You are here

Nehézség a 4-5 sávos ellenállás értékének meghatározásában

16 posts / 0 new
Last post
swad
swad picture

sziasztok!
Már kigúvad lassan a szemem egy 4 sávos ellenálláson: zöld,kék,piros, arany, ami elvileg 5,6 kOhm +-5'/, de... A mm -el 54,2kOhm-ot mérek,ami ugye 1 nagyságrenddel nagyobb. Ha viszont rosszul látom, mert mondjuk szürke az ellenállás alapszíne és ezen a narancs látszódhat akár pirosnak is, akkor viszont ha valóban narancs, akkor viszont jó. Nem tudom, hogy van-e más módszer az érték meghatározására? Annó találkoztam olyan sony monitor panellal, amelyben csak alfanumerikusan jelölték az értékeket...nem értem, mire jó a színkódolás egyáltalán? Illetve nem tudom, hogy mit jelent,ha egy ellenállás alapszíne például szürke, rózsaszín, vagy vbarna? Továbbá, hogy egy ellenállás hány W-os, a méretéből abódóan, illetve van e erre valami konkrét szabvány? Köszönöm a választ! Üdv.: Laci

Comments
zsoca33
zsoca33 picture

Sziasztok!
Csatlakozok Jácint hozzászólásához, a legideálisabb a természetes szórt fényben meghatározni a színcsíkot. A fénycsövek, kompakt fénycsövek, higanygőz lámpák de még szerintem a fehér ledek is úgymond "meghamisítják" a színeket, mert nem tartalmaznak minden -a látható fény tartományában- jelen levő hullámhosszú sugarat.
No persze sokat számít az ellenállás alapszíne is, főleg ha a ráfestett színgyűrű nem takarja rendesen az alapszínt. Én is sokat szívtam ilyenekkel.
Üdv:Zsoca

0

Multi Multiplikátó
Multi Multiplikátó picture

Engem az idegesít, hogy sose' tudom, merről olvassam ezeket. Mert régen egyszerű volt, megnéztem melyik vége arany vagy ezüst, aztán az volt a tűrés. De most a tűrés barna vagy piros, vagy éppen zöld vagy kék vagy lila, és némelyikre ráadásul ráfestenek még utána valami plusz csíkot is, ami aztán lehet barna, piros, narancs, sárga... a kis szar 3-5mm-es bigyókon meg nem tudnak távolságot hagyni gyűrűk között... totál agyhalál az egész. Én már inkább méricskélem őket multiméterrel, nem is agyalok rajta, mi lehet felfestve. Pedig tudom a színeket... csak azt nem tudom, hogy jobbról kell balra, vagy balról jobbra olvasni? Mondjuk látok egy ilyet:
piros-piros-fekete-fekete-barna. Hát anyád! Ez aztán lehet 220 Ohm 1% is, meg 10kOhm 2% is, az isten se mondja meg, hogy melyik. :-(

0

welding alt
welding alt picture

Szia!
Jobb kezed felől, ha az utolsó csik szélesebb, akkor az a türés. Tovább logikus.

Üdv!welding alt

0

agressiv
agressiv picture
*

Elméletileg igen, de a legtöbbön tényleg nem lehet ezt eldönteni. Volt olyan, aminél teljesen egyértelműnek tűnt, hogy melyik a kezdőoldal és mégsem az volt..

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia!
°A végéhez közelebbi gyűrű a kezdőoldal, már ha épp nem egyforma a távolság.
Gyártófüggő.
Üdv!

0

Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Morgolódunk a színkód miatt, de bezzeg hányszor nézzük tanácstalan fejjel az SMD kondenzátorokat...

Üdv: Jácint

0

welding alt
welding alt picture

Szia Jácint!

Morgolódunk néha mindkettő miatt. Az ellenállások csíkozásával nem is lenne gond, de néha , ismert okokból a színek, színt váltanak. A 120 fokban nyomtatott számjegy felíratot csak azért említettem, mert ez is olvasható lenne beültetéstől függetlenül mint a csikok szine.( Természetesen ezt a nyomtatási módot nem használták soha).

Üdv! János

0

hajkar
hajkar picture

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Ezeket a színkódokat nekem még anno megtanították suliban, azóta tudom a szivárvány színeit is egyúttal (+szürke és fehér). :fun:
Időnként jól jön, no meg az SMD ellenállások leolvashatósága is... :)

0

welding alt
welding alt picture

Szia swad!

Olvastam régen, hogy a színkód azért jó, mert beépítéstől függetlenül az érték leolvasható. Technikailag könnyebb sávokat festeni, mintsem 120 fokban eltolva számokat (+betü)nyomtatni. Sajnos, sok jó szakember küzd leolvasási problémával, még akkor is ha a színlátása tökéletesnek mondható.( szám+betü kombináció tudtommal mindvégig megmaradt a román fémréteg ellenállások gyártásának megszüntéig - IPPE-Arges).

Üdv.welding alt

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

Néha csalóka, hogy piros, vagy narancs. Nézd meg napfényben, hasonlítsd össze másik alkatrésszel. Ha méred, ügyelj arra, hogy ne érj hozzá mindkét kezeddel a lábához, és legalább egyik lábát forraszd ki a panelból. Ha megmelegszik nagyon, akkor a narancsból piros lesz, a pirosból barna, a barnából fekete... ez szívatott már meg rendesen.

Üdv: Jácint

0

Pista47
Pista47 picture

Szevasztok!
Nekem is az a gondom, amit itt többen írtak, a színsávok egyáltalán nem egyszínűek. A piros az egyik gyártónál inkább barnának, a másiknál meg inkább sárgának nézhető.
Legalább annyit megtennének, hogy a színeket nemzetközileg előírnák egy jól meghatározott tűrésben, akkor az már sokat jelentene, de, mint tudjuk, nem a javíthatóság a főbb szempont, hanem a programozott elavulás - sajnos.
És még kimerik mondani azt a szót, hogy környezetvédelem.
Szégyen!!!!

0

taurus66
taurus66 picture

Modjuk én is és más is szívott már ilyennel, de ha megég az ellenállás, akkor úgyis marad a rajzkeresés és a beazonosítás.
Tudom, ez sovány vígasz, mert néha elég nehéz rajzot találni. De hát ezért is van ez a fórum, nem ? :)
A méretéből meg lehet tippelni a wattszámot, de ha nagyobbat teszel bele és elfér, az ugye nem probléma !

0

swad
swad picture

Szia!
Köszönöm a válaszod!
Egy kapcsolóüzemű tápban van az ellenállás, amely időről időre ellövi a táp IC-t. Nem szeretném a jó alkatrészt rosszra lecserélni egy téves beazonosítás miatt. A panel vastag műgyantába volt kiöntve, egy másik ellenállás, amely a motorvezérlő IC előtt van szerelve annyira túlmelegedett, hogy megfőzte maga körül a gyantát ( a gyanta bebarnult tőle). Óvatosan lekapargatva több barna csík is előjött rajta, ami alapján táblázatból 0,22 Ohm értékűnek és kb. 2-3W teljesítményűnek kellene lennie. A leírásod alapján azonban ez lehetett valamikor valami más is eredetileg.
Úgy sejtem, hogy azért indokolt a színkódos jelölés, mert forgástestekről van szó, de kitalálhatnának már valami egyértelműbbet is.
Pl, ha valaki színtévesztő, vagy színvak, már ne is foglalkozzon az elektronikával, mert ugye...
Mindenesetre köszönöm a tanácsod, hasznos volt!
Üdv.:
Laci

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Ami azt illeti, már arról is olvastam, hogy az SMD ellenállások számkódjait lehagynák gyártáskor... kétlem, hogy a színkódok megreformálásán elgondolkoznának... :S

0

Sponsored links