You are here

Közös topic indítása 17 MBxxx sorozatú mainok nem indulnak táp led villog! Látszólag tápfeszek rendben vannak!

9 posts / 0 new
Last post
megujulo
megujulo picture

Kedves Tanyatagok!

Bizonyára sokan találkoztatok a mostanában tömegesen jelentkező hibával az olcsó tescós, lidl.s egyéb forrásokból származó gagyi tv-k 17 MB mainok problémáival!

A jelenség egyértelmű minden típusnál!

Bekapcsoláskor a táp led villog folyamatosan, a készülék nem reagál semmire!

Hogy kiszűrjem az amúgy sem híres hozzá tartozó 17PW26-4 táp hibalehetőségeit konkrétan belementem egy tápfelülvizsgálatba, mivel nemcsak a nand okozhat fennakadást hanem a main "protect" védelme is!

A main tartalmaz egy áramkört ami több tranzisztorból és többes dióda kapukból áll egyszerre!

Méri a tápfeszültségek helyes meglétét, mind a 17 mb tápból érkező feszültségeket és mind a main-on készíttetett feszültségeket és azok hiánya esetén (bármelyik hiányzik) akkor a protect lábon megjelenik egy L szintű jel!

Egyébként a protect jelszint mindig H szinten van üzemi állapot közben!

A mainokon eltérő lehet a védelem tranzisztorainak és dióda kapuinak a beültetett alkatrész mennyisége (tehát main-onként változhat a védelem figyelés bemeneteinek száma!)

A sema leírások több típusnál is részletesen foglalkoznak a tápfeszültségek meg nem létének következményeivel, és egyértelműen le is írják hogy a táp led villog ha a készülék bármely tápfeszültségével gond van!

Megfigyeltem 3 különböző készüléket üzemi körülmények között!

A felkapcsolás minden készüléknél azonos! (ha valamely tanyatag másként látja kérem írjon ide!
Bekapcsoláskor minden készülék esetében van pár felvillanása a ledeknek és kb 4-6 mp után a készülék standby ledje folyamatosan világit!

Bekapcsoláskor pedig pár villogást követően feléled a main és a villogás elalszik! Ilyenkor kijelző main minden elindul!

Figyelmemet a protect jelbemenetre irányítottam mivel több sema is azt magyarázza hogyha a feszültség nem megfelelő akkor a protect bekapcsol!

A protect jelszint működése:
bekapcsoláskor L szinttel indul , kb 1-2 mp után átvált H szintre (3,3 volt) és a készülék standby állapotba kerül.
ezzel egy időben a protect is visszaesik L szintre!
Bekapcsoláskor a standby táp elindítja a processzort és a main a fő tápot és kb 2 mp után H szintre emeli a protect lábat! Ezzel a készülék elindul!
Ha a tápfeszek közül bármelyik hiányzik, akkor a protect védelem L szinten marad és a készülék blokkolva marad!

Hibás készülékek esetében mindig L szinten marad a protect láb!!!!

A kérdésem ki foglalkozott ezzel a problémával részletesebben!?

A tápfeszültségek induláskor maradéktalanul rendben vannak de a protect lábon mérhető feszültség mindig L szinten marad!

Kifejezetten áttanulmányoztam az összes külső és belső tép feszültséget előállító áramkörök működését illetve azok maradéktalan meglétét!

Az eredmény a protect lábon mért L szint valamint a diódákon lehúzott hibafeszültséget mértem! (annak ellenére hogy a tápfeszek a dióda másik oldalán megfelelőek!

Mivel a fizika fizika és a magasabb feszültség nem mehet záróirányban, így a smd vezérlésnek működnie kellene!

ezek az alkatrészek olyan picik hogy szinte lehetetlen hozzáférni!

Megfelelő nagyítós készülékkel minden áramköri részt letapogattam, és minden diódahidat rendben találtam, ennek ellenére a diódát meghajtó q42 pnp tranzisztoron érdekes jelenséget tapasztaltam a táp lába 3,3 volt ez az emitter. A collektoron 3,3 volt jön ki és ellenállás hidon leadja a hibafeszültséget a protect vezérlésnek. (tehát ez húzza be a protect l szintet!

A bázison 1,8 voltot mértem ami a tápfeszültség 3 db dióda hidjára csatlakozik!
A dióda hidakon helyes feszültség esetén legalább 3,3 voltnak kellene lennie de én 1,8 voltot mérek!
A dióda negatív oldalán a tápszeltségnek magasabban kell lennie mint 3,3 volt!

Nem értem hogy mi huzza le a tápfszültséget és generálja a bekapcsolást ha a diódák mási oldalán negvan, és magasabb a feszültség, mint a védelem bekapcsolása!

1. próba q9 tranyó collektorát felforrasztottam (állandó H szint jelentkezett!

A készülék ugyanúgy nem kapcsolt be! továbbra is villog a táp ledje!

Amit nem látok a protect védelem hová fut be? gondolom vagy inkább feltételezem a processzorba vagy annak valamely meghajtó áramkörébe? erről ugyanis semmilyen leírás nincsen!

Nos amíg ez a protect jel "nincs rendben" egyszerűen nem indul el a main!

legalább 6 db maint vizsgáltam mind ugyanezt a jelenséget prezentálta!

Véleményt, hozzászólást, tapasztalat megosztást szeretnék, mert számtalan fórumrovat feszegeti ezt a problémát tömgesen!

Kérem akinek bármilyen kevés tapasztalata is de van irjon ide!

Ödvözlettel:

File attachment: 
Comments
jancsika
jancsika picture

Sziasztok--nálam egy 17MB36-ossal az a gondom hogy mikor legelőször adsz tápot vagyis 220-at,akkor indul,de kikapcsolva,stand-by módból többet nem,3-4-et villog a led, majd folyamatosan világit és nem indul a main...ötleteket várnék...

0

agressiv
agressiv picture
*

Hát ennél is a szokásos a firmware problémára gyanakodnék.

0

agressiv
agressiv picture
*

Üdv

Szerintem fordítva van-ez, azért nem jelentkezik a protect, mert azt a processzor vezérli, de hibás szofver miatt az sem megy, vagy nem jut el odáig a program. Írtad, hogy forszíroztad a védelem magas szintjét, mégsem működött, tehát az okot és okozatot összekeverted. Ezért is van az, hogy szoftver csere után simán magukhoz térnek, még akkor is, ha nem stimmel a szoftver, legfeljebb nem működik a kijelző, mert nem stimmel a formátum.

Bármi más értelmes masinánál, amiben van védelem, a hibát egy villogó kóddal jelzi a processzor és attól még reagálnak a távirányítóra is, viszont ezek a mérnöki munka szégyenei tulajdonképpen lefagynak a szoftverhiba miatt, azért villog a led a végtelenségig és nem reagálnak semmire. A török rajzokat meg nem érdemes komolyan venni, gyakran igencsak távol állnak a valóságtól.

0

megujulo
megujulo picture

Köszönöm a választ! Én is erre tippeltem de nem voltam biztos abban hogy a vezérlés befolyásolja a processzor működését vagy a processzor nem is érzékeli a protect jelet!

Szoftveres hiba esetén megáll egyértelműen a main. Ezt én is tudom, azért annyira nem vagyok analfabéta!

Viszont azt eldönteni hogy hardveres vagy szoftveres hiba áll fenn sokszor dilemmába ejt!(lásd sony Bravia OSD menu küszködést!)

A kérdésem az lenne hogyan lehet frissíteni vagy javítani, ha egyáltalán lehetséges. Külön eepromot vagy flasht még nem programoztam nincs is hozzá felszerelésem. De ha jól tudom lehetséges usb-ről is frissíteni de ha jól tudom nem minden esetben!

Írtak itt olyat hogy dugjam be a usb-be a fájlt tartalmazó pen drivet- majd nyomjam meg az ok gombot (A távra sem reagál! Lehet hogy az alaplapi ok vagy bekapcsol gombbal menne a frissítés?

A következő a kérdés milyen fájlt tegyek bele ha ezer féle készülék van pl de azonos alaplapokat szerelnek a tv sasszéba!? Főleg akkor ha angliából származó nevet nem mondó készülékről beszélünk!
Az én tv-m lapja pl 17MB82-1a és egy 32" kijelzőt hajt

Véleményem, (de ez tényleg csak az én véleményem) szerintem igazán a coll méret ami számít a helyes kijelző meghajtáshoz (persze vannak olyan típusok ahol fejre áll a kép mert alulra tették a t-cont!

Másik frissítési módra azt írják hogy a valahol össze kell zárni az adat és órajelet (talán flash-nál? )?
Szakmailag ez távol áll tőlem, de lehet hogy enm mondanak marhaságot!!!???!!!
Azt írják hogy ilyenkor újra olvas a processzor , de mit? ebben nem vagyok meggyőződve!

harmadik megoldásként pedig le kell venni a flasht cserélni ujra irni! (ezt nem tudom megoldani legfeljebb ha valakire rábiznám!

Üdv Attila

0

agressiv
agressiv picture
*

Az USB frissítés csak akkor műküödik, ha valamennyire még magánál van a szoftver.
Flash-t írni valamiféle programozóval lehet, ehhez le kell szedni az IC-ét.
Mindíg a hozzávaló firmware kell, ha nincs, akkor el kell fogadni, hogy másik main kell.
A kijelző mérete totálisan lényegtelen, a felbontás és az adatfolyam bitmélysége számít.

Olykor valóban segít, ha az NVRAM-ot (nem felejtő ram, ez tárolja a beállításokat) töröljük, vagy az órajel és adat lábakat összezárjuk, így azt hiszi a processzor, hogy üres és újraírja az alapbeállításokkal, ez egyfajta módja a gyári beállítások visszaállításának, de ez nem frissítés és csak akkor működik, ha a szoftver egyébként rendben van és nem ugyanaz a flash IC látja el az NVRAM szerepét, mint amin a szoftver is van.

Viszont azt eldönteni hogy hardveres vagy szoftveres hiba áll fenn sokszor dilemmába ejt!(lásd sony Bravia OSD menu küszködést!)

Ha például hőre reagál, vagy melegen másképpen viselkedik, az az esetek 99%-ban hardveres hiba, míg a szoftver mindíg ugyanúgy viselkedik, leszámítva néhány ritka esetet amikor nem hibás a szoftver, csak a flash-t, vagy nand-ot nehezen lehet olvasni.

0

megujulo
megujulo picture

Köszönöm a választ!

Látom nagyon benne vagy az ismeretekben!

HA jól tudom ezek a 17 mb sorozatokon nem lehet levenni a flash-t? Feltehetően ezért dobós?

Kérdés?

Tehát adott egy készülék amely nem vagy valamilyen szinten produkál valamit. Hogyan dönthető el tulajdonképpen az hogy most csak flash frissités hiba vagy szoftver hiba!?

egyik ismerősőm azt mondta hogy lehet szoftverhiba a sony braviánál is! azért nincs osd menu. A másik kollega azt mondta hogy ha megy a kép a hardver rendben van, csak szoftver lehet!

A harmadik kollega azt mondta hogy a osd menu és a képalkotás külön külön szálon fut de lvds csatin mindkettő jelen van!

A negyedik azt mondta hogy lehet main belső táp probléma is (azon dolgozom, AZT ELLENÖRZÖM)

Amiben én nagyon nem vagyok otthon az a programozás!

Ráadásul nem tv szerelő vagyok csak hobbista! a hardveres probléma (kontakt zárlat, hőre stb.) nem fog meg. arra hamar rá lehet jönni.
Amikor ilyen progi jellegű problémába szaladok az elég nehéz számomra, mert sem felszerelésem sem gyakorlatom nincs a programozás terén!

visszatérve a 17 mb-re. Nincs rajz vagy leírás, hol a flash amit frissíteni lehetne (de le és feltenni lágyforrasztás nem lenne gond, és talán lenne ismerős aki beírja a tartalmat is (feltéve ha van mit)

Szoftver terén az az érdekes hogy millió tv és táv de ezek bizony egykutya! a 17 mb sorozat TÖBBSÉGE ugyanazt a menüt jeleníti meg, és mindegyike viszi ugyanazt a távkapcsolót!

A gyanúm az hogy a szoftverük egy két verzió eltérés mellett ugyanaz az alapja!

olvastam rossz flast tett be a kolléga és megfordult a kép, stb. de ennek ellenére ha nem is jól de működésre bírta!

Pl van egy 26" tv-m a konyhában orion 26dled tv és nincs hozzá táv! (kidobták mert hogy alaplapos, majd hozzám került a elektronikai hulladékgyűjtő telepről mert nem látszott törés rajta, gondoltam elkérem hátha megy a kijelzője! annak 1 shottcky dióda zárlaton kivül más baja nem volt! (Annak is villogott a tápledje akkor, de egyértelműen táphiba volt!
Ráadásul nem tudtam beállítani mert nem volt távom hozzá! A angol bush 32" tv távja egy az egyben jó hozzá!
Most már nem kapcsol ki 4 óránként mert be tudtam mindent álltani!

Az én mainom 17 mb62 az angol 17 mb 82! kinézetre külsőre ugyanaz. (volt tavaly egy orionom is, ami nem lehetett beindítani (17mb52) de a kijelzőt sikeresen át tettem egy sony braviába!

Egyébként mindegyik fullhd-s készülék! (2 csatornás 8 bites lvds jel megy ki)

Tehát típustól és gyártótól függő a szoftver ez érthető, de azonos main azonos hardver (tehát azonos vas) esetében szoftver és adatcsere sem segítene? Pl az én tv-mből kimentve a flash tartalmat nem lehet átültetni a másik készülékbe?

Mint mondtam ezer készülék típus ezer méretű kijelző de mindig ugyanaz a vas!

0

agressiv
agressiv picture
*

A flash IC-ket simán le lehet venni és újraírni, a nand problémásabb, mert ahhoz olyan programozó kell ami tud nand-ot programozni és az elég ritka.
Ha a külön szálas OSD és kép fizikai szálat jelent, az butaság, mert a kijelző megjeleníti a képet ami az adatbuszon érkezik rá, a kép és OSD "keverését" a processzor csinálja.
Ha a tied hidegen rendesen indul, de melegen problémás, az inkább hardveres hiba.

Tehát típustól és gyártótól függő a szoftver ez érthető, de azonos main azonos hardver (tehát azonos vas) esetében szoftver és adatcsere sem segítene? Pl az én tv-mből kimentve a flash tartalmat nem lehet átültetni a másik készülékbe?

Az MB62 és 82 softver csere nem valószínű, hogy működne. Egyrészt azért, mert gondolom a processzor sem ugyanaz, mégha fizikailag hasonló is. Másrészt ha a kettőben nem ugyanolyan felbontású kijelző van, nem fog működni még akkor sem, ha a main pontosan ugyanolyan, de akkor sem, ha a felbontás stimmel, de az egyik 8 a másik 10 bites adattal dolgozik. Olyan is van, hogy a tuner más gyártmány rajta és elindul ugyan a készülék, de a processzor nem megfelelő címmel és adattal akarja szabályozni a tunert ezért nem megy.

0

megujulo
megujulo picture

Nagyon köszönöm a válaszokat!
pontositani szeretnák mert feljebb rosszulirtam a kijelzővel kapcsolatos észrevételemet!

Az elromlott main 1366 x 768 alap felbontású 8 bites megjelentőhöz csatlakozik! (tehát nem volt fullhd-s, mint feljebb irtam!)

Teljesen igaz az hogy a 8bit a 10 bit és az 1 vagy 2 lcds csatorna tényleg nem működőkepés, ezt megtanultam akkor amikor egy orion ugyanilyen fullhd-s tv mainja meghalt és megörököltem a 32+ ful lhd kijelzőjét!

Tényleg létezik a procinak több kivezetése de csak 4 adatcsatornát használt jelenleg!(az órajellel együtt 5 páros ér van bekötve smd ellenállással a lvds csatira! (a 12 párból) tehát tényleg nem mindegy melyik flash megy bele!
ergo ami azonos kijelzőméretet felbontást és lvds csatornát használ az jó lehet!

A klímákban is tele van a piac teljesen más néven futó de tök azonos beltérivel elektronikával működő készülék!

Mindaddig nem lett jó a feljebb említett full hd-s kijelző ameddig nem találtam rá olyan törött tv-t ami tudta a 10 bites 2 csatornás átvitelt (ez 1 évvel ezelőtti történet!) Aztán azóta is élvezem a fullhd-s sony braviat a műhelyben 32"-on.

sajnos az én 26"-os orion-om is fullhd és 2 csatorna 8 bites! (ennek nem lenne jó a flashe) mivel nem kezelné a képernyőt!

tudna valaki segíteni esetleg flash töltés és küldés ügyben (próba szerencse alapon) 2 db flast én is át tudom forrasztani, egyébként megtaláltam őket a sema alapján ár ormótlanul randa műanyag tokban vannak benne, látszik a minőség a vékával egyenértékű!

kérdés itt mindegy melyik flasban mi van betöltve? gondolom a 2 azért kell hogy a tartalom beleférjen és nem azért hogy hiba esetén az egyik átvegye a másik szerepét!
flashtipusa efcon 16-104hip
készülék tipusa bush DLED32974HD
alaplap típusa 17 mb 82-1a
kijelző fajtája lc320dxn (gyártó LG)

két darab flash-t megtaláltam rajtuk . a 6. lábon az órajel feszültsége egy mp-re megjelenik, aztán megszűnik!
a flash-eken a 6. lábon sincs feszültség (clock lába!)

Ha a proci jó és a flashek halnak el akkor 80% az esély a feltámasztásra!

tudna nekem valaki megfelelő tartalommal irt flast ellenjuttatásért küldeni ehhez a tv-hez?

0

Sponsored links