You are here

Kimenő transzformátor toroid magra

8 posts / 0 new
Last post
Jeruska Peter
Jeruska Peter picture

Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy valaki hozzám hasonlóan foglalkozott e audio transzformátorok tekercselésével, ám-de toroid magra. Nagyon sok cikket/ fórumot olvastam a témával kapcsolatban. Hol egyenesen jónak tartják, hol a legrosszabbnak. Méretezés szempontjából ugyan azok a tervek ráhúzhatók a toroid magra is mint mondjuk egy hiperszil magon, vagy valamiben változtatni kell a tervezésen? Romlani fog bármilyen jellemzője a trafónak toroid magon? PL: frekvencia átmenet stb.. Bárkinek bármilyen tapasztalata van, kérlek osszátok meg velem.

Comments
Jeruska Peter
Jeruska Peter picture

Köszönöm mindenkinek a véleményeket és tanácsokat!

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: Piret Endre a 2016-os Rádiótechnika Évkönyvben közöl toroidtrafós (ráadásul 2 db) megoldást, érdemes lenne átolvasnod.
Kérdés, milyen célra kell az erősítő
Én még nem találkoztam toroidos végfokkal, de ez nem mérvadó

Bálint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"Én még nem találkoztam toroidos végfokkal, de ez nem mérvadó"
Gyakorlatilag nem létezik mint említettem egy két lényegében privátnak tekinthető esetet leszámítva.
Üdv. Laci

1

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Úgy látom nincs nagy tolongás a témában. Talán nem véletlen hogy több évtized alatt ha jól emlékszem, két esetben találkoztam toroid magra tekercselt kimenő transzformátorral. Amire biztosan emlékszem: pár éve egy hazai, erősen mini szériás csöves gitárerősítő volt mely a kispénzű de még is csöves erősítőre vágyó gitárosokat célozta meg vevőként. Egy 50-100 W teljesítményű toroid egyedileg tekertetve sem őrületes költség. Ezt választva kb. fele vagy még kisebb költséggel megúszható a trafó kérdés. Nem véletlen hogy egyetlen "rendes" gyártó erősítőjében sem találkozni vele. (Még a toroid hálózati trafós erősítőben is EI vagy M magos 100V-os illesztő trafót szerelnek.)
A ma megmaradt csövet használó erősítők eleve egy magasabb árkategóriát jelentenek ahol a toroid trafó egyfajta igénytelenséget, a gagyi irányába elmenést jelképezi. Ezért is kerülik az alkalmazását.
Műszakilag a következők hozhatók fel ellene: A kialakításból folyóan a primer és szekunder tekercsek között kívánatos átütési szilárdságot több szigetelő anyaggal lehet biztosítani. (2-4kV az elvárt minimum) Ezen szigetelő anyagok műanyag volta elég komoly parazita kapacitásokat eredményez amit ugye szeretnénk minél kisebb értékeken tartani. Bár egy gitárerősítő kimenő trafója jellemzően 2x2 primer és 3 szekunder tekercsből áll egy komolyabban osztott tekercselésű (általános vagy High-end alkalmazásra szánt erősítőnél) trafónál lehetetlen a tökéletesre törekvő szimmetriát geometrikusan és elektromos paraméterekben biztosítani. E tekercselt szalagmagot jellemzően 50/60 Hz -es felhasználásra fejlesztették. Bár erről konkrét adataim nincsenek de elképzelhető (nagyon is :) hogy a szélesebben vett hangfrekvenciás tartományban van tőle jobb vasanyag is. mert bizony van. Ot vannak a spéci ötvözetek, mumetal és társai... Méregdrága négyutas profi hangrendszer közép és magas végfokában is a FET-es végfok kimenője mumetal-nak néző M magra készül.
A méretezéshez: Ha normál erősítőbe kell célszerű nem túl nagy gerjesztést használni a vas telítődésének elkerülése érdekében. Viszont gitár cuccoknál a telítődés a "ficsör" része, a chrunc vagy overdrive hangzás egyik előállítója. Ez utóbbit a hálózati trafókkal azonos gerjesztésre méretezéssel érheted el. Hi Fi-nél maradnék a 10 000 Gauss vagy 1 Teslánál.
Ha nem százszámra gyártod az erősítőket azért hozzá lehet jutni megfelelő méretű M vagy EI maghoz elfogadható áron vagy akár jelképes összegért.
Összegezve hogy elbizonytalanítsalak :) ki kell próbálni mind kettőt ugyan azon készülékben vagy kapcsolásban. Aztán kiderülhet melyik nyeri meg a tetszésed. Bár ez ízlés kérdése is. Kinek a pap kinek a papné kinek a ministráns fiú :)
Üdv. Laci

1

isoram
isoram picture

Szia!

Kimenő trafó tekeréssel a gyakorlatban utoljára 80-as évek elején foglalkoztam, de akkor éppen a QVAD őrület volt a divat, és a csöves gépeket jól megköpködtük. De elolvastam amit írtál, és az jutott az eszembe, hogy baszushoz nem lehetne jó toroidot tekerni?

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"és az jutott az eszembe, hogy baszushoz nem lehetne jó toroidot tekerni?"
Meg kell próbálni. Fogsz egy 2x115V vagy hasonló primer tekercses toroidot természetesen olyan szekunderrel mellyel az áttétele illeszkedik az elvárt illesztő ellenálláshoz. Aztán fülelsz, értékelsz, netán mérsz. Ami elsőként felmerül ebben az esetben: Vajon a primer tekercs induktivitása elegendő-e az elvárt alsó határfrekvenciához? Vagy lehet nagyobb menetszámokat választani. Itt az f-alsó, a vaskeresztmetszet, a gerjesztés, a menetszámok függvényében a rendelkezésre áló tekercselési tér mely gépi tekerés esetén nem nagyon "hágható át" eléggé megköti az ember kezét.
Üdv. Laci

1

isoram
isoram picture

Szia! Köszönöm a tájékoztatást!

0