You are here

Műholdvevő LNB feszültség - tapasztalatmegosztás Diseqc hogy működik?

11 posts / 0 new
Last post
Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Minap telepítettem egy digitális műholdvevőt. A készüléket hibásan vettem, a fejtáp kapcsoló IC halt meg benne, és mivel beszerezhetetlen volt, építettem egyet. Utánaolvastam a feszültségeknek:
Feszültség terjedelem vízszintes polarizálás 11,5 - 14V
Feszültség terjedelem függőleges polarizálás 16 - 19V
Én 13 és 18V-ra lőttem be, itthon kipróbáltam, működött, 22kHz-es átkapcsolás is hibátlanul ment.
Kimentem a helyszínre, és az ottani működő, de hibás készüléket cseréltem (távirányítóra nem reagált időnként), és feltettem egy nagyobb tányért, hogy a Duna TV-t lehessen fogni, az LNB maradt. Satfinderrel beállítottam, tökéletes kép, jó vételi szint, hurrá. Satfindert kiveszem, itt jött a meglepetés, jöttek is a csatornák, amiket itthon beprogramoztam, de a Duna az nem. Értetlenül álltam a dolog előtt. Visszaraktam a Satfindert, jó. Kivettem, nem jó. Visszaraktam a régi beltérit, azzal jött hibátlanul, tehát az antenna jó volt. Akkor tűnt fel, hogy a Vertikális adások nem jönnek csak. A másik beltérin kb 0,2V-al kisebb volt a feszültség, de hát mondom, az nem létezik, hogy ennyit számítana. A vége az lett, hogy begbontottam az árnyékoló harisnyát, és egy 10 Ohmos ellenállást sorbakötöttem a fejjel. Vételi minőség nem romlott, így számomra megoldódott a probléma. Ha közelebb lett volna a telepítés hely, persze a feszültséget vettem volna lejjebb, de helyszínen ez volt a legcélravezetőbb.

Üdv: Jácint

Comments
Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

A Diseqc hogy működik? A fenti készülékben egy LNBP8-as IC-t helyettesítettem, aminek külön van a 22-kHz-es bemenete, nem saját maga állítja elő, de a "kreálmányom" minden funkciójában megegyezik a fenti IC-vel (talán a paraméterei jobbak kicsit....=rohog=), Azon keresztül ad ki valami jelet?

Üdv: Jácint

0

jancsika
jancsika picture

Szia Jaca-nos a Diseqc impulzusokat azt a beltéri proceszora állitja elő,de ahoz hogy kiprobáld,kell egy Diseqc kapcsoló,a legtöbb tipus 4 kimenetű,de ezt a beltéri menüjében be kell állitani,és csak akkor kell használni ha több LNB-t használsz,1 fej esetében nincs értelme...ez az IC amit megadtál,az csak rá teszi a vonalra a Diseqc impulzusokat,mint ahogy irtad,nem ő állitja elő...a Diseqc kapcsolót érdemes rögtön az LNB-k után elhelyezni...üdv....

0

jancsika
jancsika picture

Sziasztok-csak egy aprócska pontositást szeretnék mondani-tehát a helyes feszültségek vizszintes polarizáció 15-19 volt között,valamint függöleges polarizáció esetén 11-14 volt között van,amelyet a legtöbb beltéri gyártó be is tart szerencsére,tehát ahogy fent a szövegben irodott,az nem helyes...mindenkinek egy szép napot...üdv...

0

sanga
sanga picture
*

Szia!
Érdekes a problémád.A duna a LYNGSAT.COM szerint a felső sávon(11.766)üzemel.Szerintem 11750-ig tart az alsó sáv.Na most a tapasztalatom szerint a satfinder nem engedi át a 22k-s kapcsoló jelet.Így érdekes,hogy műszerrel hogy tudtad nézni a dunát?Persze ha hüleséget írtam,kollégák majd kijavítanak!
Üdv sanga

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Akkor nekem szerencsém van, mert a H polarizációba 12Mhz fölötti adók voltak. Pedig ez egy Lidl-ben vásárolt akciós finder.

Üdv: Jácint

0

Kumi
Kumi picture

Szia sanga!
A digitális beltérik vételi sávtartománya általában (1KF): 950MHz - 2.150MHz.
Alsó sávon: 11.766MHz - 9.750MHz = 2.016MHz
Felső sávon: 11.766MHz - 10.600MHz = 1.166MHz
Tehát mindkét vételi frekvencia (1KF) beleesik a beltéri vételi tartományába.
A polarizáció (V) viszont fontos.
Üdv.: Kumi

0

sanga
sanga picture
*

Szia Kumi!
Köszi a pontosítást.A polarizáció persze hogy fontos,nem vita kérdése.Akkor pont sávhatáron van a dolog.Lehet a fej van frekiben elcsúszva és nem kell neki a kapcsolójel?(merthogy 11.766 pont a határ az általad leírt szerint)Erre céloztam.Azt viszont továbbra is fenntartom,hogy a satfinder nem engedi át a kapcsolójelet.Az elmúlt huszonakár évben megfordult pár darab a kezemben.Az is tény,hogy ha kezel forgatómotort a beles,a motor több áramot vesz fel,mint 1 satfinder(400-500 mA)Most mértem írás közben:a nálam levő finder kb. 100mA-t vesz fel(18V-on,tápegységről és analóg a műszere) és ellenőriztem:nem engedi át a kapcsolójelet.Én a fejre gyanakszok.
Üdv sanga
UI azért az árnyékoló harisnyát +bontani és ellenállást beletenni...picit(nagyon) durva.Lehetnek ott még gondok!

0

Kumi
Kumi picture

Szia sanga!
Nem akarok emlékezetből nyilatkozni, ezért mértem a műhelyemben.
A satfinderem minimum 20 éves, típusa: HS 101A.
Analóg műszeres a kijelzése, áramfelvétele +18VDC-ről: 33 mA.
Igaz az utóbbi jó 10 évben nem használtam, mert más műszerrel állítom be a parabolákat.
Ezen a műszeren simán átmegy a 22KHz vezérlés, pedig a műszer vásárlásakor szerintem még nem is használták a felső sávot.
Üdv.: Kumi

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia sanga!

Akkor majd ránézek az enyémre: SF-95LDB
http://www.sandmartin.com.hk/web/catalogue/2011/mixed/satellitefinder.html
Igazából azt sem mondhatom, hogy hibás a fej, csak egy picit alacsonyabb feszültségnél állt vissza vertikálisra.

Üdv: Jácint

0

Kumi
Kumi picture

Szia!
A 13/18VDC fej tápfeszültség a megszokott a V/H átkapcsolásához.
Régebben ugyanígy jártam én is egy fejkonverterrel.
Emlékezetem szerint egy 1N4001 diódát kötöttem sorba a beltérin belül a tuner csatlakozóján a fejtáppal.
Így már működött rendesen.
Úgy látszik elég nagy a szórás a fejkonverterek műszaki paramétereiben.
Kumi
Ui.: A kezdeti korszakban még nem volt ilyen gond, más módszerekkel lehetett polarizációt váltani.

0

Sponsored links