Tisztelt Szakértő urak-hölgyek!
Két furcsa jelenségre szeretnék magyarázatot találni. Az első a téma címe szerint:
A tv-m mögé háttérvilágításnak vettem egy 220-as LED égőt, jó ötlet volt, a célnak megfelel (olvasólámpámba az ágynál is használok egyet). A következő jelenséget vettem észre. Ha kikapcsolom, akkor is világít kicsit, éjjel határozottan érzékelhető (talán 1-2% fényerővel). A bekötését úgy oldottam meg, hogy az izzót és a 220-t összekötő 2 eres kábel egyik szálát megszakítottam, és egy kapcsolóval tudom ki-be kapcsolni. Nem értem, hogy miért világít,ha gyengén is, kikapcsolt állapotban.
A másik jelenség, ami valószínűleg összefügg az első vel a következő:
A mennyezeti lámpafoglalatban egy energiatakarékos fénycső-égő van. Éjszaka kb. 1 másodpercenként fel-felvillan. Nappal ez nem érzékelhető, de éjjel jól látható.
Mik ezek a jelenségek? Gondolom a LED-nek nem árt, de a másik égőnek talán ártanak ezek a felvillanások?
Mit próbálhatnék meg, hogy megszűnjenek? (most próbáltam a LED-nél, ha megfordítom a dugót a konnektorban, akkor nem világít) A mennyezeti lámpa nem ilyen egyszerű, próbáljam meg ott is felcserélni a fázist a nullával? Kicsit más a jelenség.
Üdv mindenkinek!
szia!
Nemes egyszerűséggel cseréld ki a kapcsolókat 2 áramkörös kapcsolóra....
Akkor meg fog szűnni ez a hiba jelenség!
Igaz ez csak akkor járható út, ha a bejövő L,N a kapcsolónál található.
Üdv Stewe
0
Szia Stewe!
"...cseréld ki a kapcsolókat 2 áramkörös kapcsolóra...."
Pontosítanálak,...
Két sarkúra!!! :yes:
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Egyetértek de te is érted akkor jó :) egyről beszélünk :)
0
Helló!
A kapcsolóba valószínűleg glimmlámpa van beépítve irányfény céljából. Ezen (meg a vele soros ellenálláson) képes annyi áram átszivárogni, amely egy 4 csöves lámpának elég. 6 csövessel, vagy több 4 csövesből álló csoporttal nem tapasztaltam ezt a jelenséget. Ha pl. egy csillárból egyenként kiszedem a lámpákat, az utolsó villogni kezd.
Megoldás: vagy "kiheréled" a kapcsolót, vagy megpróbálod 6 csöves lámpával.
Üdv. Gábor
0
Sziasztok!
Nem kell a kapcsolót kiherélni!
Ahogy már a lentebb említett előző topikban is leírtam, a kompakt fénycsöveknél, amiket irányfényes kapcsolókkal kapcsolok, a villogás kiküszöbölésére az aljzatokba betettem 1-1 68nF/275Vac zavarszűrő kondenzátort (párhuzamosan a kontaktusokkal). Ez elég kicsi méretben kapható, így belefért, és jól bírja a 230Vac-t, alig melegszik.
Ugyanis föltűnt, hogy csak azokkal a fénycső ballasztokkal van villogásos gond, amikben ez nincs benne (mert kispórolták).
Azóta, ha cserélem a kompakt fénycsövet, akkor sincs gond (mivel a kondi a foglalatban marad).
Az egyedüli "probléma" az, hogy a glimmes irányfény akkor is világít, ha nincs semmiféle lámpa sem becsavarva a foglalatba (de lehet, hogy ez inkább előny). (Na meg kissé romlott a "cos fi" is.)
Üdv:
Fülesmester
0
Szia!
Nekem 1 csöves van glimmel a kapcsolóban és nem villog.
Üdv.:Ckó
0
Helyesbítek:
Alapból mindegyik kompakt fénycső 1 csöves, csak van amelyiket 4-be "hajtogatták" és van amelyiket 6-ba.
üdv. Gábor
0
Szia!
Ok! Így már jó.
Üdv.:Ckó
0
szia: a mennyezeti lámpán a fázist szakítja a kapcsoló?
Bálint
0
Köszönöm a válaszokat, Megvizsgálom a lehetőségeket! Helyzetjelzős a kapcsoló, de a glim nem világít benne, gondolom attól még szivároghat.
0
Kecsuka
Hi!
A mennyezeti lámpa valószínűleg "helyzetjelzős" kapcsolón keresztül van kapcsolva.
A benne lévő glimmlámpán keresztül a kompakt fénycső elkója feltöltődik amikor eléri a bekapcsolási szintet villan egyet. Ez gyakori "hiba".
Üdv: Kecsuka!
0
Szia!
Próbáld meg fordítva bekötni, de itt http://elektrotanya.com/?q=hu/content/led-ego-kikapcsolas-utan-vilagit már ez ki lett vesézve.
Üdv.:Ckó
0