You are here

Kondenzátor túlbiztosítása: feszültség vagy kapacitás

28 posts / 0 new
Last post
szuts
szuts picture

Hellótok!

A következő gyakorlati kérdés merült fel bennem:
Ha egy tápegység javítása közben belefér a kivett kondenzátor helyére egy nagyobb paraméterű, akkor a - a túlméretezés/élettartam érdekében - nagyobb feszültségűt, vagy a nagyobb kapacitásút tegyek bele?

Ugyan is: van úgy, hogy egy tápban tönkremennek a kondenzátorok. Ha már egyszer szét szedtem, ha már egyszer forrasztok, ha már egyszer úgy is elmegyek a boltba, ha már egyszer ..., inkább a nagyobb kapacitású, vagy a nagyobb feszültség értékű beépítésével érek el hosszabb élettartamot?
Mi a véleményetek?

Köszönettel:
szuts

Comments
Sir
Sir picture

Üdvözlet Kollégák!

A kondenzátorok élettartamát egy adott áramkörben nem csak az ESR értéke határozza meg. Melegedést okoz még az impulzuson lévő túllövés, amelynek negatív iránya a kondenzátort ellenkező irányú feszültségnek teszi ki, ami komoly melegedést okoz (ha fordítva kötsz be egy elektrolit kondenzátort az áramkörbe, perceket belül felrobban). A túllövés eltüntetésére szolgál a dióda lábára húzott ferrit gyűrű, amely általában fekete színű, alacsony frekvenciás és ez "megeszi" a nagyfrekvenciás összetevőket tartalmazó túllövéseket. Ugyanezt a célt szolgálja a párhuzamosan kapcsolt 100 nF-os kerámia kondenzátor. Befolyásolja még a kondenzátor élettartamát az egyenirányító dióda sebessége is, a dióda feléledési ideje összemérhető az impulzus idejével.

Fentiekből látszik, hogy viszonylag összetett probléma egy elektrolit kondenzátor helyettesítése egy áramkörben.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv,
sir

0

ty
ty picture

"Fülesmester, 2012-11-30 16:07 ID:167097
A nagyobb feszültség nagyobb ESR-t is jelenthet, ami nem jó, mert nagyobb a veszteség (pl. önmagában is melegedhet a kondenzátor)."

Beidézett csatolmány szerint is így van:

"Az elkocsere buktatói
Az elkók ESR értéke minden táblázat szerint a nagyobb feszültségü elkoknál rohamosan romlik."

Szerintem pedig fordítva van, nagyobb feszültség = jobb (alacsonyabb) ESR és megkérdőjelezem annak a hozzáértését aki a csatolmányt írta.
Ha én tudom rosszul, akkor kérem javítsatok ki és én kérek elnézést, de szerintem ez egy igen fontos kérdés.

Egyébként azokkal értek egyet akik az azonos kapacitás / nagyobb feszültség / jobb minőség / hosszabb élettartam paramétereket írták.

Megkíséreltem csatolni egy kondi adatlapot, példaként az 1000uF egyes feszültségeire az ESR értékek kiemelve.
Előnézetben nem akar megjelenni, remélem azért látszódni fog.
6.3V -> 0.170R ESR / 10V -> 0.12R ESR / 16V -> 0.042R ESR /

File csatolás: 

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia Ty!

Igazad van, tévedtem, de csak a nagyobb, 100uF feletti kapacitású elkókra vonatkozólag! :bow:

Mondhatnám, hogy szándékosan, vagy kíváncsiságból, hogy ki veszi észre, meg pedagógiai megfontolásból, de nem így van, csupán nem figyeltem oda, hogy odaírjam:
...a kis, 10uF alatti kapacitású elkóknál.

Pl:
1uF/50V ESR=5R
1uF/160V ESR=10R

Üdv:
Fülesmester

0

ty
ty picture

Innentől kezdve már nem tudom mit gondoljak, de valószínűleg az a vége, hogy egyik állítást sem szabad ebben a formában általánosan használni. Marad a "kondik ESR-je változik a maximális feszültséggel".

Köszönöm a pontosítást, megint tanultam valamit.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: csak félig tévedtél, mert 160-200 V fölött zavaros a helyzet.

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:

Bálint

0

Shizo
Shizo picture
**

Sziasztok!
Na ne mondjatok mar hogy (pl Socket775 nel) talalhato 820uF/2.5V helyett csak ugyanolyan µF/Voltosat raktok bele, es par honapig vartok amíg beszerzitek..

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Valóban nem, de túl nagy eltérés már csak a fizikai méretek miatt sem lehetséges...(kisebb kapacitás és/vagy feszültség felé meg nem érdemes elmenni...)

0

thieringpeti
thieringpeti picture

Sziasztok!

Mi az egyetemen (PTE-PMMK villamosmérnök szak) azt tanultuk, hogy kapcsolóüzemű tápba nem elég az elkó! Párhuzamosan kell vele kötni egy 10-100 nF körüli kerámia kondenzátort. Ideális esetben ez lehet egy SMD kivitelű kis kondi, ami alul elfér az elkó lábai között. Még benne is volt egy előadás anyagban.
A kis kerámia kondi drasztikusan csökkenti az elkó ESR értékét.

A másik lehetőség, hogy egy adott kapacitást több, kisebb kapacitású, párhuzamosan kötött elkóval érünk el.

Volt egy előadásunk az új, korszerű tápokról. Azt mondta a tanár úr, hogy mostanában már nem ritkák az 1-2.5 MHz-en járó tápok, melybe 10-50 uF-es kondik kerülnek, és akár több ampert is leadnak 1.8-2.5-3.3V-on. Ezeket a tápokat többnyire PC-k processzori megtáplálására használják. Ezekben a tápokban a gyári tervezési javaslat előír több (akár 5-10 db) párhuzamosan kapcsolt alacsony ESR értékű elkót, valamint kerámia kondit.

A "közönséges" SMPS javításánál én úgy szoktam eljárni, hogy kicserélem a meghibásodott elkókat az eredetivel megegyező feszültségű, kapacitású alacsony ESR értékűre, majd alul a lábai közé beforrasztok egy-egy darab 100nF / 50V / 0805 vagy 1206-os méretkódú SMD kondit. Lehet, hogy "finnyás" TV tápegységek ezzel nem indulnak, de PC tápokban, alaplapokban, LCD monitorokban ez mindig bevált trükk. Több éve üzemelnek folyamatosan olyan P4-es alaplapok az ismerettségemben, amiket így preparáltam ki, miután napjában többször kék halállal halt el az XP rajtuk régebben.

Fontos figyelembe venni, hogy a nagyfesz tápokban (40V felett, TV-k...) a kis SMD kondi nem alkalmazható, mert többnyire 50V a feszültség tűrésük.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia Thieringpeti!

Amit leírtál igaz, de csak akkor, ha nem számolunk a kondin folyó árammal. Kis áramok esetén ez hasznos lehet, de egy 100uF-os kondival hiába kapcsolsz párhuzamosan 100nF-ot abból túl sok energiát nem tudsz kivenni és beletölteni sem. Így hiába pici a soros ellenállása, ha amperek folynak a kondi lábain, akkor az áram az elkó lábain folyik, hisz abba töltöd az energiát és abból veszed is ki. Így annak az ESR értéke a mérvadó.

Gondolj csak bele, ha párhuzamosan kapcsolod a fenti két kondit, de közben az elkó lábával sorosan beiktatsz egy ellenállást, mondjuk 1kOhm-ot (szimulálva ezzel egy rossz elkót) akkor mekkora áram folyik a párhuzamos eredőn, ha rákapcsolod a feszültséget? Ha megvárod, hogy feltöltődjön és leterheled, mekkora áramot tudsz kivenni belőle? Ezek után mit ér a kerámia kondi?

TTL és CMOS IC-k közvetlen táp-föld lábai közé érdemes kerámia SMD-t tenni, mert az csökkenti a tápvonalra jutó tranzienseket, de ott uA..mA-ek folynak.

Üdv.

0

thieringpeti
thieringpeti picture

Való igaz az elméleted, de a gyakorlatban mégis beválnak a 100nF-ok a tápokban. Ugyanis, a nagyfrekvenciás összetevők számára a kerámia kondi rövidzár. (a négyszögjel meredek fel/lefutó éle) kissé lekerekedik az elkón, így az elkót némivel kisebb impulzusszerű áramlökések terhelik. Természetesen az energia java attól még az elkóban tárolódik, csak a kisütés / feltöltődés felfutása kevésbé lesz meredek. Ha vesszük a négyszögjel fourier-sorát, csak az első néhány felharmonikus kerül így az elkóra, a többit a kerámia kondi szépen átvezeti. http://hu.wikipedia.org/wiki/Fourier-transzform%C3%A1ci%C3%B3 (igaz, az első néhány felharmonikus adja a teljes áram javát, sorban 1, 1/3, 1/5 rész...). Amúgy az elkók nagyobb frekvenciákon már nem vezetnek, ellentétben a kerámia kondikkal.
Amúgy láttam már katalógusban olyan táp IC-t is, ami 0.5-1A terhelhetőségű, és csak 4.7 uF kimeneti és bemeneti kondi kell hozzá. Itt a katalógus szigorúan kerámia kondit (lehetőleg többet, párhuzamosan) ír elő. A működési frekvencia pedig MHz-es nagyságrendű... Előírják még azt is, hogy milyen hosszú NYÁK huzalozás lehet a kimenetek, a tekercs, és a kondi között. Sőt, a panel elrendezését is. (ha ezt megszegnénk, akkor a táp még valószínűleg működne, de a készülék megbukna az EMC teszteken a magas rádiózavar-kibocsátás miatt).

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a magasabb feszültségű tápoknál kerámia tárcsa kondenzátorokat lehet tenni, ezek tudják a 100 V-ot.

Bálint

0

szuts
szuts picture

hellótok!

Köszönöm véleményeiteket, átrágom magam rajtuk, és ezek alapján cselekszem a jövőben.

"Akik szeretik az ilyesmit, azok rá fognak jönni, hogy ez olyasmi, amit szeretnek." - A. Lincoln

udv.:szuts

1

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Nem írtad, hogy milyen fajta tápot javítasz. Ha SMPS, akkor olyat tegyél bele amilyen benn volt. Ajánlom a Rubycon 105°C LOW-ESR Longlife kondikat. Hagyományos tápba tehetsz nagyobb feszültségűt. Oda nem kell Low-ESR, sőt jobb, ha nem az. A kis impedanciás kondik élettartama sokkal rövidebb mint a hagyományos aluelkó kondiké. Alapvetően az elkók élettartamát a rákapcsolt feszültség és a működési hőmérséklet határozza meg.

Üdv.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Badcaps.net...avagy a rossz elektrolit kondenzátorok "fekete" fóruma: http://www.google.hu/search?q=badcaps+forum&hl=hu&tbo=d&source=lnms&tbm=...
Üdv.: uniman

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

az azért ritka, hogy nem megfelelő kapacitás vagy feszültségtartományba tartozó kondenzátor kerül bele egy tápba, de az a bizonyos ripple current, az más tészta. Ez lényegében a kondenzátoron átfolyó maximális áram. Gyakran elfelejtik, hogy a váltakozó feszültség a kondenzátoron áramot hajt! Egy kapcsoló üzemű tápban ezek elég komolyak lehetnek, de egy nagyáramú kondenzátor nagy méretű és drága így nem nagyon kerül megfelelő a készülékekbe, hiszen nem az örökkévalóságnak készülnek.
Ha megnézed egy gyártó kínálatát meglepően sok típus készül, és ez nem véletlen. Ha nagyobb élettartamot szeretnél válassz nagyobb áramú típust!

http://www.icd-sales.com/Manufacturers/Jamicon/Capacitors/tech-docs/jami...

Üdv,
Oszi

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: ezért is más felépítésű a motorindító kondenzátor.

Bálint

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia!

Ma már ez sem mindig igaz. Ezek a kondik is egyre kisebbek és a méretükkel együtt az élettartamuk is össze megy. De végül is nem az örökké valóságnak gyártják. Hisz csak 1 év a garancia idő.

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

kattila
kattila picture

Szia
En amilyem benne volt olyat szoktam vissza tenni ha lehet.

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Általában nem kell variálni az értékeket, viszont a MINŐSÉGre kell helyezni a hangsúlyt. És ahol pl. 85°C-os kondik vannak illik 105°C-osra cserélni, különösen tápban, és egyéb "melegebb éghajlaton".
Alacsony ESR értékű kondi használata nem árt, főleg SMPS-ekben, DC-DC konverterekben.

0

ELKO4
ELKO4 picture

Szerintem erre nincs általános, mindenhova alkalmazható szabály. Készüléktől, adott kapcsolástól függ.
Szerintem a legjobban akkor van "bebiztosítva" ha normális minőségű 105 fokos kondikat építesz be, lehetőleg hűtőbordától elhajlítva kicsit hosszabb lábbal.
Az eredetilvel egyező feszültségtűrésű és egyező vagy kissé nagyobb kapacitású kondi elég szokott lenni. Ha biztosra akarok menni akkor teszek be 5000 üzemórás ESR kondikat.

Azon el szoktam szörnyülködni, amikor 110 fokos TV-be a 145 Voltra 47uF 160 Voltos kondit tesznek gyárilag. Ilyen helyekre szoktam betenni 100uF 200 Voltost.

Pl. a régi TEA2164, 2165 ITT tápegységekbe az elkocserénél nagyon körültekintően kell eljárni, ha valami nem tetszik neki nagyon csökönyös tud lenni.
Ami még nagyon kényes tud lenni, a Precision táp, ott sosem változtatom meg a gyári értéket.

Üdv.

Tamás

0

tnema
tnema picture
*****

Szia!

Fülesmesternek kiutalni egy hangszórót.
Teljesen igaza van. Mióta ismerem (ismerjük) az ESR táblázatot, azóta értem, hogy a névleges feszültség növekedésével nem lineárisan nő a soros ellenállás.
Ezért valóban 75, 100 és 120kHz körüli frekvenciákon nagyon bizonytalan működést eredményezhet.
Úgy már magam is jártam, hogy okoskodásból -ugyanúgy mint Te óhajtod- én magam rontottam el a készüléket. A műhibát a legnehezebb meglelni!

A kapacitás növeléssel is csínján kell bánni. Vannak olyan áramkörök, amelyek ezt nem kedvelik, sőt nem is működnek megnövelt értékekkel.
A csöves világban más volt a helyzet, de ott is egy kétutas egyenirányító csövet 1 esztendőn belül tönkre lehetett tenni a pufferelkó kacapitásának duplázásával.
Ezért kell mindig mérlegelni.
Üdv!
tnema

0

jandu
jandu picture

Szia,
fülesmester hozzászólásától függetlenül - igyekszek mindig a tervezett értéket beépíteni, végül is "arra" volt az áramkör megtervezve....és megvalósítva......

jandu.

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

A kérdés jóval árnyaltabb ennél, a ma már 100kHz környékén működő SMPS-ek vonatkozásában!
A nagyobb feszültség nagyobb ESR-t is jelenthet, ami nem jó, mert nagyobb a veszteség (pl. önmagában is melegedhet a kondenzátor).
A nagyobb kapacitás, induláskor nagyobb tranziens áramfelvételt eredményezhet, ami szintén nem mindig jó. Ezen kívül fölboríthatja a tápfeszültségek indulási és/vagy leállási sorrendjét.

Ezekről olvashatsz a csatolmányokban is.

Szerintem az legjobb megoldás, ha olyat építesz be, amilyen benne volt, hiszen feltételezhetően az értékeket méretezési számításokkal és gyakorlati próbákkal alakították ki optimálisra.
Persze mint minden alól, ez alól is vannak kivételek.
Módosítani azonban csak alapos megfontolás után, az áramkör sajátosságainak figyelembevételével szabad, és minden esetben próbaüzemmel ellenőrizni kell az eredményt.

Üdv:
Fülesmester

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

Feszültség !
(minél nagyobb annál jobb :) )

Üdv: Dénes István

0

Furmany
Furmany picture

Hello!
Szerintem 1 lépcsövel nagyobb feszültségüvel jársz legjobban.

0

nagypapi
nagypapi picture

Sziasztok!
Amikor rokon,jó barát,vagy saját készülékbe kell kapcsitápba elkót cserélni,az eredetivel megegyezőt veszek de LOW-ESR fajtát,ha kapható!A többibe csak,ha "túl hamar"visszatér!Mondjuk,ha a házi készletben van eggyel nagyobb feszültségű,vagy kapacitású ,akkor olyat kap,s általában nem probléma.Eddig kétszer jártam úgy,hogy a táp nem indult,csak az eredetivel.
Üdv:Endre

0

Sponsored links