You are here

Laptop akkumulátor helyes használata

27 posts / 0 new
Last post
prwnd
prwnd picture

Sziasztok!

Kb 3 éves Asus K50I laptopom akkumulátora a végét járja (a Linux boot után kiírja, hogy kapacitása 41%-ra csökkent, és teljes töltöttségből kb 45 percet bír). Ez számomra azért meglepő, mert ennyi idő alatt maximum 20-szor merült le teljesen.

Amikor vettem a gépet, azt mondták a boltban, hogy sose merüljön le ÉS mindig legyen bent az akksi, mindig legyen töltőn.
Ha kerülöm a teljes lemerülést (mint eddig), és feltöltés után kiveszem az akksit, akkor ez megnöveli az élettartamot? Vagy ha lemerül, akkor kell kivenni és csak legközelebbi használat előtt kell feltölteni?

Valaki le tudná írni, milyen használati módszer esetén maximalizálható egy laptop akksi élettartama?

Comments
Bricktopm
Bricktopm picture

Szia!
Én legtöbbet hálózatról használom az enyémet, kb hetente 1x-2x elkezdem akkuról használni.
Ha elkezdtem egyszer akkuról használni, nem töltöm addig, míg le nem merül 8-10%-ig, ha ezt elérte mindenképp feltöltöm, kisülni SOHA nem hagyom. Ha elkezdem tölteni, SOHA nem szakítom meg a töltését, amíg el nem éri a 100%-ot.

nekem ASUS laptoppal így 5évig elég jól ment az akku 3órát kibírt wifivel. Aztán kölcsönadtam 2 hónapra és azóta 15percet bír csak. (midnig kisütötte az illető csont nullára+túlmelegítette, hővédelem midnig leoldott neki, panaszkodott, hogy rossz agép, nálam azóta se állt le egyszer sem...no comment :) )
Szóval ezzel a módszerrel elég jól el lehet vele muzsikálni hosszú ideig.
--
Brick

0

jbussh
jbussh picture

Üdv!

"Ha elkezdtem egyszer akkuról használni, nem töltöm addig, míg le nem merül 8-10%-ig, ha ezt elérte mindenképp feltöltöm, kisülni SOHA nem hagyom. Ha elkezdem tölteni, SOHA nem szakítom meg a töltését, amíg el nem éri a 100%-ot." - én is így használom, ha akkuról használom. Egyébként a mobiljaimat is (ezért lehet az, hogy míg másnál egy év alatt lepusztulnak a telefonokban az akkuk, addig nálam két-három év alatt sem csökken a készenléti idejük számottevően).

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Legközelebb ne kölcsön, hanem örökbe add! Akkor nem lesz vele gondod, ha vissza kapod, mert nem kapod vissza!

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

Cormyus
Cormyus picture

Sziasztok!
Én múlthéten bontottam szét egy régi vagy 7 éves laptop akkut,az a gép már abszolút nem üzemelt vele 1 percet sem,áttettem egy akkuhibás gép(már rozsdásodtak a cellák,semmi áramot nem vettek fel)pakkjába és feltöltöttem őket. Érdekes módon 3 perc teljes maradék időt ír ki 1OO% os töltöttség esetén is. Viszont már több mint fél órája arról netezek és most 71% on áll 2 perc teljes maradék időtartam kiírással. Na mindegy de láthatóan jól bíja.
:D

0

BlackForce
BlackForce picture

Tehát akkor van valami a dologban,hogy érdemes megkockáztatni egy csipp reszettet(persze aki épit egy illesztő egységet,meg beszerez egy teljesértékő progit mellé).

0

Cormyus
Cormyus picture

Egyértelműen így van. Főleg ha valaki bontott akkupakkba akar használt,de jó állapotú akkukat beválogatni,vagy újakra cserélni a régieket akkor elengedhetetlen. Szerintem ha nagyon keresnénk ráakadnánk valami ingyenes "full" verziós programra is. (én még nem hallottam feltörhetetlen programról..):D

0

thanatos
thanatos picture

Szevasztok!
Nálam 2 ilyen herkentyű van - az egyik egy ASUS-ból, a másik egy IBM-ből való - :az akku-része mindkettőnek tökéletesen működik (tölthető-kisüthető), viszont a gépekben nem muzsikáltak. Ergo: valószinüleg az elektronika "utasitja" a gyanútlan tulajt új akksi beszerzésére (v.ö.:"Az izzőlámpa-összeesküvés" c., a Tanyán is többször emlitett videó!).
A legjobbakat: Thanatos

0

prwnd
prwnd picture

Köszönöm szépen a válaszokat, sok érdekességet olvastam, és sokat tanultam belőlük!

0

greatman
greatman picture

Sziasztok! Hát, nem is tudom, az én notimban mindig benne van az akku, és mindenkinek ezt is tanácsolom, aki tőlem erre rákérdez. Spóroljak az akkuval? Miért is? Kínából veszek hozzá 6 - 7 eFt. -ból. És ha valaki azt kérdezi, hogy jók -e a Kínai akkuk? Miért, az akkuk 99% honnan származik? Én már személy szerint jópár akkut vettem, és kivétel nélkül hibátlanok voltak. Nem úgy, a magyarországon vásárolt ilyen-olyan felújított, meg buherált vackok. Hozzáteszem, semmi baja a notimban az akkunak, pedig már több mint 3 éves. Simán megy 2 órát, és mindig töltőn volt. És még valami. Vegyem ki az akkut, és elvesztem a szünetmentes áramforrását a gépnek. Király. Főleg, ha mondjuk ezért hal le a hdd, az adataimmal, ha jön egy kis áramszünet... Az összeesküvés elméletről meg annyit, hogy lehet benne valami, de akkor törvényszerűen minden gépnél be kellene következni a dolognak, de mi van azokkal, amiknél nincs ilyen gond? Mondjuk az én gépemnél?

0

Akaifan
Akaifan picture

Szia!

Igazán nem összeesküvés elméletről van szó!
Egyszerű marketing.

Amit leírtam az EEPROM szabályzásáról az akkuban, az sajnos tény.
Nem kitaláció.

Minél régebbi egy laptop, az akku elektronikája, EEPROM tartalma is egyszerűbb.

De egyébként egy akku arra van tervezve hogy legyen használva, és kell is hogy néha ki legyen sütve(a laptop akkuról üzemeljen teljes kimerülésig is akár)

Nekem is van egy ALBACOMP Clevo D400-as P4-es laptopom, nem mai gyerek és az első akku van benne és 98%-os.
3-4 órát simán kibír.(pedig ezeknek a gépeknek még elég nagy a fogyasztása)
A régebbi laptop akkukat pár %-ban szétszedés nélkül is feljavíthatjuk, ha az akku állapota még jó.
A vezérlőpult, energia gazdálkodásban ki kell kapcsolni a riasztást és a %-értéket 1-2%-ra kell állítani.
És hagyni kell kikapcsolni a laptopot, amíg teljesen lemerül, 2-3 ilyen kisülési ciklus a legtöbb esetben, hozzám hozott laptopnál, + eredményt hozott az akkunál.(természetesen csodák nincsenek, ha egy akku már odavan, és az EEPROM miatt kevés %-ot ír ki, ez van, ki kell cserélni)

Laptop típus, akku típus és felhasználó függő ez a dolog, hogy kinek meddig bírja az akku a laptopjában.

Üdv!

Norbert

Norbert

0

Akaifan
Akaifan picture

Sziasztok!

Van egy olyan program hogy SBWorkshop(Smart Battery Workshop)

Ez fizetős és van hozzá egy interface, amivel az akku SDA, SCL, kivezetésein az akku EEPROM-ját vissza lehet írni az alap kiinduló állapotba, és reset-elni lehet a tárolt töltés-kisütési ciklusok alatt bejegyzett adatokat amik miatt az akkuknak csökkenti a töltőáramát, töltés időtartamát, és leszabályozza kisülési idő alatt a kimenő feszültségét az EEPROM, hiába lenne még az akkuban energia.

Akku csoport csere után nagyon fontos, mert hiába lesznek beépítve az új cellák.

Mert a kimenő feszültséget, töltést az EEPROM csak az eltárolt rossz adatok alapján fogja szabályozni, vagy egyáltalán nem, mert az akku kapcsain meg sem jelenik a feszültség, mert az EEPROM már letiltotta, mikor a rossz cellák még benne voltak az akkuban és ilyenkor tölteni sem engedi az akkut.

Ezt tűzvédelmi és biztonságtechnikai okok miatt írják bele az EEPROM-ba mert egy akku robbanás tud elég veszélyes lenni.

Csak sajnos olyan szigorú paraméterek alapján számol az EEPROM hogy minden egyes neki nem tetsző értéket, nem megfelelő töltés-kisütés ciklust, nem időben töltött akkut, túl lemerített akkut, mindent bejegyez.

És ez a mi pénztárcánknak egyáltalán nem jó, csak az akku gyártó cégeknek.

És az akkut már nem is engedi a tényleges kapacitása szerint feltölteni, kisütni és ilyenkor indul be az "önpusztító folyamat", mert ha egy jó és fiatal akku csoportról beszélünk, feltételezhetjük, hogy még nem károsodott egyetlenegy cella sem, előbb vagy utóbb az elektronika szerint csak az EEPROM által engedélyezett kapacitást hajlandó töltésként bevinni a cellákba, amikor ezt eléri a töltést leállítja.

Ennek eredményét láthatjuk pl az Everest progiban, mikor kiírja hogy már csak 73%-os az akkunk.

Vannak erre specializálódott cégek akik direkt ilyen laptop akkukat javítanak fel, ők is ilyen progikkal dolgoznak, jó pénzért, mert csak pár ezer Ft-al kevesebb náluk a felújított akku, mintha újat veszünk.

Elég relatív mi lenne a legjobb, hogy a leghosszabb ideig tudjuk használni az akkunkat.
Mert a mérnökök úgy írják meg az EEPROM tartalmát hogy garancia idő letelte után szépen elinduljon a "önpusztító" folyamat.

Én bizonyos időközönként szoktam hagyni teljesen lemerülni az akkut és utána azonnal töltőre tenni.

Másik megoldás, ha feltöltöd az akkut kiveszed és hűvös helyen tárolod,(nem kell hűtőben) és ha kell csak akkor teszed vissza a laptopba.

A gyártók kb 80%-osan feltöltött akkukat raktároznak mikor megveszed a boltban, ezután az egyszer feltöltött ciklus után kezded el használni.

És éveket is állhatnak raktárban károsodás nélkül.
Az állandó töltés amitől a leghamarabb tönkremennek az akkuk, hiába Lipo vagy modern akku cellák vannak bennük, az EEPROM úgyis közbe szól.

Így ha a programod megvan, a hozzávaló interface-vel együtt, akkor nagyon hosszúra kitolható az akku élettartama, mert időnként reset és megint új értékeken megy az akku töltés és az everest is 100%-os akkut fog ki írni.

Üdv!

Norbert

0

BlackForce
BlackForce picture

Üdv mindenkinek.
Volna egy kérdésem az eprom resettel kapcsolatban.
Letöltöttem,és felraktam a gépemre a Smart Battery Workshop_Demo verzióját,puszta kiváncsiságból(mivel a fiam Asus laptop akkuja hirtelen mintha elvágták volna úgymond elhalálozott).Úgy látom,hogy ezeket az epromokat a willem tudná kezelni(legalábbis első ránézésre némelyiket).
A kérdés,hogy az eprom reset úgy értendő,hogy az eprom,akku állapot bejegyzéseket tárol csupán és az egész eprom tartalmát kell kitörölni,vagy a benne tárolt adatbázisban van olyan rész amit át kell irni ugymond defaultra(gyári alap paraméterekre)?

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

erre nincs univerzális válasz! A legtöbb esetben az eepromban vannak az akkura és a töltőre jellemző konfigurációs adatok, ami ugye azt jelenti valamivel fel kell tölteni a memóriát. DE ezek a töltőprocesszorok között nagyon összetett működésűek
is vannak amiket különböző üzemmódokba lehet kapcsolni és ha biztonsági okokból (pl: túlmelegedés vagy túltöltés) kerül vészüzemmódba a processzor, az eeprom tartalma nem igazán érdekli nem engedi használni az akkut. Megfelelő parancsokkal magát a processzort kell konfigurálni az SMbus-on keresztül.
Ha valakit érdekel mélyebben hogy is működik egy ilyen processzor csatolok egy leírást egy Texas Instruments gyártmányú akku vezérlő

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Ebből a programból, ha jól látom, van 3.71-es verzió, de a letöltését nem találom hozzá, és az "okosságot" sem! Találkozott már valaki ezzel a programmal? Használta már valaki ezt a programot?

Üdv: formasu

0

Akaifan
Akaifan picture

Szia!

Nem nagyon reklámozzák ezt a programot, és sajnos csak 60 vagy 80 dollár megvásárlásával lehet hozzájutni.(mikor utoljára néztem mintha ennyi lett volna)
Egy demo progit lehet letölteni ingyen, de csak kipróbálásra jó, érdemleges működést nem biztosít és kell hozzá a működő interface.

Régóta több éve gondolkodtam a megvásárlásán, csak hát a családi kasszából, mindig sajnáltam 20 rugót.
Mondjuk valamennyire visszahozná az árát, ha a kuncsaftok hozzák a laptopokat a lepukkant akkukkal.

De sajnos az a trend erre felénk, hogyha már kezd lepukkani az akku, akkor nem vesznek újat és nem is költenek rá, hanem lecserélik a laptopot.

Így nem akartam beruházni rá.

És ráadásul úgy van megírva, hogy nem lehet klónozni és crack-elni ahogy ezt fórumokon olvastam.

A hozzá való interface megépítése sem bonyolult.

Soros portos interface.

Üdv!

Norbert

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! A laptop akksikban van egy töltésvezérlő elektronika, ami az akkucellák minden adatát méri, és tárolja, többek között a töltési ciklust is. Egy laptop akku legtöbbször nem akkor "lesz rossz" ha tönkremennek a cellák benne, hanem amikor a beépített töltés számláló eléri a beállított értéket, ekkor közli a laptoppal, hogy az akku legyengült... Minden töltést számol, tehát ott lett a fő hiba elkövetve, hogy mindig töltőn volt a gép bent lévő akksival... Kicsit félrevezetett, aki mondta, hogy így növelhető meg az élettartama, Ő inkább a saját érdekére gondolhatott, hogy így 1-2 év, és veszel Nála egy új akksit... :)

0

Oszi11
Oszi11 picture

Sziasztok,

Igen van ilyen is meg van olyan is amelyik csak a cellák feszültségét nézi és abból dönti el milyen állapotban van az akku.

Ha a laptop nem jelez töltést (az akku fullos) semmilyen negatív hatása sincs az akkura, hiszen a töltő le van válsztva az akkuról.
Ha a gép jelzi a töltést (az akku majdnem tele) ez nem túl optimális, elméletileg a Li-ion akkunál nincs káros hatás, de a tapasztalat mást mutat! Ez a hsználat csökkenti a kapacitásr és korai cellahibákat okoz. Érdemesebb inkább 20-50% közé meríteni majd teljesen feltölteni.
Akkuról használat: Mindig érdemes teljes ciklusokat csinálni. A laptopok általában 3V-3,3V tartománvban kacsolnak ki, ez az érték bőven a cellák minimális kisütési feszültsége felett van (2,7V környéke lásd az adatlapot, ez egy tipikus laptop akku cella adatlapja), így érdemes teljesen kihasználni az akku kapacitását, de azt el lehet mondani a magasabb kisütési végfeszültség jó hatással van az akku élettartamára.

Az akku kivétele: erre nézve a gyártó tanácsát kell követni! Vannak laptopok ahol az akku pufferként működik és nem ajánlott a készülék akku nélküli használta (főleg az olcsó netbookok). Ha az akkut a gépből kivéve akarod tárolni az akkut fel kell tölteni teljesen, majd 80%-ig lemeríteni és ebben az állapotban 20-25 fokon száraz helyen tárolni. A töltöttségi szintet 3 havonta ellenőrizni kell és szükség esetén utántölteni.

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

jbussh
jbussh picture

Üdv!

Ehhez hozzátenném még azt is, hogy vannak olyan laptopok is, amelyek, ha azt érzékelik, hogy az akku fel van töltve, akkor arról üzemeltetik a gépet, akkor is, ha az adapter csatlakoztatva van. Ha az akku lemerült, átváltanak adapterre, majd feltöltik az akkut, és az egész indul elölről.

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

Ez jó is meg nem is ....
Mi van akkor, ha épp szeretnél elmenni vele valahová ?! Akkor állandóan figyeld az akkut, hogy épp süt vagy tölt ?!
Azért jó vicc lehet, irodai laptopnak biztosan nem válna be :P

Üdv: Dénes István

0

jbussh
jbussh picture

Üdv!

Pont irodában használják őket.

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

És hogy oldják meg azt, ha épp el kell menni az asztaltól ? Vagy csak este töltődnek a laptopok ?
Mert tegyük fel, hogy a drágaság épp 8:00-kezdte el a töltést és én 8:15-kor meetingre szeretnék menni, akkor mi van ?
Én most kaptam egy DELL Latitude Laptopot, nem túlzok, 8 órát bírja az akksija, akár egész nap elkolbászolhatok a cégen belül egy töltésből.

Üdv: Dénes István

0

jbussh
jbussh picture

Nem cipelik őket sehova, asztali gépként üzemelnek.

0

Kari
Kari picture
*****

Haho!
Hat nem tudom, de az en Dell-em most 5. evet jarja, elsö aksival, szinten kb. 20-30x lett
ujra feltöltve, s a kapacitasa 97%/2.56 oraban adodik meg ha lehuzom a töltöjet...
Igaz a Nejem HP-ja kicsit idösebb, de ezen idö alatt alig huzogatta ki a töltest az aksibol,
szinten mindeg a töltön van, de max. perceket bir halozat nelkül...
Asszem ezen 3 esetböl_megha klf. gepek is_ nehez lenne törvenyszerüseget felallitani.
Kari

0

bluemoon
bluemoon picture

szevasztok,

ezek az akumulátorok élettartama manapság a tintasugaras és a lézer nyomtatók algoritmusán alapszik. világraszóló átverés. majd utánnanázek, de ha jól tudom bizonyos aksikba egy TI gyártó áltan kieszelt IC-ét épitenek be amely "selfdistruct", nem tudnám a legmegfelelőbb fordítás most megmondani, szerintem öngyilkos?. az komunikál a géppel, majd meghatározott idő, munkaóra a jó Isten tudja milyen logika szerint visszafordíthatatlanúl kiakad, leakassza a cellákat a fegyverzetekről és attól a pillanattól az aksinak annyi. a fegyverzeteken a fesz 0V és hiába minden próbálkozás külső árramhatárolós eggyenirányítóval , semmi Ampert nem vesz fel. konkrét egy hp 6830-as aksival próbálkoztam. még nem törtem fel, de a cellákat majd kimazsolázom más alkamazásokhoz. az aksi nem úgy adta be az unalmast, hogy mind rövidebb ideig tartotta a frontot, hanem az egyik pillanatról a másikra hanem valamivel, a vásárlástól számítva, több 2 évre. ehhez még hozzájárúlt a Vistának frissítése által beépitett programhiba amely teljesen leállította a töltést és az új aksit sem volt hajlandó tölteni. ez egy közismert "bug" és a hp kiadott egy BIOS frissítést is azokhoz a gépekhez, amelyeknél az eszement "konstruktőrok" megengedték azt, hogy a operációs renszer beleszóljon a töltésbe (az aksiból felhasznált energia kezelésével még egyezek). sajnos manapság nem arról szól az aksi élettartama, hogy miként kezeled a cellákat, hanem attól, hogy a gyártó mikor dönti el, hogy most elég volt, vásárold az újat.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia bluemoon!
""selfdistruct"...a legmegfelelőbb fordítás... szerintem öngyilkos?"Önrombolo, vagy önmegsemmisitö lenne a magyaritasa-sztem, ambar a SW hatsogodolata miatt inkabb önleepitönek neveznem.
Kari

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

Én a tegnap szedtem ki egy akksit a kukából.
Szétbontva a cellafesz 4V körül van, mindegyik cellán !
Li-ion akksi.
Kifolyás, puffadás sehol sem látható.
Terhelni Még nem próbáltam, de szerintem kutya baja...
Tapasztalatól mondom, hogy most a kézi fúrógépemben egy ilyen bontott laptopakksi szett van, és egész nap elcsavarozgattam vele, szerintem többet bír mint mikor megvettem :P

Üdv: Dénes István

0

Sponsored links