You are here

Műszer hitelesítés

95 posts / 0 new
Last post
perlaci
perlaci picture

Többször belefutottam már az évek alatt, hogy a javított vagy általam készített műszer pontosságát kellet volna ellenőrizni.
Most medcsi panelműszer projektjénél jött elő belőlem a felvetés.
Hol vagy hogyan lehetne olcsón (ingyé) műszert hitelesíteni. Gondolatom a következő.
Akiknek van nagy precizitású valamilyen műszere vagy etalonja és segítene másoknak. Itt vagy a szaki csoportban jelezhetné ezt. Így a kolléga egy megbeszélés után tudná kinél tudja megoldani hitelesítési gondját.
Az ötletem tudom jó és ezer sebből is vérzik, de hátha közösen kiötlünk egy jó megoldást.
Üdv Laci

Comments
romulusz
romulusz picture

Szevasztok!
Először is köszönöm mindenkinek a segítő hozzászólását. Mint említettem, hobbyból Li-ion, és polimer aksikkal foglalkozom, töltőt szeretnék csinálni hozzájuk. Persze lehet kapni rengeteg félét, többnyire egy dologban megegyeznek. Egyik sem tölti fel teljesen az akkukat. Ugyan is ezek az aksik túltöltésre robbannak. Ezért kell tized V pontossággal belőni a töltőfeszültséget. Ráadásul ezeket az aksikat, hogy rövidebb idő alatt feltöltődjenek, igen nagy árammal is lehet tölteni. Ezeknél az aksiknál a 4,1 ill. 4,2 V töltőfeszültség esetén a 0.1 V közel 2,5%-nak felel meg.
Ezen belül szeretném tudni valamelyik műszerem pontosságát. A labortápom kijelzője tudom, hogy nincs ilyen pontos. Nem is annak hitelesítése volt a célom. 1V-ként végigmértem, mit mutatnak a műszereim a labortáphoz képest. A kiindulópont az etalon cella feszültsége volt. A mért értékeket grafikonban ábrázolva a műszerek linearitására voltam kíváncsi. Nem mindegy ugyan is, hogy pl. ha 1V-nál pontos a mérés, 2V-nál pozitív az eltérés, 3V-nál negatív, 4V-nál ismét negatív, és így tovább. Sajnos a szórás a jobb műszeremnél is 2,5 %. Tehát, ha az etalon cella 1V-nál pontos is a mérés, 4V-nál kevesebb, de akár több is lehet a névlegesnél. Ezért szeretnék valami etalont 4V környékében. A három lábú stabilizátorokban nem bízom. Munkahelyemen (amikor még dolgoztam) marékszámra dobtuk ki ezeket az ic-ket durva pontatlanságuk miatt. Hogy ki gyártotta őket nem tudom, az anyagbeszerzést nem mi végeztük. A neten keresgélve találtam egy tápegység kapcsolást, amire a tervezője azt mondta, hogy 0,1% pontosságú. De mivel az áramkör 1%-os alkatrészeket tartalmazott, én ezt az állítást kétségbe vonom. Legalább is minden eddigi tanulmányaimnak ellent mond.
Még egyszer köszönöm a segítséget!
Üdv: Gyula

0

welding alt
welding alt picture

Szia romulusz!

" szeretném tudni valamelyik műszerem pontosságát.", ez megoldható , ha elviszed műszered egy metrológiai laborba."A kiindulópont az etalon cella feszültsége volt." Nos, Neked mi ez , pl.normál elem?(Weston). Nem az ugynevezett etalon feszültség házilagos előállításával van a gond, hanem inkább azzal, hogy milyen preciz műszerel mérted-állítod be.

Üdv!
welding alt

0

vitaman
vitaman picture

Szia, Végy 4 db. 1 V körüli feszültséget, mérd meg, add össze, mérd meg sorbakötve, láthatod a különbséget (ha van).Ja, és akkor már fordított pol. is (linearitás). Üdv, vitaman

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia!

Rendkívűl túl bonyolítottad! Ahelyett, hogy meg kérdeztél volna. Van egy Fluke kézi műszerem. Nem mai darab, de elég drágán adták, hogy pontos legyen. Valamint van egy nagyon régi magyar multim amit még az Orionban a kisérleti laborban hitelesítettünk. Azóta nem mértem vele. Félre van téve.

0

Pista47
Pista47 picture

Szia Boldogblog!
Te melóztál az Orionban?
Én '64-66-ig. Majd itt-ott, végül az FMV-ben, később az Egyesült izzóban kötöttem ki.
Üdv!

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Ok.

0

uniman
uniman picture
***

Hello Romulusz.
Az LTC4054 pici IC-t ismered?
http://www.google.ca/search?q=ltc4054&hl=en&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&so...

Üdv.: uniman

0

romulusz
romulusz picture

Szia!
Köszönöm az ötletet, ezt az ic-t nem ismertem. De mint említettem, több féle processzoros töltőt is megnéztem, és két egyforma feszültségű nem volt köztük. Most már csak azt kell megkeresnem, hol tudom ezt (és mennyiből) megvenni?
Üdv: Gyula

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, Romulusz!
Ha igazán pontosan akarsz feszültséget mérni, a klasszikus kompenzációs módszert tudnám ajánlani. Ezt, ha van egy megfelelően stabil, beállitható stabilizátorod (erre általában hőmérséklet-kompenzált sönt-stabilizátort szokás használni), nyilván elég egyszer elvégezni, és máris van egy megbizható, pontos referenciád.
A további, pontos mérésekhez már csak egy preciz osztó, és egy nullindikátor kell. (Az eljárás macerás, de ha precizen kell mérni, jelenleg, tudtommal nincs jobb.)

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
A legolcsobb sztem az lenne ha egy pl. 4,5 digites DFMM-t tudna Gyula valakitöl kölcsönözni (ezek DC-n hivatalbol 0,01%-ot kell tudjanak!), ill. oda menni, s azzal összehasonlitani a müszere mereseit. :-) Asszem lenne nehany szaki a Tanyan kiknek Romulusz relativ közeleben lehetne erre megfelelö müszere...
Az olcso DMM-ek fabatkat sem ernek, s azert nem is linearisak mert nem "normalis" ADC-vel hanem uP-vel mernek!
Kari

0

isoram
isoram picture

Szia! "A legolcsobb sztem az lenne ha egy pl. 4,5 digites DFMM-t tudna Gyula valakitöl kölcsönözni (ezek DC-n hivatalbol 0,01%-ot kell tudjanak!),"
A 4,5digit alapvetően nem a pontosságot hanem a felbontást jelenti!!!
A hosszú idejű öregedést és a hőkommpenzációs eltérést csak a digit szám, nem mutatja!!! Az igazán pontos műszerek nem véletlenül kerülnek "benzin árba"! Üdv!

0

romulusz
romulusz picture

Szia!
Köszönöm, de mivel mindig ugyan azt a feszültséget akarom mérni, elég lenne a műszeremet arra az egy feszültségre hitelesíteni. Biztosan a Te javaslatod lenne a megoldás, csak "többe kerülne a leves, mint a hús".
Üdv: Gyula

0

romulusz
romulusz picture

Szevasztok!
Az utóbbi időben sokat foglalkozok Li-ion, és Li-po akkumlátorokkal. Mivel mostanában nincs szándékomban márkás műszert venni, ezért szeretném a meglévő 2 db óccó kínai műszeremet ellenőrizni. Sikerült beszereznem egy "precision standard cell"-t, hogy hozzá hasonlíthassam a műszereim által mutatott értékeket. A prospektusa szerint 1,01854 V-os. Mivel nem mai darab, érdekelne, hogy az öregedéssel változhat e a cella feszültsége?

A műszereket rátéve 2V-os állásban a kisebb műszer 1,035 V-t, a nagyobb műszer 1,015 V-t mutatott. Ez még bele is férne a tűrésbe. Átkapcsolva a 20 V-s méréshatárba ez 1,03 és 1,00 V-ra alakult. De a labortápon beállított 4,1 V-nál már 4,3 , illetve 4,2 V volt az eredmény. A labortáp 16 V-os max feszültségénél pedig már 16,53 , illetve 16,15 V-ot mértem. Itt már közel 0,4 V volt a műszerek által mért feszültségek közötti különbség. Tehát a műszerek méréstartománya nem lineáris. Az volna még a kérdésem, hogy mivel többnyire nem 1V körüli feszültségeket mérek, az etalon cellával hogyan tudnám 4V, és 12V környékén ellenőrizni a műszereim "pontosságát"?
Minden segítséget előre is köszönök!
Üdv: Gyula

0

isoram
isoram picture

Szia! A "labortáp" műszerének a pontosságát felejtsd el!!!
Az etalon elem pontossága függ a környezeti hőmérséklettől!
Persze ez csak tized voltokat jelent. Egy jobb multi (Használtan kb:50.000,-Ft körül)a gyakorlatban tökéletesen megfelel a fapados multik, komparátorok(pl:labortáp) hitelesítéséhez.
A lítiumos aksik méréséhez bőven elég egy jobb multiméter 4,4V illetve 4,3V között nincs 2,5% eltérés.Tehát egy 1,5% pontosságú műszer több mint elég, figyelembe véve a különböző csatlakozási ellenállásokon keletkezett feszültség eséseket illetve a különböző gyártási szórást az akkumulátorok között.
Azt tudod, hogy a komporátor ami a töltőben leledzik mit tud? A műveleti erősítő illetve a járulékos elemek hőkompenzálása milyen? (Ugye az 1 %-s ellenállást nem csak a %, hanem az öregedési hajlam,stb. is megkülönbözteti a műszer ellenállástól!!!
Egy jobb műveleti erősítő (cellánként kell mérni az akksit!)) meg a járulékos alkatrészek árai az elképzelésed szerinti kivitelezés esetén irreálisan túllőnek a még elfogadható, célorientált szemléletű költségen.
Ne csinálj fából vaskarikát! Üdv!

0

cseteferenc
cseteferenc picture

Sziasztok!
Egy kis hozzafuzes,lehet nincs igazam:elemek,vagy kis akkuk feszmeresenel,ha ket kulonbozo belso ellenallasu muszerrel merunk olyan esetben foleg amikor nevleges szint ala esik a feszko,kulonbozo ertekeket kapunk,etalon muszerekkel is,mivel elmeletileg nem a feszultseg esik lemeruleskor,hanem a belso ellenallas novekszik olyannyira,hogy meg a muszernek sem biztosit annyi aramot,hogy kijojjon a nevleges ertek,(t.i.feszmeresnel is aramot merunk)amit meg a muszer ellenallasa is "sontol",megha az elektronikus is.
Udv tisztelettel

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia cseteferenc!
"(t.i.feszmeresnel is aramot merunk)"
Rosszul emlékszel rá. Helyesen: Áram mérésnél is feszültséget mérünk!
Üdv! Tranzix

0

cseteferenc
cseteferenc picture

Aram nem jon letre elektromotorikus feszko nelkul,am mennyi feszkot mersz egy elektrodinamikus muszerrel sztatikus toltes eseten??!(monnyuk par 100V-on akar)

0

Tranzix
Tranzix picture

Ne szépítgesd, inkább olvasd át megint a régi tananyagot...

0

cseteferenc
cseteferenc picture

Szia!
Ok,bizonyosan neked van igazad,de megjegyzem: magneses mezot mozgo toltesek keltenek,a mozgo toltesek aramot jelentenek,s nem feszultseget.Termeszetesen fesz. hatasara jon letre,aramkor zarasa eseten.Ha feszt merunk,zarjuk az aramkort a muszerrel.Maxwell,Biot-Savart torvenyei mit fejtenek ki?A Lorentz-ero mit jelent?Nem erre alapul egy fatengelyes meromuszer mukodese?
Tisztelettel Feri!
U.I. nem kotekedek,de imadok vitatkozni bizonyos temakban,gyozzel meg az ellenkezojerol!

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia Feri!
Megkövetlek igazad van, én emlékeztem rosszul!
Villamos áramerősség mérése:
"A villamos áramerősséget a műszaki gyakorlatban mutatós műszerekkel – ampermérőkkel – mérjük. Ezek a szerkezetek a rajtuk átáramló villamos áramot mérik."

Villamos feszültség mérése:
"A villamos feszültséget voltmérőkkel mérjük. Ezek a szerkezetek a rajtuk átáramló villamos áramot mérik, és ez a műszer ellenállásával szorozva adja a feszültséget. (Ohm törvénye). A voltmérők skálája természetesen közvetlenül feszültségre, (Voltra) van kalibrálva, függetlenül attól, hogy áramot mér."
http://hu.wikipedia.org/wiki/Villamos_m%C3%A9r%C3%A9stechnika
Üdv! Tranzix

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: csak annyit, áramot árammérővel, feszültséget feszültségmérővel mérünk, kapacitást sem Faradmérővel mérünk.

Bálint

0

nyaki
nyaki picture

:happy: :taps: :lol:

Szép napot!
(Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!)

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia!
Mutass nekem egy árammérőt és hiszek neked.
Üdv! Tranzix

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Nekem van egy kelet német hideg műszerem, annak a legkisebb áram és feszültségmérő állása közös, ti. az alapműszer van közvetlenül kivezetve, ebben az esetben a mérőmű ténylegesen az átfolyó áramot méri, különben valóban feszültségmérésre vezetjük vissza az árammérést.

0

jakyg
jakyg picture

Közben helyesbítenem kell magam, mert az alapműszer áramot mér alapvetően, hiszen az elektromágneses teret (am ia mutatót kitéríti) az áram generálja nem pedig a feszültség. Az amper definíciója is erőmérésre van visszavezetve.

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia!
Így van! :oke:
Üdv! Tranzix

0

nyaki
nyaki picture

Nekem a volt tanárom mindig azt mondta, hogy az áram folyik, a feszültség meg hat. :p

Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!

0

Tranzix
Tranzix picture

Hali!
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy én a sönt-ellenállásra, mint mindig használatos elemre fókuszáltam és ezt így is tanultuk anno hogy:
Áram mérésnél is feszültséget mérünk, de mint kiderült nem ez a helyes megfogalmazás!
:hmmm:
Üdv! tranzix

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Tranzix!
Te gyakorlati fej vagy :-),söntön +tenyleg szokasos Voltmerökkel merjük a feszt...
Kari

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia Kari!
Hát igen, többet volt a kezemben páka, mint függvénytáblázat. :lol:
Üdv! Tranzix

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Jakyg!
Ez elegge sok_regebbi_analog MM eseteben igy volt hasznalhato :-)...
Kari

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
Mint Balint is kerdte;
a labortap kijelzöje (müszernek a legkevesbe neveznem)alighanem "melle mer", ez nem is meglepö-ezek "csak" panelmeterek-azaz = indikatorok. Reszemröl a legtöbb "kici - occo" termeket ugyanezen kategoriaba suvasztanam, ergo nem müszerek a Digitalis Vilag/Precizitas ertelmeben! :-(...
Kijelzesük többnyire 1-2 (akar 3)% tajan követi az elvarando erteket, ezt egy tisztesseges hagyomanyos, analog, müszer is kapasbol hozna!...
Altalaban egy elfogadhato aru (azaz közepes arfekvesü-avagy "dragabb") DMM-t vennek alapul; ezek DC-n többnyire 0,1%-t tudnak, avagy akar tizedet-0,01%-t is. Ez mar tenylegesen müszer kategoria, s a hetköznapi (pontosabb meresek szamara is) ezek hitelesitesevel nem foglalkoznek, ez persze nem zarja ki az ellenörzest, de többet atlagos, vagy akar kisse emeltebb szintü labor körülmenyek között ritkan tehetünk meg, de nem is szükseges-akar 10-20 eves müszernel sem! :yes:
Az ellenörzesre egy Analog Devices avagy Liner Technology (esetleg National Semicond. is kinal-nem ellenöriztem) altal nyujtott "precizios fesz forrast"-(IC, Referentia element) vennek, amik pl. +5V-ot szolgaltatnak pl. 1-5 mV pontossaggal_ez altalaban az 0,01%-t közeliti.
A hetköznapi (haztaji) laborban nehogyman 0,1%-nal (sokkal)nagyobb pontossag kelljen! :-))
Eredmenyes bemereseket!
Kari
ui: A nornmal elemek (standard cell) altalaban 30-40 evmulva is mV-os tartomanyban hozzak a nevleges erteküket (az meg, hogy 1 vagy 10 MOhm-al terhelem =>> vicc lenne ha szamitana!)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: rég rossz, ha egy feszültségmérő terheli a mérendő áramkört.
Ha a műszer bemenőellenállása legalább százszorosa (ez egy mérésnél alapvető követelmény)a mérendő kör belső ellenállásának, a hiba nem lehet több 1%-nál,+/- a műszer hibája.

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a labortáp műszere biztos jót mutat?
Másrészt viszont lehet, hogy a kicioccó feszültségosztója hibás.

http://www.meroeszkozkalibralas.hu/kalibralasciklusido

http://www.muszeroldal.hu/search_calibraters.php

Bálint

0

perlaci
perlaci picture

No kedves kollégák itt az újabb feladvány.
Tudom szőrszálhasogatásnak hangzik, de Én precíz ember vagyok és jó lenne tudni legalább az igazat.
Utána olvastam Weaston-féle normál elemnek. Érdekes dolgot vettem észre. Kétféle feszültségértéket találtam. Nem tudom mi lehet az oka és vajon melyik lehet az etalon. Egy másik gyártó etalonja 1,0183V feszültséget ad meg. Viszont leírások több esetben is 1.01865V-ot írnak.
Hol az igazság? Múdör szerint ODAÁT de ez esetben?
Sziasztok Laci

0

perlaci
perlaci picture

Etalonok között keresgélve ezt találtam.
Ez egy feszültség referencia lenne, csak az értéke nincs feltüntetve. Vajon mennyi lehet? Én 1,028 V mértem.
Laci

File csatolás: 

0

Solac46
Solac46 picture

Szia Perlaci!
Íme:
http://phys.chem.elte.hu/tanarlab/meres/eme/eme2.htm
Max. 10 mikroamperrel terhelhető, a TOP feliratnak kell felül lennie!!
Üdv:Laci.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia perlaci!
Ezekszerint kalibrálni kellene a műszered ?
:-)
Üdv: Jácint

0

perlaci
perlaci picture

Csak hevenyészett mérés volt egy gagyi műszerrel.
De mivel most már tudom a névleges értékét tudom ellenőrizni a műszereimet, ha szükséges.
Most már csak egy termosztátot kéne építeni hozzá peltier elemmel, hogy ha kell 20c-on lehessen a kalibrációt elvégezni. :oke: Buzgó mócsingok lehet áramkört tervezni!
Hali Laci

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Laci!
A termosztátra van egy javaslatom.
Veszel egy hűtő/fűtő táskát (természetesen valami kisebb méretűt), és egy jónak mondható digitális szobatermosztátot.
A termosztátot beépíted a táskába, és egy nagyobbacska terhelhetőségű dupla váltóérintkezős jelfogót kapcsoltatsz vele, mellyel kiváltod, a táska hűt/fűt kapcsolóját.
Természetesen ettől lehet konstruálni inteligensebb vezérlést is, de ezzel a módszerrel, 1/2 fokon belül lehet tartani a kamra hőfokot.
Ha a venti még meg is kapja a 12V-ot, de a peltierre eső feszt lehetne csökkenteni, mely az élettartamát is növelné mind amellett, hogy a hőmegfutás mértékét is csökkentené, a hűtés/fűtés átkapcsolása alkalmával.
Egy ilyen thermo kamrával akár használható is lenne az a referencia.
Üdv Tibi.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

A frekvencia mérők hitelesítéséhez ajánlanám a középhullámú rádióadókat. Miután sokáig ott dolgoztam,tudom, pl. az 1251kHz-es Nyíregyházi adó, a csöves, 25kW-os, vivője max. 0,3 - 0,7Hz-el mászott el a névleges értéktől. A pontosságot egy központi mérőállomás felügyeli. Ezt egy fűtött kristálykályha biztosította a régi adónál.
A most üzemelő félvezetős adók pontosságát nem tudom, de a lényeg, hogy mindet GPS műhold vivője szinkronizálja, egységesen 10 megahertzet kapnak, a adó frekitől függetlenül. Esetleg kieshet a műholdvevő, akkor a saját nagy pontosságú oszcillátorát használja a külső jel helyett. Ritkán, zivataros időben előfordulhat.
Ez az összes adóra vonatkozik. TV, URH is.
Ha jó helyen lakunk, érdemes egy rezgőkört összerakni, és tesztelni a műszereket.
Esetleg egy RF erősítőt, és egy vágófokozatot kell bütykölni, ha zavar az AM moduláció, vagy kicsi a jelszint.
Nálam 5-6 kilométerre légvonalban egy ferrites tekercs,és egy légforgó volt a mérőáramkör, egy pár menetes kicsatoló tekercsel.
Nem kell kvarcoszcillátor, stb, az etalonok itt vannak, és használhatók.
Az URH adóknál az FM moduláció miatt a vivő frekvencia bizonytalan, a max. 75 kHz-es löket miatt.
Üdvözlettel, Csaba.

0

perlaci
perlaci picture

Köszi az ötletet.
Akkor egy detektoros rádiót megcsapolok a dióda előtt és egy kis erősítővel mehet a freki mérőre. Így halgatón ellenőrizhető az adó kiléte.
Üdv Laci

0

perlaci
perlaci picture

A teljesítményüket nem tudom, és mivel ezek műszer ellenállások nem is tudom megsaccolni. A visszaszámolással szerintem ott lenne csak gond, hogy a menetek közti szigetelőképesség valószínű kisebb. Ha csak 1W 300Mohm megnézzük 17KV-ot kéne elbírjon. Lehet kibírja.

0

perlaci
perlaci picture

Itt vannak a drágalátos nagyértékű ellenállások amit nagyfesz előtétként használnék. Csak a feszültség tűrésüket nem tudom, így nem derül ki meddig lehet majd használni biztonságosan. Ehhez kérnék segítséget tőletek.
Köszi Laci

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Laci!
A rúdells. névre hallgató, ránézésre is KV-s nagyságrendekkel bír. Végeredményben, az a lényeges, hogy a két végpontja között milyen távolság van, ill, hogy a "menetei" között mekkora a feszültség külömbség, ha a két végére a teljesítmény értékének megfelelő max feszültséget kapcsolod.
Üdv:
exGelkás

0

peterpan
peterpan picture

Szia!
A rúdells. névre hallgató: egy nagyfesz mérőszurony ellenállása 10 MO/V bemeneti ellenállású multiméterhez, csak tippelem min. 25-30kV ig jó. Én pár hónapja vettem, még nem próbáltam megmérni mennyi az 5%. A Rosenthal fizikai méretei eligazítanak.

0

perlaci
perlaci picture

Az eltérések ahogy Én észrevettem típus függőek. Vannak le-fel és van olyan ami szinte csak felfelé tér el. Tanulmányaimra emlékezve az utóbbiak köszörüléssel beállítottak. Viszont van pár nagyértékű ellenállásom elég nagyok de a paramétereiket nem ismerem. Lefotózom és ide felteszem hátha valaki tud segíteni az átütési feszültségüket kéne tudni. Rosenthal LHK2 típusok.
Laci

0

perlaci
perlaci picture

Egy okot is írok miért is jó ha tudjuk pontos a műszerünk.
Minap 1%-os ellenállásokra volt szükségem. Pont ebből az értékből nem volt ilyen tűrésű, tehát válogattam. Előtte környező értékű nagy pontosságú 0,1% ellenállást lemértem és boldogan vettem tudomásul a 3,5 digites műszerem hibahatára nem olvasható le mivel ugyan annyit mutatott mint ami az ellenálláson volt. Mielőtt megszólnának ebben jártasabb kollégák. több ellenállással végeztem el az ellenőrzést és javamra szóljon egy 25 éves Beckman multiméterről van szó. Ezt a műszert kanadából kaptam a nagybátyámtól annó, mivel nálunk akkortájt elég gyászos kínálat volt. Prosiból választottam a műszert és kértem típus alapján. Meg is kérdezték tőle miféle laborba viszi ezt, mert akkor ez a csúcs kategóriát jelentette. Az idő ez esetben a precízségemet igazolta. A műszer azóta is pontosan hibátlanul mér.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia perlaci:itt jön a tanultak felelevenítése, Wheatstone-híd.

Bálint

0

perlaci
perlaci picture

Igazad is lenne ha a keresett értékből lett volna legalább egy pontos. De Mőrfi itt is uralkodik. Viszont hasonló volt és ezzel ellenőriztem a műszert. Van pár 0,01% ellenállásom kerek értékben. Most éppen 990Mohmot rakok össze. azért ez már macerásabb. itt már nem lehet ohm mérővel válogatni mert még a kézzel történő megérintés is beleszól.
Ha sikerül csővoltmérőt varázsolhatok a multiméterből. 1Gohm ellenállás igaz 20v-os induló alsó méréshatár. Sajnos volt hogy a multiméterem beterhelt és nem tudtam mérni emiatt.
Laci

0

dpista
dpista picture

Szia Perlaci!
Írod, hogy van néhány 0.01%-os ellenállásod. Nekem 270k-s, és 100k-s hiányzik, ill. az osztóban ezeket az értékeket 0.1%-ossal tudtam pótolni. Cserébe más értékeket tudok felajánlani.
Más...
A képen látható többszáz Mohm-os ellenállásokat 30 KVolt-os méréshatárra, 16KV-tól 22KVolt mérésére használtuk. Gyakorlatilag egész műszak alatt üzemelt, de portól, változóan párás levegőtől el volt szigetelve.

Üdvözöl: dpista

0

perlaci
perlaci picture

Üdv
A képen látható 100Kohmot találtam. A mért értéke 99,92Kohm azaz 0,08% pontosságú.
Ha kell elküldöm postán.
Szia Laci

File csatolás: 

0

perlaci
perlaci picture

Üdv
Köszönöm a válaszod. Megnézem milyen pontosságú ellenállásom van az adott értékben.
A rúd ellenállásokból 3db van összekötve így jön ki a 990Mohm. Sajnos nagyon pontatlan az értékük így jócskán kell majd játszanom hogy jó legyen az osztás.
Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: nem irigyellek, ekkora ellenállásnál még a levegő páratartalma is közbeszólhat.Viszont minél több értékből rakod össze, a pontossági eltérések kiegyenlíthetik egymást.Itt úgy érdemes mérni,hogy jó nagy mérőfeszültséget használsz,50-200V, és az átfolyó áramból számolod az ellenállást.

Bálint

0

dav53
dav53 picture
*****

Szevasz Bálint.

Sajnos azért ez nem biztos.
Régebben kellett nekem is párszor hasonló sorokat készíteni, és azt tapasztaltam, hogy az eltérések következetesen inkább kicsit felfelé voltak.
Ebből viszont az következik, hogy kiegyenlítődés helyett inkább nő az eltérés. Mondom: ÉN ezt tapasztaltam.

Dávid.

0

perlaci
perlaci picture

No mivel Én kezdtem ezt a csevegőt egy pár szó a miért és minek okáról.
SAJNOS vagy nem én egy nagyon precíz ember vagyok. Ez van, hogy nem jó de ez van. Ezért is ötlöt fel a fenti problémám. Évente egyszer a bejgli elfogyasztása után mikor unatkozik az ember és elvonulna kicsit nekiáll és leellenőrzi a műszereit. Na de hogyan ha nincs mihez viszonyítani. Ha őrzünk pár jóminőségü ellenállást kondit tokozott oszcillátort akkor ezeket a paramétereket könnyedén ellenőrizhetjük a műszereinken. Esetleg kis füzetben vezetjük és a következő méréskor láthatjuk van e változás ami ugye jelezheti az elöregedést vagy hibásodást. Feszültség és áram mérést úgy oldanám meg, hogy az erre alkalmas műszerekkel egyszerre mérném ugyan azt a forrást. Persze a kábelezésre itt illik figyelni. Az a műszer ami nagyon kilóg a sorból utólag kivizsgálandó. És ekkor jönne elő az ötlet azon része hogy akinél van komoly labor műszer fogadná az áldozatot esetleg gazdiját és megnéznék a hiba okát. Persze ehhez kell tudni kiknél miféle "pontos" műszer lakik és akik segítenének másoknak. Figyelembe véve a földrajzi adottságokat.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdvözlet:elméleti kérdés miért, mikor kell hitelesíteni a műszert.A műszer adatlapján meg van adva, milyen időszakonként kell ellenőrizni.
Vagy javítás, alkatrészcsere után.A hitelesítéshez mérlegelni kell,milyen pontosságra van szükségünk:a ma kapható digitális műszerek szobahőmérsékleten 1-3 % pontosságot tudnak, a napi gyakorlatban ennél jobbra nincs szükség.Ez a műszerekre vonatkozik, nem a plazákban, kínai piacon kapható műszernek látszó tárgyra.Aki pontosan akar mérni,áldozzon rá.Ezekből a műszernek látszó tárgyakból hitelesítéssel sem lehet műszert kreálni. Meg kell érteni, olyan alkatrészekből készül, ami időben,térben nem stabil,nem üzembiztos.
Feszültség,áram mérés hitelesítésre vannak referencia IC-k. Ellenállásmérésre beszerezhetők nagypontosságú műszerellenállások.
Frekvenciamérésre kvarcoszcillátor készíthető, klf frekvenciákra és lehet használni a Lissajous görbéket is.
Szép dolog a pontosságra törekvés,de mindíg a feladathoz,áramkörhöz kell igazítani.
Ettől függetlenül perlaci ötlete támogatandó, ha van valakinek laborpontosságú eszköze,segíthet az arra érdemes műszerek időnkénti ellenőrzésében.
Tévesek azok a hiedelmek, hogy egy műszer kalibrálása csak egy potméter eltekeréséből áll.Itt az okot kell megszünteni, amihez sokszor rajz és megfelelő minőségű pótalkatrész kell.Analóg műszereeknél először a mechanikát kellrendbe tenni.

Bálint

0

varadi
varadi picture

SZia SzBálint!
Igazad van!
Részemről nem akarok szúper pontosságú műszerparkot magamnak, mert nincs is rá igényem! A bosszantó viszont az, mikor már komoly eltérések vannak a mért értékek közt, azonos kategóriájú műsszerekkel mérve! A nagy tévhitet el kell oszaltni......., minden Kinából származik!...még lehet mi is :rohog: mert már azt szoktam nézegetni a tűkörbe, hogy nem e kezd el a szemvágásaim keskenyedni? :roll:
Vehetűnk tehát mi magúnkanak drágább műszereket, azok is Kinában készűltek, csak más a felirat rajta(tisztelet egy egy ritka kivételtől csak én még nem találkoztam ilyennel!),.....de ez már egy kűlön fejezet és lehet vitakozni is rajta(amit nagyon nem szeretnék!), hogy Áh dehogy! az enyém XY márkás cúc stb. Én már nem hiszek semmilyen márkás dologba SAJNOS!
Igy ennek tűkrében állitom, hogy a 30-40 éve készűlt akár EMG műszer ellenálások is, vagy egyébb etalon források, hitelesebbek a mai műszerekbe használtaknál.
Végeredményben azt is kivitelezhetetlennek tartom, hogy a tanya tagjai közzűl, valaki válalkozik a hitelesitésekre,...mert akkor szerintem nyithat egy vállalkozást is ilyen eővel, mi meg kűldözgethetnűk a műszereinket városról városra, országból országba.
Ha javasolhatnám, akkor ide ebbe a fórúm témába, olyan ötleteket kellene irni, amely ötletekkel szolgálna az othon elvégzendő hitelesitésről.
Gondolok itt számitásokra, vagy egyébb kivitelezhető ötletekre, mint pl. az én esetemben is, a teljesitmény mérésnél mért, kűllömböző értékek fellépése esetébe,...holott úgyanaz a kategóriájú...állitólag!? Olasz Zeitagi gyártmányú műszerekről van szó.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

Üdv.Jelszó:EGY MÉRÉS NEM MÉRÉS,KÉT MÉRÉS FÉL MÉRÉS,HÁROM MÉRÉS AZ EGY MÉRÉS.
Vannak olyan műszerek,pl Metex,Fluke, Volfcraft, ami lehet, hogy Kinában készül, de nem dzsunkán,hanem a nevét adó cég paraméterei,technológiája,alkatrész előirása szerint.Ezeket hitelesitve, certifikáttal is árúsitják.
"Etalonokat " otthon is készithetünk.
Vannak 1%-os referencia IC-k. Műszerellenállásokból készithetünk
lépcsőt, nem fontos,hogy kerek érték legyen.
Figyelem! Az 1%-os ellenállás nem azonos a műszerellenállással!
A műszerellenállás mesterségesen öregitett alkatrész,kisebb a hőérzékenysége,nedvességérzékenysége,de az ára sem ugyanaz...
A Vishay például forgalmaz nagypontosságú ellenállásokat, kondikat,tekercseket.
Ha valahova nagy pontosságú elenállás kell, vegyünk 10-20 db-ot mérjük meg mindegyiket, amelyik értéke középre esik, nagyobb valószinűséggel a keresett érték.
Frekvenciaméréshez javaslom alapsávi kvarccal működő oszcillátor készitését, a kvarcok általában tudják az 1 %-ot, ezt lehet tovább osztani,a relativ pontosság javul.Itt ügyelni kell a kicsatolásra, minél kisebb kondit használjunk,hogy ne terheljük az oszcillátort.Ha nem kerek értékű a kvarc,aránypárral számolva és a Lissajous görbével oszcilloszkóppal pontos értéket kaphatunk.
Rádiófrekvenciás teljesitmény mérésnél az ellenállást több sorba és párhuzamosan kapcsolt ellenállásból érdemes késziteni,ügyelve a szórt induktivitás és kapacitás elkerülésére.
De mindenképpen legalább 10x-es teljesitményű kell legyen,mint a mérendő teljesitmény, hogy a melegedés ne okozzon mérési hibát.
Itt csak nagyferkvenciás csővoltmérő alkalmas a pontos mérésre, a bekapcsolás után -műszertől függően-10-30 perccel.
Véleményem szerint digitális műszer alkalmatlan hangolásra, nem érzékeljük a haranggörbe közepét.Mértem már hülyeséget járó motorú gépkocsiban,(egyenfesz állásban)a gyújtás bezavart.
Azonkivül a jelalaktól függően mást mér és mást mutat a műszer,ez ki kell derüljön a műszer gépkönyvéből.
Újabb(drágább) műszerek átkapcsolhatók, de legbiztosabb az oszcilloszkóp,ahol látjuk a jelalakot.A kommersz digitális műszerek csak egyenfeszültség és 50-200 Hz tartományban !!!!mutatnak valós értéket, pl egy erősitő mérésekor.
Nem mindegy a méréshatár megválasztása,lehetőleg-a digitálisnál is- a méréshatár felső felében, felső harmadában kell mérni.
Éhgyomorra hirtelen ennyit,
Jó méricskélést,

Bálint

0

Szadista
Szadista picture

Üdv mindenkinek

Én ezt 3 éve vettem egy havi fizumból nem részletezzem az asszony mit szolt :evil: . Szerintem elég pontos hitelesítőnek.

File csatolás: 

0

Solac46
Solac46 picture

Szia!
Jól választottál, ez a műszer a legszigorúbb kritikát is bírja!
Vigyázz rá, kíméld!
Azt tudtad, ha elemet cserélsz, ne legyen mérőzsinór benne????!!!!!!!
Sok műszer halálozott már el ettől!
Üdv:Laci.

0

M.Gábor
M.Gábor picture

peterpan, akkor itt az okosság: a FLUKE műszerek közt nem egy olyan található amelyek mint "etalon" karakterekkel rendelkeznek. Ez fel van tüntetve és a gyártó is vállalja a felelősséget ezen műszerek pontosságáért! (természetesen 5-évente ezeket is központilag ellenőriztetni, hitelesíteni kell)

Üdv

0

peterpan
peterpan picture

M.Gábor: Nem ismeretlen ez az okosság előttem sem, itt a melléklet, megbecsült műszeremről.
A kérdés azonban az honnan vesz etalont az akinek nincs 80-400000 HuF a zsebében, de szeretné valami állandóhoz igazítani meglévő műszerét?
Miután az általam belinkelt fórumon próbálkozók ötleteire azt mondod: marhaság! ezért kértelek arra, mondj valami okosságot ami azoknak nem jutott eszébe. Őszintén szólva ez a Fluke dolog nekem jólesik, de a mese szerintem arról szól, hogy van e mindenki számára hozzáférhető eljárás, eszköz /nem az új 1,5 voltos elemre gondolok/ stb., vagy tényleg az marad csak, hogy kinek van és ki hajlandó, de ez nem okosság, régről tudja mindenki: aki az Úristen barátja az könnyen üdvözül!

0

Vaki75
Vaki75 picture

Sziasztok! Ahogy elnézem a táblázatot, hasonló paraméterekkel akad magyar multi is:
http://elektrotanya.com/?q=showresult&megnev=&megnev2=tr1669&kategoria=&kat2=schematics

0

dpista
dpista picture

Szia Vaki75!
Igazad van! De a .....
a TR 1669-nél, a TR1660A-nál a TR 1653-nál a bemeneti osztó ellenállásainak tűrése +- 0.02% -0.03%. Ezek "asztali" műszerek, és a decimális osztótagok közé a kisebb érték 2-3%a nagyságú trimmerelő potmétert tesznek. Így meg lehet adni pontosságnak (méréshatár közelébe) 0,02, - 0.03, 0.05%, +- 1-2 digitet, mert erre kitrimmerelhetőek.
A TR 1698-as (a TR1669-ssel azonos elvi felépítésű) a Caddock 5 tagú, relativ 0,25 %-os tűrésű osztójával a gyártó a teljes műszerre csak "+- a mért érték 0,5%-a + a méréshatár 0,5%-a" mérési pontosságot vállal 24 +-4 Cfokos hőmérsékleten belül.
Ráadásul (a nixicsöves) TR1653-ba egy 1,01865 Voltos referenciafeszültség-forrást is beépítettek.
Az (olcsó) kézi multiméterek 0,8%-os pontosságát a bemeneti osztóban +-0,5%-os tűrésű ellenállások adják. Ezek a multiméterek olcsóbbak, mint egy 10 Mohmos műszerellenállás.

0

peterpan
peterpan picture

Sziasztok!
Csak azért hogy szinesebb legyen az oldal: egy ismeretlen paraméterű Nixie csöves multi részlete. Hát nem hátborzongató?

0

szoke
szoke picture

Ezek aztán a kerek értékek! (166,466KOhm 0,01%)
Hát most mit mondjak erre? Pontosabb ellenállást már nem találtak? :rohog:

0

M.Gábor
M.Gábor picture

Sziasztok!

Erről a"hiteles" dologról csak annyit még: lehetnek nyugodtan 'saccméterek' néha az 1000FT-os multi is JÓ!!
A dolog lényege több esetben csak anyin múlik: az 1.8, 2.5, 3.3 stab. esetén mennyi az eltérés a kimeneten, pl: 1.78 vagy 3.42, vajon ezen értékek JÓK?!? ! "NEM" !
Egy jó multiméter mennyit mutat a 15625Hz fűtőfeszen? (mivel ugye a méréshatára max 20kHz)-> nézzük kinek mit mutat! ???
Erre tényleg kíváncsi vagyok!!!

0

Vaki75
Vaki75 picture

Szia M.Gábor! Multiméterrel miért akarsz képcső-fűtőfeszültséget mérni? Egy olyan helyen, ahol a jelalak minden, csak nem színuszos? Ebben az esetben minden olyan műszerrel, ami nem valódi effektívértékmérő hülyeséget mérsz! A csöveken elsősorban nem a fűtőfeszültség a lényeg, hanem a fűtőteljesítmény, amit ebben az esetben az izzó fűtőszál szinhőmérsékletéből szokás "saccolni". (Persze létezik erre is célműszer.) Gábor

0

varadi
varadi picture

Sziasztok!
Én nem tartom marhaságnak a műszerparkjaink hitelesitésének gondját...
Nálam is felmerűlt a következő gond....
A kisteljesitményű adó-vevőknek teljesitménymérésre alkalmas műszerekből van vagy három a birtokomba,....de mind más értéket mútat.
Kezd bosszantani a dolog....
Rádiófrekvenciás mérésekkel amúgy is hadilábon állok, még ez a dolog csak tetőzi bosszúságomat.
Hiteles 50 ohmos műterhelés antenna bemenetre s ennek csatlakozóján, hiteles rádiófrekvenciás csővoltmérővel, megmérni a feszűltséget és már meg is van, hogy milyen teljesitmányt szolgáltat a kis adó-vevő, majd ehez az értékhez beállitani a Wattmérő mútatójának állását....
Úgye milyen egyszerű?
Csakhogy odajúkadúnk ki, hogy akkor kell egy "hiteles" rádiófrekvenciás voltméter és egy hiteles 50 ohmos műterhelés.....stb stb.
Régen voltak valóban hitelesitő laborok(nálúnk a fővárosba a hiradástechnikai űzembe) ahol elvégezték ezeket a hitelesiéseket....és akkor egy kávé ellenértékében a te műszeredet is hitelesitették.....
Ez a lehetőség a múnkahely megszűntével elszállt mint a sóhaj!
Most meg a kispénzű amatör,...mit csináljon?
Űdv varadi

0

dpista
dpista picture

Szia Varadi!
Ha azokra a kis műszerekre gondolsz, amit katonai adó-vevők antennakapcsaira kellet csatlakoztatni, és antennaáramot mértek - ne várj tőlük pontosságot. Ezek - a thermoelemes rendszerükből fakadóan - pontatlanok, öregednek, azaz mérésre alkalmatlanok, ezek indikátorok!...
A megoldás:
Indukciómentes ellenállásokból - lehetőleg párhuzamos kapcsolásban -"összehozod" a kívánt értéket úgy, hogy a műantennád terhelhetősége 5-10 szerese legyen a várható nagyfrekvenciás teljesítménynek. Ezeket majd beforrasztod egy méretes konzervdobozba. A doboz egyik végére felszereled azt a csatlakozót, amit majd a mérendő antennakimenetre dugsz. Innen csinálsz egy kivezetést a diódás fejnek, s ide hozzáforrasztod a rögbilabdaalakúra hajlított ellenálláshálót. Az ellenállások másik végeit a doboz másik oldalán fúrt lyukon kivezeted, és az egészet leforrasztod. Ezzel kész a reflexiómentes műterhelésed, amin - néhány száz megáig mérni tudod a feszültséget. Aztán kiszámolod a műterhelés által eldisszipált teljesítményt.
A thermokereszttel csinján bánj!

0

M.Gábor
M.Gábor picture

Ennyi marhaságot már régen olvastam...

0

peterpan
peterpan picture

O.K. Lehet hogy igazad van. Akkor nem gondolod, hogy itt lenne az ideje hogy okosságot írj?! és nem csak ide....

0

perlaci
perlaci picture

Ezek szerint, ha sok széklábat egymásra teszek meg egymás mellé pont egy métert kapok. És nem kell az a nyavalyás sárga fény sokadik hullámhossza. :rohog:
Na ezért járok én erre az oldalra mert itt legalább nem dilettánsok vezetik félre a népet. Már előre is elnézést a hasonló típusú hobbielektronika oldaltól, de ott is osztják az okosok az észt. Természetesen kivétel erősíti... vannak itt is kollégák akik ott is fent vannak mint Én is de pont ezért ritkán járok oda mert borzasztóan sok a buta ötlet és csak az időt és az idegeimet eszi az olvasás.
Sziasztok Laci

0

peterpan
peterpan picture

0

piladmin
piladmin picture

Sziasztok,

Én dolgoztam laborban, ahol minden műszert, beleértve az (infra) hőkamerát (FLY IR CAM) is kalibrálni kellett. Az utóbbit kizárólag egy németországi labor tudta elvégezni. De a kisebb multimétereket és az asztali keithley és hioki 6 és fél digites 2 és 4 vezetékes ellenállásmérős műszereket, klímakamrákat, K tipusú hőmérő szenzorokat helyben kalibrálta egy külsős, erre szakosodott cég, eléggé borsos áron. (15-25 ezer/multiméter) A multimétereknél ez abból állt, hogy az általunk kért mérésfunkciót kalibrálta. Pl. fesz, áram, hőmérséklet.
Több referenciaértéket mért és egy jegyzőkönyvben leírta, hogy mennyi volt az eltérés (tévedése a műszernek). DE tudomásom szerint egyszer sem állított a műszereken, ha az benne volt a gyári értékekben. Ezek 1 évig volt érvényes kalibráció.

0

perlaci
perlaci picture

Belenyúltam a levesbe :yes:
Elnézést a pongyola megfogalmazásért de azért van ki érti mire is gondoltam. Ha javítok egy műszert akár a sajátomat vagy készítek egyet, jó lenne azt minél jobban beállítani. Világos, hogy egy 3,5 digites multimétert egy másik 3,5digiteshez bárgyúság összemérni. Jó lenne legalább 1digittel pontosabb műszer. De már az is jó végszükségben, ha a sajátunkat sikerült egy kollégánál ellenőrizni és ahhoz tudjuk hasonlítani a javítottat.
Konkrétan arra gondoltam biztosan akad itt egy két műszer különlegesség, mert már került szóba. Mondjuk valakinek ott csücsül a polcon egy 12digites öntesztelő EMG feszmérő. Nekem meg van itthon etalon VOLTA elemem. Összehasonlítjuk és kiderül hozzánk lehet jönni multimétert fesz állásban ellenőrizni.
Üdv Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

Bent a melóhelyemen van egy igen sokdigites multi( kb 8 ), majd feltöltök pont 1,5000V-ra egy jófajta kondit, és elpostázom!
:rohog:

Üdv: Jácint

0

perlaci
perlaci picture

Jácint, ha Bp lennél venném a fáradtságot elvinném a volta elemet ellenőrzés céljából. Így megtudnánk jó e még. Így lenne már egy hitelesnek mondható referencia feszültségforrás.
A kondi csak azért nem jó mert méréskor a műszer folyamatosan kisütné, tehát változna a fesz. :oke:
Üdv Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!
Gondoltam egy olyanra, hogy egy stabil refIC-t egy kis panelon lemérek bent, elvileg az ISO miatt csak kalibrált műszerekkel mérhetünk, melléírom a hőmérsékletet is, és azt már körbe lehetne küldeni levélben.

Üdv: Jácint

0

perlaci
perlaci picture

Az ötlet zseniális. Ezt kéne tennünk kondival ellenállással és egy kis oszcival. Utóbbiak vannak nekem jó minőségben csak ellenőrizni kéne a pontosságukat.
Üdv Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

Kondit sajna nem tudok mérni bent, nincs egy normális kapacmérő, viszont 10 digites frekimérőnk van, viszont nem tudom mennyire hiteles. :-( Ellenállásom van nekem is, főnököm rámhagyott két zsákszatyornyit, van bennük néhány extra is :-)

Üdv: Jácint

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Sziasztok!
Jácint, tényleg vicces amit írtál, de még viccesebb, hogy velem történt hasonló.
A történet:
Régebben, hoztak, egy max 250gramig mérni képes kis digitális mérleget, hogy kalibrálni kellene, mert zagyvaságot mutat, és Ők nem tudják, hogy mi a gomb kombináció hozzá.

Erre Én:
Énsem tudom a kombinációt, (mondtam) és súlyom sincs, amivel próbálkozhatnék, hogy legalább hozzávetőlegesen, azt mutassa, amit kellene. :(
Ez utóbbira, a kuncsaft szeme felcsillant, és a zsebéből büszkén elő húzott egy (és most lehet röhögni) ELZETT cilinder zárbetétet, melyre filctollal, rá volt írva "160,4 Gramm" (esküszöm, már csak, az OMH címkét kerestem rajta).... :rohog:

Erre Ő:
Ahonnan a készülék jött, több darab is van, és mindegyiken lemérve -az "etalont"- mindegyik, a fent említett értéket mutatta, tehát ha ezt el tudom érni az "alanyon", Nekik tökéletesen meg felel.
.........
Úgy-hogy Jácint nem feladni,.... keressük azt a postázható kondit, vagy "SKY GREEN" elemet, amihez igazíthatjuk, műszereinket!
...mert láthatjátok lehetetlen NINCS!!! :rohog: :rohog: :rohog:

Üdv Tibi.

Ui.: Természetesen a feladatot meg oldottam, de az már egy másik történet, melyben úgy szintén helyet kaphatna, néhány " :rohog: " szmájli.

0

bubo
bubo picture

Szia!

Csak szőmentén kapcsolódik a témához, de talán tudja valaki hasznosítani.

KLF. mérgek kiméréséhez kellett volna pár gramm körüli mérés.
Ilyen mérlegem nekem sem volt.

Végül is csináltam egy pici mérleg-intát.
"Pontos" súlyként pénzérméket használtam.
A pénzverde honlapján megtalálható tized gramm pontossággal az adott érme súlya.
Ezekkel játszadozva akár 0.1 grammot is tudsz mérni.

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia bubo!
Köszi az infót, valóban jól jöhet még.
De meg tennéd, hogy be linkeled, mert első "felindulásomban" nem találtam meg. :(
Üdv Tibi.

0

bubo
bubo picture

Én is véletlenül botlottam bele egyszer.

http://www.forint.hu/engine.aspx?page=ermek1

pl: 5 Ft
Mérete: 21,2 mm, CuNiZn; 4,20 g.
Előlap: „MAGYAR KÖZTÁRSASÁG” körirat, nagykócsag, verési évszám.
Hátlap: „5” értékjelzés, díszítővonal, „FORINT” „BP” verdejegy.
Pereme sima.
Tervezte: Kósa István, Bartos István

Persze lehetőleg ne kopott példányt használj.
Most látom ez még subler ellenörzésére is használható.
Sajnos az 1 és 2 Ft-os már nincs a listában.
Emlékeim szerint az 1 Ft 2,05gr
a 2 Ft meg 3,1 gr.

0

cs_laci
cs_laci picture

Sziasztok,

Most olvastam ezt a témát végig, és mivel a fenti link felett is eljárt az idő, pontosítanám: Érméink adatai

Üdv:cslaci

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia bubo!
Lementettem az adatokat, egy .doc fájlba.
Biztos ami fix :)
Köszi még egyszer.
Üdv Tibi.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

A hitelesítés azt jelenti, hogy egy nagyon precíz etalon műszerhez állítanak egy másikat. Ezt rendszerint a gyártó végzi. A hitelesítés lényege és célja, hogy garantálják a műszer pillanatnyi megfelelőségét. Tehát azt, hogy a műszer paraméterei a gyártó által megadott tűrésen belül van. A hitelesítésről jegyzőkönyv készül, amiben az is szerepel, hogy mennyi időre szól. A hitelesített időszak rendszerint 6-12 hónap. Ha lejár, akkor ismét hitelesíteni kell, hogy érvényes legyen. Ez nem olcsó mulatság. Kézi műszerek (pl. multiméter) esetében ez a műszer árának többszöröse is lehet. Több milliós vagy tízmilliós műszereknél már a szállítási és biztosítási összeg is igen magas.

Az, amire te gondolsz, annak köze sincs a hitelesítéshez. Legfeljebb beállításnak nevezhető. Azonban speciális műszerek esetében igen bonyolult lehet. Komoly műszerismeretet, dokumentációt igényel. Ezek nélkül hozzá sem szabad nyúlni.

A felvetett ötlet jó, de fizetős javítás esetében nem gazdaságos a szomszéd városba kibenzinezni és vissza. Saját műszerek esetében jogos igény. Ha valaki műszert gyárt, akkor feltehetőleg a tervezéshez és fejlesztéshez jól fel van műszerezve, tehát nem okoz, okozhat problémát a beállítás sem.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Edmundson!

Való igaz, amit írsz, de saját műszernél néha az is elég lenne, ha azt tudnánk, ha 5V-ot mérünk, akkor az mennyire 5V, vagy egy 100mV beállításához mennyire alkalmas. Vagy ha egy hídas kapcsolást kellene beállítani, ott is jó lenne tudni, mennyire pontos a saját készülékünk. Nekem például a szkópom csal függőlegesben, ha be akarnám lőni a multimhoz, akkor először azt nézetném meg, aztán ahhoz már tudnék kalibrálni.

Üdv: Jácint

0

Vaki75
Vaki75 picture

Sziasztok!
"Saját műszerek esetében jogos igény. Ha valaki műszert gyárt, akkor feltehetőleg a tervezéshez és fejlesztéshez jól fel van műszerezve, tehát nem okoz, okozhat problémát a beállítás sem."
Erről van szó ---> saját műszer. Szerintem tőbbségünk nem kereskedelmi céllal szándékozik műszert "gyártani". Én általában azért szoktam műszert konstruálni, mert vagy nem tudom megfizetni a gyárit, vagy valamilyen célműszerre van szükségem. A beállítás mindíg gondot szokott okozni, mert nincs mihez hozzáálítani, mivel nincs olyan jellegű műszerem. Kénytelen vagyok mindíg valamelyik jól műszerezett környezetben dolgozó ismerós segítségére hagyatkozni, ami persze ingyen nem várható el. Vagy marad az erős agytorna és a "kőbaltás" megoldások...
Ha most nekem le kellene akasztani egy 100ppm-es 200mV-os feszültségreferenciát nagyon gondolkozóba esnék... (Hogy maradjunk az eredeti problemánál.) Az icl7106-os AD-átalakítókkal általában 1%-os pontosságiosztályba tartozó műszerek szoktak forgalomban lenni - ennek beállításához elegendő egy komolyabb digitmulti pl. TR1669/TR1668 , mely 1ezrelékes DC feszültségmérésen. Sajnos ilyet is ritkán tudok kézben fogni, amelyiknek még gyári-szűz az osztója...

0

delon1
delon1 picture

Szia perlaci!

Edmundson-nak teljesen korrekt válasza volt a téma iránt!
A kalibrálásoknál, több tizedessel is pontosabb műszereket használnak! Csak ez lehet a mérvadó teszt ilyen esetben!
Ha, a műszerednek, a 'mérési pontosságát szeretnéd ellenőrizni csupán' akkor csak egy hasonló kaliberű műszerrel való mérés lehet az irányadó számodra a legolcsóbban!!!! Vagyis ingyen!!
Legjobb esetben, a tiédnél egyel nagyobb osztálypontosságú lenne az alkalmas!
delon1

0

thanatos
thanatos picture

Szevasztok!
A megoldás szerintem a Weston-normálelem, aminek a feszültsége - ha jól tudom - század mV-ra pontos. A közelébe lehet jutni bármelyik elektronikai/elektrokémiai laborba (pl. egyetem, főiskola, gyár, stb.) történő besettenkedéssel, legrosszabb eseteben az Akadémia műszerkölcsönzőjében, ami régen az Oktogonnál volt. Ez legalább tényleg pontos, lévén, hogy sokáig ő volt az etalon.

0

Sponsored links