You are here

MEV TR1660C DMM automatikus nullázás hogyan?

23 posts / 0 new
Last post
jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Nem régiben vettem ezt a műszert, azt mondták róla, hogy pontatlan beállítást igényel. Némi DC ofszet beállítás után kiderült, hogy az alapvető pontosságával nincs gond, viszont az automatikus nullázás nem működik túl hatékonyan.
DC feszültség mérés funkcióban, mindegy, hogy milyen méréshatárban van, a bemeneten egy 5 centis rövidzár drót. A kijelző sokszor mutat 0000-t, de időnként el-elkalandozik a +/-0002 tartományban is, és nem csak pillanatokra, időnként -és ez valóban csak pillanatokra- de akár beugranak +/-0020 körüli értékek is. Ez gondolom nem normális egy ilyen pontosságú műszernél. Tápokat megmértem nem zajosak, elvileg van egy PLL áramkör a műszerben ami a hálózati frekvenciához szinkronizálja az átalakító órajelét, amennyire vizsgálni tudtam ez működik, mert időnként változtatja valóban az órajelet, de hogy az jó is-e azt nem tudom megmondani. Ami furcsaságot észrevettem, hogy a dokumentáció szerint a M/Z (mérés/nullázás) jel 320ms periódusú négszög jel, ami nagyjából meg is van, de időnként ennek duplájára nő a frekvenciája, de igazából nem ettől mászik el a 0 pont ahogy én láttam.
Mi lehet a probléma?

Comments
aviator
aviator picture

Sziasztok!

Hozzám került egy TR-1665B a következő jelenséggel: DCV állásban, valamennyi méréshatárban az utolsó digit 2-re áll be (+2). Ezzel mit lehet kezdeni? Hol érdemes elindulni? Egy "átkondizás" megoldhatja a dolgot?

Köszönettel: aviator

0

bbgames
bbgames picture

Szervusz,

ha a +2 digit stabil, és bemelegedve is annyi, akkor a lentebb van info a nullázásra (az inverter két lába közötti potival lehet nullázni). De előbb meg kell nézni, hogy 2V és 200 mV -ban egyforma-e a nulla, mert ez a beállítás a 2V-ra vonatkozik. Kondizni nem kell. Ha ugrál, az a szinkron problémája.

üdv
bbgames

0

aviator
aviator picture

Szia!

Hosszabb melegedés után a tapasztalatom az, hogy az utolsó digit 1-re áll be. A 0,2V és 2V-os méréshatárban is, a 0,2-ben 0 és 1 között ugrál néha, de mondjuk inkább úgy fogalmaznék, néha felugrik 1-re, azaz alapból nulla. Az említett potit hiába állítom rövidrezárt bemenet mellett, azt látni, hogy változik egy pillanatra a fesz, majd mintha visszakompenzálna, és visszaáll az utolsó digit 1-re. Egyedül a 20V-os méréshatárban áll be stabilan teljesen nullára.

Az előlapon levő offset poti az csak a legalsó méréshatárra vonatkozik (ez pl nincs rajta a 1660C-n)? Azt vettem észre, hogy a 20V-os méréhatárban az utolsó digitre hatással van, ebből következtetek arra, hogy hasonló a funkciója mint a 1660C-ben a P6-nak?

Egyébiránt miben különbözik a 1665B és a 1660C? Azt látom, hogy a TR1660C alapjapján levő be nem ültetett alkatrész helyeken a TR1665B-ben van alkatrész. Ezen kívül a TR1665B 1db hétszegmensessel többet tartalmaz, illetve a méréhatárai 2-es lépésekben vannak.
Mindkettő 4,5 digites?

Segítségedet köszönöm!

0

aviator
aviator picture

Nos, ma is bekapcsoltam a műszert, és a 0,2 ill. 2V-os méréshatárban az utolsó digit 2-es. A P6 potit hiába tekerem, mert visszaáll erre az értékre.
Az előlapon található poti a legalsó (20mV) méréshatárra van hatással, ugyanakkor ha itt nullázok, akor a többi méréshatár utolsó digitje 2. A 0,2-es méréshatárt is le tudom nullázni, de ahhoz a 20mV-osat le kell tekernem kb. -200 mikro voltra, ezzel együtt a 20V-os is nullázódik, a többi (2V, 200V, 2000V) utolsó digitje marad 2. Érdekes módon, a múltkor pl. 1-re álltak be ezek az értékek, pedig most is melegszik már egy ideje.

Ami tehát látható, hogy az előlapi potival a 20mV, 0,2V és 20V-os méréshatárokra tudok szabályozni, a 2V, 200V, 2000V kérdéses, hogy mivel állítható be. Elképzelhetőnek tartom, hogy mivel az előlapra itt ki van vezetve egy ofszet poti, nem ugyanúgy kell nullázni, azaz nem P6-al, mint a 1660C esetében.
Feltételezem, inkább a bemeneti osztó lehet pontatlan, vagy csak utánállításra szorul.

A szinkronnal szerintem nincs gond, stabilak a kijelzett értékek, 20mV-os áláásban ugrál az utolsó digit, de szerinem ez elfogadható (de cáfoljatok meg).

A kérdés, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel molyolni?

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ha könnyíteni akarsz az életeden akkor hagyd így... fejben le tudsz vonni 2-t mindig. Ha megnézed a műszer pontosságát azt írják DCV állásnál (legalább is a TR1660C-re), hogy +/-(0,02%+0,03%) az 0,05% legrosszabb esetben, ez mondjuk 2V-os állásban +/-0,001 mikor is a kijelződ 2,0000-t tud, tehát az utolsó előtti helyiérték már eltérhet +/-1et, ehhez képest az utolsó helyiérték kettese nem sok, bár kétségtelenül bosszantó, hogy a hiba látványos.

0

aviator
aviator picture

Szerintem megofgadom a tanácsod!;)
Egy valamit tartok elképzelhetőnek: egy átkondizás szerintem tuti jót tenne neki, random kiemelve egy-két elkot, mérhető rajtuk az idő vasfoga...

0

bbgames
bbgames picture

Üdv mindenkinek,

az alap mérőművel a bemeneti erősítő az A/D konverter 2V-os és 200mV-os állásban be van vonva az LD Ic AutoZero folyamatába.
AZ állásban a T6 Ux FET nyit, a T7 AZ FET kapcsol, a bemenetre 0V kerül. E két állásban a "0" a P3 potival állítandó. Ha nem egyforma a két range-ben, az probléma, egy-két ötlet a megkeresésére lejjebb. A P6 poti állása a fentiek alapján nem számít, illetve tesztelhető vele az AZ működése (és ide most vihogó pofát tenne egy fiatalabb kolléga). Ha nagyon akarunk ezzel a potival valamit csinálni, akkor rövidrezárt bemenetnél állítsunk oszcilloszkóppal mérve minimális ugrálást az IC38 kimenetén, ezzel az az illúziónk lehet, hogy az AZ mechanizmusnak így kevesebb a dolga. Ez a poti nyilván önkívületi állapotban lett a műszerbe tervezve (és ide most vihogó pofát tenne egy fiatalabb kolléga). A 1665B-ben van még egy 10x erősítő, ennek a nullázása van az előlapon, ez hőfüggő egyéb függő, ezért kell állíthatóvá tenni. Ezzel csak ebben az állásban kell nullázni.
A bemeneti erősítő 10x állása működik 20V-ban is (így spórolni lehetett egy bemeneti osztó állást), ezért a 200mV és a 20V 0 állása megegyezik (és persze a 2V - 2000V is).
A 2V és 200mV közötti 0 eltérést okozhatja pl. bemenő áram, ezt a bemenettel sorbakötött MOhm ellenállással lehet tesztelni, az ellenállásos és az anélküli mért értékek közötti differenciából számítható a bemeneti ellenállás. Nem egyforma pozitív és negatív irányban. A fejemben kb. 5 GOhm érték van a régmúltból. Ha a bemeneti ellenállás ok, akkor esetleg az R72 ellenállás talpát lehet átkötésekkel máshova földelve olyan helyet keresni ahol a helyzet javul. Ha a bemeneti ellenállás kicsi, a két kapcsoló FET vagy a PAD1 diódák cseréje segíthet.
Mindezt csak a frekvencia szinkron hibátlan működésekor szabad tesztelni, javítani, legalább 1 óra melegedés után.

A tápegység átkondizását természetesen nem ellenzem.

első szuszra ennyi,

bbgames

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

A 1660C-ben nincs előlapi poti, ez is 4,5digites, csak ha - előjel van akkor az belelóg a az első egyesbe... Amúgy a méréshatárok is ugyanazok, csak máshogy van kiírva, furcsamód a 1660C-nél úgy értelmezik a méréshatárt, hogy pl. 100V-os határ, de 100%-os túlvezérlés lehetséges, így max. 200V mérhető abban a határban.

0

aviator
aviator picture

Szia!

Értem, köszönöm a tájékoztatást!

0

bbgames
bbgames picture

Szervusztok,

a 10-20 digites "beütések" feltehetően a frekvencia szinkron miatt vannak. Az IC26 1. lábán keskeny, de szélességében picit változó impulzusokat kell látni, mikor a PLL behúzott állapotban van. Ilyenkor a 9. láb feszültsége 2.5 V kell legyen. A potméterekkel lehet állítani. Csak nagyimpedanciás voltmérővel szabad itt mérni. A műszert nullázni 2V DC állásban, a P3 potival kell, ez az LD AZ tartókörébe korrekciós töltéscsomagot juttat.

üdv
bbgames

0

aviator
aviator picture

Közben rájöttem, hogy rossz potival próbálkoztam...
P6-ot tekergettem P3 helyett, azért nem ment (vicces, pont a P6-ra mondtad, hogy azzal nemigen kell foglalkozni, erre valamiért az maradt meg, és azzal próbálkoztam:)).

Köszönöm a segítségeteket, így a műszert ki tudtam teljesen nullázni!

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

A leírásod alapján akkor mégis csak a PLL ic környékén van a gond. IC26 1. lábán csak elvétve üt be egy-egy impulzus, egyébként 12VDC-n csücsül a láb, a 9-es lábon 5V körül mértem egy másik DMM-el (10MOhm bemenő ell.), tekergetve a PLL két potméterét sikerült 3V-ig levinni, de a működésben nem hozott változást.

0

bbgames
bbgames picture

Helló,

először is a 2,5V fél tápfeszt akart jelenteni tehát az 5V ott lényegében OK volt, 6V az ideális érték természetesen. Az 1. lábon látszó beütések okozzák az ugrálást. Meg kellene vizsgálni először, hogy az 50 Hz-es ág OK-e. Az IC19-20-21 és az osztó jeleit ellenőrizd szkóppal. Pl. lehet, hogy a komparátor nem egy db. határozott felfutást csinál, emiatt a számláló többet számol. A következő lépés az lehet, hogy felbontod a szabályozó hurkot, R99 kiemelt másik (nem a kondis) végére egy potival 6V-ot állítasz, majd a P1 és P2 -vel próbáld elérni, hogy ennél a 6V-nál 204.8 KHz legyen a freki, a 6V-ot tekergetve föl-le minél kevesebbet változzon. Az egyik elvileg frekvencia, a másik átfogás, de most nem tudom, hogy melyik melyik. Egy biztos: elhúzzák egymást. Egyúttal tudod így tesztelni az oszcillátor ágat oszcilloszkóppal. Ez egyben a PLL szabályos beállítása is. Tudom, hogy a PLL képes átfordulni, és befogni nagyon más frekin, emiatt anno csináltam egy kis emeleti panelt, amin egy másként működő áramkör volt, mérésenként csak egy beavatkozást csinált, sok műszerbe ez lett beépítve. Sajnos erről nem találok doksit. Esetleg egy megoldás lehet az, hogy a 6V-ot nem engeded csak bizonyos tartományban változni, pl. 4-8V, ezt két ell. osztóval előállítod, majd egy-egy diódával megfogod ide a 9. lábat.

Ha minden kötél szakad, tegyél be egy 204.8 KHz-es kristály oszcit, még az is jobb, mint az ugrálás.

üdv

bbgames

1

jakyg
jakyg picture

Szia!

A diódás megfogást választottam és tulajdonképpen mondhatom, hogy sokat javul. Méréseim alapján itt nálam ez a műszer a pozitív táp irányba hajlamos kiakadni, tehát az IC26 9-es lába 12V-ra akad ki, ha ugrik, úgy néztem, hogy az IC bemenetén jók a jelek (határozott él, szép felfutás stb.). Ha éppen jól működik, akkor olyan 5,8-6,2V között volt a feszültség a 9-es lábon, a diódás megfogást úgy kellett beállítanom, hogy a 6,3V-nál ne mehessen magasabbra, mert különben kiakad ugyanúgy. Viszont így a 20-as beugrások el is múltak, sőt most a 0 is elég stabilnak tűnik, de még kevés ki-bekapcsolást és üzemórát élt át, hogy biztosat mondhassak.

0

bbgames
bbgames picture

Szervusz,

örülök az eredménynek, megpróbálom megkeresni a módosított áramkör rajzát, ugyanezek az elemek vannak benne. Amennyire visszaemlékszem, megcsináltam az M/Z jel mását 50Hz-ből, és az került a fázis komparátor bemenetére az eredeti M/Z jellel, úgy, hogy az élvezérelt fáziskomparátor akkor avatkozzon be, mikor az AZ fázis kezdődik. Tulajdonképpen ebből rekonstruálható is lenne, de egyszerűbb megkeresni a doksit, mert esetleg lehet még buktató, amire most nem emlékszem. Mellesleg átfordult PLL-nél az AC mérés is meghülyül, mert az is kap egy jelet innen.

üdv

bbgames

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/92956/ETC/LD120.html

Itt ír valamit a rajzon a nullázásról az LD120 applikációs rajzán.
Csaba

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia!
Az én példányom is ugyanezt csinálja. Még nem mélyedtem el benne.
Lehet hogy típushibája az AD átalakítónak.
Valaha ezeknek az LD 120-121 IC-k három és feles változatával csináltam (LD110-111)
műszert, és ott is sokat szenvedtem a nullázással.
Az LD120 3-13 láb között a 200pf körül kellene szét nézni, mert még a nyák vonalvezetése sem volt mindegy az elődjénél.
Csaba

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Itt szerintem árnyékolási gond lehet, esetleg valahol földelési pont helytelen. 0.2V-os méréshatárban az utolsó digit 0-1 között ugrálhat.
Ha esetleg szükséged lesz IC-re / LD120-LD121 4,5 digites / van nekem új párom belőle.

Üdv: formasu

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

1000V-os méréshatárban is ugrál az utolsó helyiérték. Egyelőre még nem gyanúsítom az ic-t, mert ezen kívül jól működik.

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Ha véletlenül nincs meg a gépkönyve:
http://oldradio.tesla.hu/rajzok/muszerek/tr1660-c-digitalis-multimeter.djvu

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ezen nincs véletlenül árnyékolás vagy a helye?

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Van árnyékolás belül a műszeren, teljesen összeszerelt állapotban is fennáll a probléma.

0

Sponsored links