Üdv Mindenki!
Hozzám került a fent nevezett subláda azzal, hogy se nem villog, se nem berreg. Rövid vizsgálódás után arra következtetésre jutottam, hogy a feszültségszint választó kapcsolót valszeg 120 V-os állásban hagyva kapcsolták be, így a biztosíték kiégett, ami a kapcsolóüzemű (de lehet akár sima rezonáns) táp hibájára utalhat. Pákával indítva minden rendben lévőnek tűnik (zárlatmentes), de a két 220μF/200V-os primer puffer egyikén 250 V-ot mérek, míg a másikon 0 V van. Ez arra utal, hogy nincs vezérlés. A szekunder oldalról nincs semmilyen szabályozás visszavezetve a primerkörbe.
A szekunder oldalon nem találtam zárlatos alkatrészt, ezért próbára ±20 V (puffrek értéke 4700μF/35V) kettős segédtáppal indítva jelenleg minden jónak tűnik. ...a D-osztályú végfokra még nem kötöttem terhelést.
A powerboard-on van egy kis panel, ami ki van öntve valami üvegkeménységű fekete mocsokkal, ami alatt lehet többek között a vezérlő IC-is, mert a powerboard-on nincs semmi. A board szinte minden része össze van kenve fekete gumi szerű és egyéb ragacsos anyaggal, a csavarok a szokásos zöld műgyantával a rezgésmentesítés miatt. Próbáltam a csavarokat oldani, de sajnos még nem engednek.
Mielőtt nekiállnék szétbarmolni, valakinek van ötlete arra, hogy a tápvezérlő panel alkatrészeihez hogyan tudnék majdan hozzáférni, illetve hol találhatok hozzá rajzot (a fórum keresője sajnos nem segített)?
Köszi a segítséget!
You are here
Monitor Audio Bronz BRW-10 suberősítő tápvezérlő panelen mi leledzik?
Szia!
Ha 110V-ra volt kapcsolva a kapcsoló, akkor nem csoda, hogy kiégett a biztosíték, hisz a két puffer párhuzamosan kapcsolódik és nem csak a bekapcsolási áram nő meg, hanem a kondi feszültsége is meghaladja a névleges értéket. 230V-os állásba a két puffer soba van kapcsolva és mindkettőnek fél tápra (kb 150V) kellene feltöltődnie. Ha az egyiken 0V van a másikon 250V akkor a 0V-os zárlatos. Persze jó lenne egy rajz hozzá, mert léteznek olyan megoldások is amikor a trafót hídba kötik és ott a két kondi közös pontjára van kapcsolva a trafó primer tekercsének egyik vége. Viszont ha ilyen, akkor a két kapcsoló tranzisztor egyike átvezet.
A feketével kiöntött panelt acetonba áztatva lehet megtisztítani, viszont előfordulhat, hogy az alkatrész feliratokat is leoldja (a diódákról le szokta).
Üdv.
Üdv!
Az első lehetőséget kizárnám, mert ha az egyik kondi zárlatos lenne, akkor nagy eséllyel kb. 325V-ra töltődne fel a másik.
A második lehetőség tűnik reálisnak, mert a két oldalas panel forrasztási oldalán látható rajzolatból ez tűnik ki és valóban, a 0 V-os kondihoz tartozó kapcsolóelem 60-70 Ω-ot mutat minden irányban, de mivel a vezérlőpanelhez kapcsolódik, ezért kétségeim támadtak ez irányban és megtéveszt az, hogy az új biztit már nem veri ki, amit a páka viselkedése is igazolt előtte.
Szerinted a vezérlőpanel túl élhet egy ilyet?
Köszi az értékes infót!
Szia!
Persze, hogy túlélheti. Ha tranzisztor a kapcsoló elem, akkor rendszerint CE zárlat keletkezik, de ha átvezet a CB is akkor rákerülhet a puffer feszültség a meghajtásra és kárt okoz. Ha FET van benne, akkor 99,9%-ban csak DS zárlat keletkezik és a G-en nem jut vissza a feszültség a meghajtásra és nem károsodik. Ezt csak úgy tudod kideríteni ha kicseréled. Érdemes mindkettőt cserélni, mert ha az egyik átvezet és a másik "rányit" akkor az is károsodhat.
Üdv.
A rossznak tűnő tranzisztor átvezet GS (CE) irányban. DS (CE) irányban 67 Ω, míg GS (BE) irányban csupán 6,5 Ω. A hozzá tartozó kondin is 67 Ω-ot mérek.
Köszi
Ez nem valami biztató. Van olyan FET amelyik rendelkezik GS ellenállással. Nézd meg az adatlapját. Ha a két FET egyforma és a másiknál nincs GS ellenállás akkor egyértelmű. Viszont ha mázlid van és az a FET zárlatos amelyik a föld felé kapcsolja a trafót akkor esélyes, hogy megúszta a meghajtás.
Üdv.
Rendben.
Köszi a segítséget.