You are here

Napelemtáblák terhelhetősége,tényleg áramgenerátorként működik?

12 posts / 0 new
Last post
torokj
torokj picture

Üdv!

Tételezzük fel,hogy van 2-3 darab 30-40 V /10 A terhelhetőségű napelemtábla.
Ráköthető sziget üzemben KÖZVETLENÜL (sorbakötve) egy olajradiátorra?Túl lehet terhelni a cellákat ,vagy simán áramgenerátoros üzemben működik?
Az olajradiátorban 2 db 1500 W  fűtőszál van alapállapotban párhuzamosan kötve,ezt kötném sorosan.
(Tudom,agymenés,elméleti szinten játszok a gondolattal)

Comments
megujulo
megujulo picture

Sziasztok!

tudjuk hogy a cella hatékonysága 10 legfeljebb ideális esetben 20%.

Ha figyelembe vesszök a kérdező kivánságát:

A cellákat nem tudod megölni akkor sem ha rövidre zárod, legfeljebb nyáron felforrósodik, ami egyébként is megtörténik a napon, ergo teljesitmény hő hatására csökken.

A cella munkapontja teljesitmény szempontjából kritikus . NOS MTTP vezérlés nem véletlen!

Ha kiesik az ideális munkapontból akkor jelentős teljesitmény vesztés lehetséges (pl tulterhelés) és ha természetesen nincs eléggé megterhelve, akkor pedig az erengia marad felhasználatlan.

Ez alapján a cellákkal való olajradiátor fütés is hazdaságtalan projekt lehet. 

Most minden energia drága! a cella kontra kollektor elv is csak elméleti megoldás!

Szoval és tényleg 20 évig csináltam mire abbahagytam.

Kollektor (folyadék felmelegitése) hatékonyság 0-100% 1 m2 felület max 1000 watt de inkább 4000 Kjoule, ez talán helyesebb.

Télen ha nem süt, akkor nem csinál sokmindent. gyakorlatban felejtsük el a langyos meg egyéb kevés de hatékony fogalmakat!

Nincs energia alatta ahhoz, hogy a jelentős hőveszteségekkel rendelkező épületeket megbizhatóan temperálja!

Vákuumcsöves kollektor: drtága és ugyanolyan hatékonytalan mint sima társa.

Azt kell megérteni, hogy a felhős időben maga a nap eneriája kevés.a szükséges felületen nem jutunk elegendő energiafelvételhez!

A cella az sem más csak csalóka , tehát becsapós!

a cella 10-20% hatékonysága egy felhő de akár tartós bosus időben a teljes energiakapacitás 2-10 %-ra leesik! ez arányos a fentről kapott energia mennyiségtől! ez max 2%-os teljesitményt jelenthet, azaz ugy kb a gyakorlatban 10-30 wattot legideálisabb esetben sem többet mint 40 watt.

tehát egy cella borus időben ami a legmodernebb felezett monocekka és gyárilag tud 40-42V 10 A-t az borus időben a gyakorlatban tud MTTp vezérlővel 0,8A leadni wgy óra alatt. (volt olyan napom amikor az egész napi termelés nem érte el a 3 AH-t!!!!!

Van egy tulajdonság amit szinte minden felhasznűló figyelmen kivül hagy és ez maga a munkavégzés! amit Joule-ben mérünk.

szakmai ipar és rengeteg szakember munkáj fekszik ezeken a tertületeken, de csodák nincsnek!

Ahhoz hogy egy liter folyákony halmazállapotban lévő vizet felmelegítsek 1 Kelvin fokkal , (celsius fokkal azonos mértékegység lépcso)

 

ahhoz 4,18 Kjoule energiát kell hozzáadni.

És teljesen mindegy hogy azt, cella vagy napkollektor, vagy vegyes kazán, vagy hőszivattyő adja át, ha ez nincs meg az a viz nagyon nem fog felmelegedni.

Mikor a legnagyobb szükség van a temperálásra akkor a legroszabb általában az idő, azaz a legkevesebb a rendelkezésre álló energia.

ahogy az idő hidegedik és megyünk fagypont alá ugy nőbek az energia igények, ráadásul nem lineárisan, és bizony nem csoda ha mindenki azon agyal mi lehet a jó megoldás?

Hőszivattyús megoldás hiába ad 3 vagy 4 hatékonyságot (egy egységnyi energiából 3 vagy több nagyságrendi energia kitermelhető!

kollegák ezek elvek, és a hőszivattyú sem csodaszer! Azaz ott is szerepet játszik a munkapont a berendezések és gázok munkaviszonya, ez pedig más célspeciális szakma lenne! Bele sem szabad folyni!

Nekem Kónyban volt egy 300 m2-es családi házam! amikor 2019 ben eladtam BB energetikai tanusitvány volt az eladáshoz, ami ráaádsul valós volt:

anyyagimérleg:

10 évig építettem, mert tudtam az energia egy napon nagyon megdrágul. szigetelésre közel 6 milliót, hőszivattyúkra ugy hogy magam fejlesztettem közel 2 milliót költöttem nyersanyagkra. 4 évig épitettem fejlesztettem, mivel ezzel foglalkoztam. sikerült elérnek COP 3.5 hatékonyságot télen, ugy hogy a hektáros kertben közel 2 kilométer 1" fagyállós csöhálózat adta a fagyálló folyadéknak a hőt (talajhő)

Ugyanis a levegős hőszivattyú minusz tartományban nem több mint átverés hatékonyságra!

egyébként figyelve a kormány törekvéseit, a hőszivattyú elektromos tarifáit nem bántották azok korlátlanul továbbra is támogatottak.

Igen de  akarbantartás a bekerülési költségek horror, és a tarifa csak abszolut gyári listázott és méregdrága készülékekkel elérhető!

Szóval az akkori 27 ezer forintos kapcsolt vezérelt számlám (évi kb. 5-7 ezer kilowatt felhasznáéás) (egész évre értendően de folyamatosan havonta) most fentarthatatlan több milliós számlát eredményezne számomra ha maradok. Ugyanis a rendszerem házilag készült klimákból és hőcserélőkből. Hiába a szakmai tudás, ha a 30 kilowattos öszteljesitményű hőszivattyú nem gyári nincs kedvezményes tarifa, azaz megölte a projektet!

Ami müködött egész télen és hatékony volt 20 év és épitett közel 1200 m2 felület által:

Lapradiátorokat lehet szerezni méh telepről, bontottan, és vagy akár ujonnan is.

Kaloda, alatta gyapotszigetelés, felette drótóveg vagy akár termoplan drótüveg boritás.

18-20 m2 es alapterület esetén ugy kb 50 liter fagyállóval lehet feltölteni de:

egy jü vezérléssel, leeht összegyüjteni a kicsi de szürt teljesitményt egyaránt. idő és jó vezérlés kell hozzá!

A napi elérjhető kinyerhető energia  20 m2 en olyan 800 watt 1200 watt elektroos energiának megfelelő 30 fokos folyadék szivattyúzással.

ez képes napközben borus időben is egy 20-30m2 es helységet temperálni és napsütéses időben akár egy kazánt helyettesiteni!

egy példa: sörkollektor (sörös dobozokbólépitett kollektor) miért nem gyártják? Azért mert a sörkollekotr hoszállitó képessége használhatatlan.

egy 2 m2 es sőrkollektor nappal képes 2000 watt energiát besugározni, de a levegő hőátadó képessége ezt nem teszi lehetővé levenni!

1 m3 levegő 1 kjoule tud 1 fokon levenni, ha pl 40 fokra felmelegszik a szoba 20 fokos akkor 20 kjoule / m3!

a suoba egy 1000 wattos fütőtest esetén is 3600 Kjoul energiát ad le! ez 180 m3 / óra ventillátorozást jelentene!

Mivel? Hogy nem lenen huzat? és a légmozgás további veszteséget okozna az épületben. Boover Down teszt, légtömörség lés egyéb kérdéseket fel sem meritem.

Vannak projektek és ez esetben ezek a megoldások belefecelt pénz és veszteséges eredményt jelent!

3 cella energia hozama igen 1200 watt, csakhogy ehhez ragyojon a nap az égen, ezt felejtik ki sokan.

szomorkás buvalbélelt erős felhős szürke hétköznapi napon jü ha ad 40-80 wattot!

És ami nincs azt nem lehet felhasználi temperáásra sem!

Szép napot renmélem felkavartam a hozzászólokat. Nem ez volt a célom vele, de azt meg kell érteni, bármive tesszük az anyagi javakat, a végeredmény is számit!

És a végére egy kis kiegészités: hiába van 180 Ah akkutömböm ha annak fogyasztása napi szinten átlagban (minden minimum esetén is 30-40 Ah és a cella egy hétig borus idő miatt csak napi 9.20 Ah-t ternel. az akkuk lemerülnek, és szulfátosodásnak indulnak!

Fütés rásegitésnél nem azt mondtam hogy nem lehetséges, csak az átmeneti öszi tavaszi idő az ami használható időszak. Megfelelő dölésszög tájolás már alapból követelmény ami a magyar tetők kb 40%-ban kivitelezhetetlen.

Cella Igen móködik mint minden napenergiás rendszer csak az energia nagyon híg, ezt kell szem előtt tartani. annak besüritése használhatóságára egy lehetőség adott:

Minél nagyobb besugárzott felület kell, anélkül nem megy.

Viszont egy bizonyos teljseitmény tullépés esetén már károsan hathat a brendezésre!

egy 230 voltra tervezett fütőtest egyenáramról 200 voltos szinten nem teszi tönkre a fütőtestet sem.

Azaz 5 sorba kötött 40 voltos 10 A cella szuper napsütés esetén 2000 wattot tud, és egy 2000 wattos fütőtest esetében kb arányos lehet.

Ha a fütőtest fél gözzel megy mert kevés a nap akkor is langyos.

és valóban kell biztonsági leválasztó DC kismegszakitó, megfelelően méretezve, kell gondoskodni megfelelő kábelezésről és tetőrögzitésről!

És a következő lépés: Tavasztól nyár végéig mire használjuk ezt  KÖZEL 2 KILOWATTOT ORÁNKÉNT NAPONTA ÁTLAG 8-12 ÓRÁBAN?
 

Inverter, akkumulátor sziget üzem, és máris témánál vagyunk a hogyan tovább érdések tekintetében! És meg is érkeznek a következő problémák, mint inverter teljesitmény , rendszer összehangolás, kiváltása a szolgáltatói áramnak vagy és saját hálózat kiépírése ami független a meglévütül.

Amit nem használunk el azt kifizetni sem kell ez is egy szempont!

Üdv és szép napot a Kanári szigetekről Attila.

 

 

 

 

6

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

A napi elérjhető kinyerhető energia  20 m2 en olyan 800 watt 1200 watt elektroos energiának megfelelő 30 fokos folyadék szivattyúzással.

Drótüveg és acél lapradiátor? Próbáld meg valami nagy fényáteresztő képességű üveggel és feketére festett rézcsövekkel, szerintem 2m2-ről megkapod ezt az energiát.

0

mosomedve
mosomedve picture

Sziasztok!
Én ezen már túl vagyok. Van két sor 5-5 tábla napelemem egyelőre minden szabályzás nélkül. Direktbe van kötve szintén egy olajradiátor fűtőszálaira. A hőfokszabályzó természetesen ki van kötve, mert szétégetné az egyenfeszültség az egészet, amikor ki akarna kapcsolni. A múlt évben már ezzel fűtöttem egy 25 m2 műhelyrészt. A nyáron pedig a medencét fűtöttem vele egy saját készitésű hőcsrélőn keresztűl, amiben 2 db 1200W-os bojler fűtőtest van. 4 m3 medencét fel tudtam fűteni 35˚C-ra. Majd ha lejár a napelem vásárlási mizéria ez a rendszer lesz továbbfejlesztve sziget alaú rendszerré.
László

4

bakkerman
bakkerman picture

Inkább kéne még 2 napelem, és csak az egyik fűtőszálat rákötni. Az 5 napelem kb max. 150-200V , de ez egyen (azaz 100% a kitöltése) így kb 1.4-szer több a teljesítménye mint a váltónak. Persze ez csak a fele fűtőszál és hő. Ha a teljeset akarjuk akkor 2x5 tábla kell, az kb 3-4kW.Ez van csodák nincsenek még ha napelem akkor sem, és mint tudjuk "ingyen ebéd nincs" :)

1

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv:   ????

Bálint

0

torokj
torokj picture

Szia,
Nos értem a nemértést.
Egy helyiség téli temperálását (elfagyás) kell megoldanom ,tekintettel a megnövekedett energiaköltségekre,szigetüzemű kivitelre gondoltam.Az alap kérdés az volt ,mennyire bírja a napelem ha a specifikáción felül (mondjuk 10 A) felett terheled,szóval áramgenerátor e vagy sem.
torokj

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Nem tudod megölni :) Áramgenerátorként viselkedik, ha túlterheled, viszont pont emiatt ha rosszul választod meg a terhelést például egy fűtőbetéttel, akkor előfordulhat, hogy a teljesítményének a 10%-át tudod csak kihasználni.
A napelemeknek az adatlapján meg kell nézni, mi a teljesítménymaximum, mekkora a hozzá tartozó áram, és feszültség. Lent már számolgattam, hogy hogy érdemes bekötni. Kérdésed van, írj bátran!

1

megujulo
megujulo picture

Igy igaz! egy 400 wattos cella leesett (letört) feszültsége miatti teljesitmény vesztés akár kemény 40 wattocskát is kicsalhat a cellából!

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

3000 W/ 230V = 13A -> 230V / 13A = 17 Ohm
3 tábla sorbakötve kb 3X32V terhelve, 96V. 
96V / 17 Ohm = 5A
Durván 540W 
Ha sorba kötöd a két fűtőszálat, akkor 68 Ohm fogja terhelni a közel 100V-odat, 147W
 

0

megujulo
megujulo picture

ez igy igaz abban aze setben ha  a nap teljesen besugározza a felületet! ejég az egyik sarkába egy kis árnyék és a számitás össze is dölt! semmit nem fog csinálni ezzel a konfiggal a cella ez esetben!

Tudtad hogy  felezett monvella teljesitménye azért tudott javulni mert két félbevágott cellát két féltáblán huzaloznak be?

Ha az egyik részen érnyék kerül, akkor a másik rész még tud dolgozni!

 

Gyakorlat ha a cellafelület akár 10-15%át eltakarja bárni s teljesitmény akár 0-ra is visszaeshet.

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia,

Ha sorbakötöd az olajradiátor fűtőszálait, akkor elvileg 2 x 230V-ot kell rájuk adni. A napelemed le fog adni 3 x 40V-ot. Talán langyos lesz tőle a radiátor. Sok értelmét nem látom.

Üdv, lcsaszar

0

Sponsored links