhez" tér! Szólnál neki...talán még nem késő !? Köszi...

Az viszont tény, hogy az emberek összevissza cserélgetik az elemeket, ha több darab van egy készülékben, gyakran előfordul, hogy csak egy részük helyére tesznek be újat...mert éppen annyi van otthon. Aztán csodálkoznak, hogy mégsem működik a készülék. Másnap meg vesznek egy csomaggal, és a tegnap berakott újak is a bekerülnek az elhasználtak közé...

Üdv.: Uniman

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Tudjuk, bekapja/lenyeli, felrobban. Belehal. Már volt róla szó.
A gyerekek ilyenek.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

Mi ezt tudjuk, de az a szomorú, hogy az óvodavezetőt ez nem érdekli (avagy ennyire tudatlan volna?) , hanem az, hogy "ingyen" legyen lefestve a játszótér...na meg a mi Watsonunk sem sejtheti ennek valós veszélyeit!

Üdv.: Uniman

0

steiner
steiner picture

Üdv ! Az egy dolog,hogy cellafeszültséget mérsz,mert az még nem biztos,hogy jó is.Terheléssel derül ki igazán melyik elem jó még.
Én is melóhelyemen átnézem és kiszedem a még jó elemek közül a jókat,néha már annyi van,hogy elosztogatom távirányítókba és kerékpár villogó lámpákba.
A sorba kötött és nagy energiaigényű készülékeknél ha kieseik egy cella akkor a készülék kéri az elemcserét,a laikusok pedig nyilván nem fogják egyenként az elemeket méregetni,terhelgetni stb.
Szóval sajnos ezen változtatni szerintem nem lehet.

Üdv.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: lehet venni elem-akkuvizsgálót(az elem feszültsége nem mérvadó használhatósági szempontból)lehet készíteni szárazelem regenerálót is.
Akkut kell használni megfelelő töltővel, nem szárazelemet

Egyébként: JÓ ESTÉT!
(vagy valami hasonló, mint kultúrembereknél)

Bálint

0

watson
watson picture

Jó estét, Bálint!

Használtam korábban elemvizsgálót. A 03-16-i bejegyzésedben belinkelt Conrados készüléket (a 2990 Ft-ost). Nem szerettem meg, babrás volt használni, nem éreztem, hogy többlet információt nyújt. Legidegesítőbb volt, hogy pár hónapos használaton kívüliség alatt lemerültek a saját elemei.

A töltőm megfelelő (IPC-1L), és egyetértek azzal, hogy döntően akkut kell használni elemek helyett. Sok helyen azért elem acélszerűbb és az akkukkal is tudnak bajok lenni.

Javaslatodat úgy módosítanám, hogy használjunk kizárólag Eneloop akkut és kizárólag Ikea-kategóriás elemeket. Eneloop akku egy sem volt a kismillió típusú kidobottak között, ez nem lehet véletlen. Ahová pedig elég az elem, oda az Ikea (Tesco, stb.) is jó.

Üdv.: watson

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia watson!

Az elemről mindig a terhelt feszültség ad korrekt infót. Te is tapasztaltad, hogy ha az elemlámpát felkapcsolod, egy pillanatra teljes fénnyel ég, majd elhalványul. Kis pihentetéssel ez megismételhető.

Üdv: Jácint

0

Sponsored links