Kedves Kollégák !
Többnyire 60 db leddel szerelik a kereskedelemben kapható 220-as fényforrásokat. Ezekben 30 - 30 db sorbakötött van párhuzamosan kötve, melyek 90 Voltos táplálást kapnak. Egy jól bevált kapcsolást tud valaki kérésemre a kollégák közül ajánlani. A legjobbakat kívánva előre is megköszönöm.
2013, September 12 - 10:02
#1
Sziasztok!
Kis érdekesség: http://www.soselectronic.hu/?str=1126&utm_medium=email&utm_source=newsle...
Üdv: Zoli
0
Sziasztok !
Hangya, nem írtad, hogy mekkora áramúak a ledek. A Nyaki által linkelt rajzon közel 40 mA, de Gadenes írásához
http://elektrotanya.com/?q=hu/content/asztali-halogen-lampa-ledesitese
már feltöltöttem az alábbi rajzot. Ez egy gyári led-ízzó rajza. Mint látható, 24 mA-re tervezték 29 ledre. Ha ez az áram jó Neked, akkor a soros ("előtét" ?) kondit duplázd meg, vagyis 680 nF, pufferkondit viszont nagyobbat tegyél bele (nekem akkor nem volt több helyem) és az egyes led ágakba tegyél be soros ellenállást (47...100 Ohm), mint ahogy a Nyaki féle rajzon is van.
Másik verzió: rokonomnak csináltam 120 db narancssárga ledből fénycsíkot ugyanezzel a rajzzal. Ott a ledek nyitó fesz.e kb 2V/db, azaz összesen 240 V körül volt. Ha jól emlékszem, 1,5 mikroF-nyi volt a kondi (több darabból raktam össze) a soros ellenállások pedig 100 ill. 470 Ohmosak és 23 mA körül jött ki a led-áram. Több, mint 2 éve üzemel napi többórás használatban, egyszer, egy led halt meg benne, azt ideiglenesen rövidre zártuk, azóta is úgy üzemel.
(A 240 V DC az ugye kb.171 V AC-ból készül, így lehet elég a 230 V-os betáp.)
üdv.
Tibi
Ui.:Időközben megtaláltam a rajzot, de formátum miatt most nem tudom csatolni. Az AC soros ellenállás 100 Ohm, a graetz után 10 mikro puffer van és utána betéve a ledekkel soros 10 Ohmos ellenállás.A ledeken 228 V esik.
0
Sziasztok
egy pár
0
Szia!
Nézzél szét itt is. http://elektrotanya.com/?q=hu/content/led-lampak-fenyeroszabalyzasa
Üdv: Zoli
0
Üdv!
Mivel jelentős feszültségesést kell létrehozni az előtéten, miközben a soros áram akár 100-300mA is lehet, így csakis soros kondenzátor beépítésével tudod megoldani, hogy csekély szintű legyen a disszipáció. A kondi értéke minden esetben az átfolyó áramtól függ. Ha tudjuk az áramot, akkor a számításban is segítünk. Itt egy lehetséges kapcsolás az elrendezésre.
Szép napot!
(Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!)
0
Sziasztok!
Az figyelembe kell venni, hogy mekkora a ledek megengedhető csúcs árama. Mert ha a szinusz csúcsán történik a bekapcsolás akkor csak az ohmos ellenállást korlátozza a csúcsáramot.
0
Szevasztok!
... vagy kapcsoló üzemű áramgenerátorral!
A legjobbakat: Thanatos
0