Sziasztok! Szerintetek a fent említett tévének hogy lehet beállítani a horizontális geometriáját.A kapcsolási rajzot böngészve se találtam semmilyen tekercset erre a célra.Sajnos balról jobbra haladva csökken a képméret szélessége, azaz bal oldalt nagyon széles a kép, jobb oldat pedig nyomott, középen még elfogadható. Válaszokat előre is köszönöm!
2024, April 28 - 17:05
#1
Szia!
Ez még egy fém alvázas tv? Nyák sincs benne?
Szerintem a 9O fokos képcső miatt nincs külön linearizáló tekercs és mágnes, és beállító elem sem.
Valószínű, hogy a sorvégfok meghajtása (oszcillátor), vagy maga a végfok hibás.
A régi kondik kiszáradtak, a (zöldes színű?) szénréteg ellenállások megnyúltak,
a csövek elgyengültek, még menetzárlat is lehet valahol a sorkimenőn.
Ha ez tényleg az a 6O évvel ezelőtti tv, még jó, hogy egyáltalán működik.
Mire lehet ezt még használni? Hogyan nézel ezen valamilyen műsort?
Üdv
Tamás
0
Hello!
Igen, még a régi fémvázas sasszi van benne, zéró nyomtatt áramkör.
Lehet rajta tévézni, mivel a mai napig a digitv szolgáltató ad azon a frekvenciákon, pl mtv1, mtv2, duna stb.
A hangját pedig az itteni szakik által sikerült áthangolnom nyugati normása teljesen zörejmentesen.
2 éve került hozzám, akkor szörnyen rossz volt a függőleges linearitása és a szinkron se volt meg, de az itteni
instrukciók miatt sikerült az a részét megjavítanom közel tökéletesre, persze szerint a függőleges kimenő trafó se olyan
jó már mint új korában mert az eredeti értékű alkatrészekkel nem volt jó, de egy kis házi módosítással jó lett.
Viszont a sor vonalon nem találok tekercset sehol, a sorkimenő egyből az eltérítőre csatlakozik.
A kondik nagy részét cseréltem, szinte az összes papírkondi, csak a tápegységben maradtak az eredeti 50uF kondik, mert azok
jók voltak 60év után is...:D
Szerinted mit nézzek meg?
0
Szia!
Meg kellene szerezni egy kapcsolási rajzot, lehetőleg a Kádár Géza: Rádió és Televízó Vevőkészülékek könyv III. (sárga) kötetéből, mert azt hiszem a Kékes abban lehet.
Nekem nincs meg a könyv, de vannak itt a Tanyán olyan Kollégák, akiknek megvan, és lefotózhatnák a rajzot.
A könyvben a rajzon mérőpontok is szoktak lenni, mellékelt jelalakokkal, amelyeket szkóppal ellenőrizni lehet.
Elég veszélyes, mert nagyfeszültségek vannak! Csak óvatosan!
A soroszcillátor cső (talán ECH- vagy PCH-valami típus, de lehet hogy más nem tudom) kimenetét és a sorvégcső bemenetén (PL-valami) megjelenő jelalakokat kellene megnézni, utána a sorkimenőn lévő jelalakokat, különösen az eltérítőtekercsekhez, a könyvben lerajzoltakkal összehasonlítva.
A drágább, és nagyobb (talán 110 vagy 120 fokos) képcsöves készülékekben szokott csak állandómágnessel előfeszített állítható linearizáló tekercs lenni, lehet, hogy ebbe nem terveztek ilyent.
Kapcsolási rajzból kiderül! Lehet, hogy volt benne csak valaki korábban kivette???
Főként az eltérítőtekercs vezetékeit, csatlakozóját (mozgatással, kontaktra), és áramköri elemeket (csatolókondi, ellenállások) kellene ellenőrizni. Szóba jöhetnek a sorkimenővel párhuzamosan kötött alkatrészek is.
Írod, hogy "...a sorkimenő egyből az eltérítőre csatlakozik.", ez furcsa, mert általában szokott lenni még néhány alkatrész a sorkimenő és az eltérítő között, például a sorméret szabályozásra.
Ha minden rendben van akkor sajnos az lehet a gond, hogy (részlegesen-) menetzárlatos valamelyik vízszintes eltérítőtekercs. (Azt hiszem kettő ilyen szokott lenni párhuzamosan kötve.)
Végső ötletként egy másik TV-ből kiemelt linearizáló tekerccsel lehetne kísérletezni, hátha sikerül javítani a helyzeten, a sorkimenő és az eltérítők közé bekötve. Csak óvatosan, ott is többszáz Volt van!
Egy ilyen régi tv-nek még működik a képcsöve? Nem zárlatos a malomkerék? Nem halvány, vagy sötét a kép?
(Nemrég egy múzeumban kiállításon láttam, hogy egy régi tv belsejét kiemelve, a régi, szép állapotú kávába a képcső helyére egy LCD kijelzőt szereltek, és régi felvételeket játszottak rajta. Nem is lehetett észrevenni, hogy nem a régi képcsővel megy. Jól nézett ki, retró hangulatot csinált...)
Sok sikert a javításhoz!
Üdv
Tamás
0
A képcsöve különösen egészséges, ezek a régi tungsram képcsövek nem voltak elromlósak, szinte kiégeti a szemem, ha feltekerem a fényerőt.A malomkerék kicsit sercegett a trafó vasmagja felé, mivel arra van ráhúzva, de kiöntöttem műgyantával és azóta ez megszűnt.. Kapcsolási rajz a TB631 nek fent van itt a tanyán is..
0
Úgy látom valami "djvu" formában van csak a kapcsolási rajz, egyelőre nem tudom megnyitni, lehet, hogy a jelalakok nem is vannak benne.
Akár még az is előfordulhat, hogy a két vízszintes eltérítő tekercs közül csak az egyik működik.
Nézd meg mind a kettőt ohmmérővel, ellenőrizd a forrasztásokat, hogy kapnak-e áramot.
Kösd ki felváltva hol az egyiket, hol a másikat, mi változik...
0
.
0
Mind a két tekerecs működik, fordítva bekötve épp az ellentétes oldal lesz nyújtott...Nézegettem a TA61 albaregia kapcsolási rajzát, szinte majdnem ugyanaz mint a kékesé, csak ott már van egy sorbakötött hangolható tekerecs, a sorkimenő és az eltérítő között, ha jól bogarásztam ki, bár nem vagyok nagy szakértője az ilyen régi technikáknak.
0
Ez várható volt.
Mit jelent pontosan a "fordított bekötés"?
A két párhuzamosan kötött tekercs csatlakozását megfordítottad a sorkimenőre?
Ez még nem zárja ki teljesen az előbb említett hibát.
0
Igen, pontosan...szerintem a meghajtásban van a hiba, a tekercs tuti jó..
0
Eltérítőnél nincsennek mágnesek? lenniük kellene... csak a képcső nyakán lévőt ne bántsd...
1
https://m.blog.hu/tu/tubemania/image/img_0640.jpg
https://m.blog.hu/tu/tubemania/image/img_0627.jpg
0
Hello!
Ez a képcső nyakán csak a mágneses ioncsapda. Ha eltekergetem nem a geometria változik, hanem a képernyőbe becsapódó elektronok száma
0
Hello! Az eltérítőn lévő mágnesrudakkal a párna torzitást lehet állítani, a sor linearitást nem.
1
Szervusz !
Régi - régi emlékeket idéztél bennem. Természetesen a leírt hibajelenségnek több oka is lehet.
Abból kell kiindulni, hogy az eredeti állapothoz képest mi vagy mik változhattak meg egy ilyen "öreg" masinánál.
A mágnesek (centír vagy ioncsapda mágnes, párnatorzítás mágnesei) biztosan gyengültek, de ezeknek a linearitásra minimális hatásuk van.
Nagy valószínűséggel a készülékben, az eltöltött évek alatt már cseréltek "malomkereket". Sokan nem is tulajdonítanak jelentőséget neki, hogy csere közben kihullik a légrést beállító, vasmagok közötti lapocska(k), ezáltal megváltoznak a nagyfesztrafó vasmagjának mágneses jellemzői, illetve az eltérítő tekercsekkel való "összehangoltság"
A trafó szerelőlapján található 47pF - 150pF kondival elsősorban a vízszintes képméretet lehetett beszabályozni.
Amennyiben szkóppal a PL 36 vezérlő rácsán nem látható feltűnő különbség a kapcsolási rajz vonatkozó ábrájához képest, akkor javasolnám szétszedni a nagyfesztrafót, ellenörizném a vasmagok összerakásánál a légrést...... (kb. 0,2 - 0,5 mm kondenzátor papírka, esetleg prespán)
0
Hello!
Tényleg, ezt mindig meg akartam kérdezni, csak folyton elfelejtettem. Ezen a régi kékes tévén nem találtam fókusz potmétert. Ennek a típusú képcsőnek nem is kell fókusz szabályozás? Magán a képcsövön se találtam 200v nál nagyobb bementet, olyan mintha nem is lenne rajta...
0
Hello! A malomkereket én szedtem ki,kb 2éve mert sercegett és kénytelen voltam műgyantával kiönteni, hogy a benne lévő vékony hajszálrepedésekbe belefolyjon és szigetelje.Azóta tényleg nem serceg, pedig sok óra üzemidő belement azóta, ha olyanom van ezt a tévét szoktam használni, akár egész este..:D Az tudom, hogy a sorkimenő két vasmagjának távolságával lehet beállítani a sorméretet, de azt nem, hogy a linearítást is itt lehet, erről erre egy szót sem írtak..Köszi az instrukciót, meg fogom nézni amit írtál.
0
Még egy kis "adalék" a témához.
https://data.hu/get/14169973/1960.pdf (lassú, ingyenes letöltésre klikk)
Az 1960/6-os számban a VT Munkácsy-ba épített sorvégfok trafó működésének ismertetése van.
Abban az időben a VT ezeket a sorkimenőket némi menetszám módosításokkal használta fel a későbbi tv vevőiben.
Az 1960/9-es számban a Benczur TV kapcsolási rajza és leírása található. Ez a készülék volt a későbbi Kékes elődje, rajzok csaknem teljesen egyezőek.
üdv. furnan
1