You are here

Napelemes modulok galvanikus leválasztása.

49 posts / 0 new
Last post
Tlevi
Tlevi picture

Üdvözlet mindenkinek

Napelemes modulok galvanikus automata leválasztását írják elő az áramszolgáltatók 2015 .03.05. hatállyal Háztartási kis erőművek létesítésénél.
Van-e valakinek elektronikus egyszerű megoldásra ötlete? 450-600 Volt egyenáramot kell be-ki kapcsolni 8-10 Amper terhelés mellett.
Köszönöm ha esetleg egy egyszerű sémarajzot mellékeltek.

Tisztelettel :Tlevi

Comments
Ajozsi
Ajozsi picture

Sziasztok !
Értem én ,hogy előírás !!! ,de:
1.a lekapcsoló berendezés egyik fele továbbra is feszültség alatt marad ,így mi értelme ?
2. Tudtommal a DC oldal földfüggetlen ,milyen veszély lehetséges?
Vagy rosszul látom ?
Más: állítólag csak akkor kell alkalmazni,ha az inverter a padlástérben van.
Üdv.
Józsi

0

Tlevi
Tlevi picture

Üdv Mindenkinek

Köszönöm mindenkinek a sok ötletet és információt.
Megoldódott ill. megszületett a megoldás.
A hálózatra visszatápláló inverterek csak akkor lépnek működésbe ha van hálózati betáplálás és rendelkezésre áll a DC oldali napelemek által termelt energia.
Ha leválasztjuk a hálózatról az invertert ( AC mágneskapcsoló) akkor csak minimális ( max 5 W) energiát vesz fel a napelemek felől . Így már kényelmesen leválasztható egy mágneskapcsolóval a DC oldal is az inverterről Ív keletkezése nélkül.
Ezzel a megoldással elég költséghatékonyan és biztonságosan teszünk eleget a katasztrófavédelmi szabály ide vonatkozó rendeletének. Az IP 65 -dobozban elhelyezett mágneskapcsolókkal 100-110 000 Ft ot spórolunk
a háztartási kis erőmű bekerülési költségén.

Tisztelettel: Tlevi

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Ahogy olvasgattam, ez egy egyszeri kapcsoló, amit akkor kell csak használni, amikor tűzeset, vagy egyéb katasztrófavédelmi esemény van. Innentől kezdve én nem foglalkoznék szikrakioltással és egyebekkel, csak azzal, hogy biztonságosan megszakíthassam a napelemek áramkörét. Erre elég lenne egy szigetelt nyéllel ellátott késes biztosíték, amit ki lehet tépni a helyéről. Ha ívet húz, hát ívet húz. Ha csak nincs gázömlés. Egy hasonló karra gondolok, mint a vonaton a vészfék. De ha biztosra akarsz menni, akkor felkeresed a legközelebbi katasztrófavédelmi állomást, ahol készségesen fognak segíteni, és akkor olyan lesz, amit elvárnak.
(Amúgy még mindig tartom magam, hogy IGBT-vel vagy FET-tel szétkapcsolod, és miután már nem folyik áram, nem lesz ívkisülés, és akkor bontod egy mágneskapcsolóval.

Üdv: Jácint

0

Digitalfish
Digitalfish picture

SZia!

Az áramszolgáltató azt írja elő, hogy a napelemes erőműnek nem szabad visszatáplálnia a hálózatba a hálózat feszültségmentes állapotában csak ha az üzemszerüen be van kapcsolva! ! Valamint előírja azt is , hogy erőmű nem mehet un. "sziget üzemben" sem. Azaz , ha a hálózati feszültség megszünik az erőműnek le kell állnia és le kell válnia a hálózatról és nem mehet tovább , táplálva a tulajdonos saját fogyasztóit sem. Ennek a szigetüzem tiltásnak gazdasági, jogi és biztonságtechnikai megfontolása van (pl a szolgáltató kikerülésével ne állíts elő és használj energiát) Valamint azt is előírja, hogy az inverter az általa minősítettnek kell lennie. Azért írja elő ezt a minősítést, hogy egyrészt az ilyen erőművek ne szennyezzék a hálózatot felharmónikusokkal és legfőképpen teljesítsék a biztonsági előírásokat. A legfőbb a visszatáplálás kiküszöbölése! Belátható , hogyEgy pl 10kVA max teljesítményű erőmű a szolgáltatói oldalon történő kikapcsolás esetén nem képes ellátni energiával a teljes hálózatot hiszen azon sok fogyasztó terhel és kimeneti feszültsége letörik majd belső védelme túlterhelésre feszültségcsökkenésre le is állítja . De ha pl csak az útcában végeznek munkát és csak azt kapcsolták ki (kiszakaszolták) egy kis utcányi területet el tudna látni és ezért feszültség alá kerülne a kikapcsolt terület. Az is tény, hogy az ilyen kikapcsolásokat egy szigorú szabályzat szerint szokták végezni ez a szabályos "feszültségmentesítés" ami 5 fontos és nem felcserélhető és kihagyható lépésből áll. Ezt betartva ( be is szokták tartani) igazából nem okozhat gondot a hálózaton lévő idegen feszültség mert kémleléskor érzékelik, és megkeresik annak forrását mielőtt a kikapcsolt szakaszt rövidre is zárnák munka előtt.
Szóval a házilag barkácsolt inverter és visszatáplálás védelem nem fog megfelelni! Van egy szolgáltatói lista ami rendelkezik bevizsgálással és minősítéssel azokat engedi a szolgáltató használni!
Érdekes kérdés az (és azt hiszem el is hangzott) hogy egy ilyen minősített inverter miképpen érzékeli azt, hogy van e hálózat felöl feszültség avagy nincs és csak a sajátja van jelen. Nos ezt a védelmet ami a leválást és a leállítást figyeli intézi un "vektorugrás védelemnek" hívják. Alapban az előállított feszültség vektorának nagyságát , a változás irányát figyeli és rendeli hozzá idő függvényekhez. Azaz figyeli mekkorát változik az inverter és hálózat feszültsége (mert ugye össze vannak kapcsolva) milyen irányba és mennyi idő alatt. Ebből állapítja meg a vektorugrás védelem, hogy mi ahelyzet az üzemállapot és állítja le az erőművet. Van megoldás ahol az inverter a hálózati feszültségre szinkronoz, annak megszünése esetén, szinkronjel hiányában leáll.
Remélem tudtam segíteni a vakvágányok kikerülésének leírásával!? Gondolom szabályosan, legálisan akarod üzemeletetni a naperőművedet? Ugy van egyébként értelme nert így a felesleget el is adhatod a szolgáltatónak. Persze az ugy nagy beruházás! Ha nem akarsz vele szerződni akkor az lesz az eredménye, hogy a házi megoldásodtól függően a megtermelt mennyiséget vagy kitolod a hálózatba ingyen(!) és nem kapsz pénzt érte vagy nem tolod ki de nem is használod el és persze nem kapsz pénzt érte :)

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Jaca!
Az a baj, hogy az üzemszerűen nyitott állapotban levő akár fet-ről, akár igbt-ről, a kutya sem fogja megmondani, hogy az most éppen nem zárlatos-e, és akkor lőttek a finom szétkapcsolásnak, marad a mechanikus bontás. No meg nem olyan elegáns, megoldás, a folyamatosan jelenlévő Rds-on, (vagy több) egy egyébként is elég rossz hatásfokú rendszerben.
Olyan esetben, amikor nem áll rendelkezésre kellő anyagi forrás, hogy egy profi rendszert összerakjunk, akkor érdemesebb kompromisszumot kötni, és a meglévő megfizethetőbb berendezések paramétereihez célszerű hozzászabni a cuccunkat, jelen esetben, a szollárcellák átrendezésével kezelhetőbb egyenfeszt kinyerni a fényből. Nagyon szép gondolat, hogy házilag összerakunk valamit, aminek meg kell felelnie egy hatósági előírásnak, de gyanítom hogy annak engedélyeztetése, többe kerül mint a "hús"
Üdv:
exGelkás

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Mivel csak vész esetén kell, nem járható, hogy minden táblával párhuzamosan egy relé záró érintkezője, meg egy sima üvegcsöves biztosító, ami tud DC 100V-ot.. van bőven.

A relék behúzó tekercsei párhuzamosan kötve, és távolról lehet működteni őket. Amikor a relé meghúz, a tábla ellövi a saját biztijét, és mivel minden táblának külön van, az ív is eloszlik közöttük. Nem kell speckó cucc, mert minden tábla csak a saját biztijét lövi el.

Vagyis tábla+bizti sorba, és ezzel párhuzamosan a relé zárója. És ezt minden táblához...

kétségtelen, hogy tűzoltás után cseréni kell n darab biztit, de azt hiszem, nem ez lesz tűz esetén a legnagyobb baj...

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Csak egy ötlet a végleges kapcsolóelem kímélése céljából: FET-tel vagy IGBT-vel lekapcsolni, majd utána mágnesrelével véglegesen bontani. Így sokkal kisebb áramterhelés mellett kellene oldani a jelfogónak.

Üdv: Jácint

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Nem teljesen világos a kérdésed. DC-t nem lehet galvanikusan leválasztani, legfeljebb csak optóval, de az itt most nem jön szóba. Legfeljebb egy DC/DC konverterrel. A kapcsolgatós rész sem világos. Az egy relével megoldható nem?

Üdv.

0

szmihaly
szmihaly picture

Sziasztok!

Azért a sok találgatások közt érdemes lenne elolvasni az ide vonatkozó előírásokat is, többek közt "http://www.katasztrofavedelem.hu/letoltes/otsz/villamos-TVMI.pdf" amit a katasztrófa védelem is kiadott.

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Én sem értem az egész problémát. Minek a napelemeket lekapcsolni a DC/AC transzverter-ről?
Az AC oldalt kell leválasztani, ha nincs termelés vagy egyéb ok merül fel.
Visszakapcsoláskor persze szinkronba kell hozni a fázisok "fázisát".
A napelemeket csak hiba vagy visszatáplálás esetén kell leválasztani.

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Vagy tűz esetén. Ugyanis én sem oltanék úgy vízzel, és bontanék a padláson égő gerendákat, hogy villany van mindenhol... Teljesen logikus előírás, hogy alulról áramtalanítani lehessen.

Hogy előírtnak megfelel, vagy nem, azt nem tudom, de én egy holland srácnál láttam olyat, hogy kívül a ház falon egy műanyag kar ment fel a széldeszka alatt a padlásra, és mint egy kasza, olyan volt a teteje. Volt az ívnek vagy 40cm, amikor elfordította a kart, hogy kialudjon. Teljesen mechanikusan... kb olyan, mint az ELMŰ szakaszolók, csak "házi" kivitelben. Ez vagy 5-6 éve volt...

de szerintem nem elmebeteg ötlet egy mágneskapcsolót, valami nagyot trafó olajba mártva üzemeltetni.. A tekercsnek mindegy, az ív meg kialszik.

Vagy van "robbantós megszakító". Nem tudom, hogy hívják, de a lényege, hogy pici töltet van benne, egy rugóval megfeszített drót. Amikor a töltet elműködik, a drót megszakad, a rugó meg elhúzza a drótot, és kialszik az ív. De hogy hol kapható? nem tudom. Nagyfeszre, meg DC-re van...

0

Tlevi
Tlevi picture

Tlevi

Szia
Relé nem jöhet szóba. A napelemes rendszer feszültségét sorba kötött Modulok adják. Egy átlagos modul 24-36 Volt feszültség és 5-8 A áram paraméterekkel rendelkezik.
12 modul sorba kötve már meghaladja a 450 V munkaponti feszültséget is. Ezt nem lehet egyszerű relével megszakítani az ívképződés miatt.

Köszönöm a hozzászólást.
Üdv : Tlevi

0

villkarcsi
villkarcsi picture

Szia Tlevi.
Ha más kritérium nincs ,esetleg GANZ DIL 2-22 mágneskapcsoló-t javaslok.
Elbírja csak hangos.
Üdv: villkarcsi.

0

Kari
Kari picture
*****

Szevasz Tlevi!
"Relé nem jöhet szóba" _Szerinted ugy mègis mi a fraszkarika ad relen kivül mèg galvanikus levalasztast!? :fun:
Kari

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia Kari ! Gyártanak olyan opto csatolót amely kizárolag fet meghajtására szolgál.Az opto egyik oldalán egy led a másik oldalán egy fény ellem van ,a fényellem álltal termelt feszültség elegendö a fet nyitásához.Söt van olyan fet amely házába ez az opto be is van épitve(pl.Conrad),igaz kissebb fesz és áramra .Egy ilyennel kivitelezett fet teljesen le van választva és nyugalmi(nyitott ) állapotban nem igényel tápot hasolóan a relléhez.üdv.Jóska

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Joska!
Köszi, igen tudom, magam is hasznaltam olyasmiket vezerlesekhez, de itt ugy indult a topik, hogy a napelemet kellene galvanikusan lekapcsolni a halozatrol, azt pedig nem lehet ugy levalasztani valamiröl= SSR/FET/OptoTriac alkalmazasaval a büdös eletben sem! Galvanikus szeparalast ad(hat)_a meghajtoja fele nyilvan ha optos/trafos/stb, de az itt alighanem nem tema_vagy valami egyre zavartabba kezd valni? Asszem inkabb megyek aludni...
Kari

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: például a boltban,

http://www.hqelektronika.hu/hu/category/opto_csatolok_fet_kimenettel

Bálint
--------------------------------

Figyelemmel kell lenni a statikus feltöltődésre és villámvédelemre is

Ha több van párhuzamosan kötve, érdemes az ágakat diódával közösíteni, különösen, ha fennáll az időnkénti egyenlőtlen megvilágítás lehetősége

0

Tlevi
Tlevi picture

Szia Bálint
Köszönöm.
Ezzel már tökéletesedik a megoldás . szakemberrel legyártatok egy egységet és"megkínozzuk".
Az ötleted jónak tűnik mid funkcióban mint védelemben és nem utolsó sorban a bekerülési költség sem magas.

Köszönöm :
Üdv: Tlevi

0

Tranzix
Tranzix picture

Üdv!
Nem fogják engedélyezni.
http://www.tuzvedelem.hu/napelemek-tuzvedelmi-szabalyozasa/
Inkább ezt:
LSRD1843-- Mágneskap. AC1:18A/690V AC230V SCHRACK db 7 718,00
http://www.04kv.hu/Termekeink/elko-1_ipari-vezerles-es-automatizalas_627

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"LSRD1843--"
Nem lesz az oda jó. Mint belinkelted: AC1 üzemmódban 18A 690V. Itt pedig DC-t kell kapcsolni!
Bemásolom az új OTSZ ide vonatkozó előírásait:
"48. Napelemek
87. § (1) A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget
kell kialakítani.
(2) A távkioldó egység kapcsolóját az építmény villamos tűzeseti főkapcsolója közvetlen közelében kell elhelyezni.
(3) A kapcsoló felett „napelem lekapcsolás” feliratot kell elhelyezni.
(4) Abban az  esetben, ha az  épület homlokzatán helyezik el a  napelemet, az  épületre vonatkozó homlokzati
tűzterjedési határértéket kell teljesíteni.
(5) Napelemes tetőfedés alkalmazása esetén a  tetőfedésnek a héjalásokra vonatkozó tűzvédelmi követelményeket is
teljesítenie kell."

Ebből látszik, hogy csak a lekapcsolhatóságot kell biztosítani, az automata működésre nincs előírás!
A napelemeket le lehet kapcsolni, külön-külön is, így nem szükséges extra teljesítményű kapcsoló. A lényeg, hogy a működtetés egy kapcsolóval történjen.

Üdv! Kalex

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia!
A legjobb lenne valami rudazatos távműködtetésű késes kapcsoló, mint a villanyoszlopon lévő szakaszolók, de biztos készül már az ellen is valami szabvány, különben ki venné meg ezt:
http://napelemwebshop.hu/termek/dc-tuzvedelmi-levalaszto-kapcsolo-dfs/
http://santon.hu/#dfs
Üdv!

0

kázsé
kázsé picture

Üdv!
Bocs egy kicsit eltér a témától, de nem szeretnék új topikot emiatt:
Jelen állás szerint gazdaságos (megtérülő) beruházás egy ilyen napelemes rendszerbe beruházni?
Köszönettel, Zsolt

0

Tranzix
Tranzix picture

Üdv!
Külhonban 7-8 év, idehaza élettartam után 25 év + adók/áfa.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia!
Sztem ez csak a Nemetek 10 evig tarto (de nemreg Merkerèknek köszönhetöen befejzödött) mintegy 50%-os tamogatasi programjan belül volt lehetseges...

Kari

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Biztosan nem.

0

Tlevi
Tlevi picture

Tlevi
Szia Kari
Ha szilárdtest relére gondoltál akkor jó lehet az ötlet a leválasztásra.
Köszönöm
Tlevi

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Tlevi!
A szilárdtest relé teljesítmény kapcsolóját képező triakot ki fogja rávenni a "kioltásra"??? Mert ugye a napelem celláknak viszonylag ritkán van null-átmenetük! Mondjuk úgy, éjszaka, ha nincs telihold. ;)
Ipari célokra -elvileg létezik olyan tirisztor, melynek van kivezetett kioltó elektródája, de az nemigen tartozik az olcsó kategóriába.
De a megszakításnak ez a változata egyébként sem biztos, hogy megfelelne a kritériumoknak!
Üdv Tibi.

0

marosi
marosi picture

Szevasz Kari
Amuy vannak ugynevezett olajos kontaktorok nálunk igy nevezik amik kifejezetten az iv lefogását hivatottak kezelni,igaz igen ormótlanok.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Tibi!
Igen, de Kontaktorok is relek-csak specialisak!
@Tlevi: En "csak" a jo öreg (hagyomanyos)relere gondoltam, ill. arra vonatkozo kijelentesed ideztem_a szilardtest rele (sztem) eppugy nem ad galvanikus levalasztast mint egy optocsatolo kimeneti kapcsoloja! :-)...
(Gondolom ez egy "vakumrele" tipikus alkalmazasa lehetne_öklömnyik-dragak)
Kari

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: esetleg ilyennel,

http://www.hqelektronika.hu/hu/product/relay_s216s02f

(hol van ekkora feszültség?)

Bálint

0

Tlevi
Tlevi picture

Tlevi
Szia Bálint

Igen ez már megoldás lehet. Esetleg egy kapcsolási ötleted?
Egyszerű és üzembiztos nem nagy költségű megoldást keresek.
A napelemmodulok sorba kapcsolt rendszerét String-nek nevezik .Ez adja meg a String feszültséget .
Ez eléri a 450 -600 V tartományt ami az inverterbe csatlakozik. Az Ac oldalon stabil Hálózati feszültséget biztosít abban az esetben is
ha a napintenzitás és besugárzási érték miatt(Wp) változik a DC oldali napelem modulok feszültsége.

Köszönöm a hozzászólásod
Üdv: Tlevi

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: az adatlapon van utalás az alkalmazásra.
Én lejjebb venném a kapcsolandó feszültséget már csak szigetelési problémák, kúszóáramok (párás idő) miatt is.
Az alacsonyabb feszültségű összeállítással(több párhuzamosítás a kötéseknél)csökkenne a belső ellenállás is.
Kérdés, az inverter milyen feszültségről hajlandó működni.

Bálint

0

Tlevi
Tlevi picture

Szia Bálint

Az Hálózati visszatápláló inverter Dc 120 Voltnál már indul . A munkapontot automatikusan állítja ideális terheléssel.
A modulsor Max DC 450 V lehet . A lekapcsolást kiváltó ok a hálózati Ac oldali betáplálás megszűnése.
Így tűz esetén nem kell külön keresgélni a DC leválasztó mechanikus kapcsolót. Egyszerűen a hálózati betáplálást kell megszüntetni ami kiváltja
A DC oldali termelő egység lekapcsolását.
A SHARP gyártmány amit ajánlottál alkalmas lehet ha A vezérlő bemenete le is tudja kapcsolni az egyenáramot.
Egyszerűen a hálózati oldalról egy biztonsági transzformátorról menne a vezérlő feszültség ami bekapcsolt állapotba helyezi a DC oldalt. Eddig ok.
Hálózati Feszültség bármely okból való megszűnése kiváltja -e a DC oldali lekapcsolást a SHARP -on keresztül?

Köszönöm előre is válaszod.
Üdv: TLEVI

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia TLEVI!

" A lekapcsolást kiváltó ok a hálózati Ac oldali betáplálás megszűnése."
Ezen a mondaton megakadt a szemem. Ha áramszünet van, akkor lekapcsolnád vele a napelemeket is?

Üdv: Jácint

0

Tlevi
Tlevi picture

Szia Jácint

Igen lekapcsolná! Ez a lényeg. Biztonsági megoldás.
A tűzoltóság kötelezővé tette ,Így tűz esetén nem kell keresgélnie az oltást végzőknek hogy hol található
a kötelező manuális DC főkapcsoló.
Egyszerűen és rutinból Tűzoltás esetén a hálózati betáplálást lekapcsolják. Ha nincs automatika ami leválasztja a
tetőn lévő Napelemeket a rendszerről akkor áramütés kockázata áll fenn .450-500 V DC

Köszönöm válaszod
Üdv: Tlevi

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Tlevi!
A kérdés:
Most akkor az áramszolgáltató előírásainak megfeleltető megoldást keresel, vagy az ettől teljesen független tűzoltói paramétereknek megfelelőt?
Az utóbbi esetben, akár a cellák felénél, egyszerűen szétkapcsolsz, ami 250V 10-20A.nél nem lehet gond, egy mágneskapcsolónak sem!
Üdv:
exGelkás

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Ex!
Sztem ez nem az egyetlen nem tiszta elö/leiras a topikban...
Kezdetben a hangsuly a galvanikus levalasztasu lekapacsolason volt a hangsuly; az (nekem) a halozatrol valo lekapcsolast jelentene, aztan ugytünt, hogy a vezerlö reszt kellene galvanikusan szeparalni, most meg inkabb a napelem tablakat(is)_hmm, akko mi lenne az exakt követelmeny!?- persz nem Te töled kerdem.
Node barmit is kelljen levalasztani valamiröl= SSR/FET/OptoTriac a büdös eletben nem ad(hat) galvanikus szeparalast_a meghajtoja fele nyilvan ha optos/trafos/stb, de az itt alighanem nem tema... :roll:
Kari

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia exGelkás!

Nem lesz jó a felénél szétkapcsolás, ha rajt van a terhelés, ugyanúgy a teljes feszültségkülönbség ott lesz a megszakított ponton. Kössél sorba két ceruzaelemet, és tegyél rá egy 100 Ohmos ellenállást. Szakítsd meg a két elem közt, és mérj feszültséget.

Üdv: Jácint

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Jaca!
Teljesen igazad van. Az ötlet egy kisérlet volt. :-)
A tűzoltók előírása egy esetleges tűz esetére vonatkozó vészleoldásról szól, ami, egy egyszeri nem üzemi körülménynek tekintett állapot. Ilyen helyzetben nem hiszem, hogy megfelelne egy olyan eszköz, amit egy sérülékeny vezetéken keresztül, bármivel lehet vezérelni, olyan meg pláne nem, amit ezen az ágon vissza is lehet kapcsolni!
Üdv:
exGelkás

0

Tlevi
Tlevi picture

Szia exGelkás

Köszönöm az ötletet ,ez megfordult már a fejemben.
Nem könnyű olyan törpefeszültségű behúzótekercses mágneskapcsolót beszerezni ami DC 450 V 7-8 Amper mellett egyszerűen Ív nélkül lekapcsol. és nem csillagászati az ára.(Schneider elektric 38 000ft)
Ipari méretezésű DC kapcsoló elektronika létezik amit USB porton keresztül egy ingyenes szoftverrel lehet konfigurálni.150 000 ft az ára. Ezt egy háztartási méretű kis erőműben
Fel lehet ugyan használni de növeli a beruházási költséget és a megtérülési időt.6-8 KW os kis erőműnél már párhuzamos modulok is vannak. Így már 900 000 ft a bépített védelem.
Ezért keresek nem ipari méretű és áru megoldást amit a háztartási méretű erőmű elbír.

Köszönöm
Üdv: Tlevi

0

Inhouse
Inhouse picture
*

Sziasztok!

Valamint, ha ugyanazon a kábele(ke)n van visszatáplálva szinkronban, akkor hogyan lehet érzékelni, hogy nincs bejövő áram?

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Jaca!
Csak a hálózatról választja le, mert az "áramszünetnek" meglehetősen sok oka lehet, és egy tervezett elmű karbantartás esetén igen bután nézne a kolléga, hogy a lekapcsolt szakaszon még is van vellany! :-)
Ebből eredően, a félvezetővel történő leválasztás szóba sem jöhet!
Üdv:
exGelkás

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia exGelkás!

Akkor viszont nem értem, miről szól a topik! Mintha végig arról beszéltek volna, hogy a napelemek DC feszültségét kell lekapcsolni, nem pedig az inverter utáni AC-t és a bejövő elektromos művek hálózati kábelét kell szétkapcsolni.

Üdv: Jácint

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Jaca!
Valóban elég értelmezhetetlen, a kikapcsolás a napelemek leválasztásával, pláne, ha azok akkumulátort is töltenek, a "szűkösebb" időkre. (Jelenleg ez a leggyakoribb megoldás). Ebben az esetben sem tartom valószínűnek, hogy egy áramszolgáltatói előírás "beljebb" tekintene, mint a közös összekapcsolódási pont.
Üdv:
exGelkás

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Az áramszolgáltató csak az átadási pontig lényeges. A DC oldalra viszont a kat.véd. előírás él, áramtalanításra. UPS vészleállító kapcsoló is előírás, ráadásul egyértelmű jelöléssel, gépterem bejáratánál, hiába él arról az ország IP forgalma.. Akkor is kell. Ugyan ez érvényes a napelemre is. A napelemet senki nem kapcsolja le, csak az alkonyat, vagy a napfogyatkozás. Menjen ilyen helyre oltani, akinek 2 anyukája van. Le kell tudni kapcsolni, olyanak is, akinek nincs helyismerete. Nálunk idén kerülnek fel remélhetőleg a táblák, és egy pillanatig nem volt kérdés, hogy ezt meg kell oldanom. Eddig csak UPS vészkapcsoló volt az ajtóban, most lesz napelem is.. :)

amitől jobban tartok, az a tábla tűz... Ha egy sorban nem egyenletes a napfény besugárzása, előfordulat, hogy egy tábla kezd melegedni a rajta átcsordogáló szufla miatt, és ki is gyullad. Na azt oltsa el valaki...

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Tűzvédelmi-érintés védelmi (locsolod az oltó vízzel) szempontból csak az lehet biztonságos, ha a napelem modulok soros kötéseit is megszakítod.
Mivel ez csak vészhelyzetben kell, ezért lehet robbanó-megszakítót is alkalmazni.
És akkor ár biztonságos a maximum 36-48 voltos táblafeszültség.

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok !Elnézést , hogy belebeszélek , de muszály SSR-t bele tenni ? Ha az elektronika nem védett a tranziensekkel szemben , akkor előfordulhat , hogy meghibásodik . A jó zavarszűrés , pedig drága dolog . Üdv jano

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok !Ez az . Az élet és vagyonbiztonsági okokból levegő ,porcelán ,üveg ,szigetelő impregnálással vagy transzformátor olaj szigetelje el a kúszó utakat figyelembe véve a villamos hálózattól . 1000V-os vizsgáló feszt bírja ? Üdv jano

0

Sponsored links