You are here

Meridian 211 tápegység nem állítható 9V -ra. " Megoldva "

42 posts / 0 new
Last post
Vlad21
Vlad21 picture

Sziasztok!

Nemrég hozzá jutottam egy Meridian 211-s rádióhoz.
Az alap hibát, egy szakadt kondenzátort (2C24)viszonylag gyorsan megtaláltam, majd a csréje után a rádió szépen megszólalt. Ellennőrizve a feszültségeket, a tápegység kimenetén 9V helyett 13,2V -ot mértem. A szakadt trimmer cseréje után 9V1 bázisán beállítható lett a 3V. A kimeneten ennek ellenére 11,6V -nál kisebb feszülség nem állítható be. Minden alkatrész a szervízkönyv szerinti értékű, a P213B ki lett cserélve egy beforrasztatlan P214B -re. A zener dióda jó, kiforrasztva egy tápegységgel (és persze egy munkaellenállásal, 10mA árammal) mérve 9V esik rajta.

Valakinek van valami ötlete?

File attachment: 
Comments
öreg_rutinos
öreg_rutinos picture
*****

Sziasztok.
Jól elbirkóztok ezzel 3-db. tranzisztorral, 6-db. ellenállással és 1-db. zénerrel.
Ahogyan elnézem megoldás nem született. Vlad21 egyre távolabb kerül a megoldástól.

Tisztelettel. Laci

0

Vlad21
Vlad21 picture

Üdv Tanyalakók! :D :D

Nem tűntem el, csak mivel vidéki vagyok, nem olyan egyszerű az alkatrész beszerzés. Vettem mindenből újat, és rengeteg nyomdafestéket nem tűrő szó kíséretében újra építettem a tápot a saját panelján ( itt kellet megfelelő mennyiséget káromolni, mert az összes forrszem feljött, pedig járatos vagyok a szovjet nyákok forrasztáskori viselkedésében ). A bekapcsoláskor persze 13.2V állt be a trimmer középállásában. Zener cserére "megjavult", a trimmer közel középállásában lett 9V ( nem tudom, milyet tettem bele - 5V6 vagy 6V2 -, mert akkor örültem hogy megy, és nem néztem meg, most meg a rádió 100km-re van tőlem ). A legszebb az egészben - és ez a tervezőmérnökök munkáját dícséri - hogy a rádió olyan szélsőséges helyzetekre is méretezve van, mint például az, hogy még 6V-ra merült telepről, vagy 14V-ra megszaladt hálózati tápról is megfelelően működik.

Úgy látszik, egy szervízkönyv is meglepheti az embert. ( A magyar nyelvű szervízkönyvben lévő rajz egyébként rossz!!! 1 Sör annak, aki megtalálja, mi a hiba. :D )

És egy képes idézet a szervízkönyvből, - ami itt a tanyán is letölthető - :

DINO54 -nek : Pontosan ez volt a cél, ezt a kapcsolást "kibelezni", és rájönni, hogy valami nem stimmel.

A magam részéről köszönök minden segítséget ( eleinte azt gondoltam, én nem tudom értelmezni, amit látok ), magyarázatot stb; evvel a témát lezártnak tekintem.

-=L=-

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Vlad21!

Amit kivettél zenert, az megvan még? Mert azt lenne jó tudni, hogy az tönkrement és azért nem volt állítható a feszültség, vagy tényleg nem 9V-ra tervezték?

Üdv: Jácint

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Egy előző hozzászólásban már megírta, hogy a zénert kivéve és 10mA-rel megtáplálva 9V-os! De a katalógus is azt mondja, hogy a D814B típusú zéner, az 9V-os! A táp, valószínűleg valójában 12V-os táp, csak a rajzon tévedésből 9V-ot írtak a kimenő feszültségnek.
Üdv: lizakl

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Már csak azt nem tudom, akkor miért kellett ennyit görcsölni rajta. Ha a táp gyárilag 12V-os, akkor így van jól. Így authentikus. A szovjet mérnökök jobban tudták.

0

DINO54
DINO54 picture

Szevasztok !
Már korábban is írtam: Bevett szokás volt (nem csak szovjet) az egyébként telepes üzemmódra tervezett készülékeket hálózati táplálás esetén nagyobb tápfeszültségről járatni mivel így megnövekedett a hangfrekvenciás kimenő teljesítmény. Ez a készülék is így készült gyárilag.
A Ramovill-os doksi szerkesztője ezt teljesen figyelmen kívül hagyta. meglehet a készüléket belülről nem is látta! Akik ezeket szerkesztették mint jó favágók csak rutinból Írták amit írtak. Nem értek egyet a topik nyitóval. NEM kell kicserélni a zenert mert a hálózati táp. az 12V-ra van méretezve az alkatrészek érték választása folytán. Persze dönthet úgy hogy átalakítja 9V-os kimenő feszre, de minek?
Üdv. Laci

0

Vlad21
Vlad21 picture

Hali!

Azt gondolom, megfogadom a tanácsod, és vissza teszem a gyári zenert, miután kiderült, hogy úgy jó, ahogy erdetileg volt. Így visszaáll az eredi állapot, a tápot beállítom 12V-ra, és megiszom a sörömet. A szervízkönyvi rajzon megtalálta valaki a hibát?

-=L=-

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Idézet az ID:341519 sz. hozzászólásomból:"Először is a Tanyán fenn lévő rajzok közül az angol nyelvű, (221,0 KB) a NEM hibás/hiányos rajz." A csatolmányban a pirossal általam berajzolt kötés hiányzik, e nélkül a kapcsolt tápfeszültség rá sem jut a készülék áramköreire. Meglehet még ezen kívül is lehet a rajzban hiba de "nem volt kedvem" tovább molyolni vele. :)
Üdv. Laci

0

Vlad21
Vlad21 picture

Hali!

Tiéd a Sör!! Anélkül az átkötés nélkül meg sem szólalna... :D

-=L=-

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Hol van a magyar szervízkönyv?

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Tényleg! :) A topkinyitóban is ott van.

Üdv: Jácint

0

lizakl
lizakl picture
*****

Rendben!
Akkor Isten éltessen és jó éjszakát!
Üdv: lizakl

0

DINO54
DINO54 picture

Sziasztok !
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Jelen esetben az a szokatlan, az általánostól eltérő hogy a készülékben a táp tulajdonképpeni kimenete van a testre kötve. Ezért ha nem akarjuk bonyolítani az életünket akkor jelen esetben a táp GND-hez (puffer elkó pozitiv pólus) képest mérünk. Ebben a tápban egyébként változatlan RC elemek mellet használhatunk Si-tranzisztokat is. Sőt, vegyesen is. Anno pl. a Junoszt tv-k épültek Ge és Si tranzisztorokkal is változatlan kapcsolással.
Én nem tartom helyesnek ha jelen esetben kisebb zenert építünk be mert az csak tüneti kezelés. Az alap hibát nem szünteti meg. Induljuk ki abból hogy korábban a tápegység jól működött! A DMM-es tranzisztor mérés könnyen megvezeti azt aki nem eléggé tapasztalt ebben. Én sem értem hogy a billentyűzet verésére használt idő alatt miért nem lett már kicserélve az a három filléres tranyó amiből ráadásul legtöbbünk fiókjában/polcán tucatjával akad.(nekem egy tejfölös vödörnyi :) )
Üdv. Laci

0

proba
proba picture

Matematikailag 11V a kimenő feszültség minimuma, ezen az összes tranzisztor cseréje, sem a többi alkatrész névleges értékre való cseréje nem segít.

0

DINO54
DINO54 picture

Sziasztok !
Először is a Tanyán fenn lévő rajzok közül az angol nyelvű, (221,0 KB) a NEM hibás/hiányos rajz. Ezen rajzon lévő beírt feszültségek szerint hálózati üzemmódban a tápegység zener anódján +3.2V van a testhez képest. Ehhez hozzá adva a zener névleges, 9V-os feszültségét 12.3 V kimeneti feszültség adódik. Vagyis a 9V csak telepes táplálásnál igaz!!!!! Itt vezettük meg magunkat. Ezért célszerű ilyen esetekben ha van rá mód a teljes kapcsolást is megnézni/kivesézni. Remélem hogy segíthettem.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

Épp ezt bogarásztam én is, és ugyanúgy 12,2V-ra tippelek. Igazából azt nem találtam, merre megy tovább a tápfeszültség. A végfok biztosan direkt kapja, de ott 9V van feltüntetve. Szóval nem teljesen egyértelmű.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Ezen azért jól látszik. Bár a rajzokon nincs rá hivatkozás, de mivel ez egy táskarádió ezért az alap üzemmód a telepes táplálás. A rajzok feszültség értékei is a hálózati tápegység kivételével ezt tükrözik. Különben bevett szokás volt hálózati üzemben magasabb tápfeszültséget használni mivel itt már nem kellet a fogyasztást a telep élettartam miatt korlátozni. Ez a tápegység egyébként 9V-os zenerrel és a beállító osztólánc értékei alapján trimmer közép állást feltételezve 9 V-ra nem beállítható!
A kérdezönk pedig mint ama szürke szamár a ködben el van tünve.
Üdv. Laci
Üdv. Laci

File csatolás: 

0

city217
city217 picture

Szia.
Arra még nem gondoltatok hogy a táp rendben, csak elemmel együtt működik helyesen. Az oroszok csodákra voltak képesek, közben "regenerálták" az elemet. :)
Lásd VEF.
Üdv.

0

Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Közben kibogarásztam, merre megy a "zenergia". A táp valóban nem tud 9V-ot, de nem hinném, hogy közben töltené az elemet, ugyanis a kapcsoló nem teszi lehetővé.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Te is megnézheted a rajzon, a táplálás vagylagos.
Üdv. Laci

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Világos! :-)
Ezért is mondtam, hogy cserélje le a zénert 5,6V-osra! Ez nem "tüneti kezelés" mint ahogyan valaki itt írta, hanem ez a valódi gyógymód, ami véglegesen megoldja a problémát!
Ha, valaki esetleg nem értené a kapcsolás működését, akkor ajánlom neki a Gergely István féle "Az elektronika alapjai" című középiskolás tankönyvet, ott le van írva érthetően a működés és a kimenőfeszültség kiszámításának a módja is!
Üdv és szép napot: lizakl

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
A lentebbi bejegyzésem Néked is szól!
Üdv. Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a kérdező eltűnt, kár tovább foglalkozni a dologgal.

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a két tranzisztor paraméterei nem egyformák

2. oldal, pl. Ucesat

Bálint

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Átrajzoltam npn tranzisztorral, így már egyértelműbb a működése.

Üdv: Jácint

File csatolás: 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Ez aranyos! :-)
Az NPN miért érthetőbb mint a PNP?
Ilyet még a teljesen kezdő diákok sem szoktak soha mondani!
De, nagyon aranyos!
:-)
Üdv: lizakl

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Mert ez az alapkapcsolàs. Nekem àtlàthatóbb.

Üdv: Jácint

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Nem akarok kötözködni, de miért alapkapcsolás az NPN-es? A PNP-s változat sokkal előbb létezett, hiszen először(az 1950-es, 1960-as években) csak PNP tranzisztorokat tudtak gyártani sorozatban és csak késöbb jöttek az NPN felépítésűek!
De hát kinek a pap, pinek a papné! Ahogyan mondani szokták!
Üdv: lizakl

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia lizakl!

Valóban a pnp régebben létezett, de nekem az összes tankönyvem az npn-es alapkapcsolást mutatja be (sőt, a google is npn-t hoz) , és abból kiindulva vizsgáltuk a pnp-s verziót. A másik, ami az npn-es verzió miatt átláthatóbb, hogy a negatív tápfeszültséghez viszonyítunk, és pl. a zeneren nem 9-6,8V-ot kell mérjek, hanem azt a 6,8V-ot, ai a zeneren esik. Na meg ha jól tudom, miután megszületett az npn tranzisztor, sokkal elterjedtebb lett pnp társánál, ha teljesítményről volt szó, bár ez köszönhető annak is, hogy integrált áramköröknél nehezebb volt a lapkára pnp-t integrálni. Egy biztos, miután átrajzoltam, az én szemem rögtön felismerte a kapcsolástechnikát.

Üdv: Jácint

0

zsugori
zsugori picture
***

üdv
nem a trafó fokozata van talán ,egyel lejebb kapcsolva 2-esre?
http://kepfeltoltes.hu/160506/__1084___1077___1088___1080___1076___1080_...

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
A trafó hiába lenne rossz beállításban, a stabilizátor akkor is a beállított feszültséget kell, hogy adja! Legfeljebb a trafó melegszik erősen.
Szerintem ki kell cserélni először a zénert 5,6V-osra és ha akkor sem szabályozható le a feszültség 9V-ra, akkor cserélni kell a 9V1 tranzisztort is!
Üdv: lizakl

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Ennek a tápnak a kimenete a 9V3 emitere. A táp GND vagy vonatkoztatási pontja a puffer elkó pozitív pólusa. Jobb volna ha mi is így tennénk mert így könnyebb értelmezni a viszonyokat. Most következő magyarázatom is ezt követi.
A 9V1 akkor üzemel funkciója szerint ha a bázisán nagyobb fesz. van mint az emiterén vagy is 9V-nál több. A 9V3 és a 9V4 darlington emiter követőt alkot. A kimeneten akkor lesz -9V ha a 9V1 kollektorán pár tized volttal ennél nagyobb feszültség van. A 9V1-et kivéve és a kollektor/emiter kivezetéseket ősszezárva egy sima emiterkövetős táphoz jutsz. Igy lepróbálhatod üzem szerűen az áteresztő tranzisztor(ok)t és a zener diódát. Ha a beépített trimmer az eredeti értéküvel azonos akkor valószinűsíthető a 9V1 hibája.(lecsökkent béta vagy részleges szakadás)
Üdv. Laci

0

proba
proba picture

A magyarázathoz az is hozzá tartozik, a 9V1 kollektorán csak akkor jelenhet meg bármi + , ha a bázisán a feszültség több mint (9.1V + BE) . Mivel feltekert potenciométer esetén itt a kimenő feszültség 0,8 szorosa jelenik meg, így a kimenő feszültség szerintem (9.1+0,2)/.8 ~ 11V minimum.
A darlington addig engedi a kimenő feszültséget nőni, míg a 9V1 nem kezd nyitni, és kisöntölni a 9v4 bázisát. tehát szerintem a 11V körüli érték áramkörileg jogos. Ha a 9r1-et rövidre zárod már 9v körülire esik a kimenő fwszültség.

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
9R1 rövidre zárását nem ajánlom, mert a feszültségszabályozó poti fölső állásában elszáll a 9V1 tranyó B-E diódája is és a zéner is! :-(
Cserélje ki a zénert 5,6V, 5,1V, 4,7V vagy 4,3V valamelyikére! A 9R1 pedig maradjon csak a helyén!
Üdv: lizakl

0

proba
proba picture

Elvileg nem kellene, csak lenne annyi "esze" hogy a nagy repülés előtt leszabályozza magát. De legyen igazad jobb a békesség.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!
A germánium teljesítménytranzisztorokra jellemző, hogy hosszú idő után, csak egy darab dróttá válik a kollektor-emitter között.
Próbáld meg egy oda illő szilícium tranyóval kiváltani, vagy egy stabkockával.
Pont így jártam, minden jó volt a hanggenerátorom tápjában, mégis a brummos bemenő feszültség jelent meg az ASZ1016 emitterén, a kimeneten. Műszerrel mérve jók voltak a diódái. Szegény tranzisztor 40 év alatt megöregedett.
Csaba

0

Vlad21
Vlad21 picture

Üdv minden segítőkész hozzászólónak!

A 7909 jó ötlet, de én nem átépíteni, hanem megjavítani, vagy ha az nem megy, legalább megérteni szeretném, miért nem úgy működik valami, ahogy kellene neki. Készítettem egy táblázatot, miket mértem.

Az én méréseim köszönő viszonyban sincsenek a kapcsolási rajzzal...
Alaposabban végig gondolva, ez olyan mint a repülőgép a felhőben. Csak a műszerek mondanak igazat, a szem nem.

lizakl említette, hogy a zener nem jó értékű. Valóban, ha 9V1 emitter feszültségét hozzáadom a zener feszültségéhez, 12.2V jön ki. 5.6 V-os zenerrel a kimenő feszültségnek 8.8V-nak kellene lennie. Azonban, mint említettem, ennek a tápnak vagy nem így kell működnie, vagy így működik, de akkor a rajzon lévő feszültség értékek rosszak. Eldöntendő kérdés: melyik állítás az igaz?
Hasonló táp van a Selena B211 -ben is ( abból kettő van a birtokomban ), és az tényleg 9V-ot állít elő.

P.S. : Esetleg, nincs valakinek a birtokában egy ilyen készülék, aminek megmérné a tápegységét?
-=L=-

File csatolás: 

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
Igen, talán ez a legegyszerűbb megoldás:
9V3 helyére egy 7909 stab. IC
7909 bemenet a 9V3 kollektor helyére
7909 föld a 9V3 bázisának a helyére
7909 kimenet a 9V3 emitterének a helyére
9R5 helyére egy rövidzár.
A tápegység többi részét a Graetz a szűrőkondik és természetesen a hálózati trafó :-) kivételével ki is lehet venni az áramkörből.
A 7909 max 1A áramot tud adni a rádiónak, szerintem az elég is neki.
Üdv: lizakl

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!
Ez a jó megoldás. A a pozitív földelésű stabilizátorok hajlamosabbak a gerjedésre, jól meg kell patkolni legalább 100nF-os kerámia kondikkal közvetlenül a lábain. Lehet hogy több is kell, találtam olyan példányokat, hogy 1mikrós fólia kondikkal lehetett csak lecsendesíteni.
Csaba

0

lizakl
lizakl picture
*****

Szia!
9V1 tarnzisztor jó lehet?
Ellenőrizd az alábbi feszültségeket is:
9V3 bázis= -0,18V (Ge tranzisztor!)
9V4 bázis=9V1 kollektor= -0,35V
9V1 emitter= 3,2V
9V1 bázis = 3V Ez állítólag megvan!
Minden feszültség a testponhoz képest mérve!
Lehet, hogy szakadt a 9V1 tranzisztor C-E köre?
De jobban átgondolva a kapcsolás működését, szerintem nem 9V-os, hanem csak 5,6V-os zéner kell bele!
Üdv: lizakl

0

Sponsored links