You are here

Kismegszakító sűrűn leold.

44 posts / 0 new
Last post
cidrynk
cidrynk picture

Sziasztok Mesterek!
Egy ismerős keresett meg a címben jelzett problémával. Megállapítottam, hogy a kismegszakító jó, csak sok az egy időben bekapcsolt fogyasztó. Az lenne a kérdésem, hogy milyen megoldással lehet elérni, hogy a 120 literes bojler csak akkor kapjon áramot amikor a többi fogyasztó nem használja a 16 amper nagy részét. Mikró, sütő , olajsütő, porszívó, hajszárító hűtőszekrény stb.
Tehát valami olyasmi kellene ami nem ad szuflát a bojlernak, ha már kb 8 amper fogyasztás van. Az éjszakai (vezérelt) óra itt nem megoldható. Időkapcsolóval vezérelni a bojlert egyedileg, nem praktikus a nagy melegvíz igény miatt. Ideiglenesen kézzel kikapcsolják a bojlert ha több gép működik. Így bírja a kismegszakító.
Tisztelettel várom építő hozzászólásaitokat.
Imre

Comments
Balint80
Balint80 picture

Szia cidrynk!

1.
Egyfázisú áram(figyelő)relék 8000ft környékén vannak!
Javaslom, hogy a Mixvill-nél vegyél XBS vagy Möeller márkát, mert azok a legolcsóbbak, minimum 20 Amperes legyen, de ne legyen több, mint 25A, ebben az esetben 0.1A pontosságot még nagyon könnyű beállítani rajta, ha a bojler 10A-es, akkor beállítasz 6A meghúzási áramot, mivel mindig morzeérintkezőst adnak, ezért további alkatrészt nem is igényel, hogy beállított érték felett tiltsa a bojlert! A biztosító táblába kell beépíteni, egy modul szélességű helyet foglal!
Ez a legolcsóbb megoldás!

2.
Mivel jelenleg a főmérő 3X16A, ezt bővíteni lehetne 2X16A+1X20vagy25A-re, így a HFH 4A vagy 9A után kellene megfizetni, és nem igényel semmilyen egyéb beavatkozást!

3.
Mivel azt mondod, hogy mindhárom alfogyasztónak van almérője, ezért lehetne kérni a jelenlegi 3X16A helyett 1X50A-t, mindössze 2A HFH plusz kiszállási ktsg. áramszolga felé!
Szintén nem igényel semmilyen átalakítást! És minden alfogyasztó több, mint 16A használhatna, mert az együtthatósági szorzó kb0.5!

4.
Áramszolgáltató ingyen (HFH megfizetése nélkül) köteles a 24H mérővel megegyező teljesítményig biztosítani csúcskizárásos mérőt, tehát kaphattok 3X16A-es csúcskizárásost!
Ennek viszont a legmagasabb a költségvonzata, mert mérőhely kialakítást igényel, és az új mérőhelytől ki kell építeni egy önálló áramkört a bojlerig ez a megoldás 50000től 100000ft ig terjedhet, így ez a legkevésbé optimális választás!

Üdv.:Bálint

0

Binya65
Binya65 picture

Szia!
Nekem volt már egy hasonló esetem, a megoldás az lett hogy a bojler egy időkapcsolós konnektorról kapta a vezérlést ami éjszaka kapcsolt. Így éjszaka felfűtött a bojler és mindig volt meleg víz.
Binya

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Biztos létezik erre gyártott eszköz, de nincs áttekintésem a kínálatot illetően és sokba is kerülhet. Lehet házilag is barkácsolni ilyesmit egy kis elektronikával, ez a korrekt megoldás. De egy kis ügyességgel a legegyszerűbb egy egyszerű relét áttekerni áramfigyelőre. Ez tényleg egydélutános projekt.
:idea:
Válassz ki egy tisztességes erősáramú relét (természetesen árnyékoltpólusút) és vizsgáld be, hogy jól kifejezett hiszterézise van e a tekercs áramának függvényében. Nagyon fontos, hogy a relé biztosan meghúzzon, ne legyen hajlamos a köztiállapot tartására. Ha nincs megadva a menetszám, ne felejtsd el megszámolni letekeréskor. Számold ki az áramtekercset egyszerű arányszámítással. Megtekered tíz perc alatt és kész!

Kiegészítés: A fentebbi megoldás akkor lesz igazán tuti, ha két relét használsz, az első lehet gyengébb (vagy részben sérült érintkezős) is, de a váltóáram miatt legyen fázistoló-pólus kivitelben. A másikat az első kapcsolja. Így a bizonytalan meghúzásból eredő leégés veszélye igencsak mérsékelhető, de a kivitelezés egyszerűsége megmarad.

Második kiegészítés: Az igazán kultúrált megoldás pedig a pozitív visszacsatolás létrehozása. Ugyebár illik jól feltömni rézzel a relé orsóját, de azért még elviselhető ha 20%-nyi segédtekercset teszünk elszigetelten a főtekercs mellé. A bojler árama ismert, tehát ezt vezetjük a segédtekercsbe, persze figyelünk az arányok mellett a polaritásra is. Ez a megoldás nyugodtan lehet egy relével és én úgy gondolom, hogy egyszerűségében és eleganciájában verhetetlen.

Még egy apró figyelmeztetés: A modern váltóáramú reléknél a meghúzási áramot nyílt (szétfeszítjük) fegyverzetnél mérjük meg, mivel a feszültségtekercsen az áram lecsökken meghúzás után. Az áramtekercsek árama viszont gyakorlatilag nem fog változni, tehát az efféle részletekre figyelni kell. Jó alkotást kívánok ükapáink technológiai szintjén - igazi retróhangulat! :D

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Hali!

A legegyszerűbb és legolcsóbb:

A bojler működtető feszültségére a hőkapcsoló után , be kell kötni egy relét, ami bontja a többi "nagy fogyasztó" hoz menő vezetéket. Ha a bojler bekapcsol, akkor a többi gép nem kap feszültséget. Ha mégis a többi kell, akkor a bojlert addig le kell kapcsolni.

Ehhez a megoldáshoz csak egy relé és egy kapcsoló meg némi drót kell.

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
A bojler működtető feszültségére a hőkapcsoló után , be kell kötni egy relét, ami bontja a többi "nagy fogyasztó" hoz menő vezetéket.
Ott látok ebben hibát, hogy amíg meghúz a relé, / van tehetetlensége.../ a rövid idejű esetleges nagy áramra leold az automata.

Üdv: formasu

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Ez is megoldás de inkább afelé hajlok, hogy a lakás fogyasztóinak bojler nélküli áramfelvétele reteszelje a bojler betápját.
Imre

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Nos ehhez már kell az áram relé. Az drágább. Vagy csinálj egyett!

A leg egyszerűbb egy soros trafó a "többi fogyasztó" Tápkörébe, mint áram váltó. Arról meg akár egy triakos kapcsoló áramkört tudsz vezérelni.

A soros trafót azt ki kell számolni, hogy mekkora lenne neked az ideális. De sacc a 6 volt-5 amper/logika által igényelt feszültség. (Minél kisebb feszültség essen, ezért 6 volt. De sok ampert kell kibírnia, mert nagyok a fogyasztók, lehet az 5 amper kevés is.)

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Bojler nélkül a max 17 amper volt amit mértem. Ekkor már bekapcsoltam a hűtőszekrényt is.Így akkor 17- 20 amperra kellene méreteznem a trafót?
Imre

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Ez nem már nem műszaki probléma. Kérlek szentelj egy kis figyelmet a szépirodalom nagy klasszikusának, Karithynak. Olvasd el a "A világ legbutább kisgyereke" című novellát. ;)

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia!

Te elvileg ki tudnád neki számolni a réz és vas keresztmetszetet. Én azt tudom, hogy te tudod... Hi!

Szia!

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Azt tudhatod, hogy tudom, mert ez a téma már ki lett vesézve egy mikrótrafóáttekerős topikban régebben. A sok félempirikus kínlódás mellett oda beírtam a pontos számítási módszert, meg egyebeket is, idézem:

"Megadom a használt képletet: mágneses kilengés = (félperiódusos középfesz * félperiódusidő) / (vaskeresztmetszet * menetszám). Egységek: teszla, volt, másodperc, négyzetméter."

Egy másik topicban egy fontos módszer a terhelhetőség pontos meghatározására: "Leméred hidegen mennyi az ohmikus ellenállása az egyes tekercseknek és kiszámítod, mennyi lesz a kívánt (vagy elvárható) üzemi hőmérsékleten. Utána kísérletileg, árammal meghajtva felmelegítjük a cuccot, és meghatározzuk a konstrukció hőleadási képességét. Ezt a műveletet persze "ésszel" végezzük el. Beszámítjuk a vasveszteséget is. A mérések után még egy kis zsebszámolózás, jegyzetelés, és készen van a pontos adatlap!"

De az a vicc, hogy itt nincs is nagyon mit számolni. A legkisebb 2VA-s kistrafó is megfelel áramváltónak elektronikához. Eleve már adottak a mindenféle keresztmetszetek. Ha emberünknek az elektronika kitalálása nem okoz problémát, akkor az áramváltó már biztosan nem.

Javaslom inkább számbavenni (nem "megszívni" - :p ) azt az egyszerűséget, amit fentebb javasoltam.

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Ez jó!: "számbavenni (nem "megszívni"

Vagy esetleg jól letüdőzni!.

Egyébként arra akartam rá világítani, hogy én pontosan tudom, hogy ki is az az illető, aki meg tudja oldani a dolog elvi-számítási részét.
Egy kis utána járással (google) én is eredményre juthatnák, de annál lustább vagyok. Azt azonban tudom, hogy te ezt a kisujjadból kirázod. Őszintén megmondva, megnyugtató a tudat, hogy van olyan "ismerősöm", aki otthon van az "ilyesmi" feladatok megoldásában.
Persze rögtön felvetődhet a gyanú, hogy ki használlak. Ami speciel igaz. Szánom bánom, de akkor is. Persze ez itt most csak egy vicc.
De, ha úgy hozza majd a sors, hogy szükségem lesz a szaktudásodra valamely komolyabb ügyben, akkor csak ellenszolgáltatásért fogom igénybe venni! Mert azért az én pofátlanságomnak is van határa. Igaz messze, de van. Hi!

(Remélem nem sértésnek veszed, mert nem annak szánom. Inkább fanyar humornak a saját tudatlanságomra.)

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Transzduktor
Transzduktor picture

"én pontosan tudom, hogy ki is az az illető, aki meg tudja oldani a dolog elvi-számítási részét" - :jawdrop: - Jaj, megtalált a titkosszolgálat! Pontosan tudják ki vagyok - ennek nem lesz jó vége. Jajaj!

0

cidrynk
cidrynk picture

Sziasztok!
Kösz a segítséget mindenkinek. Megoldódott a probléma. Egy hőkioldó fegyverzetét kicseréltem mikrókapcsolóra és mivel ez nem bírta volna bojler áramát egy mágneskapcsolót vezéreltem meg vele.
A mikrokapcsolót állíthatóra aplikáltam és így 9,5 ampernál kapcsol.Teszt üzemben működik a vezérlés. Remélem hosszú ideig működni fog.
Nem méreteztem trafót és Karinthy műveket sem olvastam. Egyébiránt a trafó méretezés csak képletek kérdése, meg persze a kompromisszum hogy milyen drótod van.
Imre

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
:king: Nem rossz! :taps2: Ennek a megoldásnak van előnye és hátránya is a fentebb általam javasolt pozitív áramvisszacsatolásos relével összehasonlítva. A legnagyobb előnye a lomhaság, minden körülmények között lassan reagál de a célnak megfelel. Mindenképp jó, hogy relét használtál kapcsolónak és nem triakot, mivel a relé vezérlése kb. ötöde teljesítményt veszejt a triak áteresztési veszteségéhez képest. Ebbem az alkalmazásban meg egy megfelelő relé túléli a kapcsolt fogyasztót.

0

city217
city217 picture

Szia.
Te ezt már tudtad előre, csak minket cukkoltál. :)
Üdv.

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Jaja! Na de mára vége.

Mert:

„Véget ért a móka mára,
zárul Miki móka tára.
De ha tetszett nemsokára.
Tercsi, Fercsi, Kata, Klára,
s valahány név a naptárba’
Eljövök még hozzátok.
Viszontlátásra, pajtások!”

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Jó vastag drót! De igen. Ki kell bírnia. Természetesen teljesítményt nem kell átvinnie, tehát csak a réznek kell vastagnak lenni. A vasmag lehet vékony. Ha van neked otthon egy régi, rossz (vagy nélkülözhető) csengő reduktorod, akkor annak a szekundere helyett tekerj fel 20 menet körül (ha bele fér) vastag drótot. Most nem számolom ki a terhelhetőséget, de itt is volt róla szó tegnap. Ha a primerje jó már kész is az áram váltód. Onnan már csak elektronika. De mindenképp teszteld melegedésre!

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Ne komplikáld túl. Egy időrelé és néhány kapcsolási időpont, amit az életvitelhez be lehet lőni. Úgy fog működni, mint egy kvázi éjszakai (vezérelt) fogyasztó. Az egészet megúszhatod néhány ezer forintból.

Üdv! Kalex

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Mint írtam a nagy melegvíz igény behatárolja a lehetőségeket. Nyolcan lakják a kérót különböző időben dolgoznak, és így a többi tevékenység időpontja is változó.ideiglenesen megpróbáltam egy heti programozású időzítőt rátenni, de nem vált be. Nem tudtam olyan időpontokat választani, hogy melegvíz is legyen, és a túlterhelés se legyen gyakori
Imre

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Akkor, ha nem akarsz áramváltót gyártani:
1. 1db 20/5-es 5VA áramváltó
2. 1db használt feszültségszabályzó (lehetőleg 6V-os Trabant)
3. megfelelő számú dióda
4. némi vezeték
Kész az áramhatárolt kapcsolód.

Üdv! Kalex

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Azért ez elég necces. 3x16A már jelentős teljesítmény. (11kW). Szerintem csak el kell osztani rendesen a terhelést. Egy normál családi házban elégnek kell lennie a szóban forgó teljesítménynek. Azt mivel állapítottad meg, hogy jó a kismegszakító? Mekkora áramnál kapcsol le? Mérni, mérni, mérni!

Üdv! Kalex

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Lakásonként csak 1x 16A jut, és ez kevés. Lakatfogóval mértem. Jók a kismegszakítók.
Imre

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia!
Egy 20 Amperes diódát sorbaköthetsz a bojlerral. Volt már erről topik itt a tanyán, keress rá.
Üdv! Tranzix

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Én ezt úgy oldottam meg, hogy a bojler elé betettem egy nagy diódát, és csak fél fázissal melegít, gyakorlatilag hosszabb ideig.

Üdv: formasu

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Sajnos sok meleg víz kell és gyorsan.
Köszi az ötletet.
Imre

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

léteznek áramfigyelő relék amik pontosan ilyen dologra találták ki, viszont nem túl olcsók. Lehet érdemesebb cserélni a kismegszakítót!

Üdv,
Oszi

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Köszi a linket. Találtam a neten prioritás relét. Tudnám használni e célra?
Imre

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia!

Igen ez a relé pontosan erre a célra készült! Ha az áram túllép egy bizonyos értéket a fontosnak ítélt áramkörben akkor kikapcsolja a kevésbé fontosat!

Üdv,
Oszi

0

nandras
nandras picture

szia!
ha nem a főmegszakító, tehát nem a méretlen ágban van, akkor a legegyszerűbb, ha nagyobbra cseréled. a főmegszakító mindig nagyobb értékű, mint a többi, így van tartalék a rendszerben.

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Sajnos a főmegszakító. Állítólag a nagyobbra cserélésnek hálózatfejlesztési vonzata lenne.
Imre

0

stevepapa
stevepapa picture

Szia!

Tudomásom szerint 25A-g nincs különösebb pénzügyi vonzata.

Üdv Stevepapa

0

Vasmacska
Vasmacska picture

Ezzel azért vigyázni kell: Ha a bejövő vezeték régi/villanyoszlopról/,akkor cserélni kell, főleg ha nem a kívánt áramerősségnek megfelelő a keresztmetszete. Ha az elosztó szekrény fából van nem szabványos csere.Így az ingyenesség akár 40-80000 ft is lehet.

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Lehetséges hogy azért kellene hálózatfejlesztést fizetni, mert a főmérő 3 x 16A és van 3 db 16A egyfázisú mellékmérő.
Imre

0

999999
999999 picture

Szia!

3x16A ez 1. 3 fázisú mérő? valamint 16A vagy 16A fokozatú(=10A) kismegsz.Ha 3 fázisú akkor lehet megoldás lenne "ész szerűbben" elosztani. Ha viszont 3x1 Fázis 16A? a fő bizti, és a mellék mérők is 16A? és nem azok oldanak akkor lehet "elfáradt" a
főbizti (hőbimetal) és kérni kellene a cseréjét. Valamint a bojler nem külön mérőn (éjszakai áram van) esetleg ez is kérhető de ez viszont átalakítással jár.

Üdv: Zódor József

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
A főmérő 3 fázisú 3x16A kismegszakító. 3 lakás mindegyikének 1 fázisú almérője van 16A kismegszakító. A túlterheléskor kb 19A általában mindkét kismegszakító kiold.Ha nem kapcsolhat be véletlenszerűen - mert melegvíz kivétel történt-a bojler akkor bírja a kismegszakító.C karakterisztikájúak a kismegszakítók. B-sek voltak de a szolgáltató lecserélte a főmérőnél, egy szaki pedig régebben az almérőknél.
Imre

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Ezt értem. Mi megy még a főmérőről? Gondolom, csak az az áramszolgáltatóé. Az almérők, már a tulajéi.

Üdv! Kalex

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Igen a főmérő a szolgáltatóé. Az almérők a tulajéi. A 3 lakás különböző fázison van, de mindenhol 1 fázis 16A van. 3 bérlő az almérők állása után fizet a tulajnak Ő pedig a főmérő által mértet a szolgáltatónak. Nem megoldható 3 külön mérő felszerelése, és külön szerződés, pedig ez lenne a tuti.
Imre

0

Balint80
Balint80 picture

Szia!

Nem értem, mivel lenne az jobb, mivel a 3fázisú mérőt is kérheted aszimmetrikusra (50éve így van) pl.2X16A+1X25A

Üdv.:Bálint

0

nandras
nandras picture

akkor gáz van :)
ebben az esetben kétféle megoldás lehetséges:
- egy logikai áramkör, amely bizonyos fogyasztók bekapcsolása esetén tiltja a bojlert, ill. a bojler üzemének idejére tilt bizonyos fogyasztókat
- áramkorlát jellegű figyelő

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Valamiféle áramfigyelő relé lenne amire gondolsz?
Nem ismerem a működésüket. Esetleg tÍpust tudnál mondani?
Imre

0

nandras
nandras picture

oszi11 már meg is válaszolta a kérdésed :)
szerintem olcsóbb, mint a hálózatfejlesztési díj lenne.

0

cidrynk
cidrynk picture

Szia!
Köszönöm!
Imre

0

Sponsored links